Proč se ženy dožívají
vyššího věku než muži?

Proč se ženy dožívají
vyššího věku než muži?

12. 9. 2015

Proč žijí ženy déle než muži? Ještě před dvěma sty lety tomu tak nebylo. Se zlepšováním hygienických a zdravotních podmínek se pak prodloužil věk žen více, než tomu bylo u mužů.

Japonské ženy žijí v průměru téměř osmaosmdesát let. Muži v Čadu se v průměru dožívají sotva padesáti let. V Itálii je průměrná délka života u mužů 79,4 roku a u žen 84,82. Ať si vezmeme kterékoli údaje, vždy se ukazuje, že všude na světě žijí ženy déle než muži. Ne vždy tomu tak bylo: studie vědců z Jihokalifornské univerzity prokázala, že tyto tak výrazné rozdíly vznikaly ve skutečnosti až na počátku předminulého století. Za těmito změnami podle nich stojí častější kardiovaskulární choroby.

"Prokázali jsme, že ten trend, který dnes považujeme za běžný, tedy že se ženy dožívají vyššího věku než muži, se poprvé objevil u osob narozených na konci 18. století," vysvětlují vědci. Analyzovali údaje o 1763 osobách narozených mezi lety 1800 a 1935 ve 13 vyspělých zemích. Konstatovali, že v tomto období klesala úmrtnost, zejména díky prevenci infekčních nemocí, díky zlepšování stravy a celkově díky lepším životním podmínkám. Ženy však dokázaly využívat těchto pozitivních okolností účinněji a rychleji než muži, vysvětlují vědci.

Experti se soustředili pouze na dospělé osoby. Zjistili, že u jednotlivců narozených po roce 1880 se úmrtnost u žen snižovala o 70 procent rychleji než u mužů.

"Byli jsme překvapeni, jak se rozdíl mezi úmrtností mužů a žen, který začal vznikat kolem roku 1880, projevoval ve věkové skupině od padesáti do sedmdesáti let, ale po osmdesátce byl méně výrazný," uvádí šéfka týmu expertů, gerontoložka Eileen Criminsová. Podle vědců je jednou z příčin časté kouření tabáku, které způsobovalo o 30 procent vyšší úmrtnost mužů ve věku od padesáti do sedmdesáti let.

"V každém případě jsme bez ohledu na úmrtí způsobená kouřením konstatovali výrazný rozdíl mezi úmrtností mužů a žen vyvolaný obzvláště kardiovaskulárními chorobami," říká Criminsová. Stalo se toto: po odstranění příčin, které způsobovaly úmrtí stejně u mužů jako u žen, především infekčních nemocí, vzrostl výrazně dopad kardiovaskulárních onemocnění. A ta především postihují muže.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Jitko, všechno se v ším souvisí, jedno od druhého se odvíjí.
Libor Farský
Jituško, jsou i muži "samoživitelé" s dětmi a někdy dokonce i bez pomoci příbuzných. Takový život jsem prožil a nezdá se mi, že bych setrvačností vydržel víc. Naopak, když ty každodenní povinnosti o děti zmizely, odnáší to moje psychika a nastupují časté deprese.
Tomáš Horáček
Ne, ne, Jitko, správný chlap většinou dobrovolně neumírá, pohodlí a manželku má samozřejmě rád, ale přírodě se poručit nedá.
Tomáš Horáček
Jitko, říkáte to na můj vkus docela přesně. Možná to zní cynicky, ale poctivé ženy si prostě zaslouží na sklonku života od toho svého odpočinout.
Květoslava HOUDKOVÁ
Článek "vědecky" vysvětluje, proč je na světě "přebabíno"!
Tomáš Horáček
Dobrá otázka. Projel jsem pár webů a měl byste to od 100 tisíc korun výše, Libore. Ale možná bude lepší zemřít (ve srovnání s ženami) předčasně jako muž, alespoň já to tak plánuji :-)
Libor Farský
Nevíte někdo kolik by mě to stálo, kdybych se ještě nechal předělat na ženu?
Tomáš Horáček
Bral jsem jaksi automaticky že chlapi jsou odjakživa silnější pohlaví, ale méně vydrží (než ženy). A ono to platí jen čtyři generace nazpět. Zajímavé.