Kloboučnická galerie. 
Kdo se také přidá?

Kloboučnická galerie.
Kdo se také přidá?

9. 8. 2015

Vážené kloboučnice, vážení kloboučníci, vážení ostatní, ještě neokloboukovaní čitatelé portálu i60.

Nyní, pokud máte čas, si přečtěte typickou ukázku, jak jeden dobrý nápad nám může udělat radost, evokovat zapadlé vzpomínky a může i dokonce rozšířit naše vědomosti. Na i60, na podnět Aleny T., vznikla liga kloboučníků a Radek C. vytvořil galerii těchto klobouků, tedy spíše jejich nositelek a nositelů. A já nyní apeluji na vás, vážení, nasaďte si klobouček a pojďte mezi nás. I bez klobouku se na vás těšíme!

Já jsem při včerejší návštěvě Splitu původně chtěla nafotit světoznámý Diokleciánův palác, ale když jsem uviděla tu záplavu klobouků a kloboučků, které na mne volaly:" Vyfoť nás, vyfoť nás", bylo rozhodnuto. Palác stojí století, ale kloboučky mohou vyprodat, že?! A tak jsem cvakala a cvakala, jako cvok...a nakonec jsem si jako cvok zase jeden klobouk koupila! No prostě cvok, cvak! ..:))

Na tržnici si mysleli , že jsem nějaká státní kontrola a vyndavali přede mnou živnostenské listy. Dokonce jsem byla požádáná jedním milým prodavačem, abych si stoupla za pult a chvíli ho vystřídala, nežli si pro ŽL doskočí. Vystřídala jsem ho, živnosťák jsem nechtěla a věřte, nevěřte, i jeden bezvadný klobouček jsem prodala malinké, černovlasé Japonce. Ta byla u vytržení z mých blond vlasů, ale hlavně z modelu, který jsem na ně narazila. Na oplátku fotila ona mne a nevím, nevím, co s těma fotkama v Japonsku provede. Právě ten můj model ji tak zaujal, že ho musela mít. Já se přiznám, že jsem si ho vzala spíše z recese. A tak jsem se octla za pultem obklopená klobouky.

Klobouky já miluji. Kromě různých letních mám samozřejmě klobouky i na jaro, podzim. Jen lituji, že skoro všechny mám v Praze, a tak je nemohu zdokumentovat. Přesto jeden, takový výjimečný, vyfotím. Vynořila se mi zapadlá vzpomínka, jak jsem ho kdysi kupovala. .Skoro jsem to již zapomněla... Jednou, dávno již tomu, jsem šla uličkami Malé Strany a natrefila zde na miloučké starožitnictví. Za výkladem jsem uviděla nádherný, blankytně modrý klobouček,s péry a síťkou. I s gumičkou pod vlasy. No, ten je kouzelný! Takový bonbónek! A již ho mám na hlavě, lítám od jednoho zrcadla k druhému, tváře mi červenají, na hrudníku a krku mi naskakují vzrušením červené fleky. Nakrucuji se před zrcadly. Ještě, že mne nikdo nevidí! Na štítku vidím, že se jedná o výjimečný výrobek z módního salonu paní Podolské. Vzrušení stoupá. Téměř nákupní orgasmus! Znáte to, děvčata!??...:))

Kdo asi nosil tento zázrak? To musela být šaramantní paní! Dozvídám se, že ho přišla zastavit jedna drobounká, křehká stařenka, která zažila bohatství, luxus, ale bohužel i pád, když manželovi znárodnili továrnu. Zažívala jako vdova nesnáze, a tak pomalu rozprodávala, co se dalo...trochu smutné, že.... Ale kam budu nosit ten klobouček já? Kupuji si ho jen tak pro radost. Paní prodavačka mi řekla, že až jednou pojedu  do lázní, až budu v letech, že ho budu nosit třeba na promenádě... No, v lázních jsem ho nenosila, to by mne nejspíše odvezli rovnou ve svěrací kazajce, ale, představte si, moji milí, že jsem ho měla na kebulce na vlastní svatbě, a to tady ve Splitu! Od té doby pro nás září hvězdy ve Splitu nad hlavou, pokud tedy není zamračeno, případně, pokud se neschyluje k bouři! A ty tady tedy jsou! Pravé balkánské! To si pište! Někdy je také možná nafotím.

Tak tedy, já a Split! To by mne, vážení, ani v nejdivočejším snu nenapadlo. Taková kombinace české ženy a slaného moře. No vidíte, a Split je pro mne nyní něco jako Karlovy Vary a moře je pro mne takový nekonečný Tálinský rybník, ale o něco ještě větší a více respektovanější. Oba, moře i rybník samozřejmě miluji. Ten punc výjimečnosti pro mne moře samozřejmě má, ale již s trochu obroušenými hranami. To určitě pochopíte. Pokud budete mít biftečky každý den, také si pochutnáte třeba i na bramborách.

A je to téměř již dvě desetiletí, kdy mi manžel klobouček na hlavu slavnostně posadil. Klobouček nyní visí na stěně jako dekorace společně s ručně vyrobeným zrcadlem, stejně blankytným. Každá žena, která se zde do zrcadla podívá, neodolá a klobouček si zkusí. Je fakt zázračný, z říše pohádek. No nevyzkoušejte ho!

P.S. Nedávno jsem přistihla i jednoho hocha, jak ho má na hlavě. Docela mu slušel a ani se nečervenal...proč také? Časy se mění....to za našich mladých let nebývalo!...:))

A nyní následuje trochu info z internetu: Poznejte město klobouků

Návštěvnické centrum Nový Jičín – město klobouků se nachází na náměstí v zrekonstruovaném domu u Laudona na Masarykově nám. č.45. Zve Vás na unikátní Expozici věnovanou technologickému procesu výroby klobouků. Seznámíte se s postupem výroby klobouků poutavou formou, zahrajete si na módní návrháře a vyzkoušíte si klobouky jak živě, tak interaktivně.

Díky tomuto jedinečnému programu se můžete seznámit s pozoruhodným procesem výroby klobouků, poznat jejich historii a rozšířit si tak své znalosti zábavnou formou.

V objektu Návštěvnického centra se nachází:

Expozice - technologie výrobního procesu, zkoušírna, ateliér
Turistické informační centrum
Galerie
Reprezentační prodejna klobouků Tonak
Klobouková kavárna Caffé Cappello

www.mestoklobouku.cz
www.novyjicin.cz
ww.icnj.cz

Takže, nejenom Králíci z klobouku, vstávat a cvičit!

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vanda Blaškovič
Vladko, Tvůj citát od Jana Wericha jen doplňuje kamarádskou atmosféru naší ligy kloboučníků. Mám ráda vzdělané, chytré, přející a velkorysé lidi. K těm Ty bezesporu patříš! Děkuji a těším se na Tvojí novou tvorbu. Postrádám ji na i60. Tak se , prosím, polepši.
Vanda Blaškovič
Zuzanoo, chci Ti jenom jednu větu, prostou větu, vyjevit....:)) Děkuji a krásný svátek! Ty dostihy, ty bych si ještě ráda zkusila..:) mám totiž jeden klobouček vyhlídnutý! Holky, JE BOŽÍ !....:)))
Vladka Steinová
Dobré a horké odpoledne. VANDA opět přesvědčila o svém literárním i fotografickém umění.To dosvědčuje i celá řada recenzí u článku. Napíši jen, krásné a doplním citátem ze své sbírky od Jana Wericha. "Člověk je doma tam, kde si pověsí klobouk".
Zuzana Pivcová
Je to až neskutečné, vidět tady tu širokou škálu klobouků, a to jsou vlastně jen letní. Je pravda, že s krátkými vlasy mi klobouky celkem sluší, ale stejně si na ně nepotrpím. Ještě tak před 10 lety. Většinou to ale dopadlo vždy stejně. Zaujetí, nákup, nošení tak 1 - 3x. úschova a pouť do obchůdku Sue Ryder nebo do charitativního kontejneru. Jsou typy žen, kterým klobouky (nebo třeba jen jeden klobouk) vyloženě sluší, Ty k nim taky patříš. Já zůstanu i nadále u různých čepic a letních kšiltovek. No, na Velkou liverpoolskou bych nesměla. :-))
Vanda Blaškovič
Zdeňko, jsem ráda, že čtete moje příspěvky a děkuji za milý komentář. Dovoluji si pozdravovat Vašeho muže. Určitě si již tady "místní" okloboukované i neokloboukované dámy a pánové všimli, že tvoříte manželskou dvojici. Jedna manželská dvojice již tady je. Snad také její hlava rodiny, jako autor kloboučnické galerie, najde po rodinných oslavách čas a chuť a ztratí zde slovíčko...ovšem, vedra jsou neúprosná. ... Přeji všem, hezký, pokud možno, deštivý den!
Růžena Antlová
Bezvadné klobouků spousta určitě bych neodolala a nakupovala i když klobouky nenosím jen takový slamák na zahrádku když hodně slunko topí. Ovšem ten svatební ten nemá chybu !
Vanda Blaškovič
Elenko, doufám, že jsi již našla šik klobouk a fotíš!!! Jarmilko, prosím, šup peruánský klobouk na hlavinku a taktéž do galerie! Jitko, ty mořská, poetická duše, jak to, že ještě nejsi v galerii?? Děkuji Vám, děvčata!....:)) mám radost..
Vanda Blaškovič
Alenko V., jsem ráda, že jsem Tě nadchla kloboučky, ale počkej, příště Tě protáhnu trochu historií - Diokleciánovým palácem v podzemí, to nebude žádné lážo plážo, ale bude tam CHLADNO !!! Aleno, děkuji moc za příspěvek. Nech se prosím vyfotit v klobouku a dej na svoje profilové foto. Ahoj.
Vanda Blaškovič
Kafová Alenko, Lidmilko, Hanko, Jano, Aleno Řípová.... byly-li vám "moje" kloboučky inspirací, je mi potěšením. Vy jste zase pro mne inspirací jako správné, bezvadné baby...:)) i když každá jste jinačí, jako ty kloboučky...:)
Zdenka Jírová
Moc se mi tvé povídání o kloboučcích líbilo, Vando. Já sice klobouky nenosím ani v zimě, za život se mi líbil / a i jsem ho nosila / jen jeden letní panama - bolero, koupený v Západním Německu při návštěvě manželovy babičky, pro kterou bylo neslučitelné, abych byla bez klobouku. Musím ale říci, že mně docela slušel -. bylo mi 20 let a asi mi slušelo všechno. Líbí se mi ale dámy, které umějí klobouky nosit.
Zdeňka Müllerová
Vando, také patřím ke kloboučnicím! Jen co jsem si dnes přečetla váš příspěvek, bylo mi to jasné! Kloboučky, hučky a čepičky všeho druhu nosím ráda a pokud se naskytne příležitost, klobouček na léto si vždy koupím. Protože na každou dovolenou chci nový, tak už jich mám doma pěknou sbírku! Když jsme kdysi v ochotnickém divadle potřebovali pro účinkující dámy kloboučky, mohla jsem směle posloužit a ušetřili jsme na půjčovně. V klobouku, také modrém, jsem se vdávala, ve slamáčku s velkou krempou jsem vyfocena mezi jahodami na zahradě, když mi byly dva roky. Je to legrační fotka, drobný obličejík není pod kloboukem skoro vidět. V Novém Jičíně jsme byli loni a nemohla jsem se nabažit nejen prohlídky vystavených vzácných exemplářů, ale přivítala jsem hlavně možnost mnohé si vyzkoušet na vlastní hlavě. Můj muž měl se mnou svatou trpělivost, protože ve všech mne musel fotit. Kamkoliv přijedu, u stánků s klobouky jsem jako u vytržení. Takže příští rok si ze Splitu určitě také nějaký přivezu.
Jitka Chodorová
Vando,opět jeden kouzelný článek od tebe, já sice nejsem klobouková,ale tvoje fotky jsou tak okouzlující,no a doprovodné slovo je poutavé, a přenáší mě tam, k vám.
Vanda Blaškovič
Krásné odpoledne, děvčata! Já začnu "od spoda". Ale nejdříve moc děkuji za komentáře, prostě parádnice mezi námi se nezapřou!!..:)) Květo, díky za reakci, ale já Nový Jičín znám, ale tedy spíše neznám asi jako Vy, takže Vaší iniciativě se meze nekladou...přesto děkuji!...:)) Maruško, opravdu měli stánkaři ze mne respekt...to víš, fotografující maniak...:)) proč nás a ty klobouky jenom fotí??!!
Jarmila Komberec Jakubcová
Moc se mi líbí móda klobouků i když sama je nenosím.Hlavně v přímořských oblastech ženy i muži bez pokrývky hlavy kloboukem nevycházejí.Moc mně zaujaly peruánské ženy se svými typickými černými klobouky.Tak jsem si tam také jeden koupila na památku.
Elena Valeriánová
Vando, Vando, to je kouzelný a veselý článek. Děkuji moc, přineslo mi to v dnešní horký den hezké osvěžení. Klobouky nenosím, ale ten Tvůj svatební bych si přesně tak pověsila do ložnice. Takže milá děvčata: Zn: sháním dámský šik klobou v krásné barvě. A ta kloboučnická galetrie - to prostě nemá chybu. Potěšila jsi mě! Přeji Ti hezký den.
Alena Várošová
Jé, úžasná galerie klobouků,to se mi napasou oči.Na ten nápad mohla přijít jedině Vanda.Krásné,milé a roztomilé kloboučky.Sama klobouky nenosím.Doma mám tři.Ale určitě z té široké škály klobouků bych si vybrala,ale vyzkoušela bych asi všechny..Prodavači by ze mně asi radost neměli.Moc se mi klobouky líbí a to nejen v obchodech,ale i na lidech co je nosí. Sama nevím kam bych je nosila,ale je to paráda.Moc se mi líbil Vandin nápad okloboukování i díky Aleně T, í krásné povídání,nemá to chybu.Vando. Tvůj svatební klobouček romantický, nádherný,neokoukaný,prostě světový. Moc děkuji tolik druhů klobouků i když v prodejnách i volně v ulicích jsem ještě neviděla.Názorná ukazka,smekám svůj právě nasazený kloubek.
Jana Šenbergerová
Vando, ty jsi neuvěřitelně nápaditý člověk. Tvůj svatební klobouček je líbezný a tvoje aktivity nedostižné. Z klobouků na tvých fotografiích bych si nejenže vybrala, ale nevěděla bych, kterému dát přednost. Naštěstí moje peněženka sotva stačí na pokrytí mých starých zálib, proto zatím vystačím s jediným letním a několika jarně-podzimně-zimními. Nikdy se ale nezapomenu otočit za okloboukovanou ženou. Je dobré být v obraze, inspirace se může kdykoliv hodit. :-)
Hana Rypáčková
Báječný výběr a hezké letní povídání.Vyměním řeku za moře!
Alena Tollarová
Před chvilkou jsem se vrátila z procházky a obřadně sundala svůj klobouček. Vážně ho nosím a nutí mě mou malou postavu prodlužovat co nejvíc a nechodit, ale kráčet. Otevřu naše íčko a co nevidím. Klobouková galerie. Dostala jsi mě. Asi bych tam propadla nejdřív euforii a pak zoufalství. Který vybrat? Vando, nenapadlo Tě tenkrát zajímat se o tu bývalou vlastnici Tvého krásného klobouku? Určitě by měla radost, jak si Ty toho, čeho se ona musela jistě s těžkým srdcem vzdát, považuješ. Doufám, že se naše řady okloboukovaných dále rozšíří a někde se sejdeme a pořídíme společné foto, to by bylo, že!
Lidmila Nejedlá
Ahoj Vandóóó...Split, Omiš, Rustiko, to znám velmi dobře a Diokleciánův palác jsem obešla mnohokrát. Uličky kolem jsou kouzelné. Pobývala jsem tam, když vysílal Radiožurnál přímo ze Splitu. Ale naše kloboučnická galerie vejde určitě také do dějin-:)
Alena Vávrová
Vando, ty máš prostě nepřekonatelné nápady a dovedeš je parádně rozvinout. Moc se mi to líbí - sice také nejsem klobouková - ale vybrala bych si z toho množství určitě nějaký "chic". No a ten tvůj svatební, ten nemá chybu!
Marie Foltýnová
Vando, klobouky nenosím,ale tady bych asi neodolala.Ale který vybrat,mezi tolika krásnými.S tím živnostenským listem jsi mě dostala.Byla jsi nejdůležitější osoba na tržnici a sklidila jsi respekt jako u nás Česká obchodní inspekce.
Květoslava HOUDKOVÁ
Milá Vando - dík za další TIP na výlet. Do Splitu bych už cestu nezvládla, ale do Nového Jičína mne určitě něco dopraví a expozici Kloboků navštívím. Mám novou TV = a tak ráda nově poslouchám i TV Region a TV Praha - zde je pořad "Sběratelé". Člověk, co to vede, má k dispozici kontakty na sběratele čehokoliv - tam byste získali další informace pro Ligu kloboučníků. Já klobouky nenosím - jsem menší postavy a s kloboukem bych byla jako "h .... pod lupenem", ale - pokud mne přijmete - do Ligy klob. bych se přidala. ( Znám mnoho žen - seniorek i mladších - přeptala bych se, zda mají a věnovali by klobouky pro Ligu a přes vás třeba do Nového Jičína - nějak bych tedy pomohla). Dík za odpověď na: kurzHoudk@seznam.cz