Měsíček lékařský a jeho využití

Měsíček lékařský a jeho využití

1. 7. 2012

Kvete měsíček lékařský a to je čas vyrobit si z jeho květů mast a nasušit květy na čaj. Na mé zahrádce ho volně nechávám růst, sám se vysemení a svými květy zdobí zahrádku až do podzimu. Ne nadarmo se mu lidově říká sluníčko, jeho květy ho připomínají.

Když je v plném květu, tak otrháme jen květy, ze kterých pak otráme okvětní jazýčkové lístky, ty mají nejvíc účinných látek. Sušíme je ve tmě nebo šeru a usušené je také skladujeme v přítmí, protože na světle ztrácí účinné složky.

ČAJ  je lahodné chuti, pročisťuje krev, pomáhá při zánětu tlustého střeva, zlepšuje trávení, zlepšuje krevní oběh a stimuluje srdeční činnost.

MAST si vyrobíme z čerstvě rozpuštěného sádla, do kterého vmícháme pár hrstí čerstvě utržených okvětních jazýčkových lístků. Tři dny ho necháme uležet znovu rozpustíme a přidáme další čerstvé jazýčkové lístky. Necháme v chladu mast uležet. Nakonec ji zahřejeme a přecedíme, dáme do krabičky od krému a používáme na drobné rány, odřeniny, popáleniny. Mě hodně tato mast pomohla při zahojení velké pooperační jizvy a po ozařování.

Také se používá mast i silný odvar na nevzhledné křečové žíly a v boji proti plísni na nohou. Jestli netrpíte žádnými z uvedených potíží, tak mast použijte jen tak, zjemní pleť a suché rty.

TINKTURA  - tu si vyrobíme tak, že natrhané čerstvé okvětní jazýčky měsíčku lékařského nasypeme do sklenice a pak zalejeme půllitrem vodky nebo slivovice. Sklenici s obsahem necháme stát 14 dnů na okně a pak přecedíme a skladujeme v lahvičkách v chladu a temnu. Tinktura je výborná na modřiny, na namožené svaly, na hnisavé vředy.

MĚSÍČKOVÉ VÍNO - Můžete si vyrobit i měsíčkové víno. Do 1 litru suchého vína přidáme 10 deka čerstvých okvětních lístků, uzavřeme láhev a v chladu a temnu necháme 2 týdny odležet. Pak přecedíme a popíjíme. Tohle užívání je moc příjemné a vyzkoušené.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vendula Jirásková
Růženko,děkuji moc za krásné poučné řádky.