Mí poddaní budou vzdělaní,
rozhodla Marie Terezie

Mí poddaní budou vzdělaní,
rozhodla Marie Terezie

6. 12. 2014

Byl to přelomový krok, když císařovna Marie Terezie vydala Všeobecný školní řád, který zaváděl školní docházku pro děti od šesti do dvanácti let. Dokument byl významný i tím, že v něm monarchie poprvé vyjádřila zájem na vzdělání veškerého svého obyvatelstva. Stalo se tak před 240 lety - 6. prosince roku 1774.

Základem tereziánské školské reformy bylo vybudování sítě veřejných škol s hromadným vyučováním. Kromě takzvaného trivia, tedy čtení, psaní a počítání, se v nich vyučovalo také náboženství. Na venkově se žáci seznamovali rovněž se základy hospodaření, ve městech pak s dovednostmi potřebnými pro průmysl a řemesla.

Školní docházka trvala nejprve šest let a rodičům nehrozil žádný postih, pokud své děti nechávali doma. Po roce 1869, kdy byla zákonem stanovena osmiletá školní docházka, už se za tento prohřešek mohli dostat i do vězení.

Zpočátku chodili do škol většinou jen chlapci. První dívčí třídy začaly v některých školách fungovat až od roku 1780.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Uvědomělá císařovna s pokrokovými názory. To se všude v té době nevidělo.
Vladka Steinová
Přestože Marie Terezie neměla státnické vzdělání, patřila ve své době k velmi úspěšným monarchům. Vedle reformy školství provedla i reformu zdravotnictví, zavedla nový poštovní řád, modernizovala krajskou správu a realizovala vojenskou reformu.