Co takhle dát si Senát?

Co takhle dát si Senát?

27. 5. 2015

Senát Parlamentu České republiky, Praha, Malá Strana, Valdštejnský palác.

Vážení čtenáři, neobávejte se, nebude to suché čtení. Dáme si dokonce i dobře chlazené, orosené pivo, projdeme se stinnou zahradou a uvidíme překrásné barokní prostory. No, Senát je přece jenom Senát. Poslanecká sněmovna byla mnohem skromnější. Senát je horní komora Parlamentu, 81 senátorů, Poslanecká sněmovna je dolní komora, 200 poslanců. Hned v úvodu vám řeknu, že Senát je otevřen pro veřejnost každou sobotu a neděli od 10 hod, vstup volný, bez front. Prohlídka zabere necelou hodinu. K Senátu se nejsnadněji dostanete přes nádhernou Valdštejnskou zahradu přímo z východu metra Malostranská – východ za eskalátorama do leva. Záměrně tuto cestu popisuji zejména pro mimopražské, aby zbytečně nebloudili. Podíváme se do reprezentativních prostor Senátu. Pracovní prostory Senátu, včetně Jednacího sálu v bývalé Valdštejnské konírně nenavštívíme, nejsou součástí prohlídky.

Příjemně působí náhlý přechod z rušného, technického světa metra do Valdštejnské zahrady. Ta je oázou klidu. Prostě jiný svět, hned za rohem.
Zhlédnete zde rybník s umělým ostrůvkem se sochou Herkula. Asi největší zajímavostí zahrady je umělá krápníková stěna s jeskyněmi. Jeskyně, kde jsou umístěny voliéry se sovami, je pozoruhodnou záležitostí – když se budete dobře dívat, najdete mezi krápníky ukryté obličeje lidí a zvířat. V zahradě můžete potkat pávy a divoké kachničky. Srdce fotografa zaplesá.

V Sale tereně se odehrávají různé kulturní akce. Jejich seznam jsem vyfotila na úvodní fotografii. Veřejnost má přístup zdarma. Jsou to například koncerty Kulturního léta a i další hudební a kulturní festivaly. Je příjemné si odpočinout na lavičce. Když zahradou projdete, vejdete do Valdštejnského paláce, kde sídlí Senát. Za vstupem se točícími schody dostanete do Hlavního sálu. Sál je využíván pro přednášky, konference nebo kulturní akce. Architektura Hlavního sálu je monumentální, při vstupu do něho vás možná zamrazí, prostor vzbuzuje respekt. Rozloha 288m2 a výška přes dvě patra. Bohaté štukované klenbě vévodí freska, zpodobňující Valdštejna jako boha války Marta, na válečném voze a se čtyřspřežím. Výzdoba sálu je oslavou válečnického umění Albrechta z Valdštejna. V době baroka byl tento Hlavní sál po Španělském sálu na Hradě největší a nejreprezentativnější svého druhu ve střední Evropě.

Rytířské síni dominuje krb s jezdeckým obrazem Valdštejna z roku 1631. Představitelé Senátu zde přijímají nejvýznamnější státní návštěvy. Jsou zde překrásné křišťálové lustry.

Předpokoj s benátskými zrcadly, vzácnými truhlami je před Audienční síní. Audienční síň má kruhový půdorys. Zde vrcholí prohlídka. Síň je chloubou raně barokní pražské architektury. Prostě nádhera. Bude vás to nutit se stále dívat nahoru do klenby, ale prosím, podívejte se také, po čem šlapete. Skladba dlaždic totiž vytváří dojem nekonečného, rotujícího prostoru. Je to symbol nekonečna. Umístění tohoto symbolu v místě, kde probíhala veškerá Valdštejnova státnická i obchodní jednání, mluví samo za sebe.

Mytologickou chodbou procházel Valdštejn k pracovně, soukromému apartmá, do konírny, do jízdárny. Štukatura klenby patří stejně jako klenba v Audienční síni k raně barokním perlám. Zde prohlídka končí a stejnou cestou se vracíte zpět k východu, takže si vše můžete prohlédnout ještě jednou.

Doporučuji z nádvoří Valdštejnského paláce vyjít do leva na Valdštejnské náměstí. Odtud je to 5 minut na Malostranské náměstí. Malé pivo jsem si dala v podloubí hostince U Glaubiců. Když jsem tam tak seděla a dívala se na chrám sv. Mikuláše, uviděla jsem přímo naproti vchod do Svatomikulášské zvonice. Nedalo mi to. Vstup 65Kč, 303 schodů, nádherný výhled na Prahu a Karlův most. Celkem náročný výstup na věž, jediná možnost je po svých. Takže kultura spojená i s malým sportovním výkonem. Pak stejnou cestou dolů, šup přes Karlův most a jste na Staroměstském náměstí. No, není to inspirativní námět na jednodenní výlet do Prahy? A v metru jsem si přečetla cedulku: Jaký je to pocit, vzít rodinu jen tak na výlet? No přece, báječný!

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vanda Blaškovič
Libore, a víš, že s kamarádama z vejšky jsme byli U Glaubiců docela častými hosty?? Pak jsme přespávali u jednoho z nich na Petříně...:)) někdo ještě došel na koleje na Strahov....:) a letos na vánoce to zopakujeme! Již mám pozvánku. To bude mecheche!
Vanda Blaškovič
Večerníček slaví 50 let ve Valdštejnské zahradě.
Vanda Blaškovič
Vážení, děkuji vám za krásné a četné ohlasy na článek o Senátu. Jen ještě upozorňuji, že od zítřka začíná v prostorách Valdštejnské jízdárny a Sovových mlýnů výstava pod názvem „Večerníček slaví 50 let“ a trvá až do září. Vstupenka platí současně do obou objektů po dobu výstavy, nemusí se absolvovat ve stejný den. Výstava je mimořádně lákavá nejen pro děti, ale i pro nás odrostlejší. I nás pohádky Večerníčka zasáhly a některé z nás i ukládaly ke spánku. Vstupné: - děti do šesti let: zdarma - děti ve věku 6-15 let: 50 Kč/os. - dospělí: 125 Kč/os. - senioři nad 65 let: 50 Kč/os. Co takhle vzít s sebou vnoučata a spojit Senát s Večerníčkem? I když mne tak napadá, že s vnoučaty mohou jít jednou rodiče a my si vše v klidu a pohodě prohlédneme sami nebo se spřízněnou duší..:)
Soňa Prachfeldová
Moc hezky zpracované a vyfocené. Je dobré pro veřejnost, že má přístup do těchto prostor. Když si uvědomím, kolik hodin tam politici prosedí, prohádají, věřte, že bych to dělat nechtěla, byla bych z toho udřená !
Lubomír Müller
Vando, skvěle napsaná minireportáž z míst, která dýchají dějinami. Umíš nalákat s vtipem a erudicí.
Helenka Červenka
Fotky mi připomněly známá místa, která jsem s našimi seniory fotila a teď mi vyplavala i vzpomínka na průchod bezpečnostním rámem, kdy jsem jim tam pípala, protože jsem zapomněla na nějaké drobné mince v kapse :-)
Marie Seitlová
Do senátu byl náš Senior klub Bohumín již 2x pozván našim starostou a současně senátorem. Byla to velmi zajímavá prohlídka.
Hana Rypáčková
Však taky Senát utratí milionů......
Olga Štolbová
Ahoj Vandi, skvělé. I když nejsem z Moravy, musím napsat, jsi "úžasná baba". Ač jsem pražská a Valštejnskou zahradu znám dobře, uvnitř paláce jsem nikdy nebyla, ani na svatomikulášské věži. Musím to rychle napravit, že bychom se domluvily s Álou?
Jana Šenbergerová
Počtu si o Praze a mohu vyrazit do lesa. Vando, dík. Jsi nepřekonatelně akční. :-)
Jitka Chodorová
Tak Vando,to je paráda,kdybych měla příležitost,určitě bych si nenechala tuto procházku ujít.Taky jsem netušila,že je Senát přístupný veřejnosti.Máš holka samé dobré nápady a díky ti za ně.
Miroslav Štorch
Je to opravdu nádherný palác i Valdštejnská zahrada. Jako studenti jsme tam chodili večer na koncerty barokní hudby. Bohužel Senát považuji za zbytečnou a drahou instituci, kterou mnoho států nepotřebuje - včetně Slovenska. Žádné město ve světě s počtem obyvatel nad 10 miliónů nemá Senát a 17 ministerstev. Místo vlády jim stačí magistrát se starostou nebo primátorem :-)
Libor Farský
Vando, senzace. A ostuda pro rodilého Pražáka, pro kterého je to novinka. A to jsem žil v Praze až do promoce. Jen to možná v té době nebylo přístupné, nevzpomínám si jaký úřad tam sídlil. Ale U Glaubiců jsem byl jistě vícekrát než Ty.
Alena Tollarová
No teda, Vando! Jedna procházka se mnou Ti stačila?! I těch 303 schodů bych dala! I fotku seshora bych udělala! Takhle budu muset vyrazit sama, protože to prostě MUSÍM vidět. :-)))
Marie Foltýnová
Před dvěma lety jsem byla s vnučkou u syna v Praze.Cestovaly jsme podle mapky metra .Navštívily mnoho památek,Pražský hrad,jeho zahrady a také přišla na řadu Valdštejnská zahrada s krásným jezírkem plným ryb.U krápníkové zdi jsme se fotily, na památku a procházely jsme i kolem budovy Senátu a nedaleké budovy Poslanecké sněmovny.I počasí nám přálo,tak to byl hezký výlet.Vanda to ve svém příspěvku moc hezky popisuje.díky i za hezkou obrázkovou prezentaci.
Alena Vávrová
Vando, dík! Krásně jsi mi připomněla moji návštěvu Senátu, fotky máš skvělé, já jsem tehdy více fotila venku. Náš žens. pěvec. sbor tam pozval náš pan senátor, když v rámci představení jeho=Máchova kraje=tam proběhla i vernisáž našich dvou výborných regionálních fotografů. Zažily jsme i humornou historku - to když jsme si chtěly vyzkoušet skvělou akustiku Sally Ter. a střihly jsme si tam pár kousků (i vděčné obecenstvo tam bylo), tak na nás přišla ochranka, že nesmíme rušit...;-)
Eva Mužíková
Vando, čím dál, tím více mne překvapuješ svými skvělými informačními příspěvky. Přestože, jak už jsem psala mám spíš ráda toulání přírodou, tuto prohlídku, kdyby byla příležitost, bych jistě neodmítla....
Zuzana Pivcová
Valdštejnskou zahradu znám, loni jsem tam do fotosoutěže vyfotila bílého páva, ale budovu, v níž sídlí Senát, jsem vždy viděla jen zvenčí. Díky za prezentaci, určitě se tam podívám.
Hana Práglová
V Senátu jsme byli 3x na exkurzi s našimi seniory.Všichni máme nezapomenutelné zážitky:
Marie Novotná
Tak tohle jsem opravsdu nevěděla,že by se dalo jít do Senátu ,,jen tak".Díky za tyto informace.