Zpěvačka Eva Pilarová:
prožívám nádherné období

Zpěvačka Eva Pilarová:
prožívám nádherné období

7. 4. 2015

Spolu s kolegy je Eva Pilarová právě na velkém turné po republice, Evergreen tour 2015. Před dvaceti lety by se zdálo být šílenstvím dát dohromady ji, Josefa Zímu, Yvettu Simonovou, Pavlínu Filipovskou a další zpěváky, kteří zářili před desetiletími... Tahle "stará garda" se zdála být takzvaně na odpis. Teď mají plné sály. Věk není na škodu, naopak.

Možná ta otázka nebude vhodná, ale přece jen: Už nejste parta mladíků a mladic, tak jak to turné zvládáte?

Tuhle jsem jela na jeden z koncertů a předjížděla mě sanitka. První, co mě napadlo: Doufám, že nejedou pro nikoho z nás. Ale díky za optání, dobrý je to. Potvrzuje se to, co zná většina zpěváků: Když vylezete na jeviště a vidíte plný sál, bolesti a neduhy mizí, vjede do vás nová energie. Takže, přestože je nám, kteří na turné zpíváme, v součtu více než tisíc let, věřím, že to není poznat.

Zpíváte živě nebo na playback?

Samozřejmě, že živě a s orchestrem. Naše generace není příznivcem playbacku. Rozhodli jsme se publiku nabídnout ty největší hity, takže písně musíme i trochu zkrátit nebo zazpívat i směs několika, aby se všechny do pořadu vešly. A to opravdu nejde udělat na playback.

Pro vás je rok 2015 významný nejen kvůli tomuto turné, že?

Ano, je to padesát pět let mé hudební kariéry. Na podzim proto chystám dva galakoncerty. Stejně jako na ty před pěti lety, kdy jsem slavila padesát let kariéry, si na ně pozvu řadu mladých kolegů. Například Vojtu Dyka, Matěje Rupperta, Tomáše Ringela. Když jsem s Vojtou Dykem a Matějem Ruppertem zpívala před pěti lety, úplně jsem pookřála. Mám tohle propojení různých generací moc ráda, takže si zajíčky zase pozvu.

Rozumíte si s mladými?

Zajímá mě, jak mladí žijí. Ale spíše mě překvapuje, že se zajímají oni o mně. Když mě v roce 2006 pořádal Martin Věchet, organizátor Open Air festivalu v Trutnově, abych tam vystoupila, odpověděla jsem mu: A můžete mi, prosím vás, říct, co tam budu dělat?" Přesvědčoval mě, tak jsem kývla. Ale pak, dva dny před tím, než jsem měla jet, jsem si uvědomila, do čeho se pouštím. Až mi bylo špatně.

Proč?

No protože jsem si představila ty mladé lidi, kteří v Trutnově budou. Na hlavě kohoutek, v uchu drát a před ně vylezu já, stará. Jak na mě budou koukat? Co po mě asi tak hodí? To se mi honilo hlavou.

A on to byl nakonec váš velký úspěch...

Šok. Přijali mě úžasně. Měli transparent s nápisem Evička sem patří. Byla jsem dojatá, ani jsem nemohla mluvit. Můj životní koncert. Od té doby jsem tam vystoupila vícekrát a festivalů, které jsem považovala za určené výhradě pro mladé se nebojím. Myslím, že je to problém nás dříve narozených, že si myslíme, že mladé nezajímáme, že se jim líbí jiná muzika. Ale ukázalo se, že když je hudba kvalitní, líbí se lidem stále, těm starším, pak jejich dětem, pak vnukům. Pokaždé zírám, když na svém koncertu vidím mladé lidi. Ale oni na mě opravdu chodí. To je úžasné.

V jednom rozhovoru jste řekla, že právě prožíváte nejlepší období svého života, je to tak?

Ano. Dělám už jen to, co dělat chci. Jsem šťastná, když můžu být na chalupě, procházet se po okolí ve starém svetru a v gumácích. Chodím k nedaleké kapličce, vždycky tam nesu pár květin. Stává se, že občas potkám nějaké turisty. Koukají na mě, nejsou si jistí, ale pak na nich obvykle vidím, že usoudí, že ta ženská v gumácích uprostřed pole opravdu nemůže být Pilarová. Tento způsob života kombinuju s prací, s koncerty. Pokud se někomu v pětasedmdesáti podaří, že může takhle žít, je to velký dar. A já si ho vážím.


Eva Pilarová
Jedna z nejúspěšnějších českých zpěvaček se narodila 9. srpna 1939 v Brně. Má tři Zlaté Slavíky a bezpočet hitů. Posledních třicet let žije se svým třetím mužem, bývalým tanečníkem Janem Kolomazníkem a označuje je za nejlepší období svého života. Volno tráví nejraději na své chalupě v Čechách, kde ráda vaří a fotografuje. Své snímky už předvedla na více než padesáti výstavách. Ukázky fotografií Evy Pilarové najdete zde.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.