Tipy

VÁNOCE ČESKÝCH KANTORŮ

22.12.2019 – 22.12.2019

  Tradiční koncert s rozdáváním Betlémského světla VÁNOCE ČESKÝCH KANTORŮ se letos uskuteční opět v kostele Narození Panny Marie v Mrtníku o čtvrté adventní neděli 22. prosince 2019 od 16 hodin. V programu zazní virtuosní skladby pro trubku a kompozice českých kantorů Tomáše Kolovrátka, Jiřího Ignáce Linka, Jana Slavíka, anonymy ze soukromých sbírek, některé v obnovené světové premiéře, a Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Zpívají Květuše Ernestová a Komorní pěvecký soubor Základní umělecké školy Josefa Slavíka Hořovice se svými sólisty, virtuosní trumpetové party provede 1. trumpetista Trubačů prezidenta České republiky František Svejkovský, maestrem di capella bude přední český varhaník Drahoslav Gric. Sváteční slovo pronese P. Stefan Wojdyla, po koncertě bude rozdáváno Betlémské světlo. Vstupné dobrovolné. Komorní pěvecký soubor Základní umělecké školy Josefa Slavíka Hořovice zpívá slavnou Rybovu mši také ve středu 11. prosince 2019 ve vstupní hale Domova Na Výsluní v Hořovicích, v pátek 20. prosince 2019 ve 20 hodin v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze na Vinohradech a v neděli 5. ledna 2020 od 16 hodin v kostele sv. Václava v Praze na Smíchově.   Srdečně zveme.

Více zde

Od hradu ke středověkému městu

12.12.2019 – 12.12.2019

Oblastní muzeum v Litoměřicích si Vás dovoluje pozvat na přednášku Prof. PhDr. Josefa Žemličky, DrSc., v současnosti jednoho z nejvýznamnějších českých historiků. Jeho domovským pracovištěm je Historický ústav AV ČR v Praze a o své poznatky se dělí staké se studenty pražské Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Specializuje se na velmi dlouhé období vlády Přemyslovců, kterému věnoval cyklus objemných odborných knih. Byl také redaktorem kolektivní obsažné publikace o Přemyslovcích. Již v roce 1980 věnoval území Litoměřicka a Litoměřicím publikaci o jejich osídlení od raného středověku do 14. století. K tématu se pravidelně vrací v odborných článcích.
V přednášce se v širších souvislostech dozvíme o spletité cestě vývoje od raně středověkého přemyslovského hradu k institucionálnímu městu.

Přednáška začíná v 17 hodin.

Více zde

Komentovaná prohlídka výstavy Město na dvou pahorcích. 800 let od počátku města Litoměřic

Oblastní muzeum v Litoměřicích si Vás dovoluje pozvat na další z řady komentovaných prohlídek výstavy Město na dvou pahorcích. 800 let od počátku města Litoměřic. Proběhne v úterý 3. 12. 2019 od 17 hodin. Výstavou provede její kurátor, archeolog litoměřického muzea PhDr. Oldřich Kotyza.
Vstupné 35 Kč. 

Více zde

Advent v Muzeu rekordů

30.11.2019
Vložil: Josef Vaněk

Muzeum rekordů hlásí: I v Pelhřimově samozřejmě připravujeme vánoční výzdobu a adventní věnce. Na ten největší papírový bylo zapotřebí 3494 papírových ruliček o celkové délce 1,747 kilometru ! Vyrobilo jej 31 účastníků Mezinárodního řemeslného sympozia, má dvě poschodí a je ozdoben 12 vánočními hvězdami, 35 zvonky, 4 svícemi s "plamenem" - opět z papíru. Přijďte se na něj (a stovky dalších exponátů) podívat. Přejeme vám krásný konec listopadu a pohodové zahájení času adventního. 

Více zde

Retrospektiva Bořka Šípka v Tančícím domě.

13.11.2019 – 22.3.2020
Vložil: Jitka Hašková

Největší výstava světoznámého výtvarníka, designéra a architekta Bořka Šípka, vystaveno je téměř 300 předmětů vlastnoručně jím vyrobených. Od váz a karaf, přes lustry či lampy po křesla a knihovny. Je to i zároveň poslední prodejní výstava originálů z depositářů a vznikla ze spolupráci s jeho rodinou a soukromýmí sběrateli. Otevřeno denně včetně svátků 9:00 - 20:00. Vstupné pro seniory 110 Kč.

Více zde

Vánoční jarmark ve Staré papírně

Pozvánka do Staré papírny na vánoční jarmark

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve do své pobočky Stará papírna, Volyňských Čechů 733 na každoroční vánoční jarmark, který proběhne od středy 11. prosince do soboty 14. prosince vždy od 10:00 do 17:00.

I letos vybízíme k vánočnímu nákupu dekorací, svíček, perníčků, pletených výrobků z papírových roliček, keramiky, šperků, včelích produktů i koření. Do prodeje jsme nově zařadili i skleněné ozdoby, které ručně vyrábí česká rodinná společnost Glassor Decorations. V nabídce budou novinky i retro ozdoby. Přijďte udělat radost sobě nebo svým blízkým, pozval Martin Čížek, pracovník muzea pro styk s veřejností. Podrobný rozpis prodejců najdete na www.muzeumzatec.cz . Pro děti je připravena tvořivá dílnička a vstup zdarma.

 

Více zde

Za loutkami Antonína Műllera

5.12.2019 – 23.2.2020

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve na slavnostní zahájení výstavy Za loutkami Antonína Műllera, které se uskuteční ve čtvrtek 5. prosince 2019 od 17 hodin v Křížově vile s hudebním vystoupením žáků ZUŠ Žatec a malým překvapením.

Ukážeme dřevěné loutky - marionety z dílny žateckého rodáka Antonína Műllera. Seznámíme s jejich návrhy, skicami, i s tím, jak jednotlivé loutky vznikají. Představíme loutku Čaroděje, která je dílem Ant. Műllera a je stálým inventářem Jitřenky Žatec“, řekla o výstavě Jitka Krouzová, vedoucí výstavnicko-propagačního oddělení muzea.

Výstava potrvá do 23. února 2020.

*************

Antonín Műller se narodil v Žatci v roce 1953. Vystudoval střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze, obor řezbář. Od roku 1980 pracoval pod Ústředním loutkovým divadlem v Praze a následně od roku 1985 ve Studiu Jiřího Trnky v animovaném filmu. Od roku 1989 je samostatným výtvarníkem, řezbářem a technologem loutek. Jeho výrobky jsou zastoupeny v divadlech v Německu, Dánsku, Švédsku, Belgii, Anglii, Austrálii, Japonsku a hlavně v České republice. V posledních letech je spolupracovníkem Divadla Spejbla a Hurvínka, kde se podílí na řadě inscenací. Kromě jiného pořádá i kurzy výroby loutek.

Více zde

Krása papírových betlémů

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve na přednášku Krása papírových betlémů, která se uskuteční ve čtvrtek 12. prosince 2019 od 17 hodin v přednáškovém sále hlavní budovy muzea.

Jaromír Tlustý přiblíží historii deseti papírových betlémů a jesliček v Čechách a na Moravě z let 1902 – 1939 a jejich tvůrce, např. Mikoláše Alše, Jindřicha Lorenze, Václava J. Chmelíčka, Josefa Kaplického, Janu Brožovou, Josefa Ladu a další. Seznámí nás s omyly, které se po léta tradují, jako například rok prvního vydání Pražských jesliček Josefa Weniga, či autorství prvního slovenského vystřihovacího betlému – Važťanského, jehož autorem je Jan Hála, rodák z jihočeské Blatné. Ukážeme i současné reprinty většiny betlémů.

Vstupné na přednášku jednotné 30,- Kč/ osoba.

 

Více zde

Silvestrovské prohlídky

31.12.2019

Oslavte poslední den v roce netradičně! V malebném pivovaru, který celý rok střeží kozel Olda, jsme pro vás přichystali mimořádné silvestrovské prohlídky, které začínají v 11, 12, 13 a 14 hodin.

Těšit se můžete na novoroční přípitek na varně, kde si poté na etiketu napíšete předsevzetí do dalšího roku. To společně vhodíme do pivovarského sudu od našich bednářů a uschováme vám tak vaše přání po celý rok. Bude na něj dohlížet samotný kozlík Olda.

Více zde

Kozlí nadílka

21.12.2019

Přijďte si poslední sobotu před Vánoci mezi 10 až 16 hodinou do velkopopovického pivovaru pro čerstvé pivo na váš vánoční stůl. V Kozlově obchůdku na vás dýchne vánoční atmosféra a navíc zde budete moci pořídit poslední drobnosti, které potěší vás i vaše nejbližší.

Na pivní sklenice vám přímo na místě budeme gravírovat osobní přání nebo jméno. A domů si ve svátečních patentních litrových lahvích budete moci odnést pivo nejen ke štědrovečerní hostině. Na výběr bude Velkopopovický Kozel černý nebo Kozel Mistrův ležák. Užívejte nadcházející vánoční svátky!

Více zde

Pro vložení tipu se musíte přihlásit.