Tip na dovolenou: Údolím 
Plakánku na Kost a ještě dále

Tip na dovolenou: Údolím
Plakánku na Kost a ještě dále

12. 7. 2015

Tak kam pojedeme letos na dovolenou? V Chorvatsku i v Itálii jsme už byli, co kdybychom se vypravili do východních Čech? Tak jsme jeli. Na internetu jsem našla ubytování v soukromé vilce v Sobotce za příznivou cenu a byli jsme tak v centru našich plánovaných i náhodných výletů po kraji. A že bylo co poznávat!

Nejprve jsme se prošli Sobotkou. Je to malé město s asi 2000 obyvateli. Velmi zajímavá je stará Sobotka s roubenými domky ve skvělém stavu. Dozvěděli jsme se, že zde také stojí rodný dům básníka Fráni Šrámka. Byl ale zavřený, zavzpomínali jsme si na Stříbrný vítr a Měsíc nad řekou a šli jsme dále. Nad městem stojí zámeček Humprecht ze 17.století, který jsme také navštívili.

Další pěší výlet nás vedl údolím zvaným Plakánek na hrad Kost. Ze Sobotky je to jen pár kilometrů nádhernou cestou mezi skalami s potůčkem a stromovými velikány. Jméno údolí je zvláštní, zeptala jsem se na to místních. Samozřejmě se k němu pojí tato pověst:

V blízkosti údolí žila chudá vdova se dvěma dětmi, které chodily do lesa sbírat houby a lesní plody, aby své matce pomohly. Jednou zašly daleko, strhla se bouře a děti zabloudily a nevrátily se. Marně je matka hledala a volala. Od té doby je při větru slyšet pláč dětí a matčino volání. Proto název Plakánek. I přes strašidelnou pověst nám cesta příjemně ubíhala a najednou se nám otevřel nečekaný pohled na mohutný hrad Kost, který není nic svému jménu dlužen. Je rozlehlý, pevný, s padacím mostem a mnoha schody. Byl postaven ve 14. století. Průvodkyně nás upozornila na zvláštnost věže, jejíž všechny čtyři rohy lze vidět najednou z jediného místa pod hradem. Samozřejmě jsem si to nenechala ujít a vyfotografovala jsem to. Zpět jsme se vraceli polními cestami okolo hřbitova, kde jsme navštívili hrob Fráni Šrámka.

I další dny nás čekaly nádherné výlety – do Prachovských skal, cestou jsme objevili velký rybník s labutěmi, nazývaný Věšák. Určitě ho poznáte, zde se natáčela scéna z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny a na skály kolem lezl Tomáš Holý se svým filmovým tatínkem Františkem Němcem.

Také návštěva Trosek byla zajímavá a náročná, vylezli jsme na rozhlednu na Babě a dívali se na Pannu. Obě věže byly vybudovány na sopouchách dávné sopky. Pod hradem ve skále jsou chodby a jeskyně ne zcela probádané, ve kterých se prý ukrývá poklad loupeživých rytířů Oty z Bergova, Šofa a Švejhara. V Rovensku pod Troskami jsme povečeřeli v příjemné restauraci a dozvěděli se, že zvony místního kostela jsou obráceny srdci vzhůru a až do revoluce ohlašovaly v radiu Praha 1 poledne.

Výlet do Hořic zabral celý den. Zde se vyrábějí známé Hořické trubičky snad v každém druhém stavení. Neodolali jsme a mlsali také. V Hořicích je známá kamenická škola, výtvory jejich žáků jsou všude viditelné. Nejznámější je hřbitovní brána s nápisem „Co jste vy, byli jsme i my, co jsme my, budete i vy“ zapsaná jako památka a na hřbitově je řada nádherných pomníků z první poloviny 20. století. Rozhodně stojí za prohlídku.

Na našich toulkách nás zaujala pozvánka na zámek Dětenice. Neodolali jsme a neznámý zámek navštívili. Přivítal nás krásně opravený objekt v upravené zahradě a dále pivovar a stáje s koňmi. Dále je tu již vyhlášená středověká krčma, kde si můžete vyzkoušet, jak se stolovalo před několika stoletími. Budovu jako téměř ruinu koupil Čechoameričan a za několik let z ní vytvořil prosperující objekt, kde je o turisty maximálně postaráno. Můžete se zde oženit, pořádat podnikovou veselici, je tu hotel, můžete se projet na koni. V zámku se provádí v dobových krojích, vnitřní vybavení je dobové, jsou tu nádherné obrazy. Také jsme se dozvěděli o vzniku názvu – v 11. století zde byl na lovu kníže Oldřich a v hlubokém lese našel opuštěné děti, kterých se ujal. Nechal zde postavit ves a na památku ji nazval Dětenice.

S výpočtem dalších zajímavých míst v tomto kraji bych mohla pokračovat, ale to zas někdy příště.

 

Můj tip na dovolenou či výlet - velká letní soutěž o pobyt v Česku. Napište do rubriky Moje cestování, kde jste byli, co se vám na dovolené či výletě líbilo, jak jste byli spokojeni se službami – ubytováním, stravováním, průvodci, delegáty cestovních kanceláří. Popište, co bylo na navštíveném místě nejzajímavější, co stojí za to vidět, ale i to, co se vám nelíbilo a co byste nedoporučovali. Článek nadepište Můj tip na dovolenou. Všechny příspěvky budou 30. září slosovány a vítěz vyhraje třídenní pobyt v některém z českých penzionů. Více informací zde
Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vanda Blaškovič
Zdenko, ještě že jsi připomněla Tvůj bezvadný článek z Českého ráje. Nerada bych o něj přišla! Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých věcí, které nenajdeme v průvodci. Dík,článek je autentický, jako bych tam s Tebou byla a prima fotky. Ahoj!
Elena Valeriánová
Lákavá pozvánka do kraje, kde mě mé nohy ještě nezanesly. Zajímavé fotky, ta hřbitovní brána je krásná.
Soňa Prachfeldová
Skvělá pozvánka , kam dřív zamířit ?
Zdenka Jírová
Omlouvám se za chybu v názvu - jedná se skutečně o rybník Věžák, špatně přečtený název. Děkuji za pochopení.
Hana Rypáčková
Je to krásný kraj světa a při cestách do Krkonoš se tam vždy zastavíme.
Alena Várošová
Moc pěkný tip na dovču i ta smutná příhoda v pověsti.Nikdy jsem v těchto končinách nebyla,takže touto cestou jste mi tento kraj s návštěvou hradu Kost a dalšími výlety paní Zdenko přivlížila,za což Vám sdrečně děkuji.
Alena Tollarová
Zase pozvánka do krásného kraje. Všude mimo Hořic jsem už byla. Ke krčmě v Dětenicích bych snad jen dodala, že pro útlocitné a nepřipravené to může být docela šok, když obsluha vás uvítá např. slovy: tak co budete chlastat? co budeze žrát holoto a pod. Tedy nevím dnes, má zkušenost je stará tak 8 let. Ale rozhodně stojí za návštěvu a vyzkoušení tamních dobrot.
Zuzana Pivcová
Hrad Kost a cesta Plakánkem ve mně zůstaly jen jako vzpomínka na výlet v dětství, zatímco Prachovské skály, Sobotku, Rovensko a další místa v Českém ráji, svém původním kraji, jsem měla možnost navštívit i později. V Hořicích jsem měla příbuzné. Jsem moc ráda, že jsem si s Vámi mnohé připomněla, děkuji.
Jana Šenbergerová
Východní Čechy nabízejí spoustu krásných míst k prozkoumání a obdivování. Z vámi pěkně popsaného znám jen Trosky a Prachovské skály.