Tipy

Hans Kudlich - osvoboditel sedláků

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve na první letošní výstavu s názvem Hans Kudlich – osvoboditel sedláků, která bude zahájena ve čtvrtek 16. ledna od 17 hodin v prostorách Staré papírny (Volyňských Čechů 733, Žatec).

Putovní výstavu připravilo v roce 2017 Oblastní muzeum v Chomutově ve spolupráci se spolkem Freundeskreis Bauernbefreier e. V. ke stému výročí úmrtí Hanse Kudlicha. „Na 25 výstavních panelech představíme život H. Kudlicha, osvobození sedláků, revoluční události roku 1848 v Rakousku a celé Evropě, literaturu a památníky postavené na jeho počest v Rakousku, Německu, USA a hlavně v České republice. Jeden z jeho pomníků stával i v Žatci v místě pod starou kartonážkou nad dnešním kruhovým objezdem u Lidlu a čtyři desky z něho uvidíte ve vestibulu Staré papírny, kam byly v dubnu 2016 převezeny z hlavní budovy muzea, nastínil obsah výstavy Ing. Martin Čížek, pracovník pro styk s veřejností. Výstava potrvá do 28. března 2020.

 

********

Více informací o pomníku a foto H. Kudlicha na

https://www.muzeumzatec.cz/pomnik-hanse-kudlicha.html

 

Více zde

Od košilky k rubáši

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve na slavnostní zahájení první části výstavy Od košilky k rubáši aneb Narození a smrt v české lidové kultuře, které proběhne ve čtvrtek 20. února 2020 od 17 hodin v hlavní budově muzea.

Výstava přibližuje lidové zvyky a obyčeje v lidském životě související z narozením a úmrtím. Z našeho současného života vymizela většina rodinných oslav a rituálů spojených s prvními a posledními věcmi v existenci člověka.

Výstavu pořádáme ve spolupráci s Regionálním muzeem v Chrudimi. Vzhledem k objemnosti této putovní výstavy, jsme museli přistoupit k rozdělení na dvě části. První část Od košilky... se věnuje narození dítěte, obsahuje období těhotenství, pokračuje přes porod, práci porodních babiček až po období šestinedělí a úkony, které souvisejí se křtem. Ukážeme například kolébky, povijany, zavinovačky, hračky, koutnice, křestní stuhy, čepečky a mince, obsah kufříku porodní báby, vysvětlíme, co je to hejčadlo. V interaktivním koutku si vyzkoušíme, jak se přebalují miminka a mnohé další“, přiblížila první část výstavy Jitka Krouzová, vedoucí výstavnicko-propagačního oddělení muzea. Velké poděkování za půjčení církevních obleků patří Otci Vilémovi z Římskokatolické farnosti Liběšice u Žatce. Výstava potrvá do 24. května 2020.

 

Na druhou část výstavy K rubáši… se zájemci mohou v žateckém muzeu těšit na podzim od 10. září.

 

Více zde

Christian Dumard, odborník na navigaci na moři, bude přednášet pro Jachtařskou akademii

21.1.2020 – 21.1.2020

Navigační přístroje, navigační omyly i konkrétní příklady přímo ze závodů si pro své české publikum připravil francouzský expert na weather routing a analýzu počasí Chrisitan Dumard. Na přednášku zve Jachtařská akademie v úterý 21. ledna 2020 od 18:30 hodin do prostor Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Jachtaři i zájemci z řad veřejnosti mají nevšední možnost setkat se se světovým odborníkem v oblasti předpovídání počasí pro závodní jachting. Christian Dumard po roce přijíždí do Prahy, tentokrát s přednáškou „Navigace na moři a příprava weather routingu pro světový rekord“. „Tento výjimečný host má za sebou dvacetiletou praxi ve weather routingu a analýzách počasí před závody. Spolupracuje s jachtařskými týmy i s pořadateli závodů po celém světě,“ uvádí Zdeněk Sünderhauf z Jachtařské akademie, která Dumardovu přednášku pořádá. „Posluchači se tak mohou těšit na opravdu zasvěcené informace.“ Řeč bude o tom, jak funguje navigace, jaké jsou její limity nebo jaké jsou nejlepší navigační přístroje. Dumard také uvede příklady metodologie navigace a zmíní nejčastější navigační omyly. Ze své praxe se podělí o dva zajímavé navigační příklady ze závodu Brest Atlantiques, asi 14 tisíc mil dlouhého závodu trimaranů, který vede z francouzského Brestu do Rio de Janeira, Kapského města a zpět do Brestu. Dalším praktickým příkladem bude cesta francouzského námořníka Francise Joyona, který právě v těchto dnech usiluje o překonání rekordu na trase Hongkong – Londýn. Trasa kopíruje slavnou Clipper Route, po které dříve rychlé klipry dovážely do Evropy čaj. Přednáška se uskuteční v úterý 21. od 18.30 hodin v budově Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (Hlavova 8) a je třeba se na ni předem přihlásit na www.jacht-akademie.cz/aktivity/novinky/125-prednaska-navigace-na-mori-a-priprava-wearther-routingu/ Vstupné pro veřejnost je 300 Kč, pro držitele závodní licence ČSJ, studenty a zaměstnance UK je cena 150 Kč.   

Christian Dumard (*1962, Paříž, Francie) je náruživý jachtař, milovník jachtingu a expert na routing. Jezdil za FORUM SAILING TEAM (mistr světa ve třídě Mumm 36 v roce 1995, vítěz závodu Quebec-St. Malo v roce 1996). V týmu SÈTE vyhrál Tour de France à la Voile v roce 1988 a působil ve skupině MARC PAJOT CANAL + v Americkém poháru v letech 1994–1995. Posledních 20 let se věnuje analýze počasí a routingu pro závodní lodě (Trophée Jules Verne, Volvo Ocean Race, Figaro, Route du Rhum,…). V roce 2010 stál u zrodu společnosti Great Circle, která poskytuje vysoce kvalitní meteorologické služby a data pro závodní lodě i závodní organizace. Spolupracuje na významných událostech jako jsou Volvo Ocean Race a Vendée Globe. V Great Circle vyvinuli nové nástroje na sledování povětrnostních podmínek pro každou loď s možností předcházet špatným podmínkám, do kterých by se lodě mohly dostat. Great Circle také pomáhá organizátorům závodů při rozhodování o výběru vhodné trasy v závislosti na očekávaném vývoji větru. Působí stále jako router mnoha zaoceánských závodníků. Čtyři roky působil jako týmový manažer projektu SODEBO VOILE a pracoval pro ABSOLUT DREAMER na Novém Zélandu. Byl to on, kdo naváděl Tomase Covilla při jeho mnoha sólových rekordech a spolupracuje s mnoha závodníky tříd Mini nebo Figaro, například s naším Milanem Koláčkem.

Jachtařská akademie byla zřízena pro širokou veřejnost se zájmem o jakoukoliv formu jachtingu. Vedle praktických prezenčních seminářů, přednášek a kurzů v rámci Jachtařské akademie vzniká i rozsáhlá databáze vzdělávacích článků, komentovaných videí s praktickými ukázkami a video přednášek určených pro online vzdělávání. Na Jachtařské akademii spolupracuje řada významných osobností českého i zahraničního jachtingu, včetně olympioniků.

Více zde

Muzeum rekordů vystaví v Brně v rámci veletrhu REGIONTOUR obří loutku

16.1.2020 – 19.1.2020
Vložil: Josef Vaněk

Muzeum rekordů vystaví v Brně v rámci veletrhu REGIONTOUR obří loutku – je téměř 8 metrů vysoká a váží 1700 kilogramů! Podle výtvarného návrhu Josef Sodomky jí vytvořili kováři Petr Píša, Oliver Krejčí, Tomáš Janovec a Adam Štumar. Zosobňuje rytíře proměňujícího se v průběhu představení REZAVÁ RAPSODIE v anděla, dokáže kráčet a pokleknout, vzít na dlaň svoji Múzu a vynést ji do výšky hlavy. Za pomoci horolezeckých lan a kladek ji na způsob marionety ovládá 9 loutkovodičů, z nichž jeden je dokonce uvnitř těla! Loutka přitom visí na teleskopickém rameni manipulátoru, který jede za ní a nese ve výšce 9,5 metru hlavní ovládací kříž. Přijďte si toto ojedinělé umělecké dílo do putovní expozice Muzea rekordů prohlédnout. Najdete nás od 16. do 19. ledna na brněnském Výstavišti v pavilonu P na stánku 006. www.muzeumrekorduakuriozit.cz PS. I v průběhu veletrhu máme v Pelhřimově otevřeno v obou stálých expozicích našeho muzea.

Více zde

Ze života knih a knížek

17.11.2019 – 13.4.2020
Vložil: Věra Ježková

Výstava představuje vývoj tisku v českých zemích od počátku do 19. století. Zaměřuje se na vybrané pražské tiskaře a tiskárny; část výstavy je věnována knižním vazbám, technikám zdobení knižních desek, řemeslu knihvazače a ozdobníka. Návštěvník uvidí i krásně zdobené modlitební knížky a knížky vandrovní, které souvisely s mnoha dalšími řemesly. Můžete si vyzkoušet např. psaní brkem nebo ozdobení knihy. Výstava je velmi zajímavá. A pěkně to tam voní.

Více zde

Litoměřicko a elity raného středověku

Oblastní muzeum v Litoměřicích si Vás dovoluje pozvat na přednášku Doc. PhDr. Tomáše Velímského, CSc. s názvem Litoměřicko a elity raného středověku.

T. Velímský je autorem mnoha knih a článků mj. o konstituování měst Mostu a Děčína, o starých komunikacích aj. V poslední době se věnuje zvláště složitým počátkům šlechty a jejího panství v severozápadních Čechách. A právě těmto raně středověkým elitám s důrazem na Litoměřicko bude na přednášce věnována pozornost.

Přednáška je součástí doprovodného programu výstavy Město na dvou pahorcích. 800 let od počátku města Litoměřic. Proběhne 23. 1. 2020 od 17 hodin. Vstupné 35 Kč.

Více zde

Do Muzea rekordů přibyl po Vánocích stromek z kapřích šupin!

4.1.2020 – 31.1.2020
Vložil: Josef Vaněk

Do Muzea rekordů přibyl po Vánocích stromek z kapřích šupin! Jeho korunu vytvořila paní Taťjána Krechová z 1512 pečlivě očištěných, následně vypraných a vysušených šupin ze čtyř kaprů. Stromek s korunou o průměru 25 cm a 54 větvemi rekordmanka vytvarovala z 200 m včelařského drátu. Každou šupinu musela před navlečením na drát samozřejmě propíchnout - což není zas tak úplně snadná záležitost, jak by se mohlo zdát (zpracování šupin jí zabralo 5 hodin a výroba stromku dalších 14). Přijeďte se za námi do Pelhřimova na její dílko (a stovky dalších exponátů) podívat. Máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin, volnou vstupenku jako malý novoroční dárek najdete na www.muzeumrekorduakuriozit.cz

Více zde

Pro vložení tipu se musíte přihlásit.