Tipy

Emil Filla a jeho žáci: Tušení metamorfóz

Pardubice, Pardubický kraj 28.6.2017 – 15.10.2017

28. 6. – 15. 10. 2017, Zámek 3

z cyklu Pohledy do galerijních sbírek

Letní výstava v prostorách pardubického zámku je věnována jednomu z výrazných jmen českého výtvarného umění 20. století. Na dílo malíře a teoretika Emila Filly (1882–1953) nahlížíme prostřednictvím souboru získaného v průběhu několika desetiletí do sbírky Východočeské galerie. Přehlídka je zaměřena na konfrontaci Fillova zralého a pozdního díla s ranou tvorbou jeho žáků, kteří v letech 1946–1953 prošli jeho ateliérem monumentální malby na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze.

Více zde

Žatecké sochání II.

Křížova vila, Zeyerova 344, Žatec, Ústecký kraj 22.7.2017

Žatecké sochání II. V sobotu 22. 7. 2017 pořádá Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci již druhou výtvarnou dílnu pod širým nebem. Opět budeme pracovat s YTONGEM, což je materiál poměrně měkký a lehce tvarovatelný s pomocí základních kutilských nástrojů. Navíc bude přítomen zkušený kameník, který rád poradí či pomůže. Probuďte v sobě sochaře a odneste si jedinečné umělecké dílko.   Potřebné náčiní bude volně k zapůjčení. Pokud však máte možnost, nebude ke škodě, když si donesete nástroje vlastní (pilka, pilník, majzlík, kladívko, špachtle a podobně). Ochranné pomůcky, zejména brýle, si zajistěte sami podle uvážení.   Není nutné se na akci hlásit předem, pórobetonové tvárnice budou k dispozici pro každého účastníka zdarma. Můžete samozřejmě tvořit i ve skupině nebo se přijít jen tak podívat. Děti do patnácti let se mohou sochání zúčastnit pouze pod dohledem dospělého.   Občerstvení zajistí česká hospoda Ostrov Žatec. V případě deště bude akce přesunuta na jiný termín. Vstupné: plné 50 Kč, snížené (děti do 15 let) 25 Kč Datum konání: 22. 7. 2017, od 13 hod. Místo konání: Zahrada Křížovy vily, Zeyerova 344, Žatec Pořadatel: Regionální muzeum K. A. Polánka Případné dotazy pište na weidisch@muzeumzatec.cz nebo volejte na 774 411 350 Děkujeme společnosti Xella CZ, s.r.o., která pro účely akce daruje pórobetonové tvárnice YTONG. http://www.ytong.cz/

Více zde

To, když letěl "nejen" Čtyřlístek

Křížova vila, Zeyerova 344, Žatec, Ústecký kraj 3.8.2017 – 29.10.2017

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci Vás a Vaše děti zve na zahájení výstavy To, když letěl (nejen) Čtyřlístek, které se uskuteční ve čtvrtek 3. srpna od 17 hodin v Křížově vile. Výstava přiblíží dětské časopisy doby minulé i současné. Ze sbírky Milana Tužila z Loun uvidíte Čtyřlístky, těšit se však můžete také na ABC, Ohníček, Mateřídoušku, Sedmičku ad. Výstava potrvá do 29. října 2017.   Slavnostnímu otevření výstavy bude předcházet ZÁBAVNÉ ODPOLEDNE PRO DĚTI. V době od 13.00 do 17.00 budou připraveny v zahradě Křížovy vily atletické závody pro nejmenší, soutěže, kuchyňka pro kuchaříky a kuchařinky, vědecký koutek pro zvědavce a mnohé další. Věnujte svůj čas dětem a rozhodně si nenechte ujít prázdninové odpoledne! Vstupné: rodinné 60,- Kč, dospělí 30,- Kč, dítě 20,- Kč.

Více zde

Pravěk vlastníma rukama

Regionální muzeum K. A. Polánka, Husova 678, Žatec, Ústecký kraj 26.7.2017

PRAVĚK VLASTNÍMA RUKAMA aneb Prázdninový den trochu jinak       

Se zajímavou nabídkou na zpestření prázdnin přichází Regionální muzeum v Žatci. Na jeden den se zahrada muzea promění v pravěkou osadu, která nabídne příchozím možnost vyzkoušet si celou řadu neobvyklých činností. Chcete si oštěpem skolit svého divočáka? Žádný problém! Také si zastřílíte z luku či potěžkáte keltský želený meč nebo vytvoříte svoji vlastní skalní malbu podle připravených vzorů. Svoji zručnost si ověříte při výrobě keramických nádob nebo si vytvarujete pravěkou venuši. Ti šikovnější mohou pomoci při vyplétání plotu či omazávání proutěné stěny hliněnou omítkou.      Připravena bude i kovotepecká dílna, kde si vlastnoručně můžete zhotovit měděný náramek či ozdobit vlasy drátěnou záušnicí. Zvídaví návštěvníci se vydají po zahradě hledat odpovědi na soutěžní otázky o životě v pravěku. Na všechny úspěšné účastníky bude čekat medaile. A pokud vám začne kručet v břiše, vyhledáte pravěkou kuchyni. Zde ochutnáte to, co lidé v dávné minulosti jedli: polévku z kotlíku, čaj z přírodních surovin či obilné pečivo, které si sami upečete na rozžhaveném kameni. Ovšem pozor, nejdříve si na kamenných mlýnech a drtidlech musíte vlastnoručně semlít svoji mouku!      Akce „Pravěk vlastníma rukama“ se na zahradě žateckého muzea uskuteční ve středu 26.7. v době od 9.00 do 17.00 hodin. Vstupné zůstává stejné, jako při běžné návštěvě expozic.                                                                                                    dr. Petr Holodňák

Více zde

S námi do minulosti

Regionální muzeum K. A. Polánka, Husova 678, Žatec, Ústecký kraj 29.6.2017 – 27.8.2017

S námi do minulosti Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci Vás srdečně zve na výstavu S námi do minulosti aneb Sedmičky v dějinách muzea. Výstava proběhne v hlavní budově muzea v Husově ulici od 29. června (vernisáž v 17.00 s hudebním vystoupením ZUŠ Žatec) do 27. srpna 2017.  Představí zajímavé přírůstky  muzejních sbírek i bohatou historii muzea, od jehož znovuotevření po druhé světové válce v roce 1947 uběhne letos jubilejních 70 let. Rovněž první české žatecké menšinové muzeum mělo ve svém roce založení sedmičku – vzniklo roku 1927. Od narození nadšeného vlastence K. A. Polánka (1887 – 1953), jehož jméno dnes Regionální muzeum v Žatci nese, uplynulo letos 130 let. Také někdejší dlouholetý ředitel muzea (první poválečný) František Kopecký měl v roce narození sedmičku (narodil se roku 1907). Dnešní hlavní budova muzea v Husově ulici č.p. 678 (původně nemocnice pojmenovaná na počest císařovny Alžběty, známé jako Sissi) byla  založena rovněž v sedmičkovém roce. Její základní kámen byl položen roku 1857.  Projděte se s námi minulostí muzea, které bylo vždy spojeno s dějinami města Žatce v jeho šťastných i dramatických dobách. Podívejte se, co všechno městské muzeum za dobu své existence s obyvateli města i návštěvníky zblízka i zdaleka prožilo a jaké akce pro ně připravilo! Nahlédněte archeologům pod motyčky, historikům do šuplíku i konzervátorům do jejich laboratoře. Po dobu výstavy Vám bude samozřejmě k dispozici i oblíbený Žatecký stroj času – multimediální expozice, díky které se můžete vydat do minulosti města nebo hledat poklad.   PhDr. Milada Krausová, Ph.D.  

Více zde

Tragédie obcí Lidice a Ležáky

Stará papírna, Volyňských Čechů 733, Žatec, Ústecký kraj 22.6.2017 – 23.9.2017

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci a Památník Lidice Vás srdečně zvou na vernisáž výstavy Tragédie obcí Lidice a Ležáky, která se uskuteční 22. června 2017 od 17 hodin s hudebním vystoupením žáků ZUŠ Žatec v prostorách Staré papírny.   Výstava připomene 75. výročí tragických událostí obou obcí za druhé světové války.  První část expozice přiblíží okolnosti vypálení Lidic nacisty 10. června 1942 a poválečný vývoj středočeské obce až po současnost. Druhá část fotografické výstavy ukáže podobný osud obce Ležáky, která byla po atentátu na Heydricha srovnána se zemí 24. června 1942. Pro návštěvníky je připraven znalostní kvíz.  Výstava potrvá do 23. září 2017.

Více zde

Memorial Air Show Roudnice nad Labem

Roudnice nad Labem, Ústecký kraj 24.6.2017 – 25.6.2017
Vložil: Alena Tollarová

Přijeďte se podívat o víkendu 24.-25. června do Roudnice nad Labem, kde se na místním letišti koná letecká Memorial Air Show. Na své si přijdou především milovníci historie, neboť se vám předvedou např. letadla, která se podílela na bojích o osvobození naší vlasti ve 2. svět. válce, ale i ti, kdo dávají přednost letadlům moderním. Parkuje se přímo na letištní ploše, takže po vystoupení z auta jste v centru dění. Jinak na letiště z města bude jezdit kyvadlová doprava. Více na oficiálních stránkách.

Více zde

Oenoforum 2017

Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj 21.6.2017 – 23.6.2017
Vložil: Jiri Bazant

Oenoforum 2017, Czech International Wine Competition, proběhne o víkendu 22. a 23. června na zámku Slavkov ve Slavkově u Brna. Oenoforum je největší světovou soutěží vín pod patronátem OIV, Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví se sídlem v Paříži, na území České republiky. Cílem soutěže je porovnat vína z celého světa a vyzvednout význam vín ze světových odrůd révy vinné s důrazem na odrůdy Sauvignon Blanc a Cabernet Sauvignon. Tato unikátní soutěž vín přináší jedinečnou možnost porovnání vín uvedených odrůd z různých oblastí Evropy i světa, jež se vyznačují odlišnými klimatickými a půdními podmínkami, ale i vín vyrobených různými, často diametrálně odlišnými technologiemi.

Více zde

Jediná Brána Čech

České středohoří, Ústecký kraj 24.6.2017

Botanicko-historická exkurze konaná při příležitosti výstavy Litoměřická NEJ nás zavede na lokalitu vápnomilné orchideje kruštíku tmavočerveného a na submediteránně laděné skalnaté svahy Porty Bohemiky. Připomeneme si i další NEJ: Nejcennější říční poklad objevený v českých zemích.
Trasa: Libochovany – bílé stráně pod Strážištěm – Kalvárie – Velké Žernoseky.

Více informací na webových stránkách muzea http://www.muzeumlitomerice.cz/vismo/zobraz_dok.asp?id_org=200065&id_ktg=1097&archiv=1

 

Více zde

Litoměřická NEJ (Výstava)

Mírové náměstí 171/40, Litoměřice, Ústecký kraj 20.6.2017 – 29.10.2017

Odkud pocházel nejpopulárnější český padouch 19. století, který se stal ještě za života legendou? Kde bychom našli nejstarší česky psanou větu? Kde byl objevený největší říční poklad a kde na Labi stála nejstarší česká plovárna v Čechách? Na všechny tyto i další otázky odpoví výstava Litoměřická NEJ, kterou litoměřické muzeum zahájí 20. 6. 2017.

Autoři výstavy vybrali z bohaté zdejší historie i přírodních rozmanitostí zajímavosti, které Litoměřice a jejich okolí řadí mezi primáty v rámci republiky popř. celé Evropy. 20 pomyslných zastavení představí osobnosti, místa a události, které se obvykle neprezentují v turistických brožurách o pa­mětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. Můžeme je vnímat jako alternativního průvodce po městě. Vycházku po litoměřických zajímavostech bude možné také reálně uskutečnit. Výstavu totiž doplní i venkovní část instalovaná přímo v ulicích města.

Slavností zahájení Litoměřických NEJ proběhne v úterý 20. 6. 2017 v 17 hodin.

Výstava potrvá do 29. 10. 2017. V průběhu 4,5 měsíce trvání proběhne řada doprovodných akcí (více informací naleznete na webových stránkách muzea www.muzeumlitomerice.cz).

Více zde

Pro vložení tipu se musíte přihlásit.