Kytarista Štěpán Rak
slaví sedmdesátiny

Kytarista Štěpán Rak
slaví sedmdesátiny

8. 8. 2015

Sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 8. srpna známý kytarista, hudební skladatel a pedagog Štěpán Rak. Všestranný hudebník rozvinul techniku takzvané pětiprsté hry na kytaru (tato technika je známá pod názvem Rakovo tremolo), která využívá aktivace malíčku hráčovy pravé ruky, což umožňuje nové výrazové možnosti jak v soudobých skladbách, tak i v klasickém kytarovém repertoáru. 

Štěpán Rak absolvoval studium hry na kytaru a skladby na pražské konzervatoři v roce 1970. Poté studoval na HAMU v Praze. Po studiích pracoval jako učitel hudby na lidových školách umění. V polovině sedmdesátých let působil ve Finsku, kde vyučoval na konzervatoři, pořádal zde koncerty i hostoval v místním rozhlase a televizi. 

V roce 1982 se stal na HAMU prvním pedagogem, který se věnoval kytarové hře. Významná je jeho dlouholetá spolupráce s hercem Alfrédem Strejčkem. Společně připravili koncertní projekt Vivat Comenius, věnovaným českému mysliteli Janu Amosi Komenskému. Obrovský hold Karlu IV., nejslavnějšímu českému králi a římskému císaři, vzdali projektem Vivat Carolus Quartus. 

V posledních letech se Štěpán Rak zabývá také kytaroterapií, jejíž je autorem. Jedná se o metodu, která účinkem mluveného slova a hry na kytaru působí terapeuticky na posluchačovu mysl. 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
K paní Ince letí z chatu gratulace.
Hana Rypáčková
Mám ho moc ráda....Přeji hodně vitality do dalších let.I tobě Inko -takové mládí.
Inka Babáková
Panu Rakovi přejei vše NEJ...hlavně hodně zdraví,štěstí. I já slavím,mám dnes 59,takže jsem o 11 let mladší :)
Jana Šenbergerová
V úterý jsme navštívili Cvilín a viděli tam tento plakát: http://www.krnov.cz/stepan-rak-quot-70-quot/a-1445 Oslavenci přejeme k narozeninám všechno nejlepší a posluchačům jeho koncertů, aby pro ně hrál ještě hodně dlouho.