Výběr správného dodavatele
energií vám ušetří tisíce ročně

Výběr správného dodavatele
energií vám ušetří tisíce ročně

9. 2. 2015

Je to zajímavý paradox, který může zbytečně zatěžovat i vaši peněženku. Ačkoli cena elektřiny a zemního plynu na trhu dlouhodobě klesá, někteří dodavatelé nejenže nezlevňují, ale dokonce zdražují. Nedostalo se vám řádného vysvětlení a váš dodavatel zvýšil cenu energií? Neváhejte a změňte vy jeho! Tady jsou tři kroky, jak na to.

1. Změna dodavatele:
Sbohem, odcházím

Ne všichni vědí, že vyměnit dodavatele je velmi jednoduché. Záleží jen na vašem rozhodnutí a navíc podle novely energetického zákona můžete odstoupit od smlouvy také z důvodu zdražení elektřiny nebo zemního plynu, aniž byste čekali na konec výpovědní lhůty, nebo platili smluvní pokutu.

„Důležitý je způsob, jakým vás současný dodavatel informuje o připravovaných změnách. Oznámení o zvýšení ceny by mělo být písemné, adresné a individuální, aby neuniklo vaší pozornosti. Takovým sdělením je například poštovní zásilka, SMS zpráva nebo e-mail, jehož doručení můžete odesílateli potvrdit. Nedostačující je informace zveřejněná na webových stránkách,“ říká ředitelka komunikačního centra společnosti Europe Easy Energy Eliška Štefková.

Pokud vás současný dodavatel řádně informoval o zvýšení ceny či změně jiných smluvních podmínek nejméně 30 dnů před nabytím účinnosti, máte právo odstoupit od smlouvy bez uvedení důvodu, a to nejpozději 10 dnů před touto změnou. Jestliže takto adresně neučinil, takže se o zdražení obvykle dozvíte až z příslušné složenky, můžete odstoupit od smlouvy následující tři měsíce po vstupu této změny v platnost.

2. Nový dodavatel:
Koho si mám vybrat?

Zůstávat u drahého dodavatele, který navíc každým rokem ceny zvyšuje je samozřejmě neprozíravé. Ovšem jakou náhradu má člověk zvolit, když na trhu působí tolik firem?

Ano, energie dnes v České republice nabízí celá řada dodavatelů, jejich cena se však u jednotlivých společností výrazně liší. Elektřina a plyn je zboží, které má konstantní kvalitu. Konkurenční firmy tedy mohou soutěžit především v ceně a kvalitě služeb. Velké společnosti, takzvaní dominantní dodavatelé často nabízejí energie za neúměrně vysoké ceny, často navíc s nízkým standardem služeb. Na trhu energií ale najdete i takové společnosti, které se rozhodly jít jinou cestou. Poskytují profesionální služby za výhodné ceny a dbají přitom na individuální přístup k zákazníkovi.

Magazín i60 zapátral v cenících i v nabídce poskytovaných služeb a zjistil, že jednou z nich, kde platí osvědčený princip „náš zákazník, náš pán“, je zmíněná společnost Europe Easy Energy (3E). Má velmi příznivé ceny a vstřícné obchodní podmínky. Přináší tak zákazníkům nejen úsporu na elektřině a plynu až několik tisíc korun ročně, ale i obchodní podmínky bez skrytých poplatků, možnost uzavřít smlouvu on-line, elektronické vyúčtování nebo naopak osobní návštěvu v jednom z obchodních míst po České republice. Smlouvy jsou bez aktivačních poplatků a na dobu neurčitou bez jakýchkoli závazků. K dispozici je také věrnostní program. 3E byla v roce 2013 vyhodnocena nezávislým srovnávačem jako společnost s nejvstřícnějšími obchodními podmínkami.

3. Cena není všechno,
pozor na servis a etiku

Přestože rozhodujícím parametrem bývá obvykle cena, neměla by být tím jediným, co při výběru vhodného dodavatele sledujete. Velmi důležitým hlediskem je zákaznická podpora, na níž vám na bezplatné lince nebo přes e-mail sdělí všechny požadované informace, spočítají kalkulaci nebo slibovanou úsporu a pomohou s převodem smlouvy od jiného dodavatele.

„Klientům Europe Easy Energy poskytujeme tento servis k dispozici zdarma. K dispozici je také nonstop asistenční služba, která jim pomůže v případě technické havárie. Pro ty zákazníky, kteří upřednostňují osobní kontakt, nabízí možnost navštívit některou z obchodních kanceláří. U nás nehovoříte s robotem nebo záznamníkem, ale s živým člověkem“ uvádí Eliška Štefková.

A co je dále dobré prověřit při výměně dodavatele? V neposlední řadě se zaměřte na etiku – férové a čitelné chování společnosti. Poskytuje opravdu veškeré relevantní informace? Je komunikace seriózní a srozumitelná?

Před uzavřením smlouvy si obchodní podmínky detailně prostudujte a ověřte, zda máte smlouvu na dobu neurčitou. Smlouva na dobu určitou totiž skýtá riziko v tom, že se zavážete k odběru na pevně stanovenou dobu, v některých případech i na 3 roky. Pokud byste poté chtěli dodavatele změnit, musíte respektovat podmínky uvedené ve smlouvě a při předčasném ukončení smlouvy zaplatit dodavateli smluvní pokutu. Pro zajímavost – v případě Europe Easy Energy je smlouva na dobu neurčitou a pouze na jeden list papíru formátu A4.

Sečteno a podtrženo: při volbě nového dodavatele energií byste měli zohlednit především tato tři hlediska: cenovou nabídku, zákaznický servis a celkovou důvěryhodnost společnosti. Šťastnou volbu!

 

Spočítejte si úsporu elektřiny a plynu zde a zde.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.