V některých předchozích příspěvcích jsem mimo jiné uvedl, že k mému bytu v půdní vestavbě patří i menší terasa. Naposledy jsem se o terase zmiňoval letos na začátku května, kdy jsem na ní odchoval v průběhu března a dubna dvě holoubata – viz www.i60.cz/clanek/detail/36433/jak-jsem-odchoval-dve-holoubata (článek má přes 11000 přečtení). Poté, co holoubata s rodiči definitivně odlétla, až na vrbičku prakticky holou terasu jsem z gruntu vyčistil a provedl jsem výsadbu a vynesení zazimovaných rostlin. Zejména muškáty byly po zimě ve velmi žalostném stavu a ani jsem nevěřil, že se vzpamatují.
Nicméně teplé dny, slunce, dostatečná zálivka a celková péče udělaly zázrak. O současný stav terasy se proto chci s Íčkaři podělit několika fotografiemi za článkem. Inspirací pro mne byl i článek redakce o letním čase posezení na zahradách a balkonech (www.i60.cz/clanek/detail/36759/je-leto-cas-posezeni-na-zahradach-a-balkonech).
Aktuální celkový pohled na rozkvetlou terasu je na úvodní fotografii k článku. Za článkem následují vyfocené bohatě kvetoucí muškáty, šrůchy, karmínový květ oleandru, který je propletený plazivou ačokčou nazývanou papriková okurka, vypěstovanou z loňských semínek (https://cs.wikipedia.org/wiki/Ačokča), která už má plody (na následující fotografii), dále rovněž bohatě kvetoucí begónie korálová, kvetoucí růže a afrikány, sukulenty a bromélie na parapetu (avšak bromélie mně již druhým rokem nechce rozkvést) a nakonec durman, andělská trumpeta s velkými výraznými květy v lososové barvě. Durman nesnáší nižší teploty, a tak se musí na zimu přenést do místnosti. Přestože ho vždycky ořežu „až na dřeň“, od poloviny května začne rychle růst, až 1 cm denně, a v teplých letních dnech nasazuje a stále obnovuje nové květy.
Aby toho pěstitelství nebylo málo, pěstuji rostliny též uvnitř v bytě. Další fotografie za článek dokládají ty nejzajímavější, rovněž aktuálně kvetoucí – kohlerie (https://cs.wikipedia.org/wiki/Kohlerie), chmelníky (www.ceskestavby.cz/rostliny/pachystachys-chmelnik.html) a dokonce vykvetla i palmička a aloe Haworthia…
Kvetoucí rostliny mně přinášejí potěšení a radost. Při pohledu na pestré květy má člověk vždy dobrou náladu. Jen pevně doufám, že především na terase nezařádí nějaký náhlý přírodní živel, který by způsobil pěstitelskou katastrofu podobnou té z 16. srpna 2023, o níž jsem do i60 tehdy napsal a výsledek řádění živlu zdokumentoval (viz www.i60.cz/clanek/detail/32951/kdyz-zaradi-zivel-aneb-promena-terasy-smahem a www.i60.cz/clanek/detail/33067/dva-tydny-po-radeni-zivlu-aneb-promena-terasy-ii). Ještě mně v minulosti decimovali některé rostliny škůdci, hlavně puklice, s nimiž jsem bojoval skoro 10 let (www.zahradkarskaporadna.cz/clanek-393141-puklice-na-rostlinach-jsou-znamenim-nejvyssi-pohotovosti) a nosatci (lalokonosec rýhovaný), kteří nepravidelnými okusy listů kazí krásu rostlin. Ty je nejúčinnější vysbírávat v noci, kdy se přemisťují.
Závěrem mohu nabídnout zájemcům tyto namnožené, mnohdy již ve vodě zakořeněné rostliny: kohlerie, poděnka ((Tradescantia spathacea), gumovník (Euphorbia umbellata), aloe vera a rýmovník, a to pouze osobním převzetím v Praze.