Foto

Lva Trockého dostihli
komunisté i v Mexiku

21. 8. 2015

Ruský politik Lev Trockij, který zemřel 21. srpna 1940 v nuceném exilu v Mexiku, byl v roce 1917 druhým mužem sovětské revoluce. Po Leninově smrti v roce 1924 se ale stal vůdcem opozice a prosazoval mimo jiné omezení moci politbyra a demokracii ve straně. Jako kritik Stalina však záhy zůstal izolován a v roce 1929 byl vypovězen ze Sovětského svazu. Sedm let nato byl Trockij v Moskvě odsouzen k trestu smrti, který vykonal nakonec brutálně vykonal mladý Katalánec cepínem.

Lev Trockij (narozen jako Leib Bronštejn 7. listopadu 1879 v obci Janovka na Ukrajině) zakotvil v Mexiku začátkem roku 1937. Zprvu bydlel u malíře Diega Rivery, s jehož ženou, malířkou Fridou Kahlo, měl milostný poměr. Z tohoto důvodu, ale i kvůli politickým sporům s Riverou, se v roce 1939 z jejich domu odstěhoval do jiné vily v témže městě Coyoacánu (dnes část hlavního města), v níž je nyní Trockého muzeum.

První pokus o atentát organizovaný sovětskou tajnou policií ještě Trockij jako zázrakem přežil. V květnu 1940 přepadla jeho vilu dvacítka mužů v čele s mexickým malířem Davidem Siqueirosem, která doslova rozstřílela ložnici. Nedlouho poté zmíněný Katalánec Ramón Mercader (26) do Trockého nejbližšího okolí pronikl jako snoubenec sestry jeho sekretářky a jako "novináři, jenž žádá o zredigování článku" se mu podařilo 20. srpna 1940 zůstat s Trockým o samotě. Toho využil a napadl ho údery cepínem do hlavy. Druhý den Trocký v nemocnice zemřel.

Vraha zatkli hned na místě činu a posléze v Mexiku odsoudili ke 20 letům vězení. Po propuštění v roce 1960 odjel Mercader do SSSR, kde mu byl udělen titul hrdina Sovětského svazu.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vanda Blaškovič
Vladko, já mám ten film na DVD. Dříve při jeho sledování jsem dost dobře nechápala, proč se tam Trocký objevil. Nyní již to chápu. Ten film je skutečně výborný!
Vladka Steinová
Politik Trockij, jeho osud a vášeň, to vše je zasazeno do výborného filmu USA-Kanada-Frida z r. 2002, kde malířku Fridu vytvořila herečka SALMA HAYEK.Nedávno tento film uvedla ČT 2 a bylo právě možno sledovat pohnutý politický i milostný život Trockého v Mexiku.