David Rockefeller: stoletý
vnuk zakladatele impéria

David Rockefeller: stoletý
vnuk zakladatele impéria

11. 6. 2015

Americký bankéř, průmyslník a filantrop David Rockefeller je členem bohaté a vlivné podnikatelské dynastie. Účastnil se bojů za druhé světové války, vedl jednu z největších bank světa Chase Manhattan Bank, zplodil šest dětí a pokračuje ve filantropické tradici rodiny. Politice se nevyhýbal, ale nebyl v ní až tak aktivní jako někteří z příbuzných. Rockefeller, od roku 2004 patriarcha rodu, slaví v pátek 100. narozeniny.

Je posledním žijícím vnukem Johna Davisona Rockefellera staršího (1839 až 1937), známého naftového magnáta, který bývá někdy označován za nejbohatšího muže novodobé historie. S podnikáním začal John od nuly a vypracoval se až k založení naftařské firmy Standard Oil v roce 1870 (mimo jiné předchůdce nadnárodního ropného gigantu ExxonMobil). Ta se po střetu s Bílým domem a nuceném rozdělení v roce 1911 stala matkou mnoha velkých firem.

John Rockefeller byl už za svého života pro jedny ikonou, pro druhé pak nemilosrdným podnikatelem. Velmi rozvětvená rodina dodnes v USA udává tón. Výše majetku jejím členům umožňuje různé filantropické i politické aktivity. John starší například věnoval značné sumy na rozvoj lékařské vědy, vývoj léků, zaplatil také přebudování Chicagské univerzity v elitní školu. V mecenášských aktivitách pokračoval i jeho syn John junior (1874 až 1960).

Stranou nezůstává ani současná hlava rodiny - David Rockefeller, syn Johna juniora. Narodil se 12. června 1915 v New Yorku, měl pět starších sourozenců. Vystudoval Harvardovu univerzitu a prestižní London School of Economics. Zde se setkal s pozdějším americkým prezidentem Johnem Fitzgeraldem Kennedym. Studia Rockefeller zakončil titulem z Chicagské univerzity (1940). Za druhé světové války pak pracoval pro vojenskou rozvědku ve Francii a v severní Africe.

V roce 1946 vstoupil do štábu "rodinné" Chase National Bank, později přeměněné na Chase Manhattan Bank (nyní pod hlavičkou JPMorgan). V letech 1969 až 1981 zastával funkce předsedy správní rady a generálního ředitele. Od roku 1981 Rockefeller působil v Mezinárodním poradenském výboru pro banky. S bratrem Nelsonem se zasloužil o vybudování Světového obchodního centra na newyorském Manhattanu, jehož budovy zvané "Dvojčata" byly zničeny teroristy v roce 2001.

Rockefellerové vždy koketovali s politikou, většinou na straně republikánů. Nejdále to dotáhl Nelson Rockefeller, který se v letech 1974 až 1977 stal viceprezidentem Geralda Forda. David odmítl post ministra financí, upřednostnil byznys a neformální vliv. Pracoval ale pro řadu prezidentů USA, republikánů i demokratů, setkával se s různými světovými politiky. Konzultoval s ministrem zahraničí Henrym Kissingerem a býval v kontaktu s představiteli CIA.

Osobní majetek Rockefellera se odhaduje na tři miliardy dolarů. Jeho výrazná část míří na charitu, připojil se například k filantropické výzvě, za níž stojí jedni z nejbohatších mužů planety - Bill Gates a Warren Buffett. Prostředky věnuje i na vzdělání, v roce 2008 daroval 100 milionů dolarů své "domovské" Harvardově univerzitě. Zajímá jej také ekologie, dlouhodobě investuje do umění (sponzoruje newyorské Muzeum moderního umění), vlastní hodnotnou sbírku obrazů.

Rockefeller patří k zakladatelům či členům řady organizací americké a globální elity jako jsou například Rada pro mezinárodní vztahy, Trilaterální komise nebo skupina Bilderberg, které konspirační teoretici přisuzují snahu ovládnout svět.

Přes půl století prožil s manželkou Margaret "Peggy" McGrathovou, s níž se oženil v roce 1940 (zemřela v roce 1996). Narodilo se jim šest dětí: David, Abigail, Neva, Margaret, Richard a Eileen. Většina z potomků se podílí na chodu rodinných firem či charitativních fondů.

Rockefeller navštívil několikrát i bývalé Československo. Poprvé přijel do Prahy už v květnu 1945 jako asistent vojenského atašé velvyslanectví USA. Naposledy jej v roce 1991 přijal při soukromé návštěvě s manželkou prezident Václav Havel.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Zavřít reklamu