Mezinárodní den seniorů
a moje malé zamyšlení

Mezinárodní den seniorů
a moje malé zamyšlení

7. 10. 2015

Mezinárodní den seniorů se slaví od 1. října 1998. Tehdy byl Organizací spojených národů vyhlášen následující rok 1999 Mezinárodním rokem seniorů.

Den seniorů je oslavou všeho, co mohou lidé ve starším věku ze svých životních zkušeností dát ostatním. Je to den, kdy by si měl každý uvědomit, s čím se musí potýkat tato věková  skupina. Možná to ani někteří netuší. Ale ne všichni senioři jsou zcela zdraví, pohybliví a fit. Denně narážejí na nějaké překážky. Někdy stačí obyčejné schody do prodejny a už může nastat velký problém.

Často slyšíme na seniory poznámky, že jsou pomalí, že se nedokážou učit novým věcem, že nejraději sedí nad slevovými letáky či dělají nákupy nejen pro sebe, ale i pro své děti, které pro svou zaneprázdněnost nemají čas. Neviděla bych to tak. Toto není hlavní problém. Ten je někde jinde.

Naši senioři nejsou zrovna pomalí. Jen obvykle nepracují a nejednají  zbrkle, ale s rozvahou. Mají spoustu životních zkušeností a dokážou předvídat. Dovedou poradit, vysvětlit, o své dobré i špatné zkušenosti se podělit.

Spousta seniorů je osamocených. Někteří mají své děti či jiné příbuzné hodně vzdálené. A jsou vděčni, pokud je párkrát ročně navštíví. Jiní je mají blízko, ale nestýkají se s nimi. Mnohdy se nedokážou ani vzájemně tolerovat.

Kontakt s nejbližšími a přáteli je nejen pro seniory velice důležitý. Čím je člověk starší, tím více lpí na své rodině, která se pro něj stává prioritou. Pak teprve přicházejí další věci – nákupy, peníze, zábava… Pro seniory je důležité, aby v rodině vládly harmonické vztahy. V opačném případě se trápí.

Spousta seniorů žije uzavřena ve svém vlastním světě a nestýká se s nikým. Podle statistiků se to týká až 16 procent starších 65 let, do roku 2020 by jich však mohlo být až 20 procent. Tedy přes dva miliony osob.

Je ale rozdíl, je-li člověk sám, nebo osamělý. Mnoho lidí žije samo, a přesto se osamoceně necítí. Věnují se koníčkům, stýkají se podle svých potřeb s rodinou i známými, pořád si vyhledávají nějakou práci…Ale jsou i tací, kteří žijí v Domovech pro seniory.

Náš Senior klub se snaží zapojovat co nejvíce seniorů do nejrůznějších aktivit. Vymýšlíme nejrozmanitější akce - autobusové zájezdy, besedy, přednášky, ruční práce, cvičení, soutěže, jezdíme na výlety vlakem, na kole, chodíme na pěší vycházky, plavat, hrát kuželky...

Zde je jedna ukázka. 1. října pořádala Krajská rada moravskoslezského kraje oslavy Mezinárodního dne seniorů. Sešlo se jich spousta z celého kraje. Každá přihlášená organizace měla možnost pozvat několik svých nejaktivnějších členů. Také naše organizace této nabídky využila. Autobusem jsme společně s jinými organizacemi jeli nejprve do Nošovic. Tady jsme se zúčastnili exkurze v pivovaru. Obzvlášť pro ty, kteří zde dosud nebyli, byla tato návštěva velice zajímavá.

Poté jsme odjeli do Frýdlantu nad Ostravicí, kde nás čekal chutný oběd. V odpoledních hodinách se sešlo asi 300 seniorů v kulturním domě. Zde byl připraven velice hezký kulturní program, o který se postaraly děti a učitelky ZŠ, ale i dospěláci. Pak promluvil k seniorům Milan Fabián, předseda Krajské rady seniorů v Ostravě. Seznámil přítomné s tím, co je v nejbližší době čeká. Některé organizace byly ohodnoceny. Také náš klub se již po několikáté přihlásil do soutěže o NEJAKTIVNÉJŠÍ ORGANIZACI.

Tentokrát to vyšlo a my byli mezi vyvolenými. Byli jsme oceněni Certifikátem k příslušnosti nejaktivnější proseniorské organizace. Víme, že si za to nic nekoupíme. Ale o penězích to přece není. Všechny nás to opravdu potěšilo a ujistilo, že naše dobrovolná práce, která mnohým zabírá spoustu soukromého času, není marná!

Velký dík patří také našemu městu. Bez jeho obrovské pomoci a pochopení by naši senioři určitě neměli to, co mají. Nemohli by se těšit z nejrůznějších výhod, které jsou pro mnohé snad už někdy samozřejmostí. A mnozí si snad ani neuvědomují, že v jiných městech toto třeba vůbec nemají či neznají.

Člověk není tak starý, kolik je mu podle rodného listu  let, ale na kolik se cítí a co v daném období dokáže. Jsou přece mladí starci, ale také staří mladíci.

Kéž by většina  našich seniorů mohla zůstat co nejdéle „mladá“!

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Práglová
Petře,ráda bych tady dala velikánský úsměv----neumím.....takže místo hoho píšu VELKÉ DÍKY !!!!
petr stejskal
Hanino, když se sejde dobrá parta,dá se moc udělat. Vždy však musí být tahoun. Někde se jmenuje Hanka
Hana Práglová
Potěšili jste mě svými slovy.Ale kdybych kolem sebe neměla pár ochotných lidí,sama bych to asi nezvládala tak dobře. Takže poděkování patří i jim!!!
Alena Vávrová
Také jsem chyběla, nejen zde, ale i v našem malém klubu seniorů, kde též proběhly oslavy MDS. Haničku znám již docela dlouho, a tak o její bohulibé práci a nasazení vím. Nakonec jsem s bohumínskými byla již 2x v Karlově Studánce. Hanka je obdivuhodná žena a organizátorka a má moji úctu. I já jí blahopřeji k získanému ocenění a přeji hodně zdraví a elánu do její další obětavé práce pro seniory. No a že se těším zase na nějakou jejich akci, které se zúčastním, to je také pravda ;-).
Helenka Červenka
Zjišťuji, že mi tenhle článek utekl. No jo, trajdám po cizině a pak nevím, co se děje doma :-) Každopádně stojím za Hankou, je to opravdu naše slepička a že těch kuřat teda pod křídly mááááá! Jenže spousta bohumínských seniorů bere činnost seniorklubu automaticky, chtějí se jen bavit, nepřiloží ruku k dílu, nic nevymyslí pro druhé...a ještě dovedou hanit, že vše nebylo podle jejich představ, např. při návratu z výletu až v 19 hodin si , PŘEDSTAVTE, že nestihli Ulici v telce!!! No hrůza! Hodněkrát už jsem našim seniorům říkala, že není v každém městě seniorklub tak aktivní jak u nás a někde není vůbec, protože to vím z vašich ohlasů na naše akce. A - jak už napsáno - práce s nimi je horší jak s malými dětmi!!! Hani, ze sebe VELIKÁNSKÝ DÍK!!!
Hana Práglová
Přátelé, protože jsem skoro nečekaně , ale ráda musela jet za povinností "hlídací babičky", dostávám se tady až nyní . Mnohokrát děkuji za nádherné komentáře,
Alena Várošová
Paní Hano i já Vám gratuluji k umístění a také že to takhle všechno zvládáte.Vaše obětavost nezná mezí.Máte můj obdiv a ten Vám náležitě patří.Jste jedinečný člověk.
Naděžda Špásová
Hanko, máte také můj obdiv. Starat se o kohokoliv je velmi záslužné a o seniory ještě k tomu obdivuhodné. Dobře, že jsou ještě na světě tak hodní lidé, jako vy. Přeji vám všechno nej.:-)
Hana Rypáčková
Nikdo Hanko nemůže být snad aktivnější než vy, když máte tak aktivní členy Marii, Helenku a tebe v čele. Ještě někdo je tady z té vaší organizace? Blahopřeji k ocenění..
Lidmila Nejedlá
Haničko, Ty píšeš o seniorech, přitom máš energie na rozdávání a mladistvou mysl. A ještě to rozdáváš. Na ocenění vašeho klubu seniorů máš určitě velkou zásluhu. Ať se vám stále daří.J
Libor Farský
Hani, jak rád bych do vašeho vašeho Senior klubu zašel a poznal Tě osobně. Jen to mám trošku z ruky ...
Marie Seitlová
Hani, pěkné zamyšlení o nás seniorech. Je fajn, že jsi napsala i o našem ocenění, je to povzbuzení do další práce.
Dana Kolářová
Hano, blahopřeji a hodně elánu do dalších aktivit přeji.
Soňa Prachfeldová
Hanko, to Vám moc gratuluji k umístění, u nás byly také vyhodnoceny 3 kluby a dostaly finanční ocenění od Krajského úřadu v ústeckém divadle. Nejede od Vás někdo v listopadu do hotelu MAS v Sezimově Ústí ? V rámci kraje přípravy byly na vše dost náročné . Nemohu mluvit za sebe, vím co děláš a kolik času se tomu věnuje. Ale díky za takové lidi !
Marie Novotná
Hanko,jsi úžasná díky za to,že jsi.
Hana Rypáčková
Hanko, taky tě obdivuji, pracovat se starými je náročnější než s dětmi. Někdy se také zůčastňuji zájezdů a akcí, ale velká banda lidí mě irituje.Takový ten štrůdl z autobusu a různé tempo, s každým si každý nepadne do oka...Jsi obdivuhodná ve svém konání.
Zuzana Pivcová
Já jsem také ráda, že se tu objevil Tvůj příspěvek, jako "za starých časů". A jsem ráda, že jsi stále stejná Hanka.
Jana Šenbergerová
Čím déle jsem četla, tím víc mi bylo jasné, kdo je autorem tohoto zamyšlení. Hani, máš můj hluboký obdiv. Mohla by sis užívat klidu a pohody, ale ty se staráš o potřeby a pohodu jiných seniorů. Ať ti zdraví a elán dlouho vydrží a jen v dobrém se ti dobré vrátí.