Tipy

Den architektury zve příští na více než 300 akcí v 90 městech

, Hlavní město Praha 28.9.2018 – 4.10.2018

Od pátku 28. září do čtvrtka 4. října zamíří DEN ARCHITEKTURY do bezmála devadesátky měst po celé České republice a také na Slovensku a nabídne veřejnosti nový pohled na architekturu, která nás obklopuje – od moderních, odbornými cenami ověnčených budov přes historické skvosty až po mnohdy opomíjené, ale o to zajímavější, stavby.

Nejstarší fungující továrna ve střední Evropě, budova postavená jako betonový odlitek, první kubistický dům v Praze, cenami ověnčená ukázka modulární architektury, zdařilé i nezdařilé rekonstrukce, stavby navržené předními českými architekty jako jsou Josef Gočár, Josef Pleskot či Antonín Engel, místa, kde se psala historie i budovy, které reprezentují současnost a budoucnost české architektury.

V rámci akce Hurá dovnitř! festival otevře návštěvníkům zajímavé stavby, které jim mnohdy bývají nepřístupné, nabídne procházky s výkladem architektů, urbanistů a dalších odborníků a uspořádá workshopy pro dospělé i pro děti.

Až na výjimky je program ZDARMA!

Podrobný program ve všech městech naleznete na www.denarchitektury.cz.

Více zde

Kino Dlabačov zve do světa muzikálů

Praha 6, Hlavní město Praha 22.9.2018 – 23.9.2018
Vložil: Jan Novak

 

 

Předposlední zářijový víkend se na Dlabačově ponese v muzikálovém duchu.  V rámci Projektu 100 se představí celkem 5 kultovních muzikálů, které vejdou do kin napříč celou Českou republikou a Kino Dlabačov mezi nimi nebude chybět.

Projekt 100 je prestižní přehlídkou nejkvalitnější filmové tvorby z domácí i zahraniční produkce, jejíž historie sahá až do roku 1995. Asociace českých filmových klubů, jakožto organizátor projektu, každoročně zvolí 5 nejlepších filmových titulů ve stejném žánru, které jsou následně v limitovaných termínech distribuovány v tuzemských i zahraničních kinech. Projekt za svou existenci představil divákům již na 188 špičkových filmů. Letošní rok patří muzikálům.

Limonádový Joe aneb Koňská opera Muzikálové odpoledne odstartuje jeden z klenotů české kinematografie. Limonádový Joe aneb Koňská opera je kultovní hudební komedií z prostředí Divokého západu s Karlem Fialou a Milošem Kopeckým v hlavních rolích. Na jedné straně bezchybný hlavní hrdina Joe, sličný kovboj se zářivým úsměvem v bělostném oděvu, který pije pouze Kolalokovu limonádu. Se svou přesnou muškou hájí zákon, a přitom dobývá srdce krásných žen. Na druhé straně hlavní padouch Hogo Fogo, pistolník, který je ztělesněným zlem a zásadně pijící whisky. Westernový snímek z roku 1964 vás pobaví svými vtipnými scénami, nezapomenutelnými hláškami a skvělou hudbou. Kdy?  22. 9. sobota od 17:00 Cena: 100 Kč  

Vlasy Americké komediální drama z 60. let z prostředí hippies, které bylo natočeno podle známého stejnojmenného muzikálu z roku 1968. Humornou formou zachycený poutavý příběh skupinky hipíků, kteří oslavují radost ze života a vzdávají holt svobodě, volné lásce a drogám, ale také ukazují odpor proti válce a lidské lhostejnosti. Výpravný film plný chytlavé hudby, provokujících textů a choreografických čísel, který zároveň přesahuje běžné hranice muzikálu. Režisér Miloš Forman natočil muzikál v Americe roku 1979, ovšem do československých kin se dostal až o deset let později. Kdy?  22. 9. sobota od 19:00 Cena: 100 Kč  

The Rocky Horror Picture Show Sobotní večer zakončí kultovní muzikál parodující klasické horory a sci-fi, plný legendárních rockový skladeb a známých choreografických kousků jako „time warp“, jehož předlohou byl oblíbený 25 let starý britský muzikál. Čerství snoubenci se po nehodě ocitnou na zámku doktora Frank N. Furthera, transvestity z planety Transsexuálu z galaxie Transylvania, který zrovna pořádá speciální večírek pro své krajany. Smršť hororových scének je plná šílených vědců, motorkářů, mimozemšťanů a erotiky. Americko-britský film z roku 1975 se Susan Sarandon, Barrym Bostwickem a Timem Currym v hlavních rolích. Kdy? 22. 9. sobota od 21:00 Cena: 100 Kč    

Zpívání v dešti Mistrovský muzikálový snímek klasického žánru vás vtáhne do 20. let minulého století do Hollywoodu, světa filmového plátna a záře reflektorů. Snímek hravým způsobem zachycuje náročnost přelomového přechodu z němého filmu na zvukový, odkrývá zákulisní komplikace a zároveň vypráví romantický příběh, který je zakončen dojemným „happy endem“. Optimistický film z roku 1952, plný barev a všudypřítomných úsměvů, chytlavých písní a vypilovaných tanečních čísel s jedinečným Genem Kellym v hlavní roli. Kdy? 23.9. neděle od 17:00 Cena: 100 Kč  

Moulin Rouge Víkend zakončí Australsko-americký postmoderní filmový muzikál z roku 2001, který vás přenese do začátku 20. století. Básník Christian se vydá do Paříže s touhou po poznání bohémského světa a načerpání inspirace, kde se seznámí s umělci, kteří touží napsat divadelní hru. Společná vize zavede mladého umělce do Moulin Rouge. Zakázaného místa plného noční rozkoše, jehož hvězdou je žena, které se přezdívá „jiskřivý diamant“ – okouzlující kurtizána Satine. Jejich cesty se zkříží. Pod pokličkou připravované divadelní hry, se za zády majitele podniku a zároveň kurtizánina těla, odehrává utajovaný milostný příběh. Snímek o lásce, který se díky skvělým hereckým výkonům v podání Ewana McGregora a půvabné Nicole Kidman, pop-rockovým melodiím a dramatické kameře řadí mezi přední příčky muzikálové tvorby. Kdy? 23.9. od 19:00 Cena: 100 Kč Kde?

Kino Dlabačov, které pravidelně zařazuje na svůj program zajímavé festivaly a dokumenty, promítá na nejkvalitnější digitální projektor 4K Sony v DCI standardu na plátně o velikosti 11x4,6 metru. Kino najdete na Praze 6 hned vedle hotelu Orea Pyramida, který je nejlépe dostupný tramvají č. 22, 23, 25 a 97/ Bus 143 a 194 (zastávka Malovanka) nebo autobusem 149 (zastávka Pod Královkou). Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji na: www.dlabacov.cz.

11. ročník Svatováclavského vinobraní

Villa Richter na Pražském hradě, Hlavní město Praha 28.9.2018
Vložil: Jiri Bazant

Areál Svatováclavské vinice a Villa Richter bude letos 28. září hostit už 11. ročník tradičního Svatováclavského vinobraní. K ochutnání budou vzorky významných českých a moravských vinařství a nebude chybět ani burčák, hudba a spousta jídla. Novinkou bude prezentace gastronomických delikates s možností jejich objednání v podobě dárkového koše pro své blízké a přátele. Vstupné 200 Kč obsahuje sklenici a 3 degustační mince.

Babí léto v Muzeu rekordů

Pelhřimov, Vysočina 11.9.2018 – 30.9.2018
Vložil: Josef Vaněk

Pelhřimovské Muzeum rekordů hlásí : Využijte krásného babího léta a přijeďte se (kromě stovek exponátů ve vnitřních expozicích) pokochat i mamutem v životní velikosti upleteným z proutí, největším hlavolamem Ježek v kleci a obří kuchyňskou výbavou na naší zahradě. Máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin a těšíme se na vás. www.muzeumrekorduakuriozit.cz .

Odpoledne s barmanskou legendou Charlesem Schumannem na Dlabačově

Praha 6, Hlavní město Praha 25.9.2018
Vložil: Jiri Bazant

 

Žijící legenda, která získala několik barmanských ocenění, přijíždí do Prahy. V Kině Dlabačov se osobně zúčastní představení svého dokumentárního filmu, nazvaného Schumann´s Bar Talks (Schumanns Bargespräche). Program začne již ve 14:00 v úterý 25.9., odpoledne plné zábavy si pro vás připravili nejlepší čeští barmani. Od 19:00 se pak můžete těšit na dokument, který sám Charles Schumann osobně uvede.

Charles Schumann se narodil jako Karl Georg Schumann v roce 1941 v Horním Falcku. Vystudoval školu hotelového managementu ve Švýcarsku a ve 30 letech odešel do jižní Francie, kde pracoval v nočních klubech a na univerzitě zde začal studovat francouzštinu. V roce 1973 se vrátil do Německa, již se svou nově nabitou přezdívkou Charles a začal v Mnichově pracovat v legendárním baru Harry´s New York Bar. O devět let později si otevírá svůj vlastní bar Schumann´s American Bar. Stále zůstává věrný principu: v jednoduchosti je síla a preferuje klasické koktejly s malým množstvím ingrediencí. Dobrý servis, vynikající kvalita, a to bez kudrlinek, je pro něj to nejdůležitější! Dokument Schumann´s Bar Talks (v originále: Schumanns Bargespräche) je určen nejen pro barmany a lidi, kteří navštěvují bary. S Schumannem se podíváte do nejproslulejších barů na celém světě, Dead Rabbit v New Yorku, Hemingway Bar v Paříži, El Floridita v Havaně nebo High Five v Tokiu. Muži a ženy za barem, kteří se se Schumannem osobně znají, vypráví své příběhy. Dokumentem se prolínají tradice, vizionářství, ingredience, perfekcionismus a rituály.    Program začne v kavárně Kina Dlabačov ve 14:00, strávíte zde čas s dobrými drinky, koktejly, hudbou a jídlem, které vám se značkou Johny Walker připraví čeští barmani. Odpoledne je určeno pro profesionály, ale i laiky, kteří mají rádi barovou kulturu. Seznámíte se s historií koktejlů, o které povypráví barmistr Saša Mikšovič a Tomáš Mozr. Jeho současnou podobu přiblíží Vítězslav Cirok a Marek Komínek, sběratelé nejvýznamnějších ocenění v barové a restaurační kultuře. Mezi přednáškovými bloky budete moci ochutnat drinky, kdy historické koktejly bude zastupovat Bar Tretter´s a současné Bar L’Flerur. K výborným drinkům patří výborné jídlo, budete moci ochutnat streat food z food trucku a využít služby pojízdné kavárničky. Jedním z čestných hostů bude Stanislav Vadrna, který mimo jiné v dokumentu účinkuje. Vadrna je zakladatel mezinárodní školy Analog Bartending Institute a Nikka Whisky Hospitality Advocate. Celý program bude zakončen v ulici V Kolkovně, kde naleznete již zmíněné bary a kde si připijete i se samotným mistrem Charlesem Schumannem. Kdy? Úterý 25.9. ve 14:00 (začátek dokumentu v 19:00) Cena: 370 Kč (Cena zahrnuje: welcome drink, vstup na 2 přednášky a promítání) Jazyk: angličtina, němčina, francouzština, španělština a japonština s českými titulky Kde? Kino Dlabačov sídlí na Praze 6 hned vedle hotelu Orea Pyramida, který je nejlépe dostupný tramvají č. 22, 23, 25 a 97/ Bus 143 a 194 (zastávka Malovanka) nebo autobusem 149 (zastávka Pod Královkou). Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji na: www.dlabacov.cz.

František Kaván, český rok v krajinách

Pobřežní 665/21, Praha 8, Hlavní město Praha 30.9.2018

Výstava jednoho z největších českých krajinářů je ke zhlédnutí do 30.9.2018 v Galerii Kooperativy ve třetím patře budovy Kooperativy v ulici Pobřežní 665/21 na Praze 8. Stanice Karlínské náměstí (tram č. 3 a 8), odkud je to do budovy 100 metrů. Do galerie se dostanete po schodech nebo výtahem ze vstupního foyer.

Vstup je zdarma a otevřeno je od úterý do neděle od 10 do 18 hodin.

Prohlídku si můžete ve všední den zpestřit šálkem dobré kávy a sladkostí v kavárně, která s galerií sousedí. Kavárna je otevřena v pondělí - čtvrtek od 8 - 17 hod a v pátek od 8 - 16 hod. 

Svatohorská šalmaj.

Příbram, Středočeský kraj 8.9.2018 – 8.9.2018
Vložil: Marie Doušová

 Tato dnes již tradiční akce vznikala postupně jako malé hudební a divadelní ohlédnutí do minulosti našeho regionu. Propojení soudobé hudební a divadelní tvorby na historická témata s dávno zapomenutou atmosférou potulných muzikantů, kejklířů, kouzelníků, komediantů, tanečnic a rytířských soubojů vzbuzuje stále větší zájem návštěvníků o českou historii. 

Na vystoupeních se podílí rozliční umělci z řad amatérů i profesionálů dnes již i s mezinárodní účastí. Na kulturní program navazuje tržiště, kde řemeslníci předvádí tradiční, ale i soudobá česká lidová řemesla. Návštěvníci si zde mohou zakoupit mnoho výrobků z různých materiálů. 

     Právě Svatá Hora, významné poutní místo, které se tyčí nad královským horním městem v srdci středočeského kraje, je svým unikátním prostředím pro historickou slavnost přímo stvořená.        

  A co je vlastně ,,šalmaj“ ?
 Starodávný dřevěný dechový nástroj s dvojitým plátkem. V mnoha zemích přetrval v rozličných podobách do současnosti a je hojně využíván v tradiční lidové hudbě. 

Přeji Všem, pěkně prožitý den na Svaté Hoře.

 

 

 

 

Více zde

Top dokumenty v září na Dlabačově

praha 6, Hlavní město Praha 3.9.2018 – 24.9.2018
Vložil: Jan Novak

 

Kino Dlabačov zahajuje od září TOP.DOC - pravidelné pondělky s nejlepšími současnými dokumentárními filmy. Jako první to bude snímek Okupace 1968, kde si připomene 50 let od obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy. Další dokument Human flow pojednává o migrační krizi a snímek King Skate popisuje Československo 70. a 80. let 20. století z pohledu kultovních postav českého a světového skateboardingu. Dokumentární pondělky budou pokračovat i v následujících měsících výběrem nejaktuálnějších dokumentů z České republiky i ze světa.  

Okupace 1968 Letos si připomínáme kulaté výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy. Dokument natočený očima režisérů ze zemí, které se podílely na okupaci, a to Ruska, Polska, Německa, Maďarska a Bulharska, přináší jiný pohled na tuto událost. Pod vedením mezinárodně uznávaného slovenského dokumentaristy Petera Kerekese můžeme nahlédnout na okupaci očima vojáků různých národností a postavení. Od vojáků na nejnižší úrovni, kteří plnili rozkazy a často ani nevěděli, v jaké zemi se nacházejí, až po ty nejvyšší, kteří plánovali strategii. Výsledný dokument tvoří pět různých pohledů, objeví se zde silné příběhy, ale také překvapivě humor. Ocenit můžeme pečlivou práci s archivy jednotlivých výrazných osobností evropského dokumentárního filmu. Kino Dlabačov ho uvádí v předpremiéře, premiéra je plánována až na 20. září 2018. Kdy? V pondělí 3.9. v 18:45 Cena: 100 Kč

Human Flow Dokument se dívá na dnešní uprchlickou krizi jinýma očima. Autorem je Aj Wej-wej, pocházející z Číny, který má svoji osobní zkušenost jako uprchlík. Snímek zachycuje uprchlickou vlnu s porozuměním, popisuje tragický osud lidí, kteří mají extrémně silný důvod opustit svůj domov: hlad, každodenní strach z masakrování, střelby, neutěšené podmínky a intenzivní obavy o svůj život a život svých dětí. Milióny lidí jsou nuceni zapojit se do migrační krize, kterou takto nazýváme z pohodlí svých domovů. Vzdávají se posledních peněz, aby mohli nastoupit na gumové čluny a dostali se jinam! Dokument ukazuje cestu s uprchlíky, nevyhasínající naději, nečekanou lidskou důstojnost, ale také humor. Připomíná i fakt, že migrace byla a zůstane součástí lidské historie, není fenoménem 21. století, ale byla součástí 20. století a všech předchozích. Kdy? Pondělí 10.9. v 18:30 Cena: 100 Kč  

King Skate Divoká jízda za svobodou v době komunismu a unikátní snímek o kultovních postavách českého a světového skateboardingu uvede Kino Dlabačov 20. a 24. září. Autor snímku Šimon Šafránek vychází mimo jiné z archivních snímků samotných skejťáků, ve kterých ho překvapily jejich kameramanské schopnosti. Zachycuje adrenalinové disciplíny, kdy se hodně padalo, hipísáckou atmosféru a výlet do východního Berlína s punkovou provokací. Film, z něhož čiší neuvěřitelná energie, se opírá o dobovou hudbu českých a světových kapel. Kdy? Ve čtvrtek 20.9. ve 21:00 a v pondělí 24.9. v 19:00 Cena: 100 Kč

Kde? Kino Dlabačov, které pravidelně zařazuje na svůj program zajímavé festivaly a dokumenty, promítá na nejkvalitnější digitální projektor 4K Sony v DCI standardu na plátně o velikosti 11x4,6 metru. Kino najdete na Praze 6 hned vedle hotelu Orea Pyramida, který je nejlépe dostupný tramvají č. 22, 23, 25 a 97/ Bus 143 a 194 (zastávka Malovanka) nebo autobusem 149 (zastávka Pod Královkou). Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji na: www.dlabacov.cz.

Národní soutěž vín znojemské podoblasti 2018

znojmo, Jihomoravský kraj 8.9.2018
Vložil: Jiri Bazant

Předkolo Národní soutěže vín s předpokládanou účastí všech výrobců vín ze znojemské vinařské podoblasti proběhne v sobotu 8. září v areálu Kláštera dominikánů ve Znojmě. K ochutnání je připraveno více než 200 vín ze znojemské vinařské podoblasti. Soutěž je garantována Svazem vinařů České republiky a Národním vinařským centrem.

Národní soutěž vín slovácké podoblasti 2018

uherské, Jihomoravský kraj 8.9.2018
Vložil: Jiri Bazant

Národní soutěž vín slovácké podoblasti 2018 se koná v sobotu 8. září ve Vinohradské ulici v Uherském Hradišti v Mařaticích. Soutěž proběhne v rámci Slováckých slavností vína, Putování Vinohradskou ulicí a dne otevřených památek. Připravena je ochutnávka více než 400 druhů vín přihlášených do Národní soutěže vín slovácké podoblasti. Akce začíná ve 14 hodin a konec je plánovaný jednu hodinu po půlnoci. Celý den bude program doprovázet cimbálová muzika a na večer je připraveno tradiční folklórní vystoupení.

Pro vložení tipu se musíte přihlásit.