Konečně zase v Praze
aneb Úděl prarodičů (1. část)

Konečně zase v Praze
aneb Úděl prarodičů (1. část)

14. 10. 2015

Tak jsem zase doma v Praze, přátelé! Hlásím příjezd z teplých krajin! Přiznám se, že mi již Praha chyběla a vy také, moji milí. Předpokládám, že se uvidíme na některých akcích od i60. To bude prima!

Když jsem se během hodinového letu ze Splitu zase octnula nad naší zemičkou, srdce mi zaplesalo. Moře a hory se přeměnily v mělká údolí, lesy, pole a políčka. Z okna letadla vidím, jak se naše útulné, české vesničky krčí dole pod námi, na zemi. Jsou propojeny silničkami a stužkami třpytících se řek. Koukám, jestli neuvidím někde v mechu  schovanou nějakou houbičku! Tu nevidím, ale vidím Hradčany, Vltavu, Strahov, Dejvice, přistávací dráhu. A již jsme na zemi. Přistáváme jako do peřinky. Tak zase doma! Hurá!

Zatím se těším na všechno. Na češtinu, rodinu, vnoučátka, přátele, kulturu, sbírání hub a také na nakupování a na pořádné knedlo, vepřo, zelo! Rozlehlé vodní plochy nemusím na nějaký čas zase vidět. Přátelé, ptali jste se mne na olivy. Mám jednu smutnou zprávu. Letos u nás na ostrově Hvar nebudou olivy, nebude olivový olej. Na stromech není ani jedna maslinka vzhledem k mimořádně horkému a suchému počasí během léta. Škoda.

Ale doma je doma! Vnoučata skákají, jako by jim přiletěl Ježíšek! Ano, již se na vás moc těším, zlatíčka... Ve schránce jsem našla asi sto dopisů. Někam se mi zatoulal klíček od schránky, a tak vytahuji korespondenci drátěným ramínkem na šaty.

K mému milému překvapení mám ledničku naplněnou dobrůtkami, včetně mého oblíbeného šampaňského. Rodinka se postarala. Kufry tedy nechávám postavené v předsíni a natahuji se s potěšením na oblíbenou lenošku. To cestování letadlem je přeci jenom pohodička! V návalu euforie z návratu domů jsem si bouchla sama šampíčko, což často nedělám a dovoluji si připít, vám, moji přátelé, na zdraví!

To si budu odpočívat! Naplánovala jsem si po návratu do "civilizace" nezbytné akce jako kadeřníka, kosmetiku, doktory, cvičení, kino, divadlo, výstavy, koncerty a rozepsala vše hezky  do kalendáře.

Co to slyším? Aha, zvoní mobil.

Mami, prosím tě, moc se omlouváme, ale zítra potřebujeme vyjímečně odpolední hlídání našich dětí. Vlastně jen rozvoz dvou dětí po škole a školce na jejich sportovní aktivity. Sáru na gymnastiku a Dan na tenis. Pozemní hokej, piáno a koně mají jindy. Máš čas? Můžeš? Klíče máš u sebe, viď? Vysvětlím ti, jak to bude. Neboj, nic světoborného!  Ve 12.30 si u nás doma vyzvedneš dva batůžky a tenisovou raketu. Prosím, kup po cestě někde dvě litovky neperlivé vody. Děti budou mít na cvičení žízeň.

Ve 13 hodin vyzvedneš Sáru ze školky, ať je, prosím, vyčůraná. Ve 13.30 jí začíná gymnastika, tam ji jen odvedeš, převlékneš, nezapomeň na tenisky a vlásky svázat do culíku. Do patnácti minut, nejpozději ve 13.45 pak vyzvedneš Dana z družiny. Bude mít školní tašku a navíc sáček z tělocviku. Prosím, zkontroluj, zda má v tašce žákovskou, penál a na sobě svojí bundu.Posledně přišel v cizí. Někdy mívá v tašce i rozmačkanou svačinu, tak tu vyhoď, nebo sněz, jak budeš chtít. Odvedeš ho, prosím, na tenis, začíná ve 14 hod. Víš kde je tenisová hala?

Ve 14.30 se vrátíš zpět vyzvednout Sáru z gymnastiky. Do gymnastické haly. Víš kde je gymnastická hala?  Pak společně se Sárou půjdete nahoru do kopce k tenisové hale a vyzvednete v 15 hodin Dana z tenisu.Bude zpocený. Prosím, ať nenachladne. Sprchovat se nemusí. A následně všichni tři půjdete hezky domů. Všeho všudy ti to zabere, mami,  i s cestou takové tři hodinky. Děkuji moc, mami, pusa, spěchám, nezlob se...

A já vás, moji milí, zvu na tento přespolní běh či spíše maraton. Prosím, buďte mi oporou až do konce. Vydržte! Však to mnozí znáte, úděl hlídajících prarodičů..:))

 

Pokračování příště

Hodnocení:
(2 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Tollarová
Jakpak je asi na Hvaru? Ale i ubrečená Praha má svoje kouzlo, viď. A babičkování taky. Líbí se mi jablíčkovo-deštníkové foto.
Vanda Blaškovič
Milá děvčata, moc vám děkuji za přivítání. Myslím, že se určitě uvidíme. Pokud budu v ČR, přišla bych se do Letňan ráda podívat. A jinak to stihneme někdy později. Tedy pokud mne ten maraton okolo vnoučátek úplně neporazí....:))) Chci zpátky k mořííííčkuuuuu !!!....:)) pomooooc.....:))
Lidmila Nejedlá
Ahoj Vando, vidím, jak Tě rodina zaměstnala. Užívej si vnoučátek, užívej k oboustranné radosti. Uvidíme se zase v OC v Letňanech?
Jaroslava Handlová
Vítej doma, Vando. Připíjím na Tvůj návrat, snad nevadí, že zrovna nemám šampáňo, ale zcela nevýjimečně jen něco trochu obyčejnějšího? O víkendu jsem byla v Břevnově a taky v Dejvicích... Možná jsme se zase minuly jen o fous?
Eva Mužíková
Vrátila se Vanda, zas tu bude .. legrace... Ahoj děvče, vítej mezi námi.
Alena Várošová
Vítám Tě Vando doma ve své milované zemičce a připíjím na zdraví,že jsi opět doma.Určitě Tě tvojí blízcí postrádali a rovnýma nohama jsi skočila nejenom do moře,jak to umíš na Hvaru,ale právě do babičkovských starostí.I když to nejsou starosti a dle popisu v Tvém článku ti to jde náramně dobře.. Je to milé být babičkou a věnovat se vnoučatům dokud ti to čas dovolí.Ty jsi aktivní babička,plná energie.Určitě by jsi zvládla celou školku dětí a ne jen ty dvě Fotky opět úžasné.Nejvíc se mi líbí asi vnučka mezi jablíčky a podzim v Dejvicích a večerní park.Díky.
Jarmila Komberec Jakubcová
Milá Vnado tak tě také vítám doma, hlavně s tím "babičkovstvím" to nepřeháněj - jsi ještě mladé děvče.Užívej si prahy a já doufá, že se tam někdy někde potkáme.Nezlob některé "íčkaře a čky" aby z toho neměli nějaké zdravotní nebo psychické problémy
Marie Magdalena Klosová
Ano,jsi to Ty,milá Václavko,se svým humorem i poezií všedního dne.Vítám Tě doma.S tím babičkovstvím to nepřeháněj,ať se s Tebe nestane opravdová hlídací babička.Všeho s mírou !Ale zajdi ke kadeřnici,kosmetičce,butiku etc.etc....papa mm
Jana Šenbergerová
Ať žije česká babička z Chorvatska a je jí dobře v rodné zemi. :-)
Hana Rypáčková
To víš, to už nejsi na dovolené u moře.Hlavně, že se na to těšíš.Vítej v rodné zemi.
Jitka Chodorová
Ano, každá správná babička, a to ty jistě jsi, má čas od času milé povinnosti, postarat se o své vnuky, a věřím, že ty vše zvládneš, a ještě nás tady tím pobavíš. Rozumím ti, a ráda si tvůj článek přečtu až do konce, jako všechny tvé předešlé.
Vladka Steinová
Vítej v Praze,Vando! Začínají Ti běžné "povinnosti",snad hodně příjemné, ale i časově náročné, které známe všichni, co máme vnoučata. A jak to Ty brilantně a humorem Tobě vlastním popisuješ. Držím palce, at vše zvládneš a zbyde Ti čas i na ostatní naplánované aktivity ve Tvé milované Praze.