Dokážeme si představit život bez knih?

Dokážeme si představit život bez knih?

2. 7. 2012

Proč číst knihu? Protože kniha nás vtáhne do děje natolik, že ani nevnímáme realitu dnešního uspěchaného světa. Při čtení jakéhokoliv příběhu si vytváříme vlastní svět a vkládáme i své pocity. Srovnáváme děj s vlastním životem a porovnáváme, co máme společného s postavami, hledáme skryté významy a čerpáme sílu na reálný život.  

Protože knihy mají duši, tajemnou příchuť, vypovídají o dávné minulosti, voní stářím. Přistupujeme k nim s úctou a opatrně.  

Protože mají příběh, který s léty nestárne, a při pohledu na krásné ilustrace a staré písmo se tají dech. Kniha je ovšem někdy tak průhledná, že spoustu věcí víme dříve než hlavní postavy a nejraději bychom jim napověděli, že to dělat nemají, že zase něco přehlédly.

Protože kniha nás uklidňuje, vidíme-li, že je někdo na tom ještě hůř než my a my nemáme důvod ani právo se litovat.

Dokážeme si představit život bez knih? Kdyby lidé neuměli psát? Ano, kdyby byl jen internet, televize a místo dlouhých dopisů by se psaly jen SMS? Těžko bychom měli takovou představivost, vyjadřování, fantazii. Někteří lidé dokonce podle knih žijí, přečtou si knihu a pak naprosto změní svůj život. I knihy dnes podléhají modernizaci, digitalizace, zvukové knihy pro nevidomé, čtečky elektronických knih a podobně. Díky technice, kniha pronikne mezi různé skupiny čtenářů. Ovšem je také pravda, že dnes knihy čte mnohem méně lidí. Je to škoda, protože dneska si jen tak nepopovídáte s člověkem v autobuse, metru či tramvaji o nějaké známé knize. Lidé dříve veškeré vědění získávali z knih.

(vsuvka: Čtení je vášeň, záliba, koníček či posedlost, chcete-li. Vášnivý čtenář knihu nehltá, ale vnímá! Vychutnává a mazlí se s knihou, vrací se k zajímavým pasážím, nepospíchá! Tak jako vášnivý houbař zastaví a pokochá se pohledem na krásnou rodinku muchomůrek nebo vášnivý turista výhledem do kraje…Ale jakmile zpracují zážitky, úlovky, fotky… začnou je "svrbět" ruce, nohy, oči a nejraději by ihned znovu vyrazily za dalšími novými zážitky, úlovky a fotkami…Vášnivý čtenář čte a čte, protože je pro něj čtení koníček nejmilejší, nejhezčí a nejzajímavější. Ostatně jako všechny koníčky a záliby, kterým se věnujeme celým srdcem…)

Lidé, kteří nečtou, se jen vymlouvají, že nemají čas, že musí číst tak pomalu (celý rok), aby ji stačili zažít, anebo si počkají na film. A zfilmovaná kniha? Myslím si, že při čtení knihy si vytváříme film sami. V knize je sice napsáno, že dotyčná postava má hluboký hlas, černé vlasy, dlouhé nohy, malou výšku atd., ale i kdyby byla postava popsána do sebemenšího detailu, stejně si ji každý představí úplně jinak. Když se natočí film podle knihy, veškeré představy čtenářů jsou rozmetány. Ani ten nejlepší film se nevyrovná knize, protože ve filmu je všechno dáno. Vidíte i tu nejmenší vrásku a slyšíte hlas, nemůžete si nic domyslet, neboť všechno vidíte. Režisér podává příběh vlastníma očima, děj je zkrácený. Někteří čtenáři ani na zfilmované knihy nechodí a naopak. Zato v knize si můžete domýšlet všechno a podle sebe, svých představ a pocitů.
 
Kniha je určitě nedílnou součástí života. Kniha je krása, co zdobí svět. Kniha je moudrost tisíců let. Ten, kdo nečte, žije jen jeden život, ale čtenář žije několik životů najednou.

Dokážeme si představit život bez knih?

 

Z archivu - náš portál obsahuje cca 2500 čtenářských příspěvků,  nejrůznějších příběhů ze života, vzpomínek, ale i cestovatelských tipů, rad či gastronomických receptů. Připomeňme si vybrané příspěvky, které obohatily tento portál. Patří k nim i tento, který jste si právě přečetli.

 

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Kolářová
Děkuji za milé komentáře a za lásku ke knihám.
Dana Kolářová
Paní Jarmilo, souhlasím, čtečka je jen špatná náhrada za knihu. Nemůže nahradit krásu, kterou poskytne kniha všem našim smyslům.
Elena Valeriánová
Ve třetí třídě jsem začala chodit do naší obecní knihovny, chodím tam dodnes. Doma mám knih víc než dost a to už jsem minimálně tři prádelní koše dala kamarádce do klubové knihovny. Pamatuji si ji jak mi v knihkupectví nechávali podpultovky, jak jsem objednávala v Knižním klubu. Dnes už se knížky shánět takto nemusí. Jsou jich plné pulty, ale kvalita šla hodně dolů. Vydávají se takové škváry obsahově i gramaticky. A hlavně ty gramatické chyby mě dokáží vytočit na nejvyšší míru. Kniha zmetek, ale kde to chcete reklamovat? To se snad ani nedá. Jednou jsem se tak naštvala, že jsem napsala do nmakladatelství, byli alespoň natolik slušný, že mi odpověděli a "uznali", že mám pravdu. Poslední věta v jejich omluvě zněla "že chápou, že za své peníze chci knihu bez chyb". Ale mně opravdu nešlo o peníze, ale o to abych si čtení mohla vychutnat. No však mi určitě rozumíte. Za článek děkuji.
Jarmila Komberec Jakubcová
Můj modrý tatínek říkával že všechno vědění je ve čtení.Bez knih si život neumím představit. Protože často cestuji koupila jsem si čtečku. Ale není to ono, kniha je kniha a čtečka je jen špatná náhrada. Jaké máte vy zkušenosti s čtečkou?
Jana Šenbergerová
Neumím si život bez knih vůbec představit. V mládí jsem četla všechno, co mi přišlo pod ruku. Pak to, na co jsem našla čas většinou až v noci. Někdy jsem kvůli tomu spávala jen dvě hodiny. Dnes v noci raději spím, ale přes den mohu číst kdykoliv si zamanu. Nikdy jsem neměla potřebu číst doporučené knihy, takže mi nepochybně řada zajímavých unikla. Nejvíc mě oslovily sci-fi a populárně naučná literatura. Téměř všechno, o čem jsem v nich četla jako o fantasmagoriích, už lidé dokázali uskutečnit. Souhlasím se slovy Marka Ebena: "Buďme vděční za knížky, dokud ještě jsou. Já vím, že čtečka je modernější, levnější a skladnější. Ale knížka je každá jiná, nikdy jí nedojdou baterky a voní."
Alena Várošová
Krásné povídání o knihách.Kdo rád čte,nemlůže se vymlouvat,že na knihu nemá čas.V mládí jsem hodně četla,teď čtu málo,moje chyba.
Hana Šorejsová
Moc hezky napsaný článek, kniha mne opravdu uklidňuje a navíc je to i moje největší záliba, číst si hezké knihy. Mám ráda historii, životopisy, ale čtu i ráda povídky a romány, vedu vnoučata ke čtení a často jim předčítám, zkrátka potvrzuji : Kniha je moudrost tisíců let. Díky !
Katarina Schultzova
Veľmi pekný článok. Veľmi rada čítam už od detstva iba žánre sa časom menili. V mladosti som prečítala všetkých dostupných literárných velikánov. Teraz mám rada historické romantické romány síce sú pretkávané erotickými popismi ale aj to patrí k životu. Mám rada najmä knihy anglickej spisovateľky Mary Baloghovej z viktoriánskeho Anglicka.
Olga Štolbová
Život bez knih si opravdu neumím představit, s knihou se dá i dobře hubnout,protože při čtení napotřebuju jíst a když mám unavené oči,nutí mmě to se aspoň chvíli projít.Děkuji za hezké povídání.
Jiřina Musilová
připojuji se opět k besedě, protože mě tuhle rozesmála kamarádka: Prý jak se dá vydedukovat příběh z televize, když člověk zavře oči: Přátelé, schválně někdy zkuste poslouchat televizi BEZ koukání. To se pak dozvíte od nejrůznějších zpravodajců věci! Např.: "Výrobek A byl ZHULEN novinkou roku..."...no, a pak si ten daný příspěvek poslechněte v rozhlase v plnějším znění, kde vám ho podají... a nakonec si ho přečtěte v celém znění: Ty rozdíly!
Jiřina Musilová
Přidávám se co milovnice knih co bylo napsáno.... Jenomže: ukradněte si v dnešním chaosu chvilku utéct na ostrov zvaný Knižní svět: A to je škoda veliká, že je tak těžké se odpoutat. Je v tom kus vlastní svobody, zatímco jinak jsme otroci civilizačních chaosů. Proto, vzhůru na ostrov kde má svět fantazie svůj řád a srovná nám myšlenky do obrazů, které nalaluje pouza a jenom on!
Nina Šachová
I já se ráda připojím. Je to přesně tak, jak obě říkáte. Dnešní mládež nečte vůbec a mezi sebou komunikují holými větami, je to hrůza. Kde jsou ty doby, kdy jsem si kupovala knihy za pár korun a jaký byl výběr....Dnes sáhnu raději po klasice několikrát přečtenou z knihovny po své mamince, protože si novou knihu prostě dovolit nemohu. A začtu se třeba do W.Smitha Řeky bohů ,pluji povodím Nilu a prožívám pohádku Tanuse a nádherné Lostris....už tolikrát, tolikrát.
Zuzana Pivcová
Dobrý den, paní Dano, vždycky jsem milovala knihy, televizi jsme ani neměli a kino bylo výjimečně. Naučila jsem se na nich zcela spontánně číst ještě dávno před školou, protože jsem nechtěla zůstat pozadu za sestrou, která už chodila do první třídy. A také se normálně plynně vyjadřovat se širokou slovní zásobou, což se poslechem mluvy v televizi naučit nedá. Na knihu reaguje každý podle své fantazie. A je pravda, že až na naprostou výjimku jsem byla následným filmovým ztvárněním literární předlohy velmi zklamána. Ať už to bylo vnějším vzhledem hlavních představitelů nebo upraveným příběhem, u něhož se později začala používat rafinovaná poznámka "na motivy knihy ...", kam se vešlo všechno. Z dnešních knih nejsem nadšena přemírou autobiografií či biografií veškerých osobností kulturního a politického světa u nás. Trh je nasycen na 200%, už neznáme každý čtvrtek fronty na nově vyšlé knihy. Ale je to vždycky ta kvalita, po které bychom rádi sáhli? A samozřejmě i cena knih nahrává jedině tomu, aby mnohý občan raději s prominutím "čuměl" na televizi nebo internet. Je to obdobné jako s nákupem u vietnamských stánků. Mnoha lidem to ani nelze mít za zlé. Je to spíš národní ostuda.