Tipy

Mezinárodní sraz historických vozů Peugeot

Plzeňský Prazdroj, Plzeňský kraj 10.6.2018

Pro všechny milovníky automobilové historie se druhý červnový víkend naskytne jedinečná možnost zhlédnout prestižní mezinárodní setkání členů asociace L’Aventure Peugeot, kteří k nám zavítají na svůj tradiční každoroční sraz.

Víkendový program je atraktivní nejen pro účastníky, ale také pro diváky, kterým se na více místech otevírá jedinečná možnost vidět historické vozy značky Peugeot, které jsou jinak po většinu roku pečlivě uskladněny v garážích majitelů či v různých sbírkách napříč Evropou.

Na nádvoří pivovaru je budete moci v lesku obdivovat v neděli od 12 hodin do 15 hodin, kde rovněž proběhne závěrečné slavnostní vyhlášení a ocenění úspěšných týmů.

Více zde

Renesanční poklady v severních Čechách

Mírové náměstí 171/40, 41201 Litoměřice, Ústecký kraj 29.5.2018

Přednáška historika umění profesora Jana Royta, kterou Oblastní muzeum v Litoměřicích pořádá 29. 5. 2018 v 16.30 h, nás provede po významných renesančních památkách regionu. Mezi ně bezesporu patří i stará litoměřická radnice – jedinečný příklad městské architektury z počátku 16. století zbudované ve stylu zaalpské renesance.

Více zde

OPEN HOUSE PRAHA

Praha, Hlavní město Praha 19.5.2018 – 20.5.2018

Ve dnech 19.-20.5.2018 10,00-18,00  proběhne 4. ročník festivalu Open House Praha.

Letos je možno navštívit přes 60 budov, v sobotu 54 objektů, v neděli 62 objektů

Je připraven tematický okruh  - Návrat do časů První republiky- seznámení s architekturou let 1918-1938 20ti budov, zahrnuty jak původní, tak i upravené, přestavěné budovy.

Ve čtyřech budovách je nově  připravena speciální prohlídka určená pro děti od 5ti let.

Detailní program, přednášky apod. je uveden na

www.openhouse.cz

Více zde

Kapitoly z historie rozhlasové techniky

Vinohradská 12, Praha 2, Galerie Českého rozhlasu, Hlavní město Praha 18.5.2018 – 18.7.2018
Vložil: Věra Ježková

Výstava se bude konat při příležitosti 95. výročí zahájení rozhlasového vysílání. Představí legendární přístroje, které používaly generace rozhlasových pracovníků, historii časového znamení, rozhlasu po drátě nebo magnetofonového pásku. V přilehlé expozici uvidí návštěvníci elektronky z vysílačů, mazačku pásů i Blattnerfon, mixážní pulty a řadu dalších exponátů. Expozice poskytne také pohled na vysílání rozhlasu po jeho bombardování v roce 1945 a v srpnu 1968 při obsazování budovy i vysílačů.

Veřejnosti bude výstava otevřena každý čtvrtek od 12 do 18 hodin. Zapojí se také do tradiční Muzejní noci. V pátek 9. června tak bude přístupna od 19.00 do 01.00 hodin. 

Foto: Wikimedia

Více zde

Autogramiáda Zlatého Slavíka Dalibora Jandy

Praha, Hlavní město Praha 16.5.2018
Vložil: Jiri Bazant

Chcete se osobně setkat s trojnásobným Zlatým Slavíkem? Dalibor Janda vám daruje svůj podpis a představí zlatou medaili, kterou mu věnovala Česká mincovna k 65. narozeninám, 16. května v Klubu České mincovny. Je to již sedmá medaile v řadě v rámci sběratelské série Slavíci ve zlatě, která oceňuje všechny Zlaté Slavíky. Zlatou a stříbrnou medaili již dostala Hana Zagorová, Lucie Bílá, Marta Kubišová, Karel Gott, Waldemar Matuška a Miro Žbirka.

„Prvních 100 kusů z limitovaného emisního nákladu 300 půluncových medailí je ručně číslováno na hraně a v rámci této série je možné zakoupit i sběratelskou etuji se všemi sedmi Slavíky,“ dodává Jaroslav Černý z České mincovny. Zlatou uncovou medaili v provedení proof můžete zakoupit za 54 500 Kč, Česká mincovna vydává i půluncovou zlatou verzi s ručním číslováním za 27 950 Kč a také stříbrnou medaili, vážící 31,1 g, o průměru 37 mm, za 1 950 Kč. Obě tyto varianty razí v proof provedení. Zlaté medaile jsou uloženy do vínové etuje a stříbrná do modré. Akce proběhne 16. května od 15:00 do 17:00 v Klubu České mincovny, pasáži ČNB, Na Příkopě 24 za účasti Dalibora Jandy. Můžete využít příležitost a osobně se setkat s muzikantem, který v 80. letech získal Zlatého Slavíka třikrát za sebou. Seznámit se tak můžete i s originální zlatou medailí s portrétem Dalibora Jandy na averzní straně a koláží „double neck“ kytary, pneumatiky, gramofonové desky a názvů jeho neslavnějších hitů: Žít jako kaskadér a Hurikán na reverzní straně.      

Dalibor Janda je český zpěvák, textař a skladatel, který největší popularity dosáhl v 80. letech 20. století a v letech 1986-1988 tak získal Zlatého Slavíka. Začínal v amatérské skupině Prototyp, širokou popularitu získal v roce 1983 hitem Jahodový koktejl a díky nezapomenutelné písni Hurikán vystřelila jeho popularita do výšin. Hurikán se nejprve objevil na malé desce jako druhá strana singlu Všechno na Mars. Prodalo se jí neuvěřitelných 150 tisíc výlisků, a není proto divu, že o dva roky později dala název debutovému albu.

Více informací naleznete na internetových stránkách www.ceskamincovna.cz. ***

Česká mincovna sídlící v Jablonci nad Nisou je tradičním českým výrobcem a prodejcem pamětních mincí a medailí již 25 let. Navázala tak na dlouholetou tradici ražby mincí na území Čech, Moravy a Slezska. Po celou dobu své existence je výhradním dodavatelem oběžných a pamětních mincí pro potřeby České národní banky. Je jedinou tuzemskou mincovnou oprávněnou razit mince pro centrální banku. Česká mincovna razí vlastní emise pamětních medailí, replik historických mincí, žetonů a zabývá se také distribucí zlatých investičních slitků.

Přivítejte lázeňskou sezónu v Mariánských Lázních!

Mariánské lázně, Karlovarský kraj 11.5.2018 – 13.5.2018
Vložil: Jiri Bazant

Lázeňská sezóna se již tradičně otevírá v Mariánských Lázních druhý květnový víkend 11. - 13. května. V letošním roce je tato událost spojena i s oslavou 200. výročí vyhlášení města lázeňským místem. Nabitý program začne již v pátek odpoledne a bude pokračovat až do nedělního večera. Součástí slavnosti bude svěcení pramenů, slavnostní průvod v historických kostýmech, koncert Západočeského symfonického orchestru, mše a také bohatý doprovodný program. Hlavním dějištěm je kolonáda a její okolí.

V pátek v 15:30 bude za účasti vedení města a VIP hostů odhalen nový herní prvek, který mariánskolázeňským dětem věnovalo partnerské město Weiden k 200. výročí. Na kolonádě pak budete moci navštívit koncert pro všechny generace a zazpívat si známé písně Zdeňka Svěráka s Jaroslavem Uhlířem. Večer můžete zakončit koncertem laděným do swingu nebo klasikou v podání symfonického orchestru. Na úplný závěr prvního dne nesmíte zapomenout na rozšířenou produkci Zpívající fontány.

Sobota bude pokračovat koncerty na kolonádě a divadelními představeními, v 10:00 pak v Kostele na Nebevzetí Panny Marie bude slavnostní mše. Po skončení bude následovat žehnání pramenům na kolonádě. Ve 14:00 je pak připraven před OREA Spa Hotelem Bohemia program pro děti, nazvaný Pohádkové království na cestách se soutěžemi a pohádkovými postavičkami, který přinese spoustu zábavy pro celou rodinu. Večer vyvrcholí koncertem slovenské zpěvačky Kristiny, české hudební skupiny Tatabojs a slavnostním ohňostrojem.

Neděle začne průvodem orchestru mladých a mažoretek v 9:30 od OREA Spa Hotelu Bohemia. Po celý den pak budou probíhat koncerty na kolonádě. Doprovodný program nabídne ukázky řemesel, výstavu fotografií. Na promenádě můžete navštívit jarmark a pro děti je připraveno malování na pohárky a také Pramencová stezka, která začíná u Infocentra. OREA Hotels & Resorts představí inovativní stánek naproti svého hotelu OREA Spa Palace Zvon, kde si budete moci zakoupit osvěžující nápoje a ochutnat kanapky. Na stánku se o vaši zábavu postará DJ a je zde připraven i program pro děti. Velkým lákadlem bude také příležitost vyzkoušet si jízdu v electromobilu.

Mariánské Lázně dostaly jméno v roce 1808 podle jednoho z léčivých pramenů a v roce 1818 byly uznány za veřejné lázeňské místo. Staly se kulturním a společenským městem díky pečlivě upraveným parkům a nádherné architektuře. Neodmyslitelným symbolem Mariánských Lázní je Zpívající fontána, která hraje každou lichou hodinu. Novobarokní kolonádu Maxima Gorkého si můžete vychutnat s pohárkem v jedné ruce a oplatkou v druhé a projít si tak nejdelší kolonádu v České republice. Nejznámější památky ČR si prohlédnete v miniaturparku Boheminium. Osvěžit se můžete nejen léčebnými prameny jako je Ferdinandův, Mariin nebo Křížový, ale také stylovým menu v hotelu Orea Spa Hotel Palace Zvon nebo Orea Spa Hotel Bohemia.

Celý program k zahájení lázeňské sezóny najdete zde: https://www.marianskelazne.cz/zls/

Muzejní noc v Pivovarském muzeu a podzemí

Pivovarské muzeum v Plzni, Plzeňský kraj 25.5.2018

Netradiční večerní atmosféru Pivovarského muzea v Plzni a Plzeňského historického podzemí si můžete vychutnat v pátek 25. května od 18 do 22 hodin v rámci Plzeňské muzejní noci. Zvýhodněné vstupné na prohlídky: 40 Kč / osoba

Během Muzejní noci bude možné navštívit rovněž Západočeské muzeum v Plzni, Západočeskou galerii v Plzni, Galerii města Plzně, DEPO 2015 a Český rozhlas Plzeň.

Festival muzejních nocí 2018 pořádá Asociace muzeí a galerií České republiky s podporou Ministerstva kultury ČR. Další festivalové akce naleznete na www.muzejninoc.cz.

Více zde

KAREL ČAPEK – CESTOPISY

, Hlavní město Praha 7.5.2018 – 27.4.2018
Vložil: Redakce i60

V Divadle Viola se 7. května 2018 uskuteční přidané představení úspěšného hudebně-literárního večera s cestopisy Karla Čapka, které bude číst Jaromír Meduna. K tomu zahraje Duo Teres, tedy Lucie Fulka Kopsová na housle a Tomáš Honěk na kytaru.

Pořad je součástí komorního cyklu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK s názvem Slovo a hudba, který je pořádán ve spolupráci s Divadlem Viola a Literárními novinami. Od svého vzniku v letošní sezóně slaví úspěchy a bude pokračovat i v sezóně 2018/2019, kdy se můžeme těšit na večer věnovaný prezidentu Masarykovi s lidovými písněmi hranými na klarinet a cimbál u příležitosti 100. výročí vzniku Československa, dále na večery k poctě svaté Cecílii, Mozartovi a Charlesi Burneymu.

Hudebně-literární večer

7. 5. 2018, pondělí, 20.00 hod.

Divadlo Viola

 

 

NICCOLÒ PAGANINI Sonáta č. 1

EDVARD GRIEG Tanec Anitry, Halling, Solvejžina píseň

ISAAC ALBÉNIZ Cádiz

JOHN DOWLAND Awake, sweet love, Come again!

ONDŘEJ KUKAL KytaroViolino

ŠTĚPÁNKA BALCAROVÁ Sonet 94

 

Jaromír MEDUNA | mluvené slovo

VÝSTAVA ÚČASTNÍKŮ KURZŮ MIKULOVSKÉHO FOTOBRANÍ

Mikulov, Jihomoravský kraj 27.4.2018 – 30.5.2018

VERNISÁŽ VÝSTAVY BUDE V GALERII KONVENT V MIKULOVĚ 27. dubna 2018 v 17,00 hodin.

 

Pelhřimovské Muzeum rekordů jen kvete!

Pelhřimov, Vysočina 26.4.2018
Vložil: Josef Vaněk

Přijeďte se podívat - máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin. www.muzeumrekorduakuriozit.cz

Více zde

Pro vložení tipu se musíte přihlásit.