Můj tip na dovolenou:
Horská chata Lesanka

Můj tip na dovolenou:
Horská chata Lesanka

16. 6. 2015

Ráda vás seznámím s místem své dovolené v západočeském kraji, organizované Českým svazem žen. První návštěva této lokality byla v roce 2012. Pěkné čisté ubytování, výborná kuchyně a příjemný a rychlý personál. Kde že to je?

Chata Lesanka se nachází v obci Mariánská, jen několik málo kilometrů od Jáchymova. Chata je umístěna u lesa v klidném prostředí a pod obcí jen s několika usedlíky. My přijíždíme o prázdninách autobusem. Cesta tam od nás je dlouhá 265 km, ale nejedeme v "jednom tahu“. První dopolední zastavení je v Poděbradech. Kolonáda, město, zmrzlina a památky jen okrajově a hned pokračujeme  - směr Mariánská.

Polední zastávka bude v Mariánských Lázních. Jsme tu právě včas. Ve 13.00 bude zpívající fontána tryskat v doprovodu krásné hudby, jako je Nabucco, Lazebník sevilský, Vltava nebo Malá noční hudba. Každou lichou hodinu jiná hudba s barevným nasvícením. Jedním slovem nádhera. Oběd a procházka po městě, ale to není vše. Nad tímto lázeňským městem se nachází v mírném kopci - dá se vyjet lanovkou nebo jít pěšky - park s názvem Park Boheminium. Na mírném svahu jsou rozesety miniatury našich hradů a zámků v poměru 1:25. Určitě stojí za podívání.

Hned za plotem se tyčí Ještěd, hrad Kokořín, kamenný most v Písku, Zelená hora, Kostel sv. Bartoloměje v Kočí, Bečov nad Teplou, Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou, Lázně Kynžvart, Karlštejn, Ruprechtov - větrný mlýn, Letohrádek Hvězda, katolický kostel p. Marie Pomocné v Železné Rudě, Ratibořice, Kuželov - větrný mlýn, minaret v Lednici, Červená Lhota, rozhledna Poledník a jiné.

Další naše túra byla po horách. Z Klínovce po turistické na Boží dar - Ježíškova cesta, hned vedle krásné rašeliniště - bohužel tento rok bylo nepřístupné, konala se rekonstrukce cestiček. Cesta pro děti, ale proč si to neprojít jako děti, v nádherné přírodě. Krátký a dlouhý okruh. V turistickém centru si mohou děti vyzvednout kartičku na splněné úkoly a na konci - opět v centru - dostanou odměnu. Také můžete využít Ježíškovu poštu. Napíšete pohled na adresu a o vánocích dojde pozdrav od Ježíška. Opravdu přišel. V jednotlivých zastaveních jsou úkoly jako, co nepatří do přírody, čí to jsou stopy, co je to za strom a jiné.

Zdatnější mohou jít cestu lyžaře Lukáše Bauera, cesta na Klínovec a Karlovy Vary - komentovaná procházka, krásná procházka i bez průvodce - vřídlo, kolonáda nebo muzeum skla Moser, a asi o 7km dál Vánoční dům - celoročně výstava všeho, co se vánoc týče, a nádherná ledová cukrárna.

Co mne nejvíce překvapilo, bylo město Jáchymov. Lázně jsou nové a krásné, ale město téměř vylidněné a zdevastované. Bazény krásně teplé s léčivými účinky už při samotném koupání, připravené pro lázeňské hosty, ale i pro veřejnost v určité hodiny. Nad městem se nachází lom Svornost, z kterého lázně odebírají léčivou uranovou vodu. Dnes má lom několik pramenů a patří lázním.

Určitě je ještě mnoho nádherných míst, která jsem nepopsala a nenavštívila. Stačí se zapovídat s recepční nebo někým jiným z personálu a určitě vyberou trasu dostupnou každému.

Skvělá kuchyně Lesanky a příjemný personál nám pobyt velice zpříjemňoval, a protože jsme mnoho krušnohorských krás neviděli, za rok jsme se vrátili a navštívili jiné trasy v okolí. Nechá se sem dojet autobusem - v Karlových Varech se přesedá, ale určitě pohodlnější i pro další poznávání okolí je cestovat autem nebo se skupinou a svým autobusem, jako jsme jeli my.

Mohu potvrdit, že Krušné hory nejsou krušné, a vřele doporučit tuto chatu. I na facebooku mají své stránky, kde se nejlépe dočtete o jejich aktivitách a reakce ubytovaných.Zde je odkaz na chatu a možnosti jimi poskytované:

Několik fotek je zde, více informací o ubotování pak na stránkách Chaty Lesanka zde.

 

Můj tip na dovolenou - velká letní soutěž o pobyt v Česku. Napište do rubriky Moje cestování, kde jste byli, co se vám na dovolené či výletě líbilo, jak jste byli spokojeni se službami – ubytováním, stravováním, průvodci, delegáty cestovních kanceláří. Popište, co bylo na navštíveném místě nejzajímavější, co stojí za to vidět, ale i to, co se vám nelíbilo a co byste nedoporučovali. Článek nadepište Můj tip na dovolenou. Všechny příspěvky budou 30. září slosovány a vítěz vyhraje třídenní pobyt v některém z českých penzionů. Více informací zde.


Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Na Mariánskou jezdily děti lyžovat.Poskytla jsi Marie vyčerpávající informace.
Dana Kolářová
Děkuji za bezva turistické informace, Maruško.
Jana Šenbergerová
Koukla jsem a zjistila, že jsem nikdy o tomto zámku neslyšela. Díky, Maruško.
Marie Novotná
Jsem moc ráda,že se vám můj tip líbí.Jani ,já bych ještě chtěla vidět zámek Berchtold-tam jsou také miniatury.Koukni na to. http://www.turistika.cz/mista/zamek-berchtold
Jana Šenbergerová
Olinko, u nás je s kým, ale není čím. (Dopravní prostředek). Ten Park Boheminium bych ráda viděla. Asi se budeme muset na severozápad vydat. Čímkoliv. Pěkné, Maruško.
Olga Štolbová
Maruško, krásně popsané, hned bych se tam vydala. Když je kde a i za co, tak zas není s kým.
Alena Tollarová
Marie, bezvadná pozvánka se všemi informacemi a krásnými fotkami. Kdybych neměla zaplacený pobyt v Krkonoších, hned bych jela do chaty Lesanka. Tak příště ... díky za tip!
Zuzana Pivcová
To by byl hezký výlet. Jako málo zdatná turistka bych toho moc nenašlapala. Ale určitě bych si prohlédla miniatury hradů a dalších památek. Z nich písecký kamenný most snad uvidím záhy zase skutečný jako každoročně při výletě z Týna. Název Lesanka je mi sympatický hlavně tím, že se tak kdysi jmenovala naše fenka. A kdyby mi přišel na vánoce pozdrav od Ježíška, tak to bych měla radost jako holka. :-)
Eva Mužíková
Maruško, pěně jste mne nalákala, nejen slovem, ale i fotečkami. Jak se tak na ně dívám, říkám si, že před lety, kdy byly naše děti malé, tolik upravených vesniček, turistických tras, dětských koutků bohužel nebylo. Je to opravdu dobře, že doba jde kupředu...
Jiřina Votavová
Děkuji paní Marii, že nám jako návštěvnice přiblížila severozápadní část naší republiky a že se jí u nás v Krušných horách líbilo.