Ženy, líbí se vám muži s kníry?

Ženy, líbí se vám muži s kníry?

29. 11. 2014

V listopadu se díky charitativnímu hnutí Movember najednou objevuje více mužů s kníry. Na znamení solidarity s těmi, kdo trpí rakovinou prostaty, totiž stále více mužů navazuje na módu zarostlých tváří svých předků. Že ale porost na tváři slaví návrat, není nic nového. Vousy se objevují všude ve světě již několik let. Ale kníry zůstaly podle slavného pařížského holiče Alaina Blackmana zapomenuty, jako pozůstatek dávných časů ztělesňovaný takovými osobnostmi, jako byli Vercingétorix, Bismarck, Chaplin či Salvador Dalí.

Zatímco v arabských zemích, v Indii a v Turecku nikdy z módy nevyšly a jejich tvar tam může dokonce vyjadřovat politickou příslušnost, na Západě mají jen málo stoupenců - třeba britský zpěvák Freddy Mercury, americký herec Tom Selleck nebo francouzský ekologický aktivista a politik José Bové.

Už několik let vždy v listopadu kníry znovu vyraší. Jen ve Francii je na internetových stránkách hnutí Movember registrováno 25.000 kníračů!

Světové hnutí Movember, jehož název vznikl z australského slova "mo" značícího knír a ze slova november (listopad), chce upoutat pozornost světové veřejnosti na mužské nemoci. Jeho účastníci si nechávají v listopadu narůst knírek, aby upozornili na nebezpečí rakoviny prostaty a varlat.

"Přesvědčil mě přítel a zjistil jsem, že to je bezva. Vysvětlil mi, co to je Movember. Sám přicházím do let, kdy tyto choroby nejvíce hrozí," říká třiačtyřicetiletý konzultant Arnaud Morand. "Děláme to pro dobrou věc. Ženy se mohou líčit, ale u mužů to je složitější," dodává.

Úspěch hnutí Movember rovněž vypovídá o historických vlnách, jimiž prochází móda. Mezi smetánkou se dnes znovu začaly kníry nosit. "Je to jakási reakce na módu vousatého hipstera. Vous se pozvolna vytrácel, až se objevil knírek," uvádí Brice Compagnon, zakladatel agentury pro módu a reklamu Casting Office. "Dnes všichni nosí vousy, a knír je tedy způsob, jak se odlišit," přisvědčuje pětadvacetiletý návrhář Pierre-Marie Hellec, který si oholil dlouhý plnovous a nechal si jen několik vousů pod svým novým knírem.

"Muži upustili od vyholené tváře a knír tvoří jakýsi přechod mezi hladkou ženskou tváří a zarostlou mužskou," vysvětluje antropolog Christian Bromberger. "Od 70. let minulého století začal ústup výrazných prvků mužnosti a vzdálenost mezi mužským a ženským vzhledem se zkracovala. Knír je symbolem mužnosti a je možné, že jde o určitou obrodu kníru, který má ukázat, že mezi oběma pohlavími existuje rozdíl," dodává.

"Podobám se tak trochu svému otci, který byl na svůj knír hrdý, určitým způsobem mu tak vyjadřuji úctu," říká Arnaud Morand. Po 1. prosinci si však knír oholí, protože to "vyžaduje náročnou údržbu".

"V listopadu zde působí vliv hnutí Movember, ale jinak nelze hovořit o návratu kníru," soudí přední pařížský holič Sébastien Pancol. "Nemyslím, že se v nadcházejících letech móda knírů navrátí," soudí.

Tím lépe pro muže s knírkem: jejich originalita zůstane nedotčena.


Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Můj chlap nosil bíbra od padesáti .V důchodu se holí a v občance má stále fotku s fousama.Prokazuje se raději pasem, kde má už vyholenou tvář. Když není vous umazaný od jídla a od nudlí z nosu, proč ne? Spíš nemusím tu kozí bradku-štětičku pod spodním rtem.Ale to je asi mým věkem..Mladá děvčata z toho mohou být odvázaná.
Jitka Chodorová
Mám takového doma,má knírek již od mládí,a mně se to líbí.Naši otcové knírky nenosili,ale mí dědečkové na fotkách knírky oba mají,bohužel si na ně moc nepamatuji,odešli oba v mých 3-4 letech rok po sobě.a osobních zážitků s nimi si bohužel moc nepamatuji.
Marie Magdalena Klosová
Spíš knírek než knír se mi na mužích líbí.Je to spíše móda "naší generace".Můj muž ho nosil snad od vysoké školy,ale k tomu jsem"vyžadovala"hladce vyholené tváře,což se zdaleka nedařilo.Dnes se mi ke knírku líbí i "nedbale" zarostlá tvář.Ale i ta musí být udržovaná.
Jana Šenbergerová
Mně osobně se nikdy nelíbily, nelíbí a pochybuji, že někdy líbit budou. Přesto jsou některé snesitelné, některé méně a jiné zcela nepřijatelné. Záleží na tom, čí tvář "zdobí nebo hyzdí". Asi nejméně mi vadí na psech. :-)