Zemědým lékařský - plevel, který umí čistit pleť i léčit hemeroidy
Ilustrační foto: pixabay.com

Zemědým lékařský - plevel, který umí čistit pleť i léčit hemeroidy

14. 8. 2018

Komínka, Planá routa, Routička, Routka polní, Zemská pára. To jsou některé lidové názvy Zemědýmu lékařského, plevele, který je však také užitečný.

Výskyt a rozšíření 
Pravděpodobně pochází z Přední Asie. Vyskytuje se na rovinách i v horských pásmech Evropy, západní Asie i severní Afriky. Říká se, že tato rostlina byla zavlečena s obilím na všechny světadíly. Roste na polích, na krajích cest, rumištích i zahradách.

Je to jednoletka, vysoká zhruba 10 až 30 centimetrů. Květy jsou drobné, růžové až purpurové barvy,  dříve se využívala i k barvení vlny na žlutou barvu. 

V lékárnách Zemědým lékařský k sehnání není, musíme si ho obstarat z vlastních zdrojů. Kvete od května do července. Sušíme ho v tenkých vrstvách a neobracíme.

Využití v léčitelství

  • čistí pleť od různých vyrážek i akné, posiluje organismus po nemocích, podporuje vylučování moči, léčí migrény, podporuje tvorbu červených krvinek, je vhodný k léčbě hemeroidů i zlaté žíly, patří mezi podpůrnou léčbu při rakovině konečníku, detoxikuje a čistí pleť

Pro vnitřní léčbu 

  • 1 čajovou lžičku zalijeme 1/4 litrem vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat. Nálev scedíme a užíváme 2x denně 30 minut před jídlem

 Pro vnější léčbu

  • 20 gramů sušené nati zalijeme 1/4 litrem vroucí vody a vyluhujeme 20 minut. Přecedíme a vychladlým odvarem omýváme postiženou oblast nebo do vychladlého odvaru namočíme gázu a přiložíme ji jako obklad. Můžeme jím omývat ekzémy a lišeje.

Mokvající rány

  •  Usušenou nať umeleme na jemný prášek, kterým zasypáváme mokvající rány.

 Nejlepší je uchování ve formě tinktury.  Těhotným a kojícím ženám a dětem do 6ti let se  použití zemědýmu nedoporučuje.

S využitím zdroje: Rastliny v kozmetice, autoři B.Hlava,F.Starý,F.Pospíšil

Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Puchalská
Prý obroste když je v plné síle i kameny.
Blanka Macháčková
Zemědým je často se vyskytující bylina. Jen si to neuvědomujeme. Detailní obrázek trochu mate.
Jana Šenbergerová
Název znám, ale budu se muset porozhlédnout, jestli někde u nás roste. Letos už to zřejmě nestihnu, bez květů ho nepoznám.
Zuzana Pivcová
Název ano, použití ne. Tak jsem to dosud znala.
Dana Puchalská
Jak praví klasik..... hledej šmudlo, hledej....
ivana kosťunová
Nevím, jestli bych ho objevila v přírodě.
Věra Ježková
Zemědým neznám. Ani ztebedým. Prima bylinka. :-)