Ženy, které je dobré znát

Ženy, které je dobré znát

8. 3. 2015

Různé světové časopisy a weby vyhlašují každoročně nejinspirativnější ženy světa. Nejde o to, jak se oblékají nebo co dokázaly. Jsou tím prostě míněny dámy, které jsou tak zajímavé, že se od nich můžeme něco naučit. Čím dál častěji se mezi nimi objevují ženy vyššího věku.

Zdá se, že svět se mění k lepšímu. Je pryč doba, kdy se slovem inspirativní bývaly v různých žebříčcích spojovány dvacetileté popové hvězdy či modelky, jejichž takzvaná inspirativnost spočívala především v tom, že jsou mladé, hezké a ještě neokoukané. Teď se dějí jinačí věci.

Časopis Life označil za nejvíce renesanční ženu světa jednadevadesátiletou Glorii Vanderbiltovou. Sochařka, spisovatelka, herečka, návrhářka, ale také dědička velkého bohatství rodiny Vanderbiltů, v tomto věku stále tvoří nová díla, vystavuje je a vyjadřuje se veřejně k dění ve světě. Zkrátka, Gloria je to, čemu se má říkat celebrita. A to je míněno v tom nejlepším slova smyslu. Je dobré ji znát, protože ve svých jednadevadesáti nedávno v rozhovoru prohlásila: "Věřím, že ta nejlepší věc v mém životě teprve ještě přijde. Že zazvoní telefon a můj život se změní."

Další zralou dámou, o které nyní svět mluví, je třiasedmdesátiletá módní návrhářka Vivienne Westwoodová. Nejen proto, že stále pořádá přehlídky svých nových modelů, ale také proto, že loni poprvé shodila svou pověstnou rudou hřívu. Celý život pro ni byly typické dlouhé vlasy barvené na rezavo. Najednou je ostříhaná na krátko a vlasy má své vlastní, šedivé. Pro mnohé to byl šok. "Chtěla jsem ukázat, že se za svůj věk nestydím a nechci své přirozené vlasy zakrývat barvou," vysvětlila. A také tím krokem chtěla vyjádřit svůj nesouhlas tím, že žijeme ve světě, který je čím dál více umělý, chemický, nepřirozený. Inspirativní je však také proto, že stejně, jako když bývala mladá, zůstala aktivistkou, která se ráda veřejně vyjadřuje k dění ve společnosti. Když se loni jednalo o tom, zda se má Skotsko odtrhnout od Velké Británie, zapózovala fotografům se skotskou vlajkou a svým modelkám dala placky s nápisem ano. Vivienne vždy měla nálepku rebelka. Inspirativní je, že jí zůstává i po sedmdesátce.

Kdo ještě právě teď okouzluje svět? Tak třeba Daphne Selfová, šestaosmdesátiletá dáma, která je v tomto věku stále modelkou. Ovšem pozor, podstatné je, že před časem ji britská firma TK Maxx angažovala do své kampaně jako hlavní hvězdu. Motiv: Módně a krásně oblékat se přece chce žena v každém věku. Skvělý tah, o kampani v čele s Daphne pak psala řada časopisů a s modelkou vyšlo mnoho rozhovorů. "Od šedesáti let si nebarvím vlasy. Nevím, proč bych měla. Prostě je mám šedivé, co je na tom ve vyšším věku divného?" říká.

A další dobrá zpráva. Za nejmocnější ženu ve světě módy bývá označována Anna Wintourová, šéfredaktorka časopis Vogue, který udává módní trendy. Této dámě bude šedesát. Ano, obávaná šéfka, která byla inspirací pro úspěšný film Ďábel nosí Pradu, nám také stárne. Dobrá zpráva to je proto, že když světu módy vládne zralá žena, znamená to, že móda není jen pro patnáctileté dívenky. A také proto, že Anna je důkazem, že když žena najde svůj styla účes, který jí sluší, nemusí ho měnit jen proto, že jí přibývají roky. Když porovnáme její fotky pořízené před dvaceti lety s těmi současnými, vypadá stále stejně. Není to však plastikami, ale vkusem a citem. Inspirace jako hrom, mimo jiné proto, že není nutné se honit za každým módním výstřelkem a každý rok si měnit účes ve snaze takzvaně omládnout.

Možná, že podobně inspirativních dam bychom našli hodně i ve svém okolí. Stačí se jen dívat. Nejde o to je kopírovat. Ale neuškodí vzít si od nich to dobré pro život. To znamená trochu rebelství, chuť vyjádřit svůj názor a nebát se říct: No tak stárnu, no a co?

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Magdalena Klosová
Díky,paní Vratislavo,za ukázku žen - osobností,které jsou velmi inspirativní.Je patrné,že krása ducha se pojí s krásou těla,a to až do pozdního věku.Je-li "skořápka"pěkná,ale bohužel prázdná,projeví se to na ní časem přes všechny barvy a šminky.mm
Marie Novotná
Nemám co dodat,jen souhlasit s Janou a zde napsaným.
Jarmila Komberec Jakubcová
podle mého názoru je třeba nerezignovat a umět přijímat nové věci a i svůj šatník obměňovat podle současné módy.I když je mi 70 let chodím pravidelně na kosmetiku, ke kadeřnici, pracuji a cestuji.Žiji aktivně a mám okolo sebe báječné lidi, kteří mě inspirují a já zase je.Většina žen uvedených v článku žijí velmi aktivně a stáří ber jako přirozenou životní etapu.
Soňa Prachfeldová
Souhlas s psaným. Tyto dámy měly věhlas už za mládí, svět se skládá z milionů nádherných žen, které vykonávají obrovský kus práce, ať mladé, či starší, či nejstarší. Každá má svoji cenu !
Zdenka Jírová
Paní Jano, naprosto s vími souhlasím. Nemusí jít vždy o modelku nebo návrhářku, jsou stovky méně atraktivních, ale možná užitečnějších profesí, které dělají skoro bezejmenné ženy a bez nich by to ani nešlo, např. učitelky na malých vesnicích, pracovnice v humanitárních zařízeních atd. a jsou to většinou zralé ženy ,
Jana Šenbergerová
Rebelka? Tak to já tedy určitě jsem. Vždycky jsem svému životu udávala tón sama a pramálo mě zajímají tóny jakýchkoliv celebrit. Každý jsme tu za sebe, abychom dohromady vytvářeli tu nejbarevnější mozaiku, jakou vytvořit lze. Budeme-li všechny sledovat nějaké vzory, dopadneme jako ženy, které dříve chodily ke stejné kadeřnici. Jedna hlava jako druhá... Když zmizí "šedé myši", nebude s kým poměřovat. Krásnou ukázkou je soutěž o nejzajímavější "outfit". Stejný model je vychválený a zároveň zatracený. Proč asi? Není tedy jedno, co máme na sobě? A je to stejné i s jakoukoliv tvorbou. Někdo se potřebuje realizovat navenek, jinému dělá radost věnovat se cele něčemu, co není tak vidět a vlastně to nikdo neocení. Přesto tvrdím, že každá činnost má obrovskou cenu pro toho, kdo jí věnuje svůj čas.
Júlia Vonásková
Alenko,upřimnost ...první a třetí....
Hana Rypáčková
Taky se mi Gloria líbí. http://www.biography.com/people/gloria-vanderbilt-9515220
Alena Várošová
To je psáno ironicky,nebo upřímně? Možná jsou zajímavé tělem,mě se líbí první a třetí.
Júlia Vonásková
překrásný článek a hlavně neskutečně krásné modelky....