Gastronomie

Kaviár nebo řízek? S věkem se mění chuť

V mládí se na některé jídlo nemůžeme ani podívat, ve vyšším věku se může stát jedním z nejoblíbenějších. Je to tak, chutě se v průběhu lidského života mění.

17. 3. 2018 Vratislava Hofmanová, redakce

Od domácího taveného sýra až k zapečeným plněným paprikám

Jako mnozí další, i my jsme podlehli mánii výroby domácích sýrů. Manželka ovšem nesnáší jedlou sodu…

9. 3. 2018 Petr Halda

Polentové knedlíky: rychlé, úsporné, zdravé a chutné

Středoevropská kuchyně nabízí nejrůznější varianty knedlíků od těch, které slouží jako příloha k masitým pokrmům, po ty, na nichž si pochutnáváme „na sladko“. Ne všechny hospodyňky si však na klasické knedlíky troufnou.

7. 3. 2018 Redakce

Půsty, trest či odpuštění?

Bylo to, a mnohde ještě je, pro jedlíky smutné období. A nejen pro ně. Zvlášť čtyřicetidenní půst předvelikonoční. Zčásti pokání, dílem rozhřešení za zaprodání a smrt Ježíšovu znamenal výrazné omezení v jídle. Ať co do množství, tak i složení.

28. 2. 2018 Redakce

Konvenience - dar či prokletí?

Záleží na úhlu pohledu. Rostlinné i živočišné produkty a vlastně všechny více či méně upravené suroviny v potravinářství, z devadesáti procent konveniencemi jsou. Otázkou je, jak dalece je do jídel vkládáme, a v jakém stupni úpravy se nacházejí. Tvoří velkou skupinou potravin, zpracovaných tak, že jejich další použití je snadné, pohotové a úsporné.

25. 2. 2018 Redakce

Jak uvařit pouze pro dva?

Když jsem si přečetla článek o tom, zda vaří lépe ženy nebo muži, dostala jsem chuť na téma vaření…

24. 2. 2018 Vladislava Dejmková

Řízek zůstává nekorunovaným králem české kuchyně

Není na světě člověk ten, aby se zalíbil lidem všem. U jídla však toto rčení rozhodně neplatí. Chodím po matičce Zemi už pěkných pár let, ale zatím jsem se nesetkala s člověkem, který by neměl rád řízky.

24. 2. 2018 Redakce

Jsou muži lepší kuchaři?

Doma většinou vaří ženy. Ale když se podíváme do světa profesionální gastronomie, šéfkuchaři jsou zpravidla muži. A takzvanou světovou kuchařskou elitu tvoří také převážně muži. Náhoda? Nebo pro to existuje nějaké vysvětlení?

22. 2. 2018 Vratislava Hofmanová, redakce

Kouzlo i užitek honů

Pokud pomineme celoročně povolený odlov škodné a za počátek honů vezmeme první leden, začala před pár týdny lovecká sezóna. I když, zajíc polní v našich končin téměř vymizel, a lov selete a lončáka prasete divokého je vlastně korekcí přemnožení černé zvěře. To jsou dvě položky, které lovy na počátku kalendářního roku otevírají, jakkoliv tyto v určitém druhovém členění probíhají prakticky celoročně.

21. 2. 2018 Redakce