Kopřiva dvoudomá a prázdniny

Kopřiva dvoudomá a prázdniny

31. 8. 2015

Tak prázdniny spějí ke svému konci, nekompromisně, letně, ale s konečnou platností a my to nijak nemůžeme ovlivnit. Teploty jsou stále na letních, dokonce tropických hodnotách. Musí se pořád hodně zalívat, jak rajčata či jiná zelenina, tak i kytičky, keře a stromy, které v tom prázdninovém vedru utrpěly na své kráse, ale i na jakési šťavnatosti, kterou od nich očekáváme.

Každý večer se musí ještě zalívat, naštěstí nám tu za prázdniny dvakrát zapršelo a v nádrži je nyní vody dost. Tak jdu napustit petky, ze kterých se mně dobře zalívá. Najednou cítím silnou,skoro palčivou vůni, která mně připomíná něco z dětství, určitě z prázdnin u babičky, nemůžu se mýlit.

Rozhlédnu se, kolem nádrže si hledá prostor několik rostlinek kopřivy dvoudomé, mají čerstvé, zelené vrcholky a ty dávají najevo, že nastal druhý čas v letošním roce, kdy můžeme s kopřivou pracovat v kuchyni, třeba do nádivek a salátů, ale i na očistné kůry v čajové podobě, právě tyto zelené vrcholky tak silně voní a mohou klidně nahradit mladé jarní rostlinky. Kopřiva je zastoupena i ve vlasové kosmetice, doma si můžeme připravit výluh,  a vlažným si splachovat umyté vlasy.

Kopřiva je nedoceněná léčivka, která obsahuje spoustu vitaminů, minerálů a taky železa. Používá se na pročišťovací kůry ve formě čaje. Toto je vhodné do konce května a pak zase nejdřív koncem srpna, když rostlinkám rostou zelené vrcholky, a to je právě teď a ta vůně mě nějak omámila a dohnala mě do vzpomínek na prázdniny, které jsme my děti trávily u babičky na vsi.

A prázdniny, které právě končí, a vzduch ještě voní po letních radovánkách, ale i ořezaných pastelkách prvňáčků, kteří se zodpovědně připravují na první školní den. Nějak moc se nás to už nedotýká, starší vnuci jsou už dospěláci, mladší vnuci studují oba na víceletém gymnaziu, starší Honzík je už letos středoškolák, mladší Ríšánek jde do sekundy.

Když budeme mít jen trochu štěstí a ve zdraví se dožijeme dalších roků, v roce 2022 nastoupí naše ještě nenarozená pravnučka do první třídy. Honzík bude mít po maturitě a Ríšánek těsně před ní. Je na co se těšit.

Prázdniny voní nejen po kopřivách, ale bohužel mají i svůj konec. A začátek školního roku má taky co nabídnout, naději, hezké dny babího léta, kamarádství a mnoho jiného, protože každý čas může být specifický a krásný. Tak sbohem Prázdniny, vítejme nový Školní rok!

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Na kopřivu nedám dopustit. Čaj z kopřivy je jediným čajem, kterým zažehnávám zimní rýmu, hodně pomáhá k odhlenění. Také jej piji i teď v létě, přidávám k zelenému čaji a dělám si letní limonády do džbánku. Je to dobré i zdravé. Přislazuji sirupem nebo medem a piji s plátkem citronu.
Vanda Blaškovič
Jitko, Ty ale umíš udělat chutě!....Potom není divu, že se Ti vnoučata rodí a rostou jako z "kopřiv"! Víš co je zdravé. Já se vždycky těším na nádívku s kopřivama a výborný je i kopřivový špenátek. Ty jako vynikající kuchařka jistě znáš. Tak ať nám rostou - kopřivy, houby i vnoučátka!
Olga Štolbová
Jitko, díky. Vidíš, celý život se člověk něco může nového dovědět. O kopřivě jsem myslela, že je léčivá jen na jaře. V roce 2022 bude mé pravnučce sedm let a snad ještě nějaké pravnouče přibyde. Přeju Ti spoustu radosti ze všech vnuků a na vnučku držím palce... *****
Jana Šenbergerová
Krásně jsem si početla, na čas dávno uplynulých školních roků i prázdnin zavzpomínala. Moc hezky jsi to, Jitko, napsala, a to nejen proto, že mám Kopřivu doma. Naštěstí mu nehrozí, že by nebyl doceněn. Myslí nejen na mě, ale i na mé zdraví. Navíc není žahavý a také mi voní, ale vůbec ne palčivě. Kdyby bylo nejhůř, určitě by mi také pořádně "vyčistil střeva". Jinak jsem moc ráda, že se mě ani konec prázdnin, ani začátek nového školního roku netýká. Učím se celý život a prázdniny už mohu mít kdykoliv se mi zamane.
Zuzana Pivcová
Moc se mi líbí, žes spojila informace o zahradě a speciálně o kopřivě, které fandím, s plány do budoucna. To je velmi rozumné. Říká se, že tím, že si člověk představuje něco budoucího, dokáže mnohdy překonat ne právě příznivou přítomnost, třeba vážnou nemoc.