Na kole podél moře

Na kole podél moře

9. 6. 2015

Vážení, dovolte, abych začala malou, tak trochu sportovně-kosmetickou ochutnávkou rybářské vesničky Vrboska. Pojeďte se mnou na kole okolo ostrohu Glavica ve Vrbosce na chorvatském ostrově Hvar.

Tuto trasu si dávám po ránu, když ještě není vedro. Je to příjemná projížďka cca 8 km, a pokud se i vykoupáte, tak zabere asi 2 hodinky. Na kole pojedeme opatrně. Nepřeceňujte síly. Klidně sesedněte a veďte kolo. Nebo pojďte pěšky. Kolo není podmínkou. Jakýkoli pohyb je prospěšný! Hodně pijte vodu s citronem. Po ránu je vhodné si dát třeba i slabounký střik s jablečným octem. Pokud chcete trochu zhubnout, nasnídáme se až po projížďce či procházce.

Spálíte cca 500Kcal, což znamená, že celý den můžete normálně jíst ovšem bez přejídání a udržíte si váhu. Pokud chcete shodit trochu zimních tukových zásob, zvyšte navíc ve stravě podíl bílkovin a omezte sacharidy. Postavička se začne vyrýsovávat.

Nebojte se, trasa vede celkem po rovině, ve stínu borovic, podél moře. U nás si kola můžete půjčit. Pojedeme směr pláž Solina a hotel Adriatic. U oblázkové pláže Solina je nově nainstalován Dětský park – různé vodní atrakce v moři. Nevím, jak moc bude využíván. Podívala jsem se na ceny a 100,- Kč za půl hodiny je cena nesmyslná.

Dalmatinské písně uslyšíme z plážové restaurace, kde se sedí v křesílkách v plavkách. Ceny jsou zde celkem lidové, včetně ceny oroseného piva. Pro nás Čechy je docela směšné, že se zde běžně prodává i 2dcl piva! Naše české pivečko je přeci jenom nedostižné. Zato víno mají zde lahodnější a jaksi silnější. Rychle stoupne do hlavy. Proto místní pijí víno s minerálkou či vodou = bevanda. Nad nápojovým lístkem se Češi většinou uculují. Alkoholna piča, bezalkoholna piča. Pokud se ještě teď smějete, jeďte na kole opatrně. Cesta je chvílemi kamenitá a odřené koleno by v moři štípalo.

Blížíme se na špici ostrohu, jsme již mírně zpocení. Moře se otevírá a láká ke koupání. Zde většinou cvičíme jógu. Všude podél ostrohu jsou soukromé plážičky, samozřejmě nudistické, pokud si zamanete. Zapomeňte na přecpané pláže. To zde nehrozí. Ploché kameny jsou jako dělané pro opalování. Ale pozor na kluzké kameny v moři! Ježci tu nejsou, ale boty do vody se vyplatí. Nemusíte mít slunečníky, všude stíní a voní borovice. Cikády cvrkají až do večera, kdy trochu klesne teplota. Dnes bylo 28 stupňů ve stínu.

Nejkrásnější zde na ostrově je křišťálové moře. Vstupy jsou pozvolné, ale na straně k Brači jsou vstupy strmé, pro zdatné plavce a i pro skokany. Každý si zde najde svůj „píseček". Skutečný písek zde ale nenajdete. Proto i moře je tak čisté a průzračné. Nezakalí se pískem. Je začátek června a dnes jsem se poprvé v tomto roce koupala. Myslela jsem, že do moře ještě nevlezu. Ale když jsem viděla asi osmdesátiletý mladistvý manželský pár, jak vedle mne bez zaváhání vstupuje do té ledárny, tak jsem se fakt zastyděla. Již jsem se totiž asi půl hodiny systematicky ochlazovala, abych náhodou z té náhlé změny teploty nedostala infarkt. Po tomto, pro mne, dosti šíleném vstupním rituálu již bylo plavání nádherné.

Pár praktických rad pro nás, dámy. Některé se mohou použít, i když se k moři nechystáte.

Před pobytem u moře si udělejte ještě doma přírodní peeling celého těla. Sůl smíchejte s troškou oleje a touto směsí si „vydrhněte" pokožku. Pleť se vám omladí, zjemní. Vynikající je i peeling ze sedliny kávy. Pokud si děláte kávu z kapslí, zkuste kapsle nevyhodit a použít na peeling třeba jen obličeje. Budete překvapené! Tento nápad jsem si chtěla dát patentovat, ale na patentovém úřadu jsme došli k závěru, že se dá používat jen v soukromí a tudíž je nepatentovatelný. Škoda..:)

Moře vynikajícně bělí zuby – proto nezapomeňte občas proplachovat a kloktat ústa. Zde je moře naprosto čisté.

Odlakujte si nehty na rukách i nohách. Moře vám nehty krásně vybělí.

Vezměte si na pláž s sebou pemzu. Po každém koupání si ještě v moři vydrhněte paty a chodidla. Budete je mít hladké a jemné jako miminka. Párkrát si pemzou přejeďte i lokty. Choďte bosi.

Plavejte na všechny způsoby. Prsa, na zádech, ouško. Posilujete plaváním svalstvo. Šlapejte vodu. Vydechujte do vody. A zhluboka se nadechujte. Pročistíte si plíce. Vězte, že minerální látky z moře mají příznivý vliv na váš organismus.

Proplachujte si při plavání dutiny nosní – nebudete mít rýmu.

Položte se na hladinu na záda a vzplývejte. Namočte si i vlasy. Jen tak odpočívejte a dívejte se do nebe... třeba tam uvidíte něco, co vám dosavad unikalo...

Po osprchování doma nebo na hotelu se namažte olivovým olejem včetně obličeje i vlasů.

Vlasy zabalte do ručníku. Nechte olej působit. Opět se celé osprchujte, nepoužívejte mýdlo a vyfrotýrujte celé tělo i vlasy. Budete mít jemnou, vláčnou pleť a lesklé, neroztřepené konečky vlasů. Olivový olej můžete používat na pláži místo opalovacích krémů. Ale pozor, jen ti, kteří chtějí zhnědnout a dobře snášejí opalování.

Lžičku domácího olivového olej si můžete dát i po ránu na lačno. Snižuje cholesterol a pročišťuje tělo. Pokud se vám zdá, že již přeháním, může se vyměnit za štamprdličku něčeho ostřejšího, například domácí rakii. Ale já na olivový olej nedám dopustit. Máme vlastní z olivových hájků. Na podzim nabídněte své síly při sběru oliv. Budete mít nějaký ten litřík olivového oleje zdarma a k tomu ještě pocit úspěšného hospodáře. Ale nyní teprve pomalu končí jaro, začíná léto a do podzimu je naštěstí ještě daleko!

Omlouvám se, ta projížďka se mi nějak protáhla. Když do toho šlápnu, nevím kdy přestat. Jsem příjemně unavená. A jak se cítíte vy? Nezdá se vám, že pobyt u moře je tak trochu všelék?

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Várošová
Vando,díky za krásný výlet na kolech,přestávku na koupání,posezení v příjemné restauraci,kde ještě ted´slyším tklivé Dalmatinské písně a pokračujeme dál ke křišťálovému moři.Jako kdybych s Vámi tu cesu na kolech absolvovala. Odborně popsaný celý nádherný ostrov Hvar,jeho přírodní krásy a zákoutí. I ta trocha dobrodružství je v tom zaznamenána..Ani nevíte Vando, jak ráda čtu Vaše články a koukám na překrásné fotografie,pořízené vždy k určitému účelu. Je ta příroda opravdu nádherná,at jste kdekoliv. Ale domov je ten jedinný a jedinečný.
Vanda Blaškovič
Jarko, Bertice, brigádníky bereme!...:)) A jsem ráda paní Ladislavo, že je vám Chorvatsko drahé a že jste se přihlásila.
Jaroslava Handlová
Vando, krása! Laskej se s mořem za nás všechny, co zde rádi vzpomínáme na pobyt na Hvaru. Vlastně, užívej si to za nás íčkaře, co toužíme po křišťálově čisté vodě, příjemných vlahých večerech i všech vůních a krásách Jadranu. Ty rady jsou báječné - slyšela jsem je již dříve a s úspěchem vyzkoušela. Jsem ráda, že jsi to zde připomněla, to se hodí! Díky. Vando, o pomoci s olivami uvažuji :).
Miroslav Štorch
Vždy si rád připomeneme krásy Jadranu. Chorvatské pevninské pobřeží je členité a má 1777 km a celkově s ostrovy má 5835 km délky, tak si každý může pohodlně vybrat z mnoha míst, kde chce pobývat. Někdo jezdí až na černohorské pobřeží s písčitými plážemi- Ulcinj .
Ladislava Jankovská
Drahé Chorvatsko! Úžasní lidé, sametové moře, smokve. Cestování autem, bohužel ne na kole, ale zase dojedeme dál a více toho vidíme. Miluji zpěv cikád a vůni borovic. Milujeme Chorvatsko. Díky, že jste nám ho připomněla. Na Hvar se určitě vypravíme.
Vanda Blaškovič
Děvčata, děkuji, že jste se přidaly a že se vám výlet líbil! Sláva, nazdar výletu, nezmokly jsme, už jsme tu! Ahoj!
Vladka Steinová
Milá Vando,díky za krásný článek,nádherné fotky a připomenutí mého pobytu na Hvaru. Stará láska s mladým srdcem, Vando,pozdravujte a díky!
Eva Mužíková
Vando, Ty mi ale dáváš. Nádherné fotky, moře opravdu křišťálové. No a ty ryby na talíři, mňam... Když to tak shrnu... na kole jezdit umím, plavat také, proti sluneční alergii mám lék, jsem pracovitá, tudíž platná... zbývá jen nasednout..........pa Pejsek je sympaťák, podrbej ho za mne za uchem...
Jiřina Votavová
Určitě pěkná brzká ranní projížďka, kdy je ještě přijatelná teplota. Minulý týden bylo i koupání v moři na Menorce příjemné, ale asi jsme prý otužilci.
Libuše Křapová
Vando, když praotec Čech nás usadil jinde :-((( Jinak bych takový výlet brala všemi dvaceti :-))
Květoslava HOUDKOVÁ
Milá Vando - život nedal dostatek peněz - tak jsem byla jenom 1x u moře studeného(Německo), 1x teplého (Bulharsko) a něco mezi tím (Balaton). Letos - na "stará kolena" pojedu do Itálie - opisuji z poukazu : La Capannina, Via San Martino, Porto San Giorgio Jedu se senior.organizací - jezdí tam každoročně - prý nejčistší oblast - tak snad mi to prospěje. Jede s námi cvičitelka - léčeb. a oddechové cvičení ve vodě i na suchu. Cesta + ubytování + polopenze = celk. Kč 6000,- (na 8 dní) - myslím, že přijatelná cena. Těším se. Jízda na kole nebude, to si užívám doma - v Kostelci nad Labem. K 70. naroz. jsem si sama dala dárek: jízdní kolo-trojkolku. Máme tu novou, dlouhou a rovinnou cyklostezku podél Labe. (A vidět tam "bábu na trojkolce" - to jsem pro cyklisty a bruslaře show!) Tvé další rady k moři využiji - (kdysi v Bulharsku : k opalování musela stačit Indulona, jídlo tam bylo spíše na hlad - "doráželi" jsme se chlebem a rajčaty - rok jsem je pak nejedla!) K pobytu mám zajištěnu českou polopenzi (pro jistotu, aby mi event. mořská potvora "neobživla" na talíři). Něco italského určitě také ochutnám, s postavičkou však už nic neudělám.
Hana Práglová
Vando,velice pěkné a zajímavé čtení!!!Opravdu mě obrovsky zauljalo!!!!Díky moc!!!!
Jitka Chodorová
Vando, dnes jsem měla den,kdy jsem doháněla kdeco,zubaře,nákupy,návštěvu hrobu mých rodičů a další.Teprve teď jsem si stačila přečíst tvoje krásné povídání,a mám opravdu pocit, že to u vás ve Vrbosce už znám, a projela jsem s tebou ten krásný kus světa, vykoupala se v moři, a teď jsem si nalila skleničku vína, a na dálku si s tebou připíjím na zdravíčko a všechna krásná přátelství. Děkuji ti.
Miluše Hasenohrlová
Vando, krásné povídání o Hvaru, Tvých aktivitách a povedené a lákavé fotky Já mám moře moc ráda, nabíjí mě energií.I když zrovna v Chorvatsku, blízko Šibeniku, jsem spokojená nabyla.Pro mne tam bylo moc betonu, chyběl ten plážový písek.Některé Tvé rady určitě vyzkouším.Tak si užívej sluníčka, moře a pohody...
Vanda Blaškovič
Moji milí, mám nesmírnou radost, že máte dobrodružná srdce Robinsonů. Již vás tady vidím, jak společně podnikáme, cokoli vám bude příjemné a na co budeme mít síly. Již to tady vlastně trochu znáte a začínáte mít představu o tomto ostrovu.To víte, že bych na vás tady dala pozor. Vím, co my suchozemci potřebujeme. Slibuji, že muži si nehty nebudou muset odlakovávat., pane Horáčku..:)) no, a my děvčata si uděláme pohodu...:) to si pište! A Aleno, peeling zdokumentuj, Hanko, můžeš po olejové masce použít nejlépe dětský šampon, co ti bude vyhovovat. Müllerovci, pro vás světoběžníky bude Vrboska pindítko malinkaté, ale doufám, že roztomilé. Eleno, Ty a neplavec?! Naučíme!!! Janinko, tak tentokrát Siréna? jestli se nepletu, tak také ochechule..:)) Beru!...:) Olinko, pračka pere a prádlo se suší samo. Zuzko, máš pravdu, jsem stále suchozemec s pusou otevřenou nad mořem a jiným životním stylem tady...ano, Lidmilo, moře se musí respektovat, jinak dokáže být kruté...a pesana jsem pohladila a pozdravovala vlaštovky! Soňo, děkuji, myslím, že všichni, co tu komunikujeme se máme až moc dobře. Že ano! Je třeba si toho vážit. Moc pozdravuji domů! Tak ať žijeme!
Soňa Prachfeldová
Krásně je u Vás, moře opravdu jako křišťál a projíždění na kole takovým prostředím je moc lákavé. Vando máš hezký život !
Zdeňka Müllerová
Vando, ta Vaše projížďka kolem pobřeží je tak lákavě a sugestivně napsaná, že jsem si ji skvěle prožila, i když jen virtuálně. Škoda, že na léto máme už jiný program a navštívíme moře a pláže v západním Středomoří. Tak příští rok...Také by nás lákal ten sběr oliv. Určitě se domluvíme a nabídku někdy využijeme. Je to ale na podzim a to končí prázdniny a volno si tudíž vzít nemohu. Mějte se báječně a ať Vám vše vyjde podle Vašich představ! Hodně sluníčka, spokojených hostů, dobré nálady a osvěžujícího sportování. =)
Alena Tollarová
Senzační pozvánka, rady i fotky. Jdu si udělat kafe a hned potom peeling. Fotku přidám. Díky :)
Zuzana Pivcová
Líbí se mi, že máš v sobě postřehy i povahu našeho suchozemce, zkombinované s tamní pohostinností. Proto je Tvé povídání informativní, reklamní i osobně lidské.
Lidmila Nejedlá
Vando, pozdravuj ode mne vlaštovičky, pohlaď pejska a moři řekni, že je sice krásné ale kruté. Výlet na kole bych si dala říct u moře. A tu baštu na pánvi také. Tak bohatý úlovek a stálou pohodu.
Hana Rypáčková
Jejda.Otevřu notebook a moříčko v tvém podání.a ta vodička, na kolo musím zapomenout, ale ploutvičku bych už ponořila...Čistou červnovou mám nejraději, chladí velmi příjemně a kytičky, bez vypálené trávy.....K tomu se budu vracet...Bohužel, naše banda jede na Pag a já mám rehábko...Prosolené tělo i vlasy beru, ale olejem vlasy?Zkusím...
Tomáš Horáček
Úplně cítím tu středomořskou atmosféru. Musí být skoro stejně tak božská jako na hausbótu. Ještě že nemusím řešit odlakování nehtů :-)
Olga Štolbová
Ty Jedna Siréno, i já koukla z okna a moře nikde. Moc ráda jsem se s Tebou prošla, teď jsem docela ušlá, tak zase zítra....***** Některé rady určitě vyzkouším.
Lubomír Müller
Tohle vyprávění, Vando, voní až sem k nám suchozemcům tak moc, že jsem musel jít podívat z okna, jestli náhodou ty borovice, levadnule, ibišky a oleandry se nějakým zázrakem neteleportovaly na Moravu a moře se nerozlilo až za hory pálavské. A opravdu, stalo se tak... aha, vlastně počkat, to mám stále před očima Tvé pohádkově lákavé obrázky k tomuto článku..... Krásně lákavé ♥
Alena Vávrová
Ahoj Vando, jsi rychlá :-). No, zrovna dneska mi poprvé napsal, ráno byli na Visu a v Modré jeskyni a že poplují přes Brač a Hvar a budou pomalu točit zpět do Trogiru u Splitu odkud vypluli. Jestli na to ale bude mít čas, to vážně nevím. Jméno jejich jachty neznám. Tvoje jsem mu napsala ;-). Díky!
Vanda Blaškovič
Alenko, ahoj! Ve Vrbosce je marina a většina plachetnic na cestě zde kotví. Ať si nás syn najde, dostane nějakou výslužku ze zahrádky..:)) tedy pokud jí okurky a cukety...na lodi se jim budou hodit....šťastnou plavbu!!!
Alena Vávrová
Ahój! Zrovna mám syna s kamarády v Chorvatsku na jachtě, zítra pojedou asi kolem, tak jsem tě nechala ve Vrbosce pozdravovat ;-)).
Jana Šenbergerová
I když moře nemusím, ve tvém podání je velmi lákavé. Brala bych to kolo, ráda chodím, ale teploty nad 25 špatně snáším. Umíš moc hezky lákat, Siréno. :-) Hezky si tu pohodičku užívej.
Elena Valeriánová
Já bych si vybrala určitě moře. I když jsem neplavec, moře miluji. Tvůj článek, milá Vando, je lákadlo!!! Až budu mít chvíli více času, napíšu Ti vzkaz. Fotky krásné, tam by se mi líbilo.