Tipy
Pelhřimovské Muzeum rekordů vám přeje pevné nervy při přípravě čarodějných hranic.
Tu největší v minulosti postavilo 35 členů sdružení přátel ohně města Řevnice – a byla vysoká přes 20 metrů! A kdybyste se před ohýnkem chtěli zastavit, přijďte. Máme otevřeno každý den a těšíme se na vás. www.muzeumrekordu.cz
Výstava ilustrací: Natali Santini - Konsonance (Roudnice nad Labem)
Malířka a ilustrátorka Natali Santini představuje svou nejnovější výstavu s názvem „Konsonance“, v níž propojuje výtvarné umění s hudbou.
Nosným tématem výstavy jsou ilustrace designů akustických kytar. Návrhy jsou elektrizující a vzrušující, jejich energie doslova nakažlivá. Dokonale vystihují příběh a atmosféru modelů hudebních nástrojů, na něž Natali aplikovala své dílo malbou akrylovými barvami.
Trvání výstavy: 1. 5. 2025 až 30. 5. 2025
Slavnostní vernisáž: čtvrtek 15. 5. 2025 od 17:00 hodin
Místo výstavy: IDC Podřipska, Arnoštova 88, Roudnice nad Labem
Srdečně Vás zveme!
Natali Santini
* 2003 Kristianstad (Švédsko)
Švédská ilustrátorka, malířka, zpěvačka a básnířka žijící v Praze. Reprezentuje jeden z nejslibnějších mladých talentů ilustrátorské komunity a tuzemské výtvarné scény.
První sólovou výstavu v umělecké galerii měla už ve svých pěti letech. V současnosti má za sebou již 12 výstavních expozic. Její práce byly prezentovány v řadě uměleckých galerií a na různých prestižních výstavních místech, např. v Černínském paláci na Hradčanech nebo v prostorách Justiční akademie v Kroměříži.
Svou tvorbu představila také na mezinárodních uměleckých festivalech, jako jsou FRAME Prague Comics Art Festival, Open Art Fest a HumbookFest, který navštívilo více než 3 000 návštěvníků. Je zastoupena v soukromých sbírkách v České republice, Španělsku, Švédsku, Francii, Itálii, Nizozemsku a USA.
Pelhřimovskému Muzeu rekordů přijdete na chuť!
Najdete u nás i obří příbor, který váží téměř 60 kilogramů! Skládá se z 249 cm dlouhé vidličky a nože o délce 260 cm a samozřejmě se s ním můžete vyfotografovat. Máme otevřeno každý den, podrobnosti k návštěvě najdete na www.muzeumrekordu.cz
Mimořádná komentovaná prohlídka obranné linie Stachelbergu včetně návštěvy pevnosti
Jedná se o mimořádnou prohlídku, konanou naposledy. Naše exkurze bude rozšířenou verzí prohlídky pevnosti (standardní návštěva trvá cca 45 minut). Komentovaná prohlídka bude vedená RNDr. Miroslavem Kejzlarem. Kapacita 30 osob. Z důvodu omezené kapacity je nutné si koupit vstupenky předem- jsou dostupné do vyprodání či do 9.5. 2025 a 23:59 h. Prosím respektujte a na akci bez vstupenek nechoďte.
Harmonogram- 10:30-cca 13:30- prohlídka okolí pevnosti
13:30 -14:30- pauza na oběd
14:30-16:00- prohlídka podzemí pevnosti a sousedního řopíku
Prohlídkový úsek je cca 5 km v členitém terénu, při návratu z pevnosti je třeba překonat 180 schodů
Doporučujeme sportovní obuv a vhodné oblečení (v podzemí je cca 8 stupňů). Helmy jsou zde k zapůjčení, podzemí je osvětleno. V areálu budou mobilní toalety a pravděpodobně možnost občerstvení (hledá se nový provozovatel. Cena 500 Kč jednotné pro všechny věkové kategorie, účast doporučujeme pro děti od 6 let. Parkování v blízkosti areálu pevnosti ( cca 0, 5 km).
Stručná historie pevnosti Stachelberg:
V nově vzniklém Československu je již od samého počátku patrná snaha ze strany německy mluvicího obyvatelstva o spojení s Německem. Vše se zhoršuje po nástupu Hitlera k moci v roce 1933 a zejména v letech 1936-1938; Německo jasně vyvíjí tlak na sousední státy, kde žije početná německá menšina. V pohraničí působí nacionalistické strany, které se po zákazu jednoduše přejmenují a nadále působí pod jiným názvem. Pro Sudetoněmeckou stranu v obecních volbách v květnu a červnu 1938 hlasuje dokonce 99 procent všech německých voličů. Koncem září 1937 se začíná na nejohroženějším úseku našich hranic budovat jedna z největších dělostřeleckých pevností v Evropě. Plánuje se konstrukce 12 bunkrů, z nichž 11 má být propojeno hluboko v podzemí chodbami a prostorami o celkové délce 3,5 km, kam by se vešlo až 1000 mužů posádky. Nastává závod s časem, stavební firmy mají na vybetonování pevnosti vskutku krátký termín, pouhé dva roky. Na stavbě proto pracuje 1500 dělníků. V září 1938 situace v pohraničí začíná eskalovat- dochází k povstání sudetských Němců, spousta z nich utíká za hranice. 23. září je vyhlášena mobilizace. Všichni jsou připraveni se bránit. 30. září však přichází zničující úder- mnichovská zrada, nařizující odstoupení pohraničí bez boje. Je nesmírně těžké přesvědčit zoufalé muže, kterým se zhroutil svět, aby opustili pevnost. Předtím ale v podzemí odpálí několik náloží. Podzemní prostory zaplavuje voda. V roce 1958 je sice pevnost zapsána do seznamu nemovitých kulturních památek, bohužel ale v roce 1966 je do pěchotního srubu uloženo více než sto tun vysoce toxických chemikálií. Pevnost ohrožuje i sousední kamenolom a zdá se, že její zánik je neodvratný. V roce 1988 přichází na pevnost skupina nadšenců, která má za cíl vyklidit jedy, odvodnit podzemní prostory a vytvořit zde vojensko-historickou expozici. V roce 1993 je umožněn vstup prvním návštěvníkům.
Krutá léta
Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve na slavnostní zahájení výstavy Krutá léta v Žatci, které se uskuteční v rámci Muzejní noci v pátek 16. května od 17 hodin v hlavní budově muzea. „Výstava je připravena k 80. výročí osvobození a představí veřejnosti náhled do každodenního válečného života v Žatci. Připomene i osudové události roku 1945. Přiblížíme vám, proč Žatec popřával sluchu říšské propagandě a s velkým nadšením vítal připojení k Říši. Proč zde byla aktivní SA, SS či Hitlerjugend, proč a kde tehdejší starosta R. Dietl chtěl vybudovat v Žatci druhé velké náměstí, a proč žatecké divadlo v tuto dobu zažívalo své vrcholné období. Dozvíte se zajímavosti o nacistických prominentech (R. Hess, K. Henlein), kteří Žatec navštěvovali a mnoho dalšího. Druhá část výstavy je věnována osvobození a odsunu, který měl právě v tomto regionu zvláště dramatický průběh. Výstava představí rovněž předměty a unikátní fotografie z válečné doby z muzejních depozitářů“, pozvala do muzea autorka výstavy PhDr. Milada Krausová, Ph.D. Doplní ji i tematická muzejní noc 16. 5.- program na Muzejní noc v Žatci 2025 - Regionální muzeum K. A. Polánka Žatec Krutým létům je věnována i řada článků s názvem Válečné střípky, které každý měsíc postupně nasazujeme. Najdete je na webu žateckého muzea https://www.muzeumzatec.cz/valecne-stripky.html
17. Muzejní noc v Žatci
Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve na Muzejní noc v Žatci, která se uskuteční v pátek 16. května od 17 do 22 hodin už po sedmnácté. „V 17 hodin slavnostně zahájíme novou výstavu Krutá léta, která připomene 80. výročí osvobození a přestaví Žatec v době, kdy byl součástí Říše. Dramatické události i všední život přiblíží řada exponátů a dobových fotografií ukrytých dosud v depozitářích muzea“, pozvala za muzeum autorka výstavy PhDr. Milada Krausová, Ph.D. Další tematický program bude probíhat na muzejní zahradě, kde se představí Muzeum československého opevnění z let 1936 – 1938 „Na Kočičáku“, z.s. z Chomutova. K vidění budou dobové tábory, ukázky vojenské techniky, branná stezka s možností aktivního zapojení, historický fotokoutek a chybět nebude ani vojenská kuchyně s možností ochutnávky. Další občerstvení zajistí Krčma u Kákošů. Vstupné dobrovolné.
Klášter Doksany-komentovaná prohlídka
Z důvodu omezené kapacity je nutné si předem zakoupit vstupenky. Ty jsou dostupné do vyprodání či do půlnoci dne 16.5.2025. Bez rezervace na akci nechoďte, je to zbytečné.
Klášter je v těsné blízkosti dálnice Praha- Drážďany pro ty, co pojedou autem; je dostupný veřejnou dopravou: bus- Praha, Letňany- odjezd 8, 37, příjezd do Doksan 9:29.Sraz pro všechny v 9:45, prohlídka od 10 h bude trvat cca 60-75 minut.
Prohlídka Doksan začíná seznámením návštěvníka s dějinami kláštera a stavebním vývojem celého areálu. Poté společně procházíme (zvenčí) budovy prelatury, refektáře a konventu (dnes v majetku Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových). Následuje prohlídka klášterní baziliky Narození Panny Marie se zřetelem na uměleckou výzdobu. Poslední zastávkou naší prohlídky je tzv. románská krypta (původně západní část kostela).
Klášter premonstrátských sester byl založen pravděpodobně r. 1143 nebo 1144 (tedy ve stejném období jako Strahovský klášter) jako druhý ženský klášter na našem území. Těšil se podpoře Přemyslovců, kteří sem také posílali svoje dcery na vychování ( v klášteře měla pobývat i sv. Anežka Česká). V roce 1421 vyplenili klášter husité a sestry musely utéct, po husitských válkách se podařilo komunitu obnovit a od konce 15. století úspěšně probíhala stavební obnova. Sestry musely opět utíkat během třicetileté války. Během tohoto období byly krátce v klášteře ostatky zakladatele řádu sv. Norberta (1626-27), poté byly slavnostně přeneseny do Strahovského kláštera, kde jsou dodnes. Od konce 17.století byl klášter barokně přestavován proboštem Kunovským (budova konventu, vstupní brána), proboštem Míkou (současná podoba kostela ) a opatem Winkelburgem (úprava prelatury, nová budova s refektářem, zahrady). V 18. století míval konvent 40-50 sester. Josef II. zrušil klášter v roce 1782. Později komplex vlastnil šlechtický rod Lexů z Aehrenthalu, který ho přetvořil na své panské sídlo (odtud název zastávky- Doksany-zámek). Od roku 1945 byl vlastníkem stát; část budov se vrátila do vlastnictví premonstrátského řádu a žije zde opět komunita sester
V kostele je možné zakoupit výrobky sester: sáčky s levandulí, svíčky, publikace atd.
Cena prohlídky- 300 Kč dospělí, 200 Kč- děti do 17 let včetně, důchodci 65+
Nový židovský hřbitov v Praze-komentovaná prohlídka
Komentovaná prohlídka. Z důvodu omezené kapacity je nutné si koupit vstupenky předem, dostupné do vyprodání či do půlnoci dne 17.5.
Komentovaná prohlídka Nového židovského hřbitova v Praze.
Průvodkyně Pavlína Marjanovičová se věnuje židovským památkám již přes třicet let. Dlouhodobě působí jako průvodce Židovského muzea i Terezína. Kromě židovských památek provází anglicky a francouzsky mluvící klientelu také po Praze i jiné oblíbené mimopražské destinace, jako je Český Krumlov, Karlovy Vary, Kutná Hora a jiné. Česky mluvícím zájemcům nabízí spíše netradiční túry. Prohlídka Nového židovského hřbitova zahrnuje seznámení s jeho historií i současností. Zastavíme se u důležitých osobností i zajímavých náhrobků z hlediska umělecké hodnoty. Prohlídka začíná ve 14:00 u vstupní brány Nového židovského hřbitova (u stanice metra Želivského) a potrvá 1, 5-2 h.
Nový židovský hřbitov na Olšanech (u stanice metra Želivského) se řadí díky své rozloze a počtu náhrobků (kolem 25 000) mezi největší židovské hřbitovy u nás. V roce 1964 byl vyhlášen kulturní památkou. Kromě samotného hřbitova, který funguje již od konce 19. století, se podíváme také na dvě obřadní síně, novorenesanční z konce 19. století a funkcionalistickou z 30. let 20. století. Zastavíme se u důležitých náhrobků, ať už se jedná o podnikatelské rodiny Waldesů, Petschků, Bondyů nebo osobností spjatých s literárním světem, jako byl Franz Kafka, Jiří Orten, Ota Pavel, Arnošt Lustig, Lenka Reinerová a další. Zmíníme i důležité náhrobky z výtvarného hlediska, na nichž se podíleli významní architekti, například Antonín Balšánek, Josef Fanta a Jan Kotěra, sochař Jan Štursa a jiní.
Cena 300 Kč dospělí, důchodci 65+ a děti 6-15 let 200 Kč, mladší děti zdarma.
Na prohlídku hřbitova by měli mít mužští účastníci pokrývku hlavy (čepice , šátek atd.), psi dovnitř nesmí.
Zmizelý Žatec
Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve na přednášku Zmizelý Žatec, která se uskuteční ve čtvrtek 22. května od 17 hodin ve Staré papírně (Volyňských Čechů 733, Žatec). „V rámci výstavy Podměstí, jak ho již neznáme jsme připravili přednášku Mgr. Jiřího Kopici, který přiblíží dávno zmizelé žatecké památky a zákoutí města. J. Kopica je historikem Oblastního muzea v Chomutově a spoluautorem knihy Zmizelý Žatec, která byla vydaná v nakladatelství Paseka už v roce 2010. Vstupné na přednášku je jednotné 55 Kč“, pozval za žatecké muzeum Ing. Martin Čížek.
O životě na železnici
Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve na besedu O životě na železnici, která se uskuteční 29. května 2025 od 17 hodin v pobočce muzea v Křížově vile, Zeyerova 344. „Přijdou besedovat bývalý strojvedoucí a vášnivý fotograf železnice Josef Zetek a předseda Klubu železničního muzea ve Zlonici, Ing. Tomáš Čech. Náplní setkání budou fotografie, historie, dokumentace různých železnic a představení železničního muzea ve Zlonici. Vstupné 55 Kč“, pozvala za muzeum Jitka Krouzová.
Pro vložení tipu se musíte přihlásit.