Veterinární poradna

Potřebujete zkonzultovat potíže svého zvířecího miláčka? Pomoci radou vám může zkušený veterinář, pan MVDr. Vladimír Vlášek, který je spolumajitelem ordinací v Písku a v pražských Bohnicích.

Kočička sama doma

Máme roční kočičku. Je sice obyčejná, domácí, ale žije s námi v panelovém domě a o víkendu na chatě. Oba domovy zvládá dobře, je ala velmi čilá a akční a zvyklá nás ráno budit, hrát si atd. Přemýšlíme, jak ji "zajistit" o dovolené. Dcera jí sice přijde domů navštívit a obstarat, ale ´může se jí věnovat jen chvíli denně. Poraďte, může kočička zvládnout týdenní samotu? Děkuji za odpověď a případné rady.

Kočička samotu určitě zvládne, nemusíte mít obavy.

31.12.2019

Šedý zákal

Dobrý den, naše 12ti letá jorkšírka přestává vidět, dle našeho veterináře je to šedý zákal. Dá to toto operovat? Děkuji za odpověď.

Operovat se to dá, ovšem je nutné znát aktuální stav - pokud již pejsem přesává vidět, znamená to, že nemoc již značně postoupila a v této fázi již bývá operace riskantní.

31.12.2019

Strhnutý nehet

Moje fenka /stafordka/má 5 let a strhla si nehet a zůstal jí tam ,jen krvavý pahýlek. Koupu jí to v řepíku a na večer přikládám mastičku s konopím/hojivou/ Má to zavázané ,stále jenom spí a asi jí to dost bolí. Nemůže se na to postavit ,jen když ji vezmu na dvorek vyvenčit , tak dopajdá a hned si zase lehne.Co mám dělat, aby se jí ten drápek brzo zahojil.

Nejspíše by potřebovala ránu vyčistit - je tam pravděpodobně zánět a pak mazat antibiiotickou mastí.

31.12.2019

Změna krmení

Dobrý den pane doktore. mého psa jsem ve věku cca. 3 - 4 let věku krmila syrovou stravou v kombinaci se zeleninou / BAFR/. Byl ve vynikající formě, žádné zažívací problémy a hlavně ani alergické reakce. Tenkrát jsem bezproblémově sháněla malá balení syrového masa, což mi k velikosti mého psa / 12 kg / vyhovovalo. Zdroj se stal tenkrát nedostupný, velká balení nebyla vhodná, tak jsem přešla na granule. Nyní je opět nabídka malého balení velká, ráda bych se vrátila k tomuto dřívějšímu krmení. Otázka: - Je to vhodné v jeho věku / 9 let/, když ano, jak nejlépe na tuto stravu přejít, aby nenastaly třeba zažívací komplikace?.. Děkuji za odpověď.

Nedoporučoval bych vám vracet se k původnímu krmení. Mohou se pak objevit zažívací problémy. Zpravidla průjmy. Ponechal bych ke krmení granule.

30.3.2017

Kocour nezatahuje drápky

Vážený pane doktore, náš poněkud starší kocourek už delší dobu vůbec nezatahuje drápky na předních ani zadních končetinách. Je to nějaká individuální, např. svalová porucha, nebo se to u koček stává? Nevím, zda mu to nevadí při pohybu.

Nezatahování drápků má pravděpodobně neurologickou příčinu souvisejí se stařím. Při pohybu mu to samozřejmě nevadí. Bližší diagnozu a závěr vyžaduje neurologické vyšetření.

30.3.2017

Bolest ve stáří

Nejstarší kočka (více než 20 let) pořád mňouká. Ale přitom to nezní jako by měla nějaké bolesti. Proto ji necháváme dožít. Je to normální? Ona je skoro úplně neslyšící. Mňoukají takhle přestárlé kočky? Děkuji za odpověď.

V takto vysokém stáři nemusí dobře fungovat například sluch nebo zrak, zvíře nemusí mít bolesti. U velmi starých koček se toto stává. Zvíře tak může projevovat bez bolesti.

30.3.2017

Pes po kastraci

Vážený pane doktore, jsem majitelkou devítiletého pejska, který byl ve dvou letech věku na doporučení veteriáře kastrován. Je naprosto apatický k hárajícím fenán, ale téměř denně, po celou dobu t.j. sedm let, nakrývá své hračky. Nejčastěji, dá se i říci pravidelně, po večerním krmení. Když hračky schovám, najde si třeba polštářek, kobereček a pod. Jelikož svůj úkon dovede až do úplného konce, mám obavy aby nedošlo k nějaké komplikaci. Konzultovala jsem to již s veterinářem, řekl, ať to neřeším. Děkuji za názor a případnou radu. .

Dobrý den, třebaže je pejsek vykastrován, uvedená situace se občas stává. Jelikož si fen nevšímá, skutečně už zde nemusíme hladat hormonální podtext. Je možné , že uvedené nakrývaní hraček je určitý zvyk, čí jakási jeho hra. Uvedený problém se těžko nechá odstranit.

11.3.2017

Vyčištění análních žlázek

Dobrý den, pane doktore, kocour Čert, třebaže je dávno kastrovaný, se často chová jako "pravý", vyzpěvuje, lítá jako cvok a doráží na starou kočku Naděnku. Kdysi mi vyprávěla jedna známá, že čas od času dávali siamskému kocourovi vyčistit anální žlázky a jeho stav se zklidnil. Myslíte, že to opravdu působí? Kocoura nechceme otupovat prášky.

Dobrý den, vyčištění análních váčků nebude mít na uvedené chování vliv. Někdy se, třebaže jsou správně vykastrovaní, mohou kocourci takto chovat.

11.3.2017