Opatrně s léky za volantem,
některé mohou být rizikové

Opatrně s léky za volantem,
některé mohou být rizikové

14. 6. 2012

Nejen alkohol, ale i jiné drogy, například léky mohou výrazně ovlivnit rychlost reakcí nebo snížit pozornost řidiče. Na tuto skutečnost chce upozornit Česká lékárnická komora v připravované kampani s názvem „Pozor na léky za volantem“. Do akce, při níž se budou moci návštěvníci lékáren zeptat na rizika léků, které užívají nebo se je třeba chystají nakoupit před blížící se dovolenou, se podle prezidenta komory Lubomíra Chudoby zapojí přes 400 lékáren po celém Česku.

Pro zájemce z řad pacientů budou od čtvrtka 21. června připraveny letáky s informacemi o možných účincích léků. Přípravky ovlivňující řízení motorových vozidel budou v daných lékárnách označeny samolepkou se symbolem autíčka. Česká lékárnická komora se tak chce vrátit k dřívější praxi, kdy bývaly na krabičkách výstražné trojúhelníky. Dnes se varování omezuje na nápis nebo je obsaženo pouze v příbalovém letáku. Ten ze zkušenosti lékárníků mnozí lidé nečtou příliš pozorně, jiní zase uvedená varování podceňují. „Chceme upozornit na nebezpečí a zvýšené riziko spojené s užíváním některých léků,“ vysvětluje Lubomír Chudoba. Kampaň má podle něj přimět řidiče k tomu, aby se nad možnými riziky více zamýšleli a tím také k odpovědnějšímu chování.

Řízení vozidel vyžaduje dostatečně rychlé reakce. Nejde přitom jen o rychlost rozhodování, ale i schopnost danou situaci zvládnout. Velký problém mohou způsobit ztuhlé klouby, křeč a pochopitelně i poruchy vidění. Stejně tak ovšem léčiva, jež ovlivňují centrální nervovou soustavu, zejména antidepresiva, přípravky na uklidnění nebo analgetika. Reakce starších řidičů mohou zpomalit například léky na zmírnění příznaků Parkinsonovy choroby, rizikem jsou pro ně také léky proti zvracení.

Lékaři i lékárníci připomínají, že nebezpečné mohou být pro mnohé řidiče i tabletky, které berou poprvé nebo nárazově. U léků na spaní může řidič podcenit délku jejich působení a z garáže na dlouhou cestu vyrazit ještě pod vlivem jejich tlumivého účinku. Konzultace v lékárně ho tak může na dané nebezpečí předem upozornit.

Prezident Chudoba připouští, že si řada lidí možná rizika uvědomuje. U méně běžných preparátů získá zodpovědný řidič příslušnou informaci od lékaře, lékárníka i z příbalového letáku. Lékárny, které se zapojí do kampaně, budou pro Českou lékárnickou komoru také sbírat data pro průzkum přístupu řidičů k dané problematice. Výsledky tohoto průzkumu pak mohou pomoci při dalších informačních akcích.

„Zatímco u antidepresiv, antipsychotik, sedativ nebo analgetik jsou tlumicí účinky poměrně známé, méně se ví, že zvýšené riziko mohou představovat také léky na vysoký krevní tlak, srdeční arytmii nebo ty, které upravují srážlivost krve. Nebezpečí se může skrývat i ve volně prodejných lécích, u přípravků na kašel nebo proti alergiím,“ vysvětluje Chudoba zaměření připravované kampaně.

Upozorňuje, že léky působí individuálně a stav řidiče může ovlivnit řada dalších faktorů. U mnohých přípravků proto varování neznamená, že by řidič ohrožoval sebe i ostatní účastníky silničního provozu. Pokud se však u něj vyskytnou po požití léku varovné příznaky, měl by za volant raději pustit někoho jiného.

Také pacienti, kteří užívají některá léčiva dlouhodobě, by neměli jejich účinky podceňovat. Portál toplekar.cz má například pro seniory jednoduchou radu: Pokud užíváte léky, ze kterých máte lehkou hlavu, jste ospalí nebo letargičtí, rozhodně byste auto neměli řídit.

růž

 

Co mohou vyvolat některá léčiva

 • pomalejší reakce, únava, malátnost a závratě, ospalost, mdloby
 • slabší koncentrace a zmatené myšlení
 • zkreslené vnímání, halucinace
 • horší koordinace, nemotornost, nestabilita, ztráta rovnováhy, svalová ztuhlost chybné rozhodování
 • agrese, panická reakce, paranoia
 • rozmazané nebo dvojité vidění, pálení nebo slzení očí
 • chvění, třes, pocity brnění, točení hlavy, křeče, pocit na zvracení

Léčiva a rizikové látky

 • hypnotika (lidově léky na spaní) s obsahem zolpidemu, zopiklonu, případně zaleplonu
 • starší generace antihistaminik (k potlačení alergické reakce nebo na snížení vylučování žaludečních šťáv)
 • psychotropní léčiva a látky s účinkem tlumivým i stimulačním
 • benzodiazepiny (alprazolam, chlordiazepoxid, diazepam, oxazepam) představují vysoké riziko zejména v prvním týdnu léčby u starších pacientů
 • kombinace všech uvedených látek s alkoholem

 Pramen: Česká lékárnická komora

  

Zvýšené nebezpečí u některých skupin léků

 • Antidepresiva – různé skupiny, mnoho druhů
 • Anxiolitika (na uklidnění, proti stavům úzkosti)
 • Neuroleptika (psychické a nervové choroby)
 • Antialergika, antihistaminika (alergie) – zejména starší generace bisulepin, dimetinden, promethazin
 • Analgetika (bolest) – zejména opiátového typu, ale riziko je také u nesteroidních antiflogistik jako je diklofenak
 • Myorelaxancia (zmírňují svalové napětí a křeče)
 • Antitusika a expektorancia (proti kašli) – jsou často volně prodejná, např. dextromethorfan (antitusikum), u některých dalších látek může jít také o současné vzájemné ovlivnění pozornosti v důsledku daného onemocnění 
 • Antihypertenziva (vysoký krevní tlak)

 Pramen: ordinace.cz

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.