Tipy

PO STOPÁCH EMY DESTINNOVÉ

24.11.2019 – 24.11.2019

PO STOPÁCH EMY DESTINNOVÉ, volný cyklus pokračuje svým dvacátým zastavením, koncertem HOMMAGE À DESTINN, který připomene českou femme fatale světové operní scény v jejím duchovním repertoáru na kůru svatovojtěšského kostela, kde vystoupila právě před stopatnácti lety. Účinkují Květuše Ernestová(soprán), Komorní pěvecký soubor Základní umělecké školy Josefa Slavíka Hořovice a přední český varhaník Drahoslav Gric.

Více zde

Oblastní muzeum v Mostě - Expozice Ulriky von Levetzow

14.11.2019
Vložil: Miluše Havlová

Doporučuji navštívit stálou expozici Ulriky von Levetzow poslední lásky a múzy Johanna Wolganga Goetha, která byla otevřena k výročí 120 let od úmrtí baronky. Součástí expozice je posmrtný pokoj Ulriky von Levetzow s takřka kompletním původním mobiliářem. Nejvzácnější součástí expozice je souprava zlatých granátových šperků se 469 českými granáty nesmírné hodnoty. Restaurování šperků trvalo téměž 2 roky a stálo půl milionu, ceně nádhery klenotů odpovídá i zabezpečení.

Více zde

Galerijní zisky: Třicet let sbírkotvorné činnosti VČG v Pardubicích 1989-2019

21.10.2019 – 8.3.2020

Východočeská galerie si připomíná letošní devítková výročí výběrem z přírůstků do sbírek za uplynulých 30 let. V prostoru obou sálů galerie na Zámku představí to nejzajímavější, co se podařilo v tomto období do sbírek získat. 

Více zde

30 let revoluce v pelhřimovském Muzeu rekordů

7.11.2019
Vložil: Josef Vaněk

Muzeum rekordů se chystá k oslavám výročí 30. let sametové revoluce. S nejrychlejším karikaturistou světa a naším dlouholetým kamarádem Lubomírem Vaňkem jsme zavzpomínali na „zvonění klíčema“ a neopakovatelnou atmosféru tehdejších dní, týdnů, náměstí a měst. Na neuvěřitelný pocit v tisícihlavým davu, kdy člověk hrdě zpíval národní hymnu a s rukou s dvěma prsty vztyčenýma nad hlavou věřil, že „jednou budem dál“. Pro radost jsme si od Lubomíra nechali jednu „Viktorku“ – symbol vítězství a oblíbené gesto budoucího pana prezidenta Václava Havla namalovat a připravili jsme z ní limitovanou sérii památečních placek. Přijďte si je vyzkoušet, budou vám slušet! Máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin a těšíme se na vás. P.S. A mrkněte i na www.nejvicvecek.cz   - můžete se zúčastnit naší další akce a připojit se k celorepublikovému rekordu.

Více zde

Nová soutěž Muzea rekordů: Věžičky ve věži!

1.11.2019
Vložil: Josef Vaněk

Zahrajte si sami nebo s vnoučaty! V historické, památkově chráněné expozici Muzea se nám „ztratilo“ několik obrázkových věžiček. Najděte je mezi exponáty a opište jejich čísla do prázdných políček na soutěžním listu. Pokud přiřadíte všem věžičkám správná čísla, získáte zdarma volnou vstupenku pro vaši příští návštěvu. (můžete ji použít i jako dárek pro vaše blízké). Přejeme vám mnoho zdaru a krásné zážitky při prohlídce stovek kuriozních exponátů. Máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin a těšíme se na vás. www.muzeumrekorduakuriozit.cz

Více zde

Žatecký listopad a co přišlo poté

K 30. výročí Sametové revoluce připravuje Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci výstavu Žatecký listopad a co přišlo poté, kterou zahájí ve čtvrtek 14. listopadu 2019 od 17 hodin v hlavní budově muzea.

Připomeneme nejen průběh listopadových událostí ve městě, ale vrátíme se v čase také do doby prvních svobodných voleb. A také do doby velkých iluzí, kdy si všichni mysleli, že se vše dá změnit snadno a rychle, a také se o to snažili. Uvidíme unikátní svědectví doby v podobě dokumentů, volebních i revolučních plakátů, karikatur, odznáčků, propagačních brožurek, volebních lístků a dalších věcí. Velkou část materiálů si muzeum zapůjčilo ze soukromého archivu z činnosti žateckého Občanského fóra“, uvedla kurátorka výstavy PhDr. Milada Krausová, Ph.D.

Po třiceti letech se tak znovu vrátíme do atmosféry let 1989 – 1990 a zamyslíme se nad tím, co se nejen ve městě Žatec od té doby povedlo a co zůstalo dodnes jako nesplněný sen. Výstava potrvá do 2. února 2020.

 

Přehled nejdůležitějších událostí Sametové revoluce a roku 1990 v Žatci a foto najdete na https://www.muzeumzatec.cz/sametova-revoluce-v-zatci-a-rok-1990.html

Více zde

Vánoční výstava betlémů

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zahájí ve čtvrtek 28. listopadu 2019 v 17 hodin v hlavní budově muzea vánoční výstavu betlémů. Na vernisáži vystoupí žáci a učitelé ze Základní umělecké školy v Žatci.

Představíme sbírku betlémů našeho muzea a soukromou sbírku Víta Svorníka z Holedečku. Ukážeme betlémy vyrobené z různých materiálů, např. cínu, včelího vosku, mýdla, dřeva, papíru, keramiky, kukuřičného šustí, sádry, skla, slámy, perníkového těsta a dalších materiálů. Od prezentujeme autory z dob minulých (Josef Wenig, Karel Franta, Pavel Kőrber, Mikoláš Aleš), ale i současných, jako je Alena Samohýlová, Jan Wagner, Petr Rýgl, Drahomíra Kolouchová a jiní. Po druhé k vidění bude i betlém vyrobený veřejností v roce 2018 s malovaným pozadím žateckého náměstí od Ivy Mottlové“, uvedla kurátorka výstavy Jitka Krouzová. Pořadatelé proto doufají, že i letos do něho přibudou nové postavy a vyzývají žateckou veřejnost o doplnění dalších figur. Výstava potrvá do 30. prosince 2019.

 

Více zde

LÉČIVÉ STROMY

20.10.2018 – 17.11.2019

LÉČIVÉ STROMY - výstava

Muzeum luhačovického Zálesí, MDM Elektra, Luhačovice

do 17. 11. 2019 | úterý - neděle 9.00 - 12.00 a 13.00 - 17.00

Výstava je věnována našim známým a méně známým druhům dřevin a jejich často opomíjeným léčivým účinkům. Co, kdy a jak sbírat a jak to zpracovat - o tom je tato výstava. Část je věnována i gemmologie - dosud málo využívané léčebné síle pupenů stromů a keřů.

Můžete zde i zakoupit stejnojmennou brožuru, abyste měli všechny informace a rady po ruce i po skončení výstavy.

fd

Více zde

CYKLUS SPELEOLOGICKÝCH PŘEDNÁŠEK

7.11.2019 – 26.1.2020

CYKLUS PŘEDNÁŠEK K VÝSTAVĚ "ŽIVOT VE VĚČNÉ TMĚ aneb PO CESTÁCH SLEPÝCH BROUKŮ"

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Vavrečkova 7040, Zlín, tovární areál - 14|15 BAŤŮV INSTITUT

vstupné 40 Kč, snížené 30 Kč, ZTP a ZTP/P zdarma

 

Roman Mlejnek 7. listopadu TAJEMNÝ ŽIVOT V JESKYNÍCH A PROPASTECH  (budova 14, 5. NP)

Přednáší speleolog a entomolog Roman Mlejnek Povídání o hlubokých propastech u nás i ve světě, objevování živých fosilií, záhadných úkazech a také o speleologické technice. Navštívíme jeskyně ve vápencových masivech i pískovcových skalních městech. Součástí přednášky bude i promítnutí „Filmu o filmu“ z legendárního podzemního systému Poseidon v Teplických skalách. Dostane se i na meditaci…  

David Čani 14. listopadu JAK HLUBOKÁ JE HRANICKÁ PROPAST? (budova 15, sál B)

Hranická propast je nejhlubší zatopenou jeskyní na světě. V roce 2016 zde za pomocí podvodního  robota byla naměřena hloubka 404 metrů, avšak dna ještě nebylo dosaženo. V jaké hloubce může být? O historii výzkumů Hranické propasti, jejím postupném objevování, o vývoji potápěčské techniky bude vyprávět přímý aktér výzkumů speleopotápěč David Čani.  

Peter Medzihradský 21. listopadu EXPEDICE DO NEJHLUBŠÍ JESKYNĚ SVĚTA (budova 14, 5. NP)

V rámci expedice Krubera – Voronja / Abcházie ruští potápěči O. Klimčuk aj. Bazilevský pronikli do hloubky  -2170 metrů. Trojice speleologů P. Medzihradský (Slovenská speleologická společnost), Z. Dvořák a O. Štos (Česká speleologická společnost) sestoupila do míst zvaných „Game over“ do hloubky -2060 metrů a vytvořili tak nový slovenský a český hloubkový rekord. O útrapách i radostech expedice bude vyprávět její účastník P. Medzihradský.  

Daniel Hutňan 9. ledna 2020 ZAPLAVENÉ JESKYNĚ YUCATÁNU (budova 15, sál B)

Skupina českých a slovenských speleopotápěčů zkoumá od roku 2003 zaplavené jeskyně na Yucatánu v Mexiku. V průběhu víc než desítky expedic objevili a zmapovali víc než 130 km neprobádaných chodeb. Výsledkem jejich práce je i třetí nejdelší vodou zaplavený jeskynní systém na světě K´oox Baal, jenž se nalézá nedaleko vesnice Chemuyil. O tom, jak vypadá průzkum míst, kam lidská noha ještě nevkročila a co vše lze objevit v tajemném světě starých Mayů - Xibalbě, bude povídat speleopotápěč a člen České speleologické společnosti Daniel Hutňan.

 

vvc

Více zde

ŽIVOT VE VĚČNÉ TMĚ aneb Po cestách slepých brouků

17.10.2019 – 26.1.2020

ŽIVOT VE VĚČNÉ TMĚ aneb PO CESTÁCH SLEPÝCH BROUKŮ

výstava Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně

17. 10. 2019 - 26. 1. 2020 | úterý - neděle 10.00 - 18.00

 

Výstava o jeskyních, živočiších, kteří je obývají, a o lidech, jež je zkoumají. Vydejte se  s námi na cestu do temných prostor jeskyní a propastí za živočichy, kteří obývají toto prazvláštní a zdánlivě nehostinné prostředí. Žijí v místech, kde se čas jakoby zpomaluje a opožďuje za časem, který udává tempo světu „tam nahoře“. Čas je veličina relativní, podle některých snad ani neexistuje. Specifické životní prostředí v jeskyních, které se neměnilo v průběhu dlouhých věků, se podílelo na vývoji svérázné fauny adaptované na mimořádné podmínky v jejich nitrech.

doprovodné přednášky: začátek vždy v 17.00

7. 11. 2019  Tajemný život v jeskyních a propastech - Roman Mlejnek (místnost edukace, 5. NP budovy 14)

14. 11. 2019  Jak hluboká je Hranická propast? - David Čani (sál B, budova 15)

21. 11. 2019  Expedice do nejhlubší jeskyně světa - Peter Medzihradský (místnost edukace, 5. NP budovy 14)

9. 1. 2020 Zaplavené jeskyně Yucatánu - Daniel Hutňan (sál B, budova 15)

 

awr

Více zde

Pro vložení tipu se musíte přihlásit.