Májový pochod na Karlštejn

Májový pochod na Karlštejn

19. 5. 2015

Na májový pochod Praha - Karlštejn chodíme každoročně se spolužákama z vysoké školy. Od roku 1970, včetně, tak by to měl být 46. pochod. Kamarádi říkají, že je to již 47. Nevím, že bych někde rok zaspala? Zjistím, ale text u fotografie určitě upravovat nebudu. Zasvěcení vědí, proč.

Na Karlštejn vyrážíme z Radotína, kam dojedeme vláčkem ze Smíchovského nádraží. Chodíme pěšky nebo na kole přes všechny hospůdky. Je to celkem náročné. Nevěřili byste, každý rok je znát. Mluvím jak o chůzi, tak o konzumaci alkoholických i nealkoholických nápojů včetně jídla. Kamarádi mi připomněli, jestlipak si pamatuji, že jsem jeden pochod šla na podpatkách. Jaképak podpatky? To byly jen klínové sportovní botky! Ale dosti vysoké! No, nyní chodím téměř v ortopedických bagančatech. Časy se mění.

Trasa Radotín – Kosoř - Solopisky – Vonoklasy – Mořina – Karlštejn je dlouhá 25 km. Někdo jde svižněji, někdo se belhá, někdo kulhá, někdo funí a hořekuje, zdali má na stará kolena zapotřebí takto se namáhat. Ale jdeme stále vpřed, levá pravá, přední zadní, pozor kozle, neupadni! U pivka a klasického českého jídla se snažíme zregenerovat. Zažíváme společně zase legraci, smějeme se, je nám spolu dobře. Ocitáme se v dávných dobách let studentských.

Máme i kroniku. Nesetkáváme se jen na tomto pochodu, ale máme srazy před vánocemi, jedeme společně na kola, na lyže, k moři. Slavíme nejenom kulatiny. Bohužel, ale i kamarádi umírají. Honza, ten houslista, flétnista, sportovec duší i tělem, machr ve svém oboru. Viky, cyklista, bezva kamarád. Vlasta, dvorní basistka a zpěvačka, krásná ženská. Helena, absolventka dvou vysokých škol, matka tří dětí již na fakultě, nikdy nezkazila legraci. A další, ale žijí doslova dál v našich vzpomínkách.

A pak, na konci cesty, nasedáme do posledního vlaku směr domovy, zase se na chvíli rozprchneme. Někteří z kamarádů byli na malém předvánočním setkání íčkařů na Smíchově a nesměle od té doby pokukují do našeho portálu.

Děti již s námi nejezdí, ve stanech ani na kolejích již nespíme, v hospůdkách již neškudlíme a na zkoušky se nešrotíme. Užíváme si života. V tuto dobu vše kolem nás kvete. A tak i my, přátelé, mějme pocit, že nasazujeme na květ! Zakulacovat se ovšem nemusíme. Ani se nenadějeme, jaro skončí a bude tady léto, podzim, zima.

Jaro budiž pochváleno, jaro je mládí! Mějme kolem sebe přátele.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lubomír Müller
Přímo královská cesta! A jak svižně, Vando, píšeš, tak jistě i svižně chodíš. Přímo mě to láká si tuhle cestu dát také, třeba i sólo. Ostatně Karlštejn je hrdinou mé poslední knihy Bílá perla v černém srdci, i když zrovna to, co v knize popisuji, by se raději stát nemělo.... Obdivuji vás, že jste po 25 km ještě byli schopni vyšlápnout stoupání ku hradu. Poklona veliká a paráda reportáž! ♥
Marie Magdalena Klosová
Vandi,zdravím a lehce závidím Tvou energii,která je nedostižná.pa mm
Vanda Blaškovič
Dík Lidmilo, jak se cítíš? Zdálo se mi, že jsem Tě tady delší dobu neviděla. Vím, žebírko...no a co naše brusličky?
Lidmila Nejedlá
Tak to se jen tak nevidí, je hezké, že to přátelství tak dlouho trvá. Tak ať vám to všem ještě dlouho šlape!
Vanda Blaškovič
Děvčata, děkuji! K nám se můžete přidat kdykoli...prostě pátek před 1.5. je hospůdka a sobota se jde...ani my si to již roky nepíšeme...prostě víme.....že ve stejnou dobu na stejném místě..:))
Jaroslava Handlová
Vando, tomu říkám štěstí! Tak velká parta a tolik akcí během dlouhé doby od školy. Ujít 25 km už jsem dávno nezkoušela. Ale co by kamarádský člověk neudělal pro radost svoji i svých přátel, viď?! Já se nechávám pod Karlštejn dovézt - možná zauvažuji o změně. Buďme dlouho čilí a mladí.
Zdenka Jírová
Před lety jsem byla v Srbsku v hezkém penzionu na školení. Ve volných chvílích jsme chodili po okolí, navštívili jsme Karlštejn, svezli se i vláčkem. Je tam krásný kraj, ten Karel to ale uměl vybrat!
Alena Várošová
Vando,já smekám nejen nad Vašim elánem a krásně popsanou cestou na Karlštejn. Nikdy jsem tam nebyla,jen když ve vzpomínkách když jedu přes Prahu směr Františkovy Lázně.Pokud to vše organizujete Vy,tak to jste teda šikulka,obdivuji Vás a hlavně všechny Vaše bývalé spolužáky,že jste všichni tak čilí i když jak píšete,je ta cesta rok od roku namahavější.ASI JE TA TRASA ČÍM DÁL,TÍM DELŠÍ.....já bych to nedala.Nerada chodím pěšky,snad na kole. Moc se mi Váš přiblížený Karlštejn líbí a někdo to vždy musí zorganizovat,jinak by jste se nesešli.Moc pěkný výlet a každý rok to je skvělé.Fandím Vám i nadále.
Jiřina Votavová
Pěkný májový pochod a určitě i vzpomínání. Také jsme chodili kolem Karlštejna a hrad navštívili, ale sami.
Alena Tollarová
Vando, važ si takové party. Ani nevíš, jak ráda bych - a nebudu jistě sama - do takové patřila. Zdaleka ne každému se takto zadaří udržet dlouhá léta takovou pospolitost.
Hana Rypáčková
Já pochoduji často od syna z Bubovic.To je kousek.Častěji k Jánu. Ale ne s partou spolužáků.
Jitka Chodorová
Vando,moc fajn akce,ale i parta bývalých studentů,je to opravdu takové malé štěstíčko,patřit mezi ně,moc ti to přeji a děkuji za přiblížení vašeho pochodu.
Jana Šenbergerová
Tak to vám docela závidím. Z výšky jsme se nikdy nesešli - všichni zůstali někde ve světě. Se spolužáky z gymnázia se scházíme tak jednou za pět let - letos je to v červnu po padesáti letech. Už nás, bohužel, také ubylo. Pro mě je to příležitost vrátit se na chvíli nejen do mladých let, ale zároveň do mého rodiště. Už se těším.
Hana Rypáčková
To je senza.My z kruhu se sešli jen jednou /s mrňatama/a půlka!Ale ze základky a gymplu jsme pořád parta.
Eva Balúchová
To je krásná akce ! Je fajn,že se takhle scházíte.
Zuzana Pivcová
Takováto parta je asi dost rarita. Je obdivuhodné, že na takové pochody či výlety máte všichni fyzičku a další předpoklady k tomu, abyste se sešli. Toho je třeba si vážit.