Můj nejsilnější zážitek 
roku 2014: šedesátka!

Můj nejsilnější zážitek
roku 2014: šedesátka!

31. 12. 2014

1. září 2013 jsem v kruhu rodiny oslavila 59. narozeniny a hned při této příležitosti jsem všem zcela vážně oznámila, že to byla poslední oslava a mají se rozloučit s nadějí, že by mi někdy mohli popřát k šedesátinám. Mně totiž bude od té chvíle už pořád jenom padesát devět! Když se před deseti lety koncovka u číslovky mého věku změnila z cet na sát, bylo mi to srdečně jedno. Dokonce jsem spíše vítala blížící se důchod. Ale teď, když se pade mělo změnit na šede, byla jsem opravdu upřímně vyděšená.

Nedovedete si představit, jak urputně jsem se bránila vzít na vědomí, že by mi mělo být šedesát! Šedesát - tak příšerné číslo! Nebo dovedete? A tak to šlo celý rok. Neustále jsem připomínala, že žádné moje narozeniny se u nás rozhodně slavit nebudou a marně doufala, že tak nějak vyšumí do ztracena ...

Letos v srpnu jsem se jen velmi, velmi nerada začala smiřovat s tím, že můj záměr neprojde. Tak jsem jen tak polehoučku naznačila, že se tedy sejdeme, ale rozhodně NECHCI VIDĚT ŽÁDNOU ŠEDESÁTKU.

Asi půl roku předtím moje snacha přišla se svými růžovými šaty z maturitního plesu, které její maminka připravila k vyhození spolu s dalšími nepotřebnými hadry. Ptala se mě, jestli by se mi ta látka na něco nehodila. Tak jsem jen utrousila dej je sem, jeden nikdy neví. A strčila je do skříně. A tam tedy pozapomenuty ve tmě čekaly na svou příležitost. No čekaly?Určitě se na ni třásly, jenže já jsem to nevěděla. Necelý týden před oslavou mých šedesátin (proboha) volala snacha, že o ty šaty je zájem a přijde si pro ně. Šla jsem je vylovit ze skříně, rozložila je a v tu chvíli se má mysl pohnula nečekaným směrem. Kvapem jsem shodila domácí oděv a rozhodla se do těch šatů zkusit nasoukat! Snacha měří o 20 cm víc než já a váhově jsme také poněkud jiné kategorie. Leč v těch asi 5 minutách od telefonátu do příchodu snachy jsem ty šaty měla na sobě. Nestihla jsem je sundat a stála jsem tam v nich.  Dívala se na mě a byla tak říkajíc paf, a to i přesto, že mě docela zná. Ale nakonec musela uznat, že to není až zase tak hrozné. A v tu chvíli ze mě vyletělo: Jitko, nedávej je, zažijeme s nima ještě velké věci. Já si je obléknu a budu v nich vítat hosty. Málokdy v životě jsem s něčím byla tak rychle hotová. A jak jsem řekla, tak se i stalo. Upekla jsem si dort s bílými růžemi a žádnou šedesátkou, šaty vyžehlila, zalovila ve svých zásobách bižuterie, připravila pohoštění a očekávala hosty.

A s nimi šaty ještě jednou zažily pocit, že nepatří do starých hadrů. Přicházející nevěřícně zírali, žasli a srdečně jsme se bavili. V tu chvíli jsem ale pořád ještě netušila, jak jsem svým nápadem s růžovými šaty nahrála právě snaše. Jako dárek se mi totiž vrátil starý modrý papundeklový kufr, se kterým moje děti jezdily na tábory, převázaný ohromnou růžovou mašlí a opatřený cedulkou Pohotovostní zavazadlo velký holky. A ta pravá zábava nastala právě při otevření a vybalování kufru, protože byl plný, opravdu plný růžových věcí. Bylo tam nač si vzpomenete - ponožky, síťované rukavice, deštník, spodní prádlo, propisovačka, pěna do koupele, rtěnka, růžové víno, no prostě všehochuť, všechno důsledně v růžové barvě. Já jsem z kufru vytahovala jednu věc za druhou jako kouzelník králíky z klobouku, postupně si na sebe navlékala všechno co šlo - čelenky, náušnice, korále, náramky, šálu ... nejvíc jásaly děti a byl to opravdu zážitkový dárek pro všechny zúčastněné. A na otázku na závěr kolik těch dárků je, jsem bez rozmýšlení odpověděla: padesát devět! A měla jsem pravdu. Nakonec mě syn s tím růžovým nadělením zvěčnil.

A poslední z těch fotek jsem nazvala: ŠEDESÁT! NO A CO?
A teprve po tom všem mi snacha prozradila, že ty šaty chtěla rozstříhat a tou látkou potáhnout kufr narůžovo. No řekněte, nebyla by to bývala škoda?

 

Co jste zajímavého zažili v letošním roce? Byli jste svědky nějaké vtipné příhody? Prožili jste nějaké osudové setkání či situaci? Popište váš nejsilnější zážitek roku 2014 formou příběhu či jiného literárního útvaru. Autor nejlepšího soutěžního příspěvku získá mobilní telefon. Více informací najdete zde.
Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Foltýnová
Ali,náhodou jsem narazila na tento Tvůj příspěvek.Ta růžová Ti moc sluší i když jak píšeš ji moc nemusíš.Nikdo by Ti nehádal ty roky s Tvým rošťáckým úsměvem .Jsi pro každou legraci a to cení.Ať jsou i Tvé další roky úsměvné a růžové.
Jitka Mihulová
Tahle veselá růžová vlna je opravdu nakažlivá :-) Jen tak dál a gratuluji :-)
Alena Tollarová
A Ty jsi, Jarko, první, kdo tuto analogii šedesátek objevil! Však i naše i60 dál pluje vesele vstříc růžové budoucnosti!
Jaroslava Handlová
Alenko, jsi první, která se zde pochlubila takovým oslavným zážitkem, jako, že jsi přesně stejně mladá, jako naše oblíbená i60-ka. Tobě se povedlo ji noblesně přivítat, stejně jako své hosty. Tak nyní vesele dál do růžové budoucnosti!
Zuzana Pivcová
Álo, to se Ti moc povedlo, oslava i článek. Rozhazuj svůj optimismus a nadhled plnými hrstmi a my někteří ho tu budeme ochotně sbírat! :-))
Vanda Blaškovič
Nejdříve Obcologie, nyní slaví šedesátku ve čtyřiceti...nepředvádíš se tady trochu moc Aleno??!! No,no,no !!!...:)) Krásný nový rok pokud možno jen v růžových šatech a decentně bez zaškobrtávání stoupat po schodech roku 2015 vzhůru..:)
Růžena Antlová
Vypadáte o 20 roků mladší a růžové šaty vám moc sluší. Moc pěkně napsaný článek ,tak hodně štěstí a hlavně zdravíčko !
Soňa Prachfeldová
Alenko, jsi mladé pěkné děvče a oslava nevšední !
Eva Balúchová
Alenko,šaty ti sedí jak ulité,moc ti to sluší a je fajn,že se umíš tak krásně bavit. Teď už obě víme,že 60. není tak hrozná a jak píše paní Jana,sedmdesátiny jsou taky fajn.
Jana Šenbergerová
Nemám ráda ani oslavy, ani růžovou. To ovšem vůbec nic nemění na tom, že ti ty růžové šaty sluší a oslava byla jistě nezapomenutelná. Proti přirozenému plynutí času nic nenamítám a tak ti přeji, ať ti ten tvůj plyne co nejpříjemněji.
Helenka Červenka
Haha, taky bych se z růžové asi osypala, nesnesu ji ani na spodním prádle!!! Ale nápad to byl originální a celá akce výborně dopadla!!! Docela ti závidím, moje letošní oslava šedesátky byla proti té tvé tak staromódní a fádní :))))))
Alena Tollarová
Děkuji všem, už se nebojím ... a nikomu to neříkejte, ale růžovou ve skutečnosti moc nemusím :) stejně jsem většinu těch věciček rozdala. Ale o tom ten příběh není, zkrátka prima to bylo. A prima snachy, co je pokládám za svoje holky, mám dvě. :)
Lidmila Nejedlá
Milá Alenko, z tebe čiší optimismus a šíří se kilometry daleko. Máš skvělou snachu. Však si takovou zasloužíš! Ať ti to vše vydrží do 99 let.
Eva Mužíková
Alenko, tak tohle byl zážitek i pro mne. Ještě že Tě osvítila myšlenka podělit se o něj s námi. Děvče, Ty jsi opravdu sluníčko....
Miluše Hasenohrlová
V té růžové jste jako holčička (i když šedesátiletá).Přeji mnoho růžových chvilek v dalších letech.
Jana Slavíková
Když mě bylo šede, zkoušela jsem ve skříni najít vhodné oblečení, tedy zástěru a šátek. Nenašla jsem a tak jsem zůstala u strakatých tříčtvrťáků :-)) . Z moře růžové by mi asi naskákala kopřivka, ale proti gustu..... ať se i v dalších letech daří růžově.
Hana Rypáčková
Alenko-taková mladá..../Moje maminka to říkala o 85 letých přítelkyních, když jí bylo 90/ Věřím, že v nich oslavíš i další kulaté narozeniny! A růžová ti sluší..
Dana Kolářová
Hezké, děkuji za pěkné čtení a přeji hodně štěstí do dalších let.
Zoja Sedláčková
Moc vtipný článek a moc pěkná šedesátnice. Tak ať se stejným humorem vykročíte do dalšího roku.
Libuše Křapová
Alenko, paráda. Vzít šedesátku s takovou noblesou :-) Ať máš život stále růžový,i když na něj nekoukáš růžovými brýlemi. P.S. Ty šaty ti moc sluší :-)))))