Tipy

Prague Spirit Festival

Novoměstská radnice, Hlavní město Praha 16.3.2018 – 21.3.2018
Vložil: Redakce i60

8. ročník Prague Spirit Festival, březen 2018. Praha. Festival věnujeme všem, kteří mají rádi lidi a rádi je potkávají. My vám to umožníme prostřednictvím jógy, tance a hudby. Stačí si přinést otevřené srdce i oči a prožijete tři dny, které vás nabijí energií na celý rok. A nezapomeňte, že PATŘÍME K SOBĚ!

 

Více zde

Předjaří v královské zahradě na Pražském Hradě

Hradčany, Hlavní město Praha 16.3.2018 – 25.3.2018
Vložil: Jitka Hašková
Opět budete mít možnost navštívit výstavu z cyklu Předjaří na Pražském hradě, konající se v Empírovém skleníku v Královské zahradě.
Výstava potěší každého, kdo ocení spojení krásy a poznání, a chce přijít do Královské zahrady Pražského hradu v čase, kdy příroda ještě spí zimním spánkem.

Výstava Předjaří na Pražském hradě u příležitosti stého výročí vzniku samostatné republiky bude věnována péči státu o umělecké sbírky Pražského hradu na příkladu osudu tapisérií a gobelínů, jejich restaurování a využití ve výzdobě společenských prostorů. Ojedinělé spojení tkaných obrazů a přirychlených květin jistě vyvolá efemérní prožitky v každém z návštěvníků této oblíbené akce.


Informace ke vstupu do výstavy:

Vstup na výstavu Předjaří bude z ulice U Prašného mostu brankou ve Lvím dvoře, tedy z místa před hlavním stanovištěm bezpečnostních kontrol. Návštěvníci výstavy budou kontrolováni namátkově. Standardní kontrolou projdou návštěvníci s většími zavazadly. Kvůli zajištění plynulosti provozu a zabránění případným nedorozuměním proto návštěvníky žádáme, aby větší zavazadla do areálu Hradu nepřinášeli.

Vstupné 20 Kč

Otevřeno denně 10 – 16:30 hodin.

Více zde

Cesta po Islandu

Žatec, Křížova vila, Zeyerova 344, Ústecký kraj 5.4.2018 – 5.4.2018

Vážení návštěvníci a přátelé muzea, Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci si vás dovoluje pozvat na besedu CESTA PO ISLADNU s profesorem Michalem Hejcmanem z Katedry ekologie České zemědělské univerzity v Praze. Pan profesor se dlouhodobě zajímá o problémy životního prostředí na světových archeologických lokalitách. Jedna z jeho aktuálních (letošních) cest vedla na Island, kde se věnoval netušeným potravním zvyklostem tamějších Vikingů. Beseda se uskuteční v Křížově vile ve čtvrtek 5. dubna 2018 od 17 hodin. Vstupné 30,- Kč.

Více zde

Návraty lidických žen a dětí

Žatec, Stará papírna, Volyňských Čechů 733, Ústecký kraj 26.4.2018 – 30.6.2018

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci a Památník Lidice Vás srdečně zvou na vernisáž dvojvýstavy Návrat lidických žen a Návraty lidických dětí, která se uskuteční 26. dubna 2018 od 17 hodin s hudebním vystoupením žáků ZUŠ Žatec v prostorách Staré papírny, Volyňských Čechů 733 v Žatci.   V první části výstavy Návrat lidických žen se dozvíte, že po příchodu německých jednotek v červnu 1942 do Lidic byly lidické ženy shromážděny a odvezeny do kladenského gymnázia a odtud deportovány do koncentračního tábora Ravensbrűck. Po skončení války se jich do vlasti vrátilo pouze 143. Druhá část výstavy Návraty lidických dětí je zaměřena na osudy dětí, z nichž desítky byly otráveny výfukovými plyny ve vyhlazovacím táboře v polském Chelmnu. Po válce se jich do Československa vrátilo pouhých 17. Výjimkou nebyla ani akademická sochařka Marie Chytilová, o jejímž díle, Pomníku dětským obětem války, pojednává závěr výstavy.  Výstava potrvá do 30. června 2018.

Více zde

Háčkované dějiny zemí českých

Žatec, Křížova vila, Zeyerova 344, Ústecký kraj 19.4.2018 – 22.7.2018

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci vás a vaše děti zve do Křížovy vily na novou výstavu Háčkované dějiny zemí českých, která bude slavnostně zahájena ve čtvrtek 19. dubna od 17 hodin  recitací a hudebním vystoupením žáků ZUŠ Žatec.   Uháčkované postavičky Lenky Bednářové z Vraného nad Vltavou vás přesvědčí, že výuka dějepisu nemusí být jen nudné studium knížek. Vystaveno bude 26 výjevů z různých období od pravěku až po současnost. Mezi stovkou figurek najdete lovce mamutů, Kelty, praotce Čecha, Cyrila a Metoděje, svatého Václava, Karla IV., Jana Husa, Jana Žižku, Marii Terezii, T. G. Masaryka, V. Havla,  V. Klause a mnoho dalších postaviček napříč celými českými dějinami. Výstava potrvá do 22. července 2018.   Kolekce byla uháčkována během dvou let, což zabralo přibližně 700 hodin čistého času. Spotřebováno bylo 18 km příze, na 400 ks korálků a 23 kg dámských punčoch na výplň. K výrobě bylo použito 3 druhů háčků a jehlice na pletené doplňky.

Více zde

Otec českého včelařství - Jan Nepomuk Oettl (1801 - 1866)

Žatec, Husova 678, Ústecký kraj 12.4.2018 – 12.4.2018

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci vás zve na přednášku Otec českého včelařství – Jan Nepomuk Oettl (1801 – 1866), která se uskuteční ve čtvrtek 12. dubna 2018 od 17 hodin v hlavní budově muzea. Jaromír Tlustý představí zapomenutou osobnost poloviny 19. století spjatou s Žateckem a Podbořanskem – duchovního, vynálezce slaměného úlu Princ, chovatele včel, spisovatele a zakladatele českého včelařství Jana Nepomuka Oettla. Přiblíží jeho život, včelařské úspěchy, založení prvního českého včelařského spolku v roce 1852 a obecněji se dotkne rozvoje českého včelařství v prvních dvou třetinách 19. století. Před přednáškou cca od 16.30 bude v prodeji med od p. Trochymčukové.  Vstupné na přednášku 30,- Kč, snížené 20,- Kč.

Více zde

Oscarový víkend na Dlabačově

Praha 6, Hlavní město Praha 17.3.2018 – 18.3.2018
Vložil: Jiri Bazant

Během víkendu 17. a 18. března kino Dlabačov představí celkem šest celovečerních filmů, které získaly Oscara v hlavních kategoriích. V letošním roce snímky bojovaly ve velmi silné konkurenci. Na Dlabačově budete moci shlédnout i absolutního vítěze: Tvář vody, film, který se stal se čtyřmi soškami překvapením letošních Oscarů. Nebude chybět ani celovečerní animovaný film COCO určený nejen pro dětské diváky.  

Americká Akademie filmového umění a věd uděluje každoročně svoje ocenění, pro které se vžil název Oscar podle udělované trofeje, od roku 1929. Absolutním vítězem se letos překvapivě stal snímek Tvář vody, který si zároveň odnesl nejvíce sošek, a to celkem čtyři. Letošní ceny se pyšní i historicky prvním Oscarem pro Afroameričana za původní scénář. Dostal jej Jordan Peele za hororovou satiru s rasovým tématem Uteč, která den před Oscary vyhrála nezávislé ceny Spirit Awards.  

Které filmy vám kino Dlabačov představí?  

„Začneme v sobotu 17. březnav 15:00 vítězem kategorie Nejlepší celovečerní animovaný film a Nejlepší filmová skladba,“ uvádí Kristina Charvátová z kina Dlabačov. Dva Oscary si po zásluze odnesl překrásný film nejen pro dětské publikum, nazvaný COCO. Vypráví o chlapci jménem Miquel, který se touží stát uznávaným hudebníkem navzdory zvláštnímu rodinnému zákazu muziky.  

Po animovaném hudebním filmu můžete pokračovat od 17:00 vítězem v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli a Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli, kterým se stal film TŘI BILLBOARDY KOUSEK ZA EBBINGEM. Oceněné herecké výkony v této černé komedii patří Frances McDormand a Samu Rockwellovi. Snímek pojednává o matce, které zavraždili dceru a po bezvýsledném vyšetřování se rozhodne vylepit u vjezdu do města tři kontroverzní billboardy.  

Sobotní Oscarový večer si můžete zpříjemnit filmem NEJTEMNĚJŠÍ HODINA, který kino Dlabačov uvede v 19:00, a za který si Oscara odnesl Gary Oldman za dokonalé ztvárnění legendárního politika Winstona Churchilla a tým zodpovědný za Nejlepší masky. Film strhujícím způsobem ukazuje Winstona Churchilla při nejzásadnějším rozhodnutí 2. světové války.  

Ve 21:00 sobotní část minipřehlídky uzavře absolutní vítěz letošních Oscarů, romantický horor TVÁŘ VODY scenáristy a režiséra Guillerma del Tora. Film získal po zásluze celkem 4 Oscary za nejlepší režii, hudbu, výpravu a stal se také nejlepším filmem roku. Snímek vypráví o lásce uklízečky k obojživelnému tvoru, s kterým jsou prováděny bezohledné experimenty v utajované vládní americké laboratoři.  

„Oscarové filmy na Dlabačově představíme i v neděli 18. března,“ dodává Kristina Charvátová. V 17:00 se diváci mohou těšit na vítěze kategorie Nejlepší cizojazyčný film, tedy kategorie, ve které několikrát bodovala i československá kinematografie. Tentokrát si Oscara odneslo chilské drama FANTASTICKÁ ŽENA, příběh o trans ženě, která se musí vyrovnat se smrtí svého partnera a poté s odmítnutím jeho rodiny a okolí.  

Ve 21:00 přehlídku uzavře vítězný snímek v kategorii Nejlepší původní scénář režiséra a scenáristy Jordana Peeleho, psychologický horor a temná satira UTEČ, která opravdu stojí za shlédnutí. Toto mysteriózní drama pojednává o smíšeném páru, který jede na návštěvu k rodičům, vše vypadá jako ráj na zemi, až do doby, než se černošští zaměstnanci začnou chovat podivně. Strhující závěr připraví pro diváky nečekaný zážitek, který překoná nejčernější noční můry.  

I po tomto víkendu budete moci vyrazit do břevnovského kina na další oceněné filmy, jako Já, Tonya, Nit z přízraků nebo novinku Dej mi své jméno. Kino Dlabačov je vybaveno nejnovější digitální projekcí v nejvyšším standardu 4K a prostorovým zvukem Dolby Digital 7.1 a najdete zde jedno z největších projekčních pláten v Praze o šířce 11 metrů. Mezi jednotlivými filmy můžete také navštívit dlabačovskou kavárnu a strávit tak příjemný den nebo večer s diskusí nad oscarovými snímky.   Bližší informace o programu naleznete na www.dlabacov.cz nebo na facebooku. Cena za každý snímek je 100 Kč.  

Kde? Kino Dlabačov sídlí vedle hotelu Orea Pyramida, ulice Bělohorská 24. Dostupné tramvají č. 22, 23, 25 a 97/ Bus 143 a 194 (zastávka Malovanka) nebo autobusem 149 (zastávka Pod Královkou).

Klavírista Éric le Sage poctí Debussyho v Rudolfinu

, Hlavní město Praha 17.3.2018 – 18.3.2018
Vložil: Redakce i60

Vynikající francouzský klavírista Éric le Sage zahraje 17. března v Rudolfinu v rámci komorní řady FOK Světová klavírní tvorba. Svým vystoupením klavírista poctí významného francouzského skladatele Clauda Debussyho, přezdívaného „otec impresionismu“, od jehož úmrtí uplyne na konci března sto let. Na programu recitálu budou dále dvě skladby Roberta Schumanna, který byl pro Debussyho výrazným inspiračním zdrojem a na kterého je Le Sage specialistou.

Více zde

Prince, Eric Clapton a další na jaře na Praze 6!

praha, Hlavní město Praha 11.3.2018 – 8.4.2018
Vložil: Jiri Bazant

V březnu a dubnu zařadilo kino Dlabačov na program nezapomenutelné hudební dokumenty. Budete tak moci zhlédnout koncerty a medailonky světoznámých kapel a umělců, jako jsou Prince, Amy, Eric Clapton, Nico ze slavné skupiny The Velvet Underground. Těšit se můžete, ale i na české zastoupení s dokumentem o Ewě Farné.  

Kino Dlabačov tradičně zařazuje kromě filmových novinek zajímavé projekty a festivaly, tentokrát přináší hvězdné hudební dokumenty. V pohodlí kina, které nabízí i příjemné posezení v sousední dlabačovské kavárně, si můžete i se svým oblíbeným nápojem vychutnat koncert vašeho interpreta.  

Prince Koncert Sign “O“ the times, který se zapsal do hudební historie, se po 30 letech vrací do kin. „Diváci si tak mohou připomenout, jakým byl Prince neskutečným revolučním géniem a oslavit tak jeho talent,“ říká Kristina Charvátová z kina Dlabačov. V roce 1987 Prince režíroval film věnovaný novému albu Sign for the times, kde se ukazuje nejenom jako zpěvák a charismatický bavič, ale také jak dokáže s novou kapelou zvládnout jakoukoliv situaci. Film si získal nejenom jeho fanoušky, ale i hudební legendy, jako např. Milese Davise. Album zahrnuje nespočet stylů přes funk, soul, psychedelic pop, electro a rock a bylo označeno několika časopisy za nejlepší album všech dob. Kdy? 11.3.2018 19:00, 85 min Cena: 150 Kč  

Ewa Farna 10: Neznámá známá V režii Martina Linharta se v dokumentu objeví i Matěj Ruppert a Tomáš Klus. Diváci mohou nahlédnout i do soukromí zpěvačky. Původně se měl dokument točit okolo koncertu oslavy desetiletého výročí na české hudební scéně, ale po rozchodu s managementem, Ewa ukazuje divákům, jaké emoce vás provázejí, když strávíte dospívaní před zraky veřejnosti a pod tlakem médií. Dokumentem chce přiblížit lidem, jak funguje svět showbusinessu, ukáže se divákům bez make-upu, naštvaná, ve stresu a bezradná. Dokument byl vytvořen jak pro český, tak polský trh, kde je Ewa ještě populárnější než v Čechách.   Kdy? 18.3.2018 19:00, 72 min Cena: 100 Kč  

AMY Tato hudební ikona se řadí mezi další umělce vedle Briana Jones, Jimi Hendrixe, Janis Joplin, Jima Morrisona a Kurta Cobaina, kteří zemřeli ve 27 letech. Celovečerní dokument ukazuje nezveřejněné záběry a rozhovory. Líčí Amy jako obyčejnou dívku, která reflektuje texty své okolí a jejím jediným životním cílem je zpívat a poznat opravdovou lásku. Dokument ji ukazuje jako talentovanou a pronásledovanou bulvárem, manipulovanou manažery a unikající k závislostem. Její druhé album Back to Black a především píseň Rehab, kde s upřímností popisuje náklonost k alkoholu, se dostalo na nejvyšší umístění v britském žebříčku. Album je ovlivněno jejím bouřlivým životem a písně jsou smutnější a depresivnější, než v první albu. Osudné se jí stalo manželství s Blakem Fielderem – Civilem, který ji seznámil s tvrdými drogami. Tento dokument měl premiéru na Filmovém festivalu v Cannes v roce 2015.  Kdy? 25.3.2018 19:00, 127 min Cena: 90 Kč  

Eric Clapton: Life in 12 bars Eric Clapton patří mezi největší ikony bluesové kytary. Má svůj osobitý styl zvaný slow hand (pomalá ruka). Dokument přináší pohled na jeho osobní život, a to díky jeho videozáznamů ze zákulisí koncertů, domácím videím a soukromým fotografiím, ale i jeho dopisům a zápiskům z deníku. Líčí také jeho kariéru, kdy ukazuje, že za jeho úspěchem stojí především tvrdá práce, ambice, ale i bohužel životní tragédie, kterou dokázal překonat a dál se věnoval hudbě. V roce 1966 přišel se skupinou The Cream první komerční úspěch a potom, co se stal hvězdou, propadl alkoholu a drogám. Od roku 1970 se pak vydává na sólovou dráhu, spolupracoval s Johnem Lennonem a Georgem Harrisonem, je držitelem 6 cen Grammy. Kdy? 1.4.2018 19:00, 135 min Cena: 120 Kč  

Nico Drama, které dostalo ocenění za nejlepší film roku na Filmovém festivalu v Benátkách v roce 2017, sleduje poslední dva roky života zpěvačky a herečky Nico. Jako herečka se v první větší roli objevila ve Felliniho Sladkém životě a zahrála si také několik rolí ve filmech Andyho Warhola, který ji také představil skupině The Velvet Underground. Nico pak s nimi začala zpívat a jejich spolupráce vyvrcholila ve společném albu The Velvet Underground & Nico. Nico, 1988 je italsko-belgický životopisný film, který natočila dle vlastního scénáře Susanna Nicchiarelli. Kdy? 8.4.2018 19:00, 93 min Cena: 100 Kč  

Kde? Kino Dlabačov sídlí vedle hotelu Orea Pyramida, ulice Bělohorská 24. Dostupné tramvají č. 22, 23, 25 a 97/ Bus 143 a 194 (zastávka Malovanka) nebo autobusem 149 (zastávka Pod Královkou).

Mimořádný vlak do pivovaru Radegast v Nošovicích

Pivovar Radegast, Moravskoslezský kraj 30.3.2018

Pojeďte do Pivovaru Radegast v pátek 30. března 2018 mimořádným vlakem!

Ten bude veden motorovým vozem řady M152.0. s přípojným vozem, dobře známými legendárními motoráčky vyrobenými v 80 letech ve Studénce.

Součástí zpáteční jízdenky v ceně 250 Kč pro dospělé a 170 Kč pro děti, je prohlídka Pivovaru Radegast v Nošovicích. Dozvíte se, proč v pivovarské vodárně chováme kapry, naši průvodci vám ukážou všechna zajímavá pivovarská zákoutí (cylindrokónické tanky, výrobu sladu, stáčírnu, ležácké sklepy, varnu a pivovarskou věž, kde ochutnáte hořké pivo Radegast přímo ze zdroje), navštívíte Radegastovu svatyni a dozvíte se mnoho zajímavostí!


Vlak pojede dle mimořádného jízdního řádu. Předprodej jízdenek a další informace naleznete na stránkách https://slezskyzeleznicnispolek.cz/rezervace/.

Více zde

Pro vložení tipu se musíte přihlásit.