Elektrický muž
Alessandro Volta

Elektrický muž
Alessandro Volta

18. 2. 2015

Italský fyzik Alessandro Volta patří k nejdůležitějším postavám počátků využívání elektřiny. Svým dílem navázal na práce lékaře Luigiho Galvaniho. První elektrický článek, který objevil, po svém krajanovi i pojmenoval jako galvanický článek. Poté sestrojil první galvanickou baterii, která do dějin vstoupila pod označením Voltův sloup. Od narození Alessandra Volty uplynulo 18. února 270 let. 

Profesor univerzity v italské Pavii Volta patřil mimo jiné k zakladatelům elektrodynamiky. Voltův sloup přesvědčivě dokázal neudržitelnost představ zastánců živočišné elektřiny, kteří tvrdili, že v Galvaniho pokusech se žabími stehýnky je zdrojem proudu živočišná elektřina. Při svých přednáškách před Královskou společností v Londýně a později i ve Francouzském institutu zaujal i Napoleona Bonaparta, který jej jmenoval hrabětem a později i italským senátorem.

Volta zemřel v rodném Comu 5. března 1827 v tehdy úctyhodném věku 82 let. Jak většina z nás ví, je po něm pojmenována jednotka elektrického napětí – volt. 

Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.