Kolik utrácíte za psa či kočku?

Kolik utrácíte za psa či kočku?

29. 5. 2015

Vyšly výsledky nových výzkumů, jak jsme na tom my Češi s utrácením za zvířata, která s námi žijí v domácnostech. Rok od roku za ně vydáváme více peněz. Ano, mnozí z nás šetří na sobě, ale na psech a kočkách ne.

Miliardové útraty

Jsou to závratně vysoká čísla. Jen za krmivo a hygienické potřeby pro psy Češi ročně utratí pět a půl miliardy korun. Do sumy nejsou zahrnuty  psí a kočičí hračky, což je také velmi častý cíl nákupů.  Z výzkumu agentury GfK vyplynulo, že více než polovina českých domácností loni nakupovala krmivo pro kočky nebo psy, to znamená, že téměř v každé druhé domácnosti žije některé z těchto zvířat. A to je ve srovnání s jinými evropskými zeměni unikátní. Například jen v Praze je evidováno přes sto tisíc psů a to se samozřejmě neví, kolik jich žije takzvaně na černo. Odhady jsou, že celkem je nyní v České republice přes dva a půl milionů pejsků.

"Prodeje krmiv rostou, u nás jen loni o třicet procent," říká Martin Pučálka, výrobce stejnojmenných krmiv.

Nejvíce utrácejí bezdětní lidé

Nejvíce utrácejí za krmiva domácnosti bez dětí. To znamená buďto velmi mladí lidé nebo naopak senioři. Platí také, že více utrácejí kočkaři než pejskaři. Je to tím, že balení krmiv pro kočičky je menší a mnohdy dražší než velké pytle granulí pro psy. Výsledek? Bezdětné české domácnosti utratí za krmivo, především to kočičí, dvakrát více než domácnosti s dětmi.

Další poznatek? Nejvíce nakupují ženy. "U nás nakupují z devadesáti pěti procent," říká Martin Pučálka. Vzrostlo také  objednávání granulí přes internet. To se stalo loni naprosto běžné, zatímco dříve bylo výjimečné.

Šedesátiletá Karla z Ostravy je typický příkladem trendu, o kterém mluvíme. "Dříve jsem granule nakupovala v obchodě, dnes je objednávám přes internet," říká. "Přivezou mi je až domů, ve velkém balení a mám klid. Problém je v tom, že když už jsem na stránkách s psími věcmi, přiobjednám i spoustu nesmyslů. Tu balonek, tu zubní pastu pro pejska, tu nový obojek. Dost se o tom s manželem hádáme. Přijde balík a on kouká, kolik hloupostí v něm je. Jenže pejska oba dva milujeme tak, že se raději uskromníme na sobě, jen když on je šťastný a zdravý."

Pro své miláčky jen to nejlepší!

Dalším znakem toho, jak hodně psy a kočky milujeme, je, že utrácíme za stále kvalitnější a dražší krmiva. Čím dál více lidí se zajímá o složení toho, čím své psy krmí. Takto to výstižně popisuje pětapadesátiletý chovatel bišonů z Valašska: "Sám si koupím v obchodě jakýkoli salám a nenapadlo by mě zkoumat, jaké je jeho složení. Ovšem, když něco kupuju pro psy, zajímám se o složení jako nějaká biomatka." Je to jasné, my Češi jsme národem pejskařů a kočkařů a zdá se, že tato naše záliba hned tak nezanikne.

A jak jste na tom vy? Také pro své miláčky nakupujete to nejlepší?

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Foltýnová
Náš pejsek,křížený maltézáček Endy ,nám před dvěma lety odešel do psího nebíčka .Bylo mu 13 let.Milovali jsme ho všichni a dodnes se s tím nemůžu vyrovnat,jak moc mi chybí.Dala bych cokoliv za to,kdyby tu byl s námi.
Eva Mužíková
Také si nestěžuji, že za krmení pro Bertíka utrácím vysoké částky. Jelikož je alergik, musí dostávat hypoalergetické granule. Díky internetu mne 13kg pytel stojí " jen" 1740,- Kč... nekup to!!! O platbě u veterináře raději nemluvit... alergie, astma, nález na srdíčku, zánět prostaty, očkování povinné i nepovinné / tablety proti blechám a klíšťatům,proti stresu na Silvestra.... ... ale on mi to trojnásobně vrací, je to moje štěstíčko...díky Bertíku
Květoslava HOUDKOVÁ
Dovolená s pejskem - je myslím to nejlepší - z vlastní zkušenosti. Se Sabinou jsme projely ČR - CK (jezdím už 15 let) umožňuje pobyt s pejskem, senioři již nikde za psa neplatí !! Ozvěte se na: kurzHoudk@seznam.cz - obratem sdělím kontakt na CK.
Alena Vávrová
Už rok svoji věrnou psí kamarádku nemám. Ale potvrzuji, že jak stárla, potřebovala častěji nejen veterinární péči, ale i měkčí stravu a tak jsem bez mrknutí kupovala "kapsičky" i dražší drobné granule, které ukousala. Chodily jsme do salónu na stříhání a na drápky, aby byla fešanda a stálo to víc než moje občasná návštěva u kadeřnice ;-). Ale nelituji a s láskou na ni vzpomínám.
Hana Rypáčková
Vůbec se nad tím nezamýšlíme.Venda je člen domácnosti a tak má vše potřebné,zbytečně neutrácíme, ale všude ho s sebou bereme,kam nesmí pes, nejedeme.Má svou přepravní tašku, do které rád vleze při přepravním ruchu.Vydrží tam v muzeu i v galerii, i když ty jeho tři kila se pronesou.
Jarmila Komberec Jakubcová
Pro své dvě milované kočenky kupuji jen to nejlepší.Je zajímavé jak rozdílné chutě má britka modrá která nejí žádné syrové maso a miluje hlavně různé granule.Oproti tomu kocour Piškot vyžaduje alespoň 2x týdně "malou myšku" v podobě hovězího masa.Jinak miluje kapsičky. Kočenky mají veškeré pohodlí, hračky a škrábadla.Bydlí v zimní zahradě ale chodí na zahradu a i byt je jim k dispozici.Když jsem na cestách tak je opatruje rodina mého syna která bydlí o patro výš a kde mají také malou kočenku Bambulku.
Zdenka Jírová
Celý život chovám kočky. Mám dvě a krmivo jim objednávám přes internet, jsou tam lepší nabídky. O kvalitu krmiva dbám, se zvířaty chodím k veterináři dle potřeby. V rozpočtu na ně pamatuji i když jsem v důchodu. Jsou to ale nepostradatelní kamarádi, život bez nich by byl hodně šedý.
Soňa Prachfeldová
Také neošidíme naše zvířecí miláčky, ale nepřeháníme. Horší, když onemocní, to pak provětráme peněženku, důležité je, když vše dopadne dobře a zase jsme pohromadě.
Miluše Hasenohrlová
U domku máme tři kočky a jednoho pejska.Někdy ještě na hlídání dva pejsky od dětí.Tak krmivo objednávám ve velkém balení,někdy ještě pamlsky, které dovezou až do domu.Takže utrácím za své miláčky měsíčně dost velké peníze.Ale nelituji, vrací mi to svou láskou.
Zuzana Pivcová
Za kočky utratíme dost, ale bez váhání. Protože jsou staré a mají méně funkční ledviny (častá kočičí nemoc, bohužel neléčitelná), vydáme nejvíce za speciální dietu a prostředky na podporu činnosti ledvin. Ale dřív jsem samozřejmě utrácela i za pelíšky, škrabadla, šplhadla a hračky, ano, jak uvádíte, bezdětní lidé....
Květoslava HOUDKOVÁ
Po celý život jsme/jsem měla pejska, poslední byla fenka střed.špice-dožila se cca 15 r. Měla vše potřebné - ale bez přehánění a hlavně jsem ji vychovala tak, že jsme projely republikou - hotel-penzion- chata - všude byla hodná, klidná, spokojená. Žiji už 5.rok v Domě s pečov.službou - vlastní pejsek není povolen, ale ve svém věku už bych ani nechtěla! Zdraví se může horšit a přinášet problémy. Mám to teď vyřešeno lépe: Pokud se zdržuji doma v bydlišti - funguji jako "psí MŠ". Dle dohody mám u sebe fenku naší pečovatelky = přes její pracovní dobu, pak si ji odvede. Pro mne je radost a žádná starost -prostě fajn!
Hana Šimková
Velice souhlasím s paní Naděždou.
Naděžda Špásová
Myslím, že není žádná hanba věnovat zvířatům lásku a péči. Na rozdíl od lidí jsou vděční a tu náklonnost vám s radostí vrací. Máme dva pejsky a nedali bychom je za nic na světě.