Poradna pro onkologii a domácí péči

Máte v rodině onkologicky nemocného pacienta, anebo se sami léčíte? Potřebujete radu či konzultaci, týkající se léčby? Chcete se poradit, jak zajistit domácí péči či mobilní hospic pro své příbuzné? Na vaše otázky bude odpovídat MUDr. Petra Garnolová, specialistka na klinickou onkologii a paliativní péči.
MUDr. Petra Garnolová byla do roku 2016 primářkou onkologického oddělení Institutu onkologie a rehabilitace Na Pleši. V současné vede privátní onkologickou ambulanci a řídí Agenturu domácí péče a domácí hospic Péče doma. Rozhovor s lékařkou najdete na tomto místě.

Bolesti krční páteře

Dobrý den.Mají nějaký ůčinek elektrické masážní přístroje na masáž krku?Neustále mám ztuhlou půlku krku a bolí.Děkuji.

Dlouhodobé bolesti v oblasti krku by měl vždy vyšetřit lékař nebo fyzioterapeut. Je důležité zjistit příčinu obtíží a tu následně řešit. Je řada technik, jak tyto obtíže zmírnit včetně speciálních cviků a masáží. Použití elektrických přístrojů patří do rukou odborníků.

14.10.2019

Služby domácí péče

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda sestřičky z agentury domácí péče zajišťují i ohřívání oběda a třeba nákup. Můj otec žije doma sám, my jsme v jiném městě a už hodně zapomíná. Tak bychom chtěli, aby někdo dohlédl na jeho jídlo a další věci.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda sestřičky z agentury domácí péče zajišťují i ohřívání oběda a třeba nákup. Můj otec žije doma sám, my jsme v jiném městě a už hodně zapomíná. Tak bychom chtěli, aby někdo dohlédl na jeho jídlo a další věci. Dobrý den, tato služba nespadá do kompetencí sester agentury domácí péče. Podle toho co popisujete, potřebuje tatínek spíše sociální službu. Obraťte se na sociální odbor městského úřadu, kde vám poradí na kterou organizaci ve vašem místě bydliště se obrátit.

1.5.2018

Kdo doporučuje domácí péči

Mám maminku po cévní mozkové příhodě v nemocnici. Bohužel se zatím nemůže pohybovat a také se jí udělala proleženina na zádech. Chtěla bych si ji vzít domů, ale sama bych to asi nezvládla. Kam se mám obrátit, aby mi poslali sestřičku domů?

Dobrý den, obraťte se nejdříve na lékaře, který se o maminku stará v nemocnici a ten rozhodne, zda je převoz do domácího prostředí vhodný. Pokud bude pan doktor souhlasit, domluvíte se na termínu propuštění a sociální pracovnice z nemocnice najde vhodnou agenturu domácí péče, která k vám pošle sestřičku. Doporučení z nemocnice má platnost 14 dní, po uplynutí této doby indikuje domácí péči praktický lékař. V praxi to obvykle probíhá tak, že lékař z nemocnice v propouštěcí zprávě doporučí domácí péči pro pacienta a na základě tohoto doporučení praktický lékař naordinuje pokračování v této léčbě, pokud to stav pacienta vyžaduje.

1.5.2018