Pampelišky

Pampelišky

20. 4. 2015

Slunce hází zlaté plíšky,
pampelišky, pampelišky…

Tak začíná jedna dětská říkanka z Mateřídoušky, kterou si pamatuji z dětství.

Napadla mě při jarní procházce v parku. Z trávníků na mě svítily zlaté hlavičky pampelišek roztroušených v zeleném pažitu. Zase mne krásné jarní počasí vylákalo na odpolední procházku. V parku mně je blaze. Nad hlavou vysoké modré nebe se zlatou koulí, ze které se line blahodárné teplo a světlo.

To provokuje malé zpěváčky k dokonalému koncertu k oslavě jara. Všechno žene do květu: stromy a keře se mění v půvabné nevěsty a družičky zahalené svými křehkými květy do slavnostních šatů, aby se připojily k oslavě máje - nejkrásnějšího měsíce v roce.

Máj, lásky čas... platí nejen pro květy a ptáčky, ale i pro lidi. Na spletitých cestičkách v zeleni potkávám zamilované dvojice, líbající se pod rozkvétajícími stromy. Za ruce se vodí i starší páry a je milé je potkávat. Všude kolem vládne krása, pohoda a láska.

Je to jen malý ostrůvek poklidu v moři bouřlivých vášní kolem nás, ale je dobře, že existuje, že jej máme.

Hodnocení:
(4 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Olga Štolbová
Zdeni moc krásné povídání i fotky, přímo mě to pohladilo...***
Zdenka Jírová
Za tu orsej jarní děkuji, nevěděla jsem to. O "zlatém dešti" to vím, ale zachovala jsem zobecněný název.
Zoja Sedláčková
Tady u nás kvetou pampelišky až začátkem května ale pak jsou celé velké louky žluté. Je to krása to jarní kvítí.
Jana Šenbergerová
Krásně jste to napsala i zdokumentovala. Jen si dovolím upřesnit, že na pátém obrázku je orsej jarní a na šestém zlatice, které jsme si zvykli říkat nesprávně zlatý déšť. Toto pojmenování patří štědřenci, který také krásně "zlatě" kvete, ale o něco později.
Marie Magdalena Klosová
A na věneček ? :)
Libor Farský
Krásně miloučké písáníčko. Nechápu, jak někdo může dávat přednost "anglickému" trávníku. Jó a děvčata - znáte recept na pampeliškový med a víno či likér?
Marie Magdalena Klosová
Milé,něžné,jarní,poetické.Fotky i doprovod.
Eva Mužíková
Zdeni, milé přiblížení jara pro ty, kteří mají do přírody daleko. Zrovna dnes jsem při odpolední procházce lesem vnímala nádherný ptačí zpěv, těšila se z otvírajících se pupenů a pozorovala dlouhou chvíli, jak kačer odháněl na rybníku od své partnerky druhého rádoby nápadníka... pohodička na duši... pampelišková louka , to je vždy náááádhera
Alena Vávrová
U nás pampelišky kvetou zatím ojediněle. Těším se, až jich bude plná louka. Mám ráda i písničku Pampelišky.
Zuzana Pivcová
Kdysi jsme v Týně na dvoře měli trávník pampelišek. Když jsem poslala fotku Holanďanovi, nechtěl tomu věřit, přitom jsou takřka velmoc, jenže spíš tulipánová. Krásné fotky. Trochu se mi stýská po přírodním nepražském jaru.
Hana Rypáčková
Pampelišky čekaly v trávníku na povel.....A louka je rázem zlatá.