Moje energie: Les aneb
Po mravenčích stezkách

Moje energie: Les aneb
Po mravenčích stezkách

31. 3. 2015

Každého člověka dobíjí něco jiného. Někoho procházky městem, někoho sport, někoho i pobyt v hostinci. Mou zásobárnou energie a dobíjecí stanicí je les.

Hluboký, tichý, se zurčícím potůčkem, který se proplétá mezi kameny a spadaným listím a je zdrojem vody pro zvěř, les s množstvím stezek a steziček, které vyšlapali jak jelen s laněmi, tak i ostražitá liška nebo malá myška. V korunách vysokých smrků, mohutných borovic nebo sličných modřínů je slyšet jen jemný zpěv drobných zpěváčků, který občas protne hlasitý skřehot straky nebo sojky, které hlásí, že je poblíž vetřelec.

Zvedám hlavu a prohlížím si ve vysokých korunách trsy šišek a mám radost, že se stromům daří a že veverky i křivonosky budou mít v zimě dostatečnou zásobu semen.

Když se skloním pohledem k zemi, vidím miniaturní cestičky snad největších pracantů v lese, mravenců. Občas jdu po těchto stezičkách, které mne dovedou k velkému mraveništi a pozoruji jeho život. Ale pozor, moc se nepřibližovat, mravenčí kousnutí dost bolí. Raději se vzdálím a za odměnu si mohu natrhat sladké maliny. Půjdu-li do lesa na podzim, určitě se vrátím s úlovkem hub, které miluji.

Usedám na pařez blízko potůčku a sním si svou svačinu v krásné přírodě. Drobečky uklidí mravenci, papír si odnesu, aby les zůstal čistým a mohl rozdávat svou energii těm, kteří ji umějí přijímat.

 

Z čeho čerpáte vy vaši životní energii, co vám zaručeně dodá nový impuls do života? Napište svůj soutěžní příběh na téma "Moje energie" a vyhrajte některou z cen. Tématem příběhu nemusí být jen "životní energie", ale i ta užitková v domácnosti. Topíte elektřinou, plynem nebo pevnými palivy? Uvažovali byste třeba o sluneční energii? Co si o ní vůbec myslíte? A jste spokojeni se svým dodavatelem elektřiny? Nenaštval vás něčím? Pravidla soutěže najdete zde.
Hodnocení:
(4 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Várošová
Klid,pohoda a tajemnství lesa,moc pěkné.
Zoja Sedláčková
Co jsme se přestěhovali do Pošumaví, díváme se na les z okna a nemáme do něj dál než dvě stě metrů. Také tam ráda chodím, sama i s vnoučaty.
Marie Magdalena Klosová
Les je jako chrám.Otevírá lidem oči a duši.A jednotlivé stromy jsou velkými dárci léčivé energie.Krásná procházka.Díky.
Zuzana Pivcová
Les je pro mě úplná symfonie. Bohužel nemám moc příležitostí se tam dostat a navíc se v jižních Čechách dost obávám infikovaných klíšťat. Jednou jsem pozorovala mravence na dovolené na ostrově Rhodos, Bydlela jsem v dost venkovském hotýlku a Řek mi jednoho časného rána takřka u pokoje posekal pole. Objevila jsem mravence, jak neskutečně dlouhou stezkou nosili zrní do mraveniště. Vydržela jsem je dobu pozorovat. Tehdy mě napadlo: Proč já vlastně nejedu někam do přírody u nás? Tohle mi musel ukázat až Rhodos?
Zdenka Jírová
Děkuji všem za příznivé přijetí mého vyznání lesu.Jsem ráda, že je tolik souznělých duší s tou mojí.
Hana Rypáčková
Já se taky hlásím do lesa a vůbec do přírody.Les je pro mne chrám.
Eva Mužíková
Zdeno, kdybych mohla při čtení zavřít oči, úplně bych byla vtažena do Vaší procházky... Les miluji a tady v Liberci si jej užívám dennodenně plnými doušky
Soňa Prachfeldová
Krásné vyznání přírodě. Myslím, že jsem kdysi byla lesní žínkou. Mám chuť se v lese tančit, zpívat, dýchám s ním. Moc hezké Zdenko :-)
Naděžda Špásová
Hezky napsáno. Myslím, že jen naprostému ignorantovi ( a není jich málo) les nic neřekne. Podobně jako vás i mě les nabíjí. Houby jsou velkou vášní naší rodiny. Jezdíme na podzim do Splavů a jednou se nám stalo, že jsme tam s dcerou byly naprosto samy. Ten zážitek byl skvostný o houbách nemluvě. Přeji hodně krásných procházek.
Jana Šenbergerová
Les mám tak hluboko pod kůží, že mi stačí zavřít oči, abych se v něm osvěžila na těle i na duchu. Díky vám, Zdenko, jsem ani nemusela zavřít oči, aby mě obklopil svou vůní, šuměním stromů, bubláním potůčků, zpěvem ptáků i bzučením hmyzu. Nejlepší nabíječka, jakou znám.
Tomáš Horáček
Já tam tu samotu a klid naopak vyhledávám (tedy pokud zrovna nenarazím na uřvané houbaře). Mravence ve spacáku, když jsme ještě jezdili za mlada po širák, ale moc nemusím. I když jejich pracovitost v žádném případě nezpochybňuji.
Dana Kolářová
Příjemné čtení o lesním „světě“.
Hana Šorejsová
Krásná procházka, ticho lesů uklidňuje a opravdu dodává energii. Chválím paní Zdenko a díky !
Libor Farský
Krásné připomenutí. Jen v lese mi nevadí samota a do toho zázraku přírody vstupuji vždy s radostnou pokorou.
Marie Novotná
Hezká procházka a pěkné fotky.Děkuji.zdá se,že máme hodně podobnou ,,krevní skupinu".
Jaroslava Handlová
Energie lesa je také pro mne hodně přínosná a umím si jí vážit. Právě proto se mi článek líbí od začátku až do konce.