Vnoučata

Kam s dětmi na Šumavě během zimních prázdnin

Chystáte se s dětmi na pololetní nebo jarní prázdniny na Šumavu? Zde je několik tipů, co dalšího kromě lyžování v okolí Kašperských hor podniknout.

3. 2. 2019 Michaela Bučková

Kam vzít děti na pololetní prázniny?

Děti finišují ve škole s písemkami a za chvíli dostanou pololetní vysvědčení. Pak je čekají krátké pololetní prázdniny. Zde přinášíme několik tipů na rodinné areály, kde můžete děti nebo vnoučata odměnit za pěkné vysvědčení lyžováním.

24. 1. 2019 Michaela Bučková

Jak se zachovat, když vnoučata zlobí

Když dříve dítě zlobilo, bylo mu vyhubováno, případně dostalo na zadek. Nyní častěji zazní: Nechte ho, projevuje svou osobnost. Nebo: Půjdeme s ním k psychologovi, má ADHD. Přeloženo, je hyperaktivní. Starší lidé nad tím mnohdy kroutí hlavou. Někteří vyjadřují nesouhlas, jiní mlčí. Ale shodně říkají: Za našeho dětství byla výchova úplně jiná. Jak se zachovat, když dítě zlobí? To je téma, které v mnoha rodinách působí jako výbušná směs.

14. 1. 2019 Vratislava Hofmanová, redakce

Postavte děti na brusle až po čtvrtém roce, klidně i později

Je to velká dřina naučit dítě bruslit. Pomoci mámám a tátům mohou i prarodiče - a začít můžou třeba o vánočních prázdninách. Jak na to, aby byly jízdy bezpečné pro něj i pro druhé? 

21. 12. 2018 Michaela Bučková

Tradice jsou pro děti pilířem jistoty, nejen o Vánocích

Pro děti je dodržování tradic v životě velmi důležité. Pomáhají jim orientovat se ve světě, přinášejí silné zážitky a přispívají k pocitu bezpečí. Proto je dobře tradice nerušit, naopak zavádět i další, které rodinu ještě více stmelí a přispějí ke společné pohodě i zábavě.

12. 12. 2018 Michaela Bučková

Nový trend: Nekupovat hračky

Domácnosti jsou zavaleny hračkami. Kdyby měli současní senioři zavzpomínat, s čím si hráli v dětství, zpravidla by vyjmenovali několik autíček, panenek, stavebnic. Zpravidla by si je přesně pamatovali, protože jich měli jen pár, mnohdy jednu, dvě.

7. 12. 2018 Redakce

Tlusté a líné aneb Děti se mění

My jsme byli pořád venku, ony stále sedí doma. To je nejčastější věta, která zazní od starší generace, když přijde řeč na děti. Nejde jen o klasický povzdech typu „za nás bylo všechno lepší“, ke kterému se dříve narození občas uchylují.

30. 11. 2018 Vratislava Hofmanová, redakce

Osamělost seniorů se zvyšuje, s mladšími těžko nacházejí společnou řeč

Žijí na můj úkor, ze sociálních dávek, jsou pomalí, jsou přítěží…To jsou jen některá z prohlášení, jež mladí lidé často pronášejí na adresu seniorů, stejně jako senioři místy nešetří slovy zklamání nad mladou generací.

20. 11. 2018 Redakce

Plavání s dětmi: vezměte jim do bazénu tradiční kruh i hokejový puk

Podzim a zima zve k návštěvě bazénů. Jak nejlépe učit děti plavat? Využijte plavecké pomůcky. Ty děti motivují a pomáhají jim překonat nejistotu z vody. Jiné se zase dobře hodí pro výuku plaveckých způsobů. Jak se v nich vyznat a jak je správně používat?

14. 11. 2018 Michaela Bučková

Hračky, betlémy a dekorace v Betlémské kapli

Možná i vy patříte k těm šťastným lidem, které ani v dospělosti neopustilo nadšení a radost ze hry. Tak to si jistě rádi vzpomenete na dětská léta, až budete svým vnoučatům ukazovat krásné historické hračky, které jsou spolu s betlémy k vidění na tradiční vánoční výstavě v pražské Betlémské kapli.

11. 11. 2018 Michaela Bučková