Výšlap na horu Sv. Nikola na Hvaru

Výšlap na horu Sv. Nikola na Hvaru

10. 7. 2015

Vážení, zkusíte s námi vyjít na nejvyšší horu ostrova Hvar – Sveti Nikola? Půjdeme docela pohodlnou makadamovou cestou ze Svirče, to znamená mírnější severní cestou. Hora Sv. Nikola, vysoká 628 m, je pro nás celkem jen kopeček. Vrcholek ve tvaru homole je z vnitrozemí rozpoznatelný už zdaleka .

l když výlet na Sv. Nikolu není příliš náročný, rozhodně pamatujte na dostatečnou zásobu tekutin. Cestou opravdu nenatrefíte na žádný pramen, studnu. Až pod vrcholem je bezvadný ranč s restaurací našeho přítele Dragana. Zde se vždy na zpáteční cestě zastavíme a dáme si do nosu. Pršut, sýry, olivy a samozřejmě domácí výborné víno. Kýty pršutu zde visí od stropu a rostou na stromech jako v pohádce, tuším pohádka, Dařbuján a Pandrhola? Často zde začínají svou životní pouť novomanželé. V horkém letním období je lépe vyjít co nejdříve hned z rána. Pro nadšené fotografy je tento výstup i sestup pastvou pro oko.

S našimi kamarády děláme tento výstup každoročně, letos po desáté. Jelikož kamarádi jsou velicí sportovci a trénují na maraton, běží na čas již z vesničky mé střediskové - Vrbosky. Trasa 11 km. Z Vrbosky do Svirče je to 5 km celkem po rovině, dále 6 km stále do kopce až na vrchol. Čas 1 hod! Neuvěřitelné! A ještě k tomu v poledním žáru, aby si ztížili podmínky. No blázni. Běželo jich letos pět. Ostatní jsme šli v klidu pěšky nebo se vezli autem. Výstup nahoru ze Svirče trvá tak 2 hod.

Na vrcholku je umístěn kamenný kříž. Podstavec kříže je minimálně 2 metry vysoký. Docela těžko se na něj může člověk vyšplhat, pokud se chce zde vyfotografovat..:). Poblíž kříže stojí kamenný kostelík sv. Mikuláše, který pochází z 15. století. Mockrát do kříže i kostelíka uhodil blesk. Cesta mezi křížem a kostelíkem je již nebezpečná. Není to již cesta. Našlapujete mezi kameny a dáváte pozor na každý krok. Vpravo je nepříjemná, hluboká strž. U vrcholu je také budka, z které pozorují vždy dva místní hasiči celý ostrov, zdali někde nevypukl požár. Obzvláště v současných vedrech je toto pozorování velice aktuální.

Letos jsme ve třech vyjeli autem do restaurace pod vrcholem, neb jsme s sebou měli malého Honzíka, kterého znáte z článku  Karolína a Veronika - dvě dívky, dva osudy. Narodil se na Velikonoce a nyní již okusil vrcholovou část výšlapu na Sv. Nikolu! Nesl se, ale i tak to byl od něho výkon. Však uvidíte podle fotografií. Doufám, že vás nebolí moc nohy a že jste se v restauraci posilnili na zpáteční sestup.

Ještě k fotografiím. Nejsou úplně chronologicky za sebou, neb bych musela vše znovu překopat. Snad by se již brzy mohla fota přehazovat mezi sebou. Mám ráda fotografie, kde jsou zvěčněni i účastníci akce. Dodává to reportáži jaksi na autentičnosti a také tu pravou šťávu zážitku..:)) U fotografie tunelu jsem se přepsala, je to tunel z Pitve na jižní stranu ostrova. Svirče je až následující vesnice.

Místopis: Hlavním důvodem, proč se na Sv. Nikolu vypravit a trochu si potýrat své tělo, jsou výhledy. Skutečně velkolepé pohledy se otevírají do všech světových stran. K jihovýchodu lze dohlédnout až k ostrovu Korčula a poloostrovu Pelješac, jehož horský masív Sveti Ilija (961 m) se nedá přehlédnout. Na jihozápadě přerušuje mořskou hladinu ostrov Vis, u něhož lze rozeznat i ostrůvek Biševo, který je proslulý Modrou jeskyní. Na západě jsou v moři rozesety Paklené ostrovy (Pakleni otoci) u města Hvaru, na něž je pohled shora nejpěknější. Na severu dominuje hornatý ostrov Brač s nejvyšší horou Vidova gora (780 m) a za ním se rýsují horstva na pevnině. A tam, kde na severovýchodě končí poslední výběžek ostrova Brače, je vidět mohutná horská hradba pohoří Biokova, pod nímž leží letoviska Makarské riviéry. Jeho nejvyšší hora Sveti Jure (1762 m) je současně nejvyšším bodem panoramatu.

Neméně působivé jsou i pohledy bližší, po ostrovu Hvaru. Severní pobřeží centrální části ostrova má člověk jako na dlani. Krásně jsou vidět letoviska Jelsa a Vrboska, ale nejvíce potěší pohled na členitý poloostrov Kabal na severozápadě. Kdo netrpí závratěmi, může si vychutnat pohled z ptačí perspektivy na jižní pobřeží. Hluboko dole leží osada Sveta Nedjelja. Ale stačí jeden chybný krok... A na východ, kam oko dohlédne, pokračují hory a kopce ostrovního horského pásma. Vskutku velkolepé výhledy! Tak se prosím zde kochejte nejenom výhledy, ale i životem, jak to neopakovatelně uměl pan Rudolf Hrušinský ve Vesničce mé střediskové...:).

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vanda Blaškovič
Dobré ráno, všimla jsem si, že v rubrice Cestování, v seznamu článků s nejvíce komentáři je uveden článek KUK do OSN v New Yorku. Neměl by tam být článek Výšlap na horu Sv. Nikolu na Hvaru? Má totiž 41 komentářů. Vím, že se vše na novém portálu bude dolaďovat, tak berte mé upozornění jako pomoc při odstraňování případných nesrovnalostí ve statistice článků...:))
Elena Valeriánová
Ahoj Vando, Tvoje reportáž je velmi dobře napsaná, čtivá a po přečtení toužím se na místa z reportáže podívat. Fotky jen dokreslují atmosféru výšlapu. Nevidím nic špatného na focení u kříže, zřejmě bych tam nelezla, ale zas tak moc mě to nepohoršuje. To spíše zlobí některé reakce, které útočí za každou cenu. Nevadí mi vyjádření názoru, ale vádí mi ta zarputilost. Myslím si, že kdyby to nebyl ten kříž, tak by to byla třeba špatně zvolená barva oblečení. Když chceš psa bít, hůl si najdeš.
Zdenka Jírová
Vando, Tvůj článek je perfektní, nenech se otrávit zlými slinami závisti Tvého úspěšného povídání. Hvar byl mou první návštěvou v Chorvatsku, ještě v trvání Jugoslávie. Bydleli jsme v chatkách v Jelse a Vrbovsku znám také, byli jsme tam na výletě. Je tam ještě ta továrna na olejovky? Ještě dlouho, když jsem si kupovala olejovky, jsem vybírala ty s označením Vrbovska. Ještě jednou, nenech se zavléci do hloupých řečí, nemáš to zapotřebí.
Vladka Steinová
Vážený p.Štorchu,zážitkový článek, včetně fotek naší kolegyně z I60 Vandy, je naprosto perfektní a seriozní, její snahou bylo přiblížit jeden krásný kout CROATIA ! Popsala to znamenitě a přiložila soubor krásných fotek.Nevím, proč stále do toho vrtáte?Tím snižujete hodnotu celé její práce.A souhlasím s pí.Tollarovou, takovou diskusi přenechte RINGU.Děkuji Vám.
Miroslav Štorch
Pochybuji, že by se pravoslavný pop opíral při svatbě ležérně o kříž jako vyfotografované osoby, které nemají úctu ke kultu a chovají se tak nekulturně. Mám Jadran rád, ale když někdo zdokumentuje takové chování Čechů, tak to okomentuji. Ať se to někomu líbí nebo nelíbí.
Alena Tollarová
Debata o nekulturním chování by se mohla rozvinout na ringu, sem snad nepatří. Já tu žádné nekulturní chování nevidím. Článek je čtivě napsaný a fotky dokreslují pohodovou atmosféru výletu i prostředí vůbec. Budu stručná, ale za nekulturní považuji třeba vytahaný svetr v divadle, sprosté vyjadřování, pohazování odpadků, kouření vedle dětí, psí exkrementy na chodníku, plivání jedovatých slin ...
Hana Rypáčková
Jsem zvyklá na kříže na vrcholcích hor . Ostrý,Javor,Plechý,Luzný,Roklan..na vrcholu bývají kříže a vrcholy se zdolávají.Je to krásný výšlap, krásný ostrov a krásné moře.Hlavně , že je od kříže nádherný rozhled.
Jitka Chodorová
oprava : tahají je
Jitka Chodorová
Náhodou jsem znova zabloudila k tomuto článku, a jen žasnu, jak někteří lidé dokáží otrávit dalším dobrý pocit z toho,co zde Vanda napsala.Výšlap na Sv. Nikolu je jistě dobrou tradicí, za poznáním, odhadnout své síly a stanout na vrcholku Hory.Sv.Nikoly, musí být nezapomenutelný zážitek. Pochybuji o tom, že někdo tam jde s úmyslem zneuctít ji. To jen někteří lidé dokáží na všem hezkém najít negativa, a tahá do komentářů věci,které tam snad ani nepatří.
Vanda Blaškovič
Ještě že jsem se vrátila sem k Výšlapu! Děkuji Lubomíre za výstižný a milý komentář. Ano, máš pravdu, záleží na dogmatismu jedince..)) .Představte si, vážení, že pro novomanžele je zde ukrytý malý žebříček, o kterém ví jen ceremoniář při svatbách. Nevěsta s ženichem pak na podstavec kříže elegantně vystoupí a mají památku a vzpomínku na celý život. Dokonce jsem zde viděla se s nimi fotografovat i popa - kněze. Jistě tím nikoho neuráží, nešplhají po kříži...:)) naopak, vzdávají hold nekonečným touhám, nadějím a i tomu nahoře...)) tak novomanželé , poutníci, turisté .... Hodně štěstí a široký rozhled !!!
Miroslav Štorch
Vtip je v tom, že řada lidí vnímá kříž jenom jako výškovou kótu se zbytečně vysokým soklem. Nevadí nám přisprostlé nerytmické říkánky, to je vizitka těch, kteří je považují za vtipné a zveřejní je.
Lubomír Müller
Jsme uzpůsobeni k tomu, abychom chodili, a já jsem po přečtení Vandiny "chodecké reportáže" dostal velkou chuť si dát jedenáctikilometrový výšlap. Jenže ty výhledy do okolí, které tu mám k dispozici, ty nejsou nic moc - stožáry vysokého napětí a dálnice. Snad takový výhled na Hvaru nikdy nehrozí, zvláště ne z hory sv. Nikoly. Lákavě napsaná reportáž. A ten humor, který se zdá být pro někoho neuctivý? Nu, nepovažuji fotovzpomínku na podestě kříže za urážlivou. A nějak se na ten sokl musí člověk dostat, že ano. Spíš mně vadí, že lidé staví tyhle obrovské, kamenné či dokonce betnové kříže necitlivě do přírody. Pochybuji, že by se to Kristovi líbilo. Nicméně, je-li nějaké místo označeno jako pietní, má pro někoho opravdu symbolický význam a jistě si chce takové místo uchovat v srdci s tichou a nezneuctěnou vzpomínkou. Takovými místy jsou hřbitovní pomníky, prostory chrámů či památníky lidského válečného utrpení. Kříž u kostelíku sv.Nikola má jiný charakter, nicméně pro někoho může být jakýkoliv kříž a kdekoliv postavený pietním místem. Záleží na dogmatismu jedince. Já osobně bych se u kříže nefotil, a to ze dvou důvodů - křížové spojení dvou přímek vytváří negativní energetické pole, za druhé Kristus nebyl přibit na kříž v té podobě, jak je po staletí zvykem zobrazovat, ale na dvoukládovou konstrukci ve tvaru písmene T. Věřící se klaní u něčeho, co je historicky mylné. Ono to je ale jedno. Důležité jsou emoce, které vzpomínka na umučení Ježíše vyvolává. Mně by se líbila hora Sveti Nikola bez kříže, ale pak by to asi nebyla "svatá hora". Jakmile se tam dostanu, půjdu tam přesto rád, kříž nekříž. A vezmu si poučení z perfektní Vandiny reportáže. To je to, oč tu běží. ♥
Dagmar Králová
Paní Várošová v Praze za lezení pomníku po sv.Ludmily nebo po sv:Václava dávají policisté pokuty. Stejně tak na poutním místě Medžugorje, když se někdo nechová slušně. Pochopitelně bez dohledu policie se můžete chovat jak chcete, třeba tam i vyrýt nápis "na památku" vaší nekulturnosti.
Alena Várošová
Paní Vando všem se Vám Váš výšlap velice líbil,ale vždy se najde někdo.kdo musí mít připomínky. Vando od toho nekulturního chování by jste se měla jako paní ing. asi oprostit a měla by jste se nechat vyfotit v červenci třeba v tunelu s ušankou a palčáky cha,cha. Co Vy na to? Fotit se na poutním místě,tam se fotí každý...... Nevidím na tom nic špatného,že se lidé fotí,kde jim napadne a kde se jim líbí příroda,moře,hory.
Miroslav Štorch
Snímky Jadranu se nám vždy líbí, ale nelíbí se mi nekulturní chování, když lidé lezou na na symboly kříže, jen aby se vyfotili. Nedaleko je u pobřeží Chorvatska světoznámé poutní místo Medžugorje a tam by se na to dívali jinak. V Praze lezou na sochu sv.Václava jen opilí lidé, nejdříve musí ale vylézt také na podstavec :-)
Jitka Chodorová
Vando děkuji za přiblížení vašeho výšlapu, víš, že Chorvatsko miluji, a ty jsi mi ho ukázala zase z jiného pohledu, já bych na takový výšlap s mými problémy už nemohla jít, tak si to jen představuji a snad i tiše závidím, ale samozřejmě přeji.
Vanda Blaškovič
Jarmilo, promiň, napsala jsem Jarko, ale myslela jsem na Tebe, Jarmilko..:))
Vanda Blaškovič
Jarko, tak to se již těším! A pozdravuj Podgoru! Budu se tím směrem dívat.
Jarmila Komberec Jakubcová
Krásné povídání o nádheném Chorvatsku.Za pár dnů si budu užívat Jaderské moře v Podgoře. Příští rok se pojedu podívat na Hvar abych viděla na vlastní oči krásy, které milá Vando popisuješ.
Soňa Prachfeldová
Moc hezké - nádherná příroda, to fotky výborně dokazují - super.
Hana Rypáčková
Krása.Takový výlez bych si dala říct.Ale brzy ráno...Vrchy svatých na ostrovech jsou s výhledy nádherné.A ty nízké mraky- neskutečné...!!Potěšila jsem se.A Evka je pohotová.
Jaroslava Handlová
Vidím, že Múza dnes políbila snad úplně všechny. Samozřejmě, že bez Vandina přičinění by se tak nestalo. Tak Ti tedy děkuji za opětovně krásnou inspiraci, výšlap i fotky. Vzpomínám na našeho "domácího" Nikolu, k němu jsme jezdívali přes deset let k Makarské riviéře a on vždy z legrace říkával "támhle za tím ostrovem mám já svoji horu - ta se jmenuje po mně" A to byla právě ona, kterou zdoláváš se svými přáteli.:))
Jana Šenbergerová
Evi, když líbá Múza, to také není k zahození. :-)
Eva Mužíková
Děvčata, jak jinak.. když už nemám nikoho na to líbání, musím zabrouzdat občas do té erotiky, ach jo:))))
Zuzana Pivcová
Je to moc hezká reportáž o krásném koutu země. Začala jsem číst komentáře a tipla jsem si, že verše psala Evička. Tady nahoře se mi to potvrdilo.
Jana Šenbergerová
Dávám přednost rybičkám s artyčoky. :-)) Zítra si dáme oběd na Rybářském dnu na zlatohorském rybníku. Dala bych si candáta, ale asi bude jenom kapr.
Vanda Blaškovič
Opět výborně, Jano! Tipovala jsi správně. Básničku vysypala z rukávu Bertice = Eva Mužíková. A tímto obě získáváte první cenu ve formě artyčoků nebo rybiček...:)) vyberte si!...:))
Jana Šenbergerová
Elen, to máš asi na mysli pupavu bílou. Je bezlodyžná a roste na loukách a pastvinách. Vando, tipovala bych to na Evu M. :-)
Dagmar Bartušková
Vando. super. I ty verše mají šťávu.
Alena Tollarová
Sv. Nikola je vyšší než Říp? No to jsem blázen ... :) Vando, pěkně jsi nám ho přiblížila ze všech možných pohledů i s přístupovou cestou. Fakt to musí být nádhera stát tam a rozhlížet se. A Honzík? Až se ho za 15 let zeptají, jak se mu tam líbilo a on bude tvrdit, že neví, tak mu budou říkat: ale přece musíš vědět, vždyť jsi tam byl! :)
Elena Valeriánová
Uteklo mi to. Teď si uvědomují,že tomu, co jsme říkali chlebovník, tak to byly jakési růžice u země. A na Visu rostou stromy a taky se jim říká chlebovník a je to úplně něco jiného.
Vanda Blaškovič
Erotika na kříži: Moje kamarádka milá, na horu prý vystoupila, nedělá z nás blbečky, poslala i fotečky. Jedna ale v řadě chybí, Vando, tak to se mi nelíbí!!!! ......jak Tě strkaj k tomu kříži, prohejbaj se pod Tvou tíží. Kamarád se potí, bledne, textil se mu dole zvedne, když se dotknul zadečku, jásá, krása, panečku:))) Autorka neznámá. Nebo poznáte naší největší šoumenku??? Kdo to napsal? Jen ať to nezastíní mojí reportáž!!...:))))))
Elena Valeriánová
Jani,já nepoznala. A te
Vanda Blaškovič
Super, Jano, uhodla jsi! Děvčata, moc děkuji za reakce, pokud to jen trochu půjde, vezmu vás tam s sebou! Opravdu! Hlavně na ty kejtičky. visící od stropu..:))!! a pak třeba i na vrcholek, pokud se nám bude chtít...:))! Ale až pominou ta vedra...
Jana Šenbergerová
Vando, kdo by nepoznal tvé oblíbené artyčoky? :-)
Eva Mužíková
Teda Vando, to je zase krásná reportáž, tex i fotečky nemají chybu... /jedna tam ale určitě chybí:)))/ Jsi opravdu všestranný talent a stále obklopená mládím..
Alena Várošová
Vando,moc ráda čtu Vaše postřehy z různých cest a vždy je tam nějaký ten bombónek,nebo perlička.Krásně,detailně popsaný článek z Vašeho prosluněného Hvaru.Vando a v té vaničce byl fakt Honzík???Nebo jste si nesli s sebou zásoby nějakého dobrého šmaku a pitiva??????????? Pro případ většího zdržení na vrcholu? Moc se líbí fotky jsou jako pohlednice jasné,čisté,.Zejména ta,jak Vás tam strkají za zadek ta je boží. Nádhera.
Elena Valeriánová
Tak tam je fakt nádherně. Podobně jsme putovali po Visu, přírodou křížem krážem, všude spousta rozmarýnu. Pěkný článek jen doufám, že Hvar zůstane inadále bezpečné místo pro nás turisty. V Chorvatsku se cítím vždy dobře. Vando, hádám, není to chlebovník?
Jana Šenbergerová
Pěkně jsi nám přiblížila kus ostrova Hvar, a to nejen slovem, ale i obrazem.
Vladka Steinová
Vando, krásně napsaný, poutavý článek, přiblížení nádherného ostrova HVAR a moc pěkné fotografie! A malý Honzík to perfektně zvládnul !