Už je to půl století

Už je to půl století

7. 7. 2015

Tak nám to nějak všechno uteklo. A protože já jsem holka, která si dost pamatuje, narozeniny a svátky v rodině, u přátel, dokonce i dětí našich přátel, vím, kdo se kdy narodil a podobně. Ale jsou i pro mě významná data, jako byl první polibek a jiné příjemné věci, na které se nedá prostě zapomenout. Právě jsem si uvědomila, že za pár dní máme s mým mužem výročí seznámení, už to bude 50 let, co jsme se poprvé potkali.

To se psal rok 1965, chodila jsem tenkrát na dvanáctiletku, o prázdninách se dělaly různé brigády, ten rok jsem nosila noviny v centru Plzně, kde jsem i bydlela. Procházet staré pavlačové domy byl pro mě docela zážitek, takže jsem měla  práci spojenou i s jakousi zábavou. A mělo to jednu výhodu, v tomto příběhu zásadní. Noviny se roznášely i v sobotu, ale v pondělí bylo volno. U babičky na vsi byla ten týden pouť, a taky taneční zábava.

Babiččin domeček stál hned naproti hostinci, přes malou náves, tak jsem mohla pozorovat dění kolem hospody. A pak jsem ho zahlédla, vysoký, štíhlý, zřejmě sportovec, kalhoty tesilky a tenkrát módní tvídové sako, prostě frajer. Tenkrát ještě bývaly pouťové taneční zábavy v neděli, a to se mi právě hodilo, když jsem měla v pondělí volno. Tak jsem se rozhodla, že se tam půjdu taky podívat, Navíc jsem zjistila, že u babiččiných sousedů je na návštěvě spolužačka ze školy, tak jsme se domluvily, že půjdeme spolu. A šlo se. Nová tmavožlutá halenka a hnědá plisovaná sukně mi měly být zárukou příjemně stráveného večera. A pak se to stalo.

O tanečníky jsem neměla nouzi, ale najednou přede mnou stál ten, co jsem si ho vyhlídla již před zábavou, a jeho "smím prosit" mi snad zní v uších dodnes.Tak jsme spolu protancovali večer a ještě před půlnocí mě šel vyprovodit, jenže to už mi běžela v ústrety babička, která měla starost o svou vnučku. Zlatá babička, teprve dnes dokážu zcela pochopit její obavy o mě, když sama jsem babičkou.

Protože já jsem v té době byla nešťastně zamilovaná do někoho jiného, další věci se nekonaly. Postupem času jsem na tohoto kluka často vzpomněla, ale neměla jsem na něho žádné spojení. Ale osud nás vede cestami, které má pro nás přichystané. Za rok a čtvrt mi ho opět poslal do cesty, a tentokrát už jsem si ho nenechala utéct. A za rok jsme se brali, museli jsme, ale to už je zase trochu jiný příběh, o kterém jsem už psala.

Máme dvě děti, dceru a syna, čtyři vnuky, a jestli vše dobře dopadne dle očekávání, staneme se za půl roku praprarodiči. Naše letní seznámení před 50 lety nebylo zbytečné a přineslo své přirozené plody, a ani naše manželství po "italsku" na tom nic nemění.

Přeji všem krásné léto!

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vanda Blaškovič
To mi nedá...., jak je vidět, vše je relativní.....se správným mužem se dá i mládnout!.....:) proto neházejme pušku do žita, dámy !...:)
Hana Šimková
Je mi smutno z toho, že jsem nedokázala s mužem zestárnout. No tak si holt musím stárnout sama. Vám to Jitko ale moc přeji.
Zdenka Jírová
Ať vám to vydrží i nadále, gratuluji.
Eva Mužíková
Jitko, přijmi gratulaci k výročí i ode mne, spojenou s přáním, aby jste tu "káru" spolu táhli ještě dlouhá léta.
Jitka Chodorová
Děkuji všem za milé komentáře,a pro Hanku R., většina básniček směřuje k mému muži, leč některé opravdu patří mé studenstké lásce, o které se mi zdává dodnes. Bylo to krásné, ale bylo nám oběma tenkrát 17let, a on šel pak na vysokou, no a o nějakou vážnou známost neměl zájem. Můj osud ale byl můj muž, a přes všechny peripetie vztahu jsem ráda, že tomu tak je.
Soňa Prachfeldová
Jitko, k tak nádhernému výročí blahopřeji !
Alena Várošová
I já Vám paní Jitko k tomuto významnému jubileu 50 let společné Itálie moc gratuluji.Atˇvám láska vydrží ještě hodně dlouho.
Jana Šenbergerová
Jen jsem začala číst, tušila jsem, odkud vítr vane. :-) Milá Jitko, moc vám k tomuto krásnému výročí přeji, aby se ta vaše dlouholetá "itálie" stala pro oba příjemným přístavem pro další léta.
Zuzana Pivcová
Přeji Ti, abyste si to výročí připomněli krásně spolu, a ačkoliv jste rozdílní, uvědomili si oba, jak nezvratně patříte k sobě. Každému se nepoštěstí vše ustát. Jsi obdivuhodná.
Vanda Blaškovič
No, prosím Jitko, jak i taková "Itálie" přináší sladké plody...:)) PRIMA! Ahojtě.
Hana Rypáčková
Moc ti to štěstí přeji , Jitko.A ty zamilované básničky patří manželovi nebo té nešťastné lásce z mládí?