Jeníkova špacírka
ve znamení husitů

Jeníkova špacírka
ve znamení husitů

4. 10. 2015

Rok s rokem se sešel a máme tu další ročník Jeníkovy špacírky. Letošní výšlap je v duchu 600. výročí upálení Jana Husa a Stížného listu České a Moravské šlechty proti jeho upálení. I v okolí Okrouhlice se Mistr Jan Hus pohyboval, proto zde má bustu a svoji studánku. Začátek u školy zahájily děti sborovým zpěvem a hlavní organizátor několika slovy pozval všechny přítomné na špacír.

Jako průvodce jela husitka s vlajkou na koni. Cesta vedla jen chvilku vesnicí a pak už jen po louce a lesem. První zastavení a občerstvení po 3 km. Trocha dokumentace a po rázném rozkazu husitů "Vpřed!" prokračujeme směr-husitské ležení. Zadařilo se. Po více než hodince pomalejší chůze se v lese začaly rýsovat obrysy husitského ležení.

Netrvalo dlouho a jacísi žoldáci se snažili přepadnout náš špacír. Leč vzápětí zjistili, že nejsme nepřátelé, ale husitští bratři. Sám Žižka nám nabídnul posezení v tomto ležení a občerstvení. Špekáčky na husitském ohni chutnaly výtečně. Zapíjeli jsme tamním pivem, čajem a nabídnuta nám byla i ohnivá voda jménem Medovina.

Přijel Humpolecký sbor TUCET zazpívat pár husitských písní, které se nesly lesem. Velkým aplausem jsme je za to odměnili. Celé odpoledne bylo zakončeno na okrouhlickém hřišti, kde pořadatelé opékali kýtu, podávali guláš, párky a napekli výtečný štrůdl. Ke krásnému posezení hráli harmonikáři.

Počasí přálo, a tak špacírka - tentokrát Husova - se jaksepatří vydařila. Snad atmosféru přiblíží moje foto.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Novotná
Vaše komentáře hřejí.Děkuji.Ještě přidávám video objednané pořadatelem.Stačí kliknout na obrázek. http://www.tv-internet.cz/zpravy/jenikova-spacirka/
Jana Šenbergerová
Moc hezky jsi okomentovala zajímavou akci, Maruško.
Soňa Prachfeldová
Pěkný špacír s výbornou fotodokumentací. je prima, když se lidé umí bavit, hned je na světě líp.
Alena Tollarová
Každopádně to musela být hezká akce a ten koláček bych taky zakousla.
Eva Balúchová
Krásný výšlap,i počasí vám vyšlo.A ty koláčky jsou krásné,určitě i chutné. Velmi zajímavá akce,pěkně jsi nám ji přiblížila fotkami.
Jaroslava Handlová
Maruško, ty koláčky jsou naprosto bezchybné. Krásná fotodokumentace.
Marie Seitlová
Pěkně jsem si zašpacírovala, zajímavá akce doplněná fotkami. Maruško dík.
Hana Rypáčková
Pěkné a ty linecké koláčky opravdu husitské....