Tipy

Velikonoční jarmark

20.4.2019

Velikonoční jarmark se letos poprvé uskuteční na nádvoří pivovaru v Plzni.

Přijďte se s námi v sobotu 20. dubna od 11 hodin do 16 hodin pobavit a naladit na příchod jara na tradiční lidovou veselici s hudebním doprovodem a řemesly.

Více zde

Výstava fotografií Anny a Karla Kocourkových

6.3.2019 – 26.5.2019

Zveme vás na výstavu “Specific Place” do Pivovarského muzea v Plzni. Výstava  představuje na velkoplošných formátech kolekci fotografických obrazů, jejichž průsečíkem je městská poetika. 

Prostory jako nádraží, silnice, výkladní skříň nebo schodiště odkazují na novou věcnost. Obyčejné předměty zachycené v detailu ztrácí své původní určení a vytvářejí nové významy. Tato východiska spojují tvorbu Anny i Karla Kocourkových, byť každý z nich tvoří jiným způsobem.

Více zde

300 let od založení Lichtenštejnského knížectví

4.4.2019 – 17.3.2019
Vložil: Redakce i60

POZVÁNKA přednáška 300 let Lichtenštejnska.jpg

Originální filmové klapky zdobí pražské Divadlo Hybernia

14.3.2019 – 25.3.2019

Organizátoři Zlín Film Festivalu odstartovali v úterý 12. března nový ročník projektu Salon filmových klapek. Výstavu zahájil symbolickým klapnutím výtvarník Jaroslav Němeček, autor slavného Čtyřlístku. Unikátní umělecká díla od předních českých výtvarníků ztvárněná na filmové klapce jsou až do 25. března k vidění v prostorách pražského Divadla Hybernia. Projekt je již po dvaadvacáté součástí zlínského filmového festivalu.

Letošní kolekce filmových klapek zatím čítá 118 originálních děl, její výsledný počet se bude pohybovat kolem 125 kusů. „Mezi výtvarníky, kteří filmovou klapku povýšili na umělecké dílo, nechybí ani letos taková jména, jako je Kristián Kodet, Iva Hüttnerová, Jiří Slíva, Kateřina Miler a další významní výtvarníci,“ uvádí předseda správní rady Nadačního fondu ZLÍNTALENT Čestmír Vančura. Mezi pravidelnými přispěvateli do Salonu filmových klapek jsou opět také Ivan Baborák, František Květoň a Miroslav Göttlich. „Všichni tři autoři přispívají svou klapkou pravidelně a  ještě žádný ročník nevynechali,“ dodává Čestmír Vančura.

V rámci pražské vernisáže byly také nově spuštěny samostatné webové stránky Salonu. Na www.salonfilmovychklapek.cz jsou k vidění kompletní galerie klapek za všechny ročníky včetně profilů jednotlivých výtvarníků i filmových projektů, které Nadační fond FILMTALENT Zlín podpořil z výtěžku aukce.

Z Prahy zamíří Klapka tour do Mladé Boleslavi, Olomouce, Brna a Zlína, kde kromě výstavy proběhne také tradiční aukce. Ta se letos uskuteční v neděli 26. května 2019 v Kongresovém centru ve Zlíně v době konání 59. ročníku Zlín Film Festivalu – Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež. Výtěžek z dražby bude stejně jako v přechozích letech věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům. V úterý 28. května dopoledne vybere Nadační fond FILMTALENT ZLÍN na základě soutěže projekty (výstavy, dokumentární, hrané a animované filmy), mezi které se výtěžek aukce rozdělí.    

Za dosavadních 21 ročníků existence Salonu filmových klapek vzniklo přesně 2369 klapek, které byly vydraženy za celkem 32 934 600 korun. Historii této unikátní výstavy mapuje také unikátní publikace „20 Salon filmových klapek 1998 – 2017 Zlín, která vyšla v roce 2017 a podrobně představuje jednotlivé ročníky, zahrnuje kompletní přehled všech vytvořených klapek, komentáře výtvarníků i úspěšných dražitelů klapek a představuje také více než 350 projektů, které byly celkovou částkou přes 30 milionů korun z dražeb těchto uměleckých děl podpořeny. Více informací na www.salonfilmovychklapek.cz  

KLAPKA TOUR 2019

Praha, Divadlo Hybernia / 12. 3. – 25. 3.

Mladá Boleslav, Škoda muzeum / 28. 3. – 8. 4. Olomouc,

Galerie Bohéma / 10. 4. – 25. 4. Brno,

Galerie Vaňkovka / 28. 4. –  9. 5. Zlín,

OZC Zlaté jablko / 13. 5. – 22. 5. Zlín,

Kongresové centrum / 23. 5. – 26. 5.

Veřejná aukce: Zlín, Kongresové centrum / 26. 5., 13 hodin

Více zde

Ustí nad Labem - Schichtova epopej

28.11.2018 – 30.6.2019
Vložil: Alena Tollarová

Muzeum v Ústí nad Labem pořádá pod názvem Schichtova epopej výstavu obrazů z českých dějin, které ústečtí továrníci Georg a Heinrich Schichtovi nechali namalovat k 10. výročí založení republiky. Jde o výjevy od proroctví Kněžny Libuše až po příjezd T.G.Masaryka do Prahy. Kopie obrazů byly distribuovány do škol pro výuku dějepisu. Součástí výstavy jsou i různé předměty, představující výrobu Schichtových závodů, pozdější Setuzy, známé výrobou mýdla s jelenem, krémů Elida, tuku Ceres a dalších. Výstava zapomenutých a znovuobjevených obrazů se koná u příložitosti stého výročí založení ČR.

Více zde

ČEMU NE/VĚŘIT NA INTERNETU

2.4.2019 – 2.4.2019
Vložil: Hana Končelová

Přijďte diskutovat s odborníky o tom, čemu (ne)věřit na Internetu

Úvodní příspěvky pronesou a Vaše dotazy zodpoví:
Dita Charanzová - poslankyně Evropského parlamentu (ANO)
Martin Kožíšek - expert na bezpečnost na internetu (CZ. NIC)
mjr. Václav Písecký - kriminalista vyšetřující trestnou činnost na seniorech

KDY: úterý 2. dubna, 10:00 – 13:00 vč. přestávky
KDE: ŽIVOT 90, z.ú., Karoliny Světlé 18, P 1
přízemí, Komunitní místnost
Vstup zdarma vč. občerstvení

Nutné přihlášení v kanceláři CAS Život 90, tel.: 222 333 536/574

Více zde

Botanická exkurze na Bílé stráně u Pokratic

Odpolední procházka na jednu z nejvýznamnějších orchideových lokalit Českého středohoří v době květu vstavače nachového, střevíčníku pantoflíčku, tořiče hmyzonosného, okrotice bílé a dalších cenných a krásných druhů rostlin nejen z čeledi vstavačovitých.
Trasa povede z Bílých strání u Pokratic přes Mostku do Litoměřic. Odbornými průvodci budou botanici Roman Kroufek a Karel Nepraš.
Sraz: v 15.00 h na louce u rybníčku pod Bílými stráněmi u Pokratic.

Více zde

Bosé nohy v parku aneb březnová divadelní romantika na Dlabačově

17.3.2019
Vložil: Jiri Bazant

Úspěšná divadelní představení se nemusí nutně pojit pouze s velkými scénami. Pražské klubové Kino Dlabačov uvede v půlce března dlouho očekávanou novomanželskou komedii s hvězdným hereckým obsazením. Na představení „Bosé nohy v parku“ s Veronikou Freimanovou a Rudolfem Hrušínským v hlavních rolích se diváci mohou těšit v neděli 17.3. Bosé nohy v parku

Romantická komedie je příběhem nejen o lásce, ale také o zatěžkávacích zkouškách, kterými si občas prochází i to nejšťastnější manželství. Mladí novomanželé Viktorie a Pavel se po líbánkách vydávají na dlouhou trať každodenní manželské rutiny a začínají si budovat společné hnízdečko lásky. Čeká je první společná noc v maličkém nezařízeném bytě v pátém poschodí bez výtahu, kam fičí a zatéká, bez postele a bez fungujícího topení. Dvě protikladné postavy přitahují rozdílné záležitosti. Zatímco ona vaří špagety s úžasnou omáčkou z mořských plodů v krajkovém negližé, jeho vzrušuje spíše právnický případ, který mu je jako začínajícímu advokátovi svěřen. Olej do ohně přileje čerstvým manželům ještě exotický sluníčkářský soused Hektor a Viktoriina konzervativní matka Ester, která znovu zahoří mateřskou láskou. Diváci se mohou těšit na úžasnou podívanou, která díky vtipu a nadhledu, s kterými líčí novomanželské trable, zaručuje zábavu od začátku až do konce.  

•  Režie: Kateřina Iváková • Hrají: Veronika Freimanová, Rudolf Hrušínský, Anna Kameníková /  Karolína Vágnerová a Radúz Mácha    Kdy? neděle 17. 3. od 19:00 Cena: 300 Kč – 390 Kč  

Kde? Kino Dlabačov, které pravidelně zařazuje na svůj program zajímavé festivaly a dokumenty, promítá na nejkvalitnější digitální projektor 4K Sony v DCI standardu na plátně o velikosti 11x4,6 metru. Kino najdete na Praze 6 hned vedle OREA Hotelu Pyramida, který je nejlépe dostupný tramvají č. 22, 23, 25 a 97/ Bus 143 a 194 (zastávka Malovanka) nebo autobusem 149 (zastávka Pod Královkou).

Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji na: www.dlabacov.cz

KRASLISE A DRÁTENICTVÍ

2.3.2019 – 8.5.2019

Kraslice a drátenictví Výstava vlastní | 2.březen–5.květen 2019Zámek Vsetín, Výstavní sály v přízemí Výstava právě probíhá. Jak nás najdete? Výstava prezentuje dva zajímavé fenomény, a to vizovické kraslice a drátenictví. Spojnicí těchto zdánlivě nesourodých témat je tvůrčí manželský pár Adamců z Vizovic. První část výstavy je věnována tradičním batikovaným kraslicím z Vizovic a okolí. K vidění jsou více než dvě stovky těchto malovaných vajíček slepičích, husích a dokonce i vejce pštrosí, dále nástroje na jejich zdobení či rozmanité kraslicové motivy i desítky kraslicových veršů. Nejstarší malovaná vajíčka ve výstavě pocházejí z 50. let 20. století ze soukromé sbírky rodu Halových, který sehrál klíčovou roli v revitalizaci jejich výroby, současnou tvorbu tvoří kraslice Jarmily Adamcové a Anny Krocové z Vizovic. Také v další části výstavy se setkáte s desítkami kraslic, ovšem zdobených drátem. Právě drát je totiž doménou druhé výstavní síně i dráteníka Pavla Adamce. Jeho rozmanitá tvorba zahrnuje jednak klasické drátenictví spočívající v opravě keramických nádob a výrobě užitkových drátěných výrobků, jednak umělecké výtvory z drátu. Vše je doplněno o drátěné předměty ze sbírek vsetínského muzea – starodávné výrobky slovenských dráteníků, o jejichž pozoruhodném životě se zde také dočtete Kurátor  Mgr. Milada Fohlerová / kurátor-etnograf

Škola čepování piva Pilsner Urquell

6.4.2019

Chcete se naučit zábavnou formou správné zásady čepování a dozvědět se o pivu Pilsner Urquell úplně vše? Pokud vás není více jak 15 osob, abyste si mohli zarezervovat soukromou školu čepování, pak jsme pro vás připravili tento termín, na který můžete přijít i sami či jen s pár přáteli.

Během 3 hodin vás naučíme, jak správně načepovat pivo Pilsner Urquell, provedeme autentickými místy pivovaru. Samozřejmě se v průběhu akce bude konzumovat pivo Pilsner Urquell a podávat se bude pivovarský guláš. (Akce je určena pouze pro osoby starší 18 let).

Více zde

Pro vložení tipu se musíte přihlásit.