Gastronomie

Pravé kunovické koláčky patří mezi skvosty každé oslavy

Slovácké koláčky jsou na jižní a východní Moravě opravdovými hvězdami svatebních či hodových tabulí a samozřejmě nechybí ani při rodinných oslavách a svátcích.

21. 6. 2017 Redakce

Slavná pražská lahůdkářství: Legenda z Národní má jméno Paukert

Měl velice dobré rodinné zázemí, navíc mimořádné vzdělání, francouzské lyceum a říká se, že i anglickou obchodní akademii. S guvernantkou hovořil německy, takže byl vlastně quatrolinguární.  

14. 6. 2017 Redakce

Mléko pod drobnohledem. Prospívá zdraví nebo ne?

Zdraví je považováno za základ životního štěstí. S ním je velmi úzce spjato stravování, jedno z nejvíce diskutovaných témat současnosti. Dnes je navíc velmi moderní zpochybňovat potraviny, které byly celá desetiletí nebo i staletí vychvalovány pro jejich zdravotní přínosy. Mezi ně patří i mléko a mléčné výrobky. Zaslouží si být takto kritizovány? Nebo se jedná o iracionální davové šílenství?

14. 6. 2017 Redakce

Jak si připravit domácí pečený čaj

Také vám rozum nebere, proč jsou miniaturní skleničky obsahující zavařeninu s názvem Pečený čaj, případně Babiččin, nebo dokonce Dědečkův čaj tak neuvěřitelně drahé? Mně také ne. A přitom je tak jednoduché a cenově výhodné si tuto pochoutku připravit doma.

11. 6. 2017 Redakce

Ochutnejte myši: smažené květy akátu

Jistě jej dobře znáte. Kvete touto dobou a připomíná se nám omamně sladkou vůní. Trnovník akát,…

9. 6. 2017 Eva Komínová

Česnekové výhonky nevyhazujte. Jsou ideální pro přípravu pokrmů

Začátkem června začíná kvést česnek paličák, na vrcholu se objevuje květenství, které se zaštipuje, aby česnek nevykvetl. Květenství tvoří malá pacibulka a dlouhý zelený výhonek. Většina zahrádkářů vyhazuje výhonky na kompost, přitom se dají výhonky i pacibulky zpracovat v kuchyni.

8. 6. 2017 Dalibor Marounek

Slavná pražská lahůdkářství: Zoufalý

Přestože v Praze na počátku dvacátého století existoval téměř tucet lahůdkářství, do povědomí labužníků se dostala tři. I to, které v roce 1916 založil na Jungmannově náměstí obchodník, restauratér a milovník života a dobrého jídla, restauratér Zoufalý.

7. 6. 2017 Redakce

Proč se pořád trápit při jídle, když můžeme jíst radostně?

Tak se mi právě dostal do ruky časopis, ve kterém píší o Řecku a velmi obšírně také o řeckých dobrotách. Krásné obrázky modrého moře a bílých skal, barevných loděk doprovází také pohledy do řecké kuchyně.

2. 6. 2017 Redakce

Desatero pro výběr kvalitního másla

Máslo patří mezi základní potraviny. Je jedinečné. Vždyť i všelijaké rostlinné tuky se snaží napodobit jeho lahodnou a jemnou chuť. Věděli jste, že je čerstvé máslo při řadě onemocnění jater a žlučníku často jediným tukem, který pacienti snášejí? Jaké jsou tedy jeho zdravotní benefity? Jak poznáte jeho náhražky? Jak se liší stolní máslo od tradičního? A co byste měli určitě sledovat na jeho obalu?  

1. 6. 2017 Redakce

Slavná pražská lahůdkářství: Linka

Všechno to začalo v roce 1911, Praha tehdy žila bouřlivým děním a lahůdky patřily k bontonu. Třetího prosince otevřel lahůdkářství v Hybernské ulici další lahůdkář, který rozvířil hladinu tohoto oboru, Alois Linka.

31. 5. 2017 Redakce