Albánie, Altin a senioři

Albánie, Altin a senioři

13. 10. 2015

Pan Altin Kutra je čerstvý čtyřicátník s vizáží a projevem mladého muže. Ve své vlasti, Albánii, žil do 19 let a pak odešel do Prahy studovat práva. Tady již zůstal a založil si tu rodinu. Je povoláním právník, jen letošní poslední tři měsíce pracoval jako delegát českých turistů na zájezdech Senioři 55+, pořádaných jednou cestovní kanceláří. Ke spolupráci s ní se dostal na doporučení někoho ze známých a této šance nelituje.

Altin mluví česky dokonale, dokonce umí vyslovovat ř, jelikož se obdobná hláska vyskytuje i v jeho mateřštině. Jako delegát je ideální. Zná obě země a mentalitu lidí, a proto dokáže českým turistům přiblížit svou rodnou zem mnohem víc než jen pouhými turistickými informacemi, i když těch nám pochopitelně poskytl také mnoho. Je vtipný, pohotový a v každém ohledu organizačně schopný a lidsky pozorný.

Altin mi ochotně zodpověděl mé otázky, směrované tematicky na starší populaci v Albánii v porovnání se situací u nás. Zde je souhrn jeho odpovědí:

Albánie je v současnosti věkově nejmladším evropským státem. Věkový průměr je 29,9 let. Způsobil to veliký nárůst porodnosti po roce 1990, tedy po zhroucení komunistické diktatury. Nedá se říct, že by zde vládla nějaká extrémní dlouhověkost. Muži se dožívají průměrně 76 a ženy 77 let.

Starší lidé žijí většinou se svými dětmi a vnuky. V rodinách je velká soudržnost. Domovy pro seniory běžně neexistují. Dostanou se do nich jen opravdu sociálně nejslabší jedinci, o něž se nemá kdo postarat.

Důchody jsou poměrně nízké. Rovněž zdravotnictví má co dohánět. Nemocnice nedisponují moderními přístroji a složitější operace včetně transplantací se provádějí pouze v zahraničí, což si průměrný občan nemůže dovolit.

Albánští senioři tráví svůj čas hlavně v rodině. Seniorské kluby nebo jen programy pro starší generaci nejsou běžné. Muži podobně jako v jiných balkánských státech často hrají v restauraci nebo někde na ulici šachy, domino nebo kostky. Ženy se starají o domácnost.

Starší populace nelpí překvapivě na jednom místě a ochotně se stěhuje za svými dětmi a vnuky i do velkých měst. Rodina je pro ně rozhodující a velmi rádi pomáhají s výchovou nejmladší generace.

Čeští senioři jsou daleko samostatnější, mají větší rozhled a zkušenosti, jsou většinou zvyklí cestovat. Albánští senioři jsou odchovanci komunistického režimu diktátora Hodži. Nesměli cestovat, neměli cestovní pas. Nepohybovali se ani volně po své zemi. Byli absolutně pod dozorem. Bylo jim stanoveno, kdy a kam pojedou na dovolenou, a to jen na poukaz. Jejich čas a život byl plně organizován a dnes už si na novinky netroufají.

Co se týče mentality, jsou starší Albánci, kteří podstatnou část života skutečně dost trpěli, mnohem vážnější a nenáročnější než Češi.

Altin má práci se zájezdy našich seniorů rád. Říká, že se od běžných trochu liší jen tím, že jsou poněkud organizovanější, je třeba věnovat účastníkům speciální péči, třeba pomaleji chodit, pomaleji a zřetelněji mluvit, trpělivěji vysvětlovat, volit snadnější způsob dopravy a dobře dosažitelné destinace. Na výletech dělat častější zastávky, v restauracích při objednávce obědů dát přednost lehčí stravě. Myslím, že toto vše splňoval jednoznačně i náš zájezd.

Závěrem chci říct, že zde nedělám reklamu ani cestovní kanceláři, ani delegátovi. Chci se jen podělit o své poznatky z cesty do neznámé země. Rozhodnete-li se tedy jet stejně jako letos já, doporučuji to udělat co nejdříve, dokud se Albánie nestane cílem nájezdu bohatých cizinců včetně Rusů, kteří pak jednou provždy změní ráz této osobité země.

Kdo ví, třeba se příští rok setkáme, s vámi, s Altinem a s Albánií.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
Děkuji Ti Zuzko, že jsem se mohla Tvým prostřednictvím trochu seznámit pro mne naprosto neznámou zemí... Jo, sluší Ti to, seniorko...
Alena Tollarová
Zuzko, díky za zajímavé informace a taky se těším na pokračování. Je to fakt lákavé. Už jsem A. taky měla v hledáčku.
Jarmila Komberec Jakubcová
Paní Zuzano a Jiřino děkuji za informace, které využiji při cestě do Albánie a pak vše nafotím a napíši zážitky na íčko.
Zuzana Pivcová
Promiňte, mluvím o cenách výletů, ne zájezdů.
Zuzana Pivcová
V cenách výletů byl oběd a různé vstupy. Je ale pravda, že někomu se ceny zájezdů zdály dost vysoké. Zájezdy se musely koupit až na místě a platily se zásadně v euro. Žádná nabídka místních CK, jako třeba na řeckých ostrovech nebo na Kypru, kdy jsem cestovala klidně s cizinci, neexistovala. Některé informace poskytnu ještě v připraveném závěrečném příspěvku.
Jiřina Votavová
CK je uvedena na fotografii autobusu. O výlety při pobytových zájezdech je malý zájem a často se vůbec nekonají. Snažíme si je zorganozovat sami, v ale Albánii asi ne. S CK si je musíte koupit a divím se, že cena výletu v Albánii je stejná jako třeka na Kanárech! Přikládám přehled výletů a cen popisované CK. http://www.dovolenaproseniory.cz/destinace/albanie-55/vylety/
Jarmila Komberec Jakubcová
Děkuji za velmi cenné informace, příští rok se do Albánie chystám a takový průvodce by nebyl k zahození.Asi jméno cestovky nemůžete prozradit?Letos jsem měla nabitý cestovní program a mrzí mně, že jsem to nezvládla.Na jaké úrovni jsou hotely se službami? Odpovídá počet hvězdiček evropským standartům?Určitě napište i další věci okolo této skoro neznámé zemi..
Lidmila Nejedlá
Ty seniorko jedna, nějak jsi nám tam omládla. S tou sklenicí Ti to sluší. A díky za informace o Albánii.
Lidmila Nejedlá
Ty seniorko jedna, nějak jsi nám tam omládla. S tou sklenicí Ti to sluší. A díky za informace o Albánii.
Jana Šenbergerová
Zajímavé, věcné, přesto pro mě naprosto nelákavé.
Hana Rypáčková
Moc děkuji, takové informace nejsou k zahození.Jen se na správného delegáta natrefit!