Foto

Když Chruščov mlátil
v OSN botou do stolu

12. 10. 2015

O jedno z největších diplomatických faux-pas v historii se před 55 lety postaral sovětský vůdce Nikita Chruščov, když 12. října 1960 během Valného shromáždění OSN začal na znamení svého nesouhlasu mlátit uprostřed plného sálu botou do stolu. K nezvyklé reakci ho přiměla otázka šéfa filipínské delegace Lorenza Sumulonga, která Chruščova rozčílila. 

„Jseš chudej Filipíňák! Blbej poskok a lokaj imperialistů!“ křičel prý Chruščov na Sumulonga, který vyjádřil své podivení nad skutečností, že Sovětský svaz napadá Západ za jeho imperialismus, a sám na druhou stranu spolkl a kočíruje celou střední a východní Evropu. 

Chruščov, jenž se do povědomí světové veřejnosti zapsal i několika dalšími výraznými epizodami, byl v roce 1964 jako první a nadlouho jediný sovětský vůdce zbaven všech stranických funkcí. Jeho oponenti jej obvinili z řady politických chyb, například mu byly dávány za vinu neúspěchy v zemědělství nebo zhoršení zásobování. Zemřel v ústraní o sedm let později. 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Chruščova jsem viděla jako dítě " na vlastní oči", když projížděl Ústím a Teplicemi spolu s Bulganinem. Ať byl jaký chtěl, ale zasloužil se o pád stalinismu.
Lidmila Nejedlá
N.Chruščov byl zvláštní politik. Pamatuji obrázky z novin : On a bolšaja kukuruza, on a bolšaja svjokla,,, byl to hospodář a lidé se mu posmívali a my mladí také. Úsměvy nám zamrzly při Karibské krizi. Kdyby se v OSN více bouchalo a ve světě méně válčilo....bylo by lépe.
Květoslava HOUDKOVÁ
Politiku jsem ani tehdy nesledovala, ale vím, že na českých polích hojně rostla "Chruščovova chlouba" = kukuřice. Čí chlouba je současná řepka?? - ví někdo?