Barevný listopad
Foto: autorka

Barevný listopad

15. 11. 2017

Příjemné a alespoň trochu fotogenické počasí pro fotografy nebývá v listopadu až tak často. A tak, pokud nastane, vyrážím na toulky s fotoaparátem. Většinou pouze do blízkého okolí a pěšky. A blízké okolí je pro mě Hradec Králové, kde již dlouhá léta žiju. Ač jsem mládí prožila v Pardubicích - pro ty, kdo netuší, města Pardubice a Hradec spolu neustále soupeří - Hradec jsem si zamilovala. Velmi zjednodušeně lze říct, že je to příjemné místo pro život. 

Chtěla bych se s vámi podělit o pár obrázků z mé poslední fotografické vycházky. A začnu hned známou siluetou města, ležícího na soutoku řek Labe a Orlice. V pozadí jsou věže chrámu sv. Ducha a Bílá věž. Stromy v tomto období ještě hýří barvami.

Hradec Králové - soutok Labe a Orlice v pozadí s věžemi

Z mostu u soutoku jsem se vydala stezkou podél Orlice. Stezka slouží hlavně cyklistům, kteří se vyhnou rušným komunikacím v centru města. Soutok Labe a Orlice byl po povodních zrekonstruován, zpevněn a byly na něm vysázeny i nové stromy. 

Hradec Králové - soutok Labe a Orlice

Místo je i rájem vodního ptactva.

Artista

Je také rájem pro nutrie. V minulosti se zde přemnožily a byly  násilně "vystěhovány", objevily se však znovu. Žebrat o jídlo umí perfektně.

Nutrie ve městě

Na soutoku Labe a Orlice se rozkládají Jiráskovy sady, kde můžete najít například růžovou zahradu, hudební pavilon, řadu vzácných dřevin i dřevěný kostelík sv. Mikuláše. Ten je v současné době v rekonstrukci.

Kostelík sv. Mikuláše

Na cestě podél Orlice je řada romantických zákoutí a hlavně vlídné ticho téměř uprostřed města.

Stezka podél Orlice

Na některých místech stezky můžete potkat i romantické zbytky původního opevnění.

Romantické zbytky původního opevnění

Od Orlice se mi otevřel detailnější pohled na městské věže (chrám sv. Ducha a bílá věž).

Chrám sv. Ducha a Bílá věž

Přes Orlici jsme přešla po Moravském mostě (budova s věžičkou v pozadí) a kolem bývalých kasáren zamířila k Bono publico. 

Pohled z Bono publico k Moravskému mostu

Bono publico je oficiální název krytého historického schodiště z roku 1810. Vchod je zapuštěn do hradeb města, odtud vede schodiště vzhůru na Velké náměstí. Místní říkají tomuto schodišti familárně "myší díra". Schodiště bylo nějakou dobu uzavřené, snad probíhaly nějaké opravy. Ale moc dobře to zatím nevypadá.

Bono publico

Z krytého schodiště je vstup na nově zrekonstruované Jižní terasy. Dříve zpustlé a nepřístupné místo se v roce 2011 přeměnilo v odpočinkovou zónu s lavičkami, altánem a vodotrysky. Je tu pěkně i v tuto podzimní dobu, ostatně to můžete posoudit podle následujících fotografií.

Jižní terasy

Na části svahu byla nedávno vysázena i vinná réva.Jižní terasy - vinná réva

Levandule a růže lemují nejvyšší část Jižních teras - na fotografii je pohled směrem ke Gočárovu schodišti.

Jižní terasy - směrem ke Gočárovu schodišti

Jedna z posledních letošních růží. Nejkrásnější jsou zdejší růže začátkem léta.

Poslední růže

Jedno z romantických zákoutí s lavičkou. I v listopadu hraje všemi barvami díky barevným listům divokého vína.

Jižní terasy - romantické zákoutí s lavičkou

Barevné listí zdobí i pergolu nad schodištěm. Ostatně na spoustu schodů musíte být při návštěvě Jižních teras připraveni. Rozmanitá schodiště, schody a schůdky spojují jednotlivá patra teras.

Jižní terasy - schody

Nedá mi to a na závěr musím vložit i tuto fotografii z Jižních teras - má pracovní název "divoké víno". Kdeže je ten šedivý listopad?

Divoké víno

Na jižních terasách končí moje listopadová procházka. Ale dalších krásných míst je v Hradci Králové ještě dost!

Hodnocení:
(5 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Moc hezké fotografie.
Eva Mužíková
Vladislavo, v HK na Slezkém předměstí mám rodinu - sestra s manželem, neteře s rodinami, žila tam dlouhá léta i maminka. Je to krásné čisté město, kde bych mohla i já spokojeně žít. Nádherné fotky . Děkuji
Alena Tollarová
V Hradci jsem byla jen asi dvakrát nebo třikrát, a to ještě jen na skok. Ale zrovna u toho dřevěného kostelíku jsem seděla s vnukem v kočárku. Hezká procházka.
Alena Vávrová
"Hradeček" - také moje celoživotní láska, díky za krásnou podzimní procházku.
Hana Rypáčková
Hradec Králové mám moc ráda a podzim je opravdu krásný...Díky za procházku.
Zuzana Pivcová
Hradec znám jen trochu, ale připadá mi jako hezké, vzdušné město. Už jsem tam ale dávno nebyla. Díky za připomenutí.
Jana Šenbergerová
V Hradci znám jen blízké okolí vlakového a autobusového nádraží, které se mi moc líbí. Je pěkně přehledné.
Věra Ježková
Hradec Králové je moc hezký. Ale znám ho jen z několika třídenních pracovních konferencí. Fotky se vám povedly.
Naděžda Špásová
HK skoro neznám, ale párkrát jsem přes něj jeli a moc se mi líbil. Vaše procházka je zajímavá a fotky jsou krásné. Máte je pěkně vložené. Tohle nějak neumím. Akorát se mi neobjevila titulní fotka.
Marie Ženatová
Moc se mi líbí jak dáváte krásné fotečky a ihned je nádherně popisujete - díky za to moc...
Blanka Macháčková
Hradec je krásné město a vaším pohledem ještě zkrásněl. Chodím tudy ráda a často.
Jitka Hašková
Moc hezká a zajímavá procházka Hradcem. Nedávno tam byla kamarádka s vnoučaty, nafotila skoro stejná místa, ale právě popis míst, jak je to v tomto článku mi pomohl představit si lépe atmosféru města. Moc Hradec neznám, sice jsem tam několikrát na skok byla a vidím, že bych se tam měla vypravit na pořádnou prohlídku.
Eliška Murasová
Ráda jsem se s váma prošla místy, kde jsem nikdy nebyla.Krásné fotky lákají k návštěvě.
Elena Valeriánová
Krásné fotky, jak já vám rozumím. Fotografování je nádherný koníček a ještě se u toho musí člověk i hýbat. Těch kroků, co udělám, přidám i dřepy ...atd. Škoda, že jste jednu z těch hezkých fotek nedala jako titulků k článku.
Libuše Křapová
Napsala jste to krásně a fotky jsou nádherné:-)