Cockerell: muž, který
vymyslel vznášedlo

Cockerell: muž, který
vymyslel vznášedlo

4. 6. 2015

Před 105 lety, 4. června 1910, se narodil britský vynálezce Christopher Cockerell, jehož jméno je spjato zejména s vynálezem vznášedla. Inženýr pocházející z Cambridge pracoval během druhé světové války na radarových systémech a na počátku 50. let začal poprvé testovat princip vznášedla s plechovkami a průmyslovým fénem. V roce 1955 si nechal patentovat první prototyp.

Obojživelné vozidlo, které se pohybuje v malé výšce nad terénem na vzduchovém polštáři, bylo poprvé představeno 11. června 1959. Měsíc poté Cockerell uskutečnil první zkušební plavbu z francouzského Calais do anglického Doveru. Jízda trvala dvě hodiny a tři minuty. Od té doby se ale plavba značně urychlila.

Díky své schopnosti pohybovat se současně na vodě i na souši našel tento vynález uplatnění v armádě i v osobní dopravě. Komerční využití vznášedla však utrpělo kvůli jeho vysokým provozním nákladům. Sám Cockerell byl povýšen do šlechtického stavu a zemřel v roce 1999 těsně před svými 89. narozeninami.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.