Jízda králů poprvé v Praze

Jízda králů poprvé v Praze

1. 6. 2015

Jízda králů se v Praze představila vůbec poprvé letos 15. května. Byla součástí tradičních Svatojánských slavností na oslavu českého světce Jana Nepomuckého. Jízda králů je zapsána na seznamu UNESCO od roku 2011 jako mistrovské dílo ústního a nehmotného dědictví lidstva.

Do hlavního města přijely čtyři stovky krojovaných lidí ze slováckých obcí Hluk, Kunovice, Skoronic a Boršice u Blatné. Do Prahy dorazila i dvacítka jezdců s koňmi.

Příprava určitě nebyla jednoduchá. Krojovaní museli trénovat jízdu na koních. Museli se znovu nažehlit kroje, aby byly opravdu jako z cukru. I výroba růží na ozdobu koní zabrala hodně času. A co potom jenom oblékání krojů a vlastní zdobení koní!

Já jsem se čirou náhodou dostala i do zázemí Jízdy králů. Na druhém nádvoří Valdštejnského paláce byli koně ustájeni. Měli zde vodu z kašny a seno. I koně musí žrát a pít.  Odsud vycházeli na Hrad, kde se řadili do průvodu.Poutníci z moravských obcí byli součástí tohoto několikatisícového průvodu, který prošel z katedrály sv. Víta až na Karlův most.

Na Hradčanském náměstí z balkonu Arcibiskupského paláce kardinál Dominik Duka davu lidí i koním požehnal. Jezdci na koních měli důležitou roli - v průvodu jeli s kardinálem.

Obdivovala jsem malé dítě, které leželo několik hodin v malém žebřiňáčku. Dokonalé drncání na kočičích hlavách mu zjevně vyhovovalo. I děti v historických kočárcích byly spokojené. Ženy v košících nesly občerstvení. Krojovaní muži měli v ruce úzké „košíky", prý na lahve s vodu. No, nejsem si úplně jistá. Byl opravdu krásný květnový den! Žízeň byla veliká.

Všude se tancovalo, hrála cimbálová muzika, prostě bylo veselo.

Tuto atrakci tak v Praze vidělo tisíce lidí a nyní ji ve zkratce můžete viděti na fotografiích i vy.

V těchto dnech se bude Jízda králů opakovat ve většině zúčastněných obcích. Je to jejich dlouhodobá tradice, na kterou se všichni těší. Zde je odkaz: www.jizdakralu.cz

 

P.S.: Milí přátelé, tento článek jsem psala, když jsem ještě byla v Praze. Dnes je 1.června a já vás všechny zdravím již od moře z Hvaru. To internetové spojení je opravdu fantastické. Je možno být s přáteli, ať jste kdekoli na  zeměkouli. Tak se stavte! Těším se.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Květoslava HOUDKOVÁ
Jízda králů je určitě krásný zážitek - jenže pro mne už - bohužel ne (dlouhé stání v návalu lidí už nezvládnu). Ale měla jsem potěšení i menší událostí: Kostelců je v ČR asi 30, města a větší obce se střídají v každoroční tradici: "Setkání Kostelců". Před 3mi lety jsme zájezdem jeli do KOSTELCE u Kyjova. Od batolat po seniory byli místní občané v krásných kyjovských krojích. Jde průvod všech hostů - místní v čele vedla starostka- též v kroji. Vysoká paní střed.věku - moc jí to slušelo ! Slavnostní den provází hudba, je mnoho kultury, výstav, dobrého jídla - v Kyjově teklo proudem i moravské víno. Prostě každý rok den = pohádka!
Zdenka Jírová
Paní Vando, jako vždy jste velmi poutavě popsala tak krásnou událost, jakou byla Jízda králů v Praze. Muselo být ohromně zajímavé vidět to vše takhle zblízka.
Marie Foltýnová
Na Jízdě králů jsem byla také ve Vlčnově.hýřilo to tam všemi barvami.K tomu ještě hezké počasí.Byl to pro mě krásný zážitek.Je dobré tyto tradice udržovat .Že se to konalo i v Praze,je pro mne příjemná novina.
Marie Novotná
Před mnoha lety jsme byli na Jízdě králů ve Vlčnově.Úžasný zážitek se mi připomenul tímto krásným článkem.Vando děkuji.
Alena Tollarová
No to tedy koukám. Jízdu králů jsem nikdy neviděla a počítala jsem s tím, že ani neuvidím. Budu muset sledovat, jestli to nebyla ojedinělá akce a bude se opakovat i příští rok. To bych si ji nenechala ujít. Muselo to být moc pěkné. Díky Vando
Jana Šenbergerová
Hezky se s tebou Praha rozloučila, krásně jsi všechno nafotila, ale hradní stráž se mi líbí nejvíc. Moc jim to sluší.
Zuzana Pivcová
Znám jednoho Angličana, který k nám jezdí pravidelně na Jízdu králů a Strážnické slavnosti. Úplně ty slavnosti miluje. Do Prahy by to měl snadnější. No, přiznám se, že jsem o pražské Jízdě králů předem nevěděla. Tak si teď můžu tak akorát prohlédnout pěkně barvité obrázky.
Elena Valeriánová
Vando, hezké přiblížení. To musela být nádhera. Krásné, povedené reportážní fotky.