V Praze začíná velká
výstava o kosmonautice

V Praze začíná velká
výstava o kosmonautice

12. 3. 2015

Na holešovickém výstavišti v Křižíkových pavilonech začíná výstava Gateway to Space (Brána do vesmíru). Návštěvníci si zde budou moct vyzkoušet, jak vypadá výcvik kosmonautů, nebo si prohlédnout makety ve skutečné velikosti známých kosmických lodí či originální skafandry. Zahájení výstavy se zúčastní bývalý americký astronaut Charles Duke z letu Apolla 16, který vstoupil na Měsíc. Expozice potrvá do 28. června. 

Interaktivní exponáty mají návštěvníkům přiblížit pocity kosmonautů při výcviku i kosmickém letu. Jde například o zařízení nazvané Multi-Axis Trainer umožňující rotaci ve všech osách. Lidé si budou moct například projít funkční maketu simulátoru pilotní kabiny amerického raketoplánu STS nebo zkusit přistát jako při skutečném návratu z oběžné dráhy. 

Nahlédnout mohou i do průchozí makety modulu orbitální stanice. Uvidí i originální ruský kosmický skafandr Sokol, americký skafandr EMU pro výstup do volného kosmu i skafandr prvního kosmonauta Jurije Gagarina. Mezi nejcennější předměty patří podle pořadatelů kámen z Měsíce a návštěvník se ho bude moct skrz vitrínu dotknout prstem. 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.