Rodina

Dědo, já nechci ven. To je častá věta, která přivádí starší generaci k šílenství

V čem je největší rozdíl ve způsobu trávení dětství mezi generací dnešních seniorů a současnými dětmi? Zatímco babičky a dědové v dětství prosili rodiče, aby mohli být co nejvíce venku, nyní děti žadoní, aby ven chodit nemusely.

Vratislava Hofmanová, redakce

Tvůj otec celý život miloval mou sestru, řekla mi maminka na konci života

Kdo mi byl vzorem v životě? Určitě můj tatínek. Narodil se v roce 1917 v malé chaloupce v mé rodné vesničce na Drahanské vrchovině jako nejmladší ze čtyř sourozenců.

Marie Ženatová

Jak jsem se mýlila

Když jsem byla hodně mladá, měla jsem podivné představy o stáří. Asi jako mnozí jiní. V mých 15 letech byl pro mě poměrně starý člověk již třicetiletý. Natož rodiče a prarodiče. Přitom jsem v té době i o pár let později kult mládí neprožívala.

Věra Ježková

Pozůstalostní řízení se kvůli covidu-19 mírně prodlužují, s notáři lze v mnoha případech komunikovat i na dálku

Povinná karanténa, ale i obava z nakažení koronavirem jsou důvodem, proč se v posledních měsících protahují pozůstalostní řízení u notářů. Větší nápor práce kvůli zvýšenému počtu úmrtí však notáři nepociťují.

Jan Raška

Ženy, které zachraňují muže. Pro někoho spasitelky, pro jiného semetriky

Objednala jsem tě k lékaři. Kolik jsi dnes vypil vody? Vzal sis už léky? Pojď, změřím ti tlak. Někteří muži jsou pod dlouholetým pečlivým dohledem svých partnerek, které se v průběhu let změnily v něco mezi lékařem a dozorcem. Někomu to vyhovuje, někdo trpí.

Vratislava Hofmanová, redakce

Videohovory jako příležitost ztrapnit se a pobavit druhé

Covidová doba přivedla k používání videohovorů i lidi, kteří se jim dříve zdárně vyhýbali. Pro některé profese se staly nezbytností, ale mnohem častěji než dříve se používají i v rodinách. Věta ‚Babi, uvidíme se přes Skype nebo přes Zoom‘ se stala běžnou.

Vratislava Hofmanová, redakce

Dominantní matka je problém, který často trvá celý život

Jsou lidé, kteří se ještě v šedesáti i více letech řídí tím, co jim říká jejich máma. Některým to vyhovuje, jiní se tak chovají, aby měli klid. Vědí, že dominantní matky rády řídí životy dětí, i když jsou ty děti třeba už v penzi.

Vratislava Hofmanová, redakce

Vnouče u nás nepapá. Častá starost prarodičů, která způsobuje neshody

Chléb nakrájený na tenké proužky. V mandarince nesmí být pecka. Škraloup na kakau je fuj. Na talíři nesmí být nic, co je zelené. Dětské požadavky a představy o jídle jsou úsměvné, zábavné i otravné. Nejhorší je, když dítě u babičky či dědečka prohlásí: tohle nejím.

Vratislava Hofmanová, redakce

Tchyně zestárla a potřebuje pomoc. Mnohé snachy neví, co si počít

Celé roky na mě nadávala, škodila mi a teď se o ni mám starat? Tato věta zní poměrně často. Pokud vztah tchyně a snachy neklape, s přibývajícími roky se to zpravidla nelepší, ba právě naopak. A vrchol krize je na obzoru.

Vratislava Hofmanová, redakce

Láskyplný ageismus. Doba covidová rozjela tento podivný jev

Babi, nesmíš do obchodu. Dědo, nesmíš  na procházku. Zamkneme vás, protože vás máme rádi a chceme pro vás to nejlepší. Dobře míněné snahy pomoci blízkým v uplynulých měsících často byly typickou ukázkou láskyplného ageismu.

Vratislava Hofmanová, redakce

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl: Jak využít QR čtečku v mobilu