Vánoce: Tradiční nebo odbyté?

Vánoce: Tradiční nebo odbyté?

29. 11. 2015

Tyto věty kolem sebe slyšíme čím dál častěji: Ne, my to s Vánoci nepřeháníme. Nepeču. Dárky si dáváme jen symbolické... Jako bychom se snažili vymezit proti předvánočnímu šílení obchodníků a všudypřítomným vlezlým vánočním reklamám. Ale není to dobře.

Tak schválně, kolikrát jste vyslovili nebo slyšeli něco takového?

Vánoce mají smysl slavit jen kvůli dětí.

Ne, stromek nezdobíme, stačí nám malá větvička.

Nepeču už řadu let, nemáme na cukroví chuť.

Místo dárků si dáváme peníze nebo poukázku do obchodů, je to praktičtější a každý si koupí sám, co chce.

Překvapení pod stromečkem? Ale prosím vás, na to jsme už staří.

Mnozí lidé se s přibývajícími roky bojí slavit, radovat se, užívat si. Vánoce mají spojené s obdobím, kdy děti byly malé a teď jim připadá zbytečné vytvářet tajemnou a slavnostní atmosféru plnou překvapení sami pro sebe.

„Vánoce by se neměly rozmělňovat v čase,“ říká psycholog Jeroným Klimeš. „Jejich podstata je spojena s momentem překvapení, s radostí. Ale když si místo dárku pod stromeček dáme poukázku a pak si za ni po Novém roce jdeme ve slevách koupit dárek, ten původní smysl se jaksi vytrácí,“ míní.

V touze po všem rychlém, výhodném a praktickém se pomalu odnaučujeme to, co bylo pro naše předky naopak velmi důležité: Umění slavit. Možná se nám zdá, že naši pradědové a prabáby jen krutě dřeli, aby se uživili, ale pravdou je, že lidé dříve více dbali na dodržování svátků a různých rituálů. Věděli proč. Měli se totiž na co těšit. A s těšením se žije lépe. My se o to nyní dobrovolně připravujeme.

„V posledních letech pokaždé před Vánoci nesu mamince malý stromek a ona mi za to vyhubuje, protože ho, podle svých slov, přece vůbec nepotřebuje,“ vypráví čtyřicetiletý lékař Miroslav z Prahy. „Na Štědrý den je máma u nás, ale před ním a po něm je sama doma. Nechápu, proč nechce mít byt vyzdobený jako mívala dříve. Najednou říká, že je všechno zbytečné. Pak přijde od sousedky a říká: Ta se zbláznila, všechno se jí tam blýská, má naklizeno, že se jí to chce dělat sama pro sebe. Mně se naopak přístup její sousedky líbí. Ovdověla, ale to přece neznamená, že se má vzdát toho, co dělá život příjemnějším. Pokaždé od ní z bytu pěkně voní svíčky, okna má nazdobená,“ vypráví Miroslav.

A další příběh. Dvaasedmdesátiletý Hynek loni před Vánoci přinesl domů velkou svítící hvězdu do okna. Jeho žena mu vynadala, že zbytečně utrácí. „Chtěl jsem vytvořit vánoční atmosféru,“ vypráví Hynek. „Mrzí mě, že se už s manželkou nepřekvapujeme dárky, nezdobíme byt. Syn žije ve Spojených státech, takže jsme o Vánocích sami a žena se tváří, jako by žádné svátky nebyly. Něco upeče, to ano, ale veškeré zdobení a kupování věcí spojených s adventem jí připadá zbytečné. Jenže já bych doma tu slavnostní atmosféru chtěl.“

No vida, a pak že mužům je jedno, jestli je doma nazdobeno a že je všechny ty předvánoční přípravy iritují. Nepodléhejme předsudkům a tomu, co čteme v ženských časopisech. Mnohdy by muži o Vánoce plné ozdob, dobrot a dárečků moc stáli a ženy naopak říkají: Fuj, my v tomto kýčovitém pojetí Vánoc a honbě za dárky nejedeme.

Vánoční výzdoba a dárky na nás v obchodech útočí už od října. Zkusme v tom hledat to hezké. Třeba si vzpomeňme na dobu, kdy se jakákoli věc musela v obchodech shánět a na cokoli, co by se dalo použít jako dárek, jsme stáli fronty. Co bychom tehdy dali za brouzdání mezi regály plnými pěkných věcí, okukování, posedávání v nazdobeném obchodním centru. K Vánocům toto vše prostě patří, tak proč se nad tím v poslední době tak často pohoršujeme?

Neznamená to, že musíme na zahrady zakoupit obrovské svítící soby a na okna zavěsit šplhající figury Santa Clausů. Ale zároveň nemusíme opovrhovat těmi, kteří tam ty soby a Santa Clausy mají. Protože Vánoce jsou od toho, aby se slavily. Je na každém, jestli si je udělá kýčovité a blýskavé nebo tiché a voňavé, ale každopádně by ty dny měly být jiné než jsou dny běžné.

A co vy? Necháváte se unést předvánoční atmosférou nebo se tváříte, že Vánoce jsou dny jako každé jiné?

 

 

Hodnocení:
(4.3 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Várošová
Vánoce jako takové nemám ráda.Dodržuji všechny zvyklosti od andventího věce vlastnoručně vyrobeného,na Vánoce svícen,který si vyrábím i na hřbitov.Totiž nerada peču vánoční cukroví,ale musím.Nemám na to trpělivost.Jinak dodržujeme všechny zvyky,včetně pečení vánočky,kapra nemíváme a jako rodina se scházíme.
Zuzana Pivcová
Nejde mi ani o to, něco dostat, ale naopak něco darovat. Vyhýbám se veškerému shonu. Mám radost z vánočních tradic, hudby, zvonků, vůní, světel, z trochu větší lidské blízkosti, která se nejspíš zase záhy rozplyne. Vzpomenu si na všechno a na všechny... Ano, jsem na vánoce pozitivně konzervativní. :-))
Květoslava HOUDKOVÁ
Tradice Vánoc je hezká - každý může dodržovat - samozřejmě dle své povahy, zdraví a financí. Nejhorší je čas předvánoční - to stoupající šílenství, spojené se stresem i zlodějnou - brr !
Naděžda Špásová
Vánoce od dětství moc nemusím. Dodržuji ale drobné tradice a zvyklosti jako živý stromek, kapr, bramborový salát a tak podobně. Druhý den se sejdeme s dětmi, no prostě takový normál. A samozřejmě dárky.
Zdenka Jírová
Vánoce - to je krásný symbol lidské pospolitosti ,míru a lásky. I když jsem už řadu let sama, zdobím si byt, na stromeček nemám už sílu, tak zdobím větev, kterou si dávám do velkého květináče, kdy kvete vánoční kaktus. Na balkoně mám truhlík, kam dávám smrkové větvičky a nějaké suché pozůstatky z letních procházek Vedle sypu ptáčkům, takže nají Vánoce i oni. Na Štědrý večer bývám u některé z dcer a s vnoučaty. Když byly děti malé, jezdívali jsme hned po Štědrém večeru na chalupu, kde jsme si ji vyzdobili po staročesku, na zahradě jsme věšeli pamlsky pro ptáky a chodili do zasněžené přírody na procházky. Byly to krásné časy. Rozhodně bych se o ně nechtěla dobrovolně připravit ani dnes.
Hana Šorejsová
Je pravdou , že vánoce nyní pro mnoho lidí znamenají, že se musí obdarovávat mnoha dárky a nemají na to. Já jsem vždy říkávala dětem : ozdobený stromeček, pohoda a klid, smažený kapr či řízek a bramborový salát, vanilkové rohlíčky a co víc si přát a ony se smály a pravily a dárky nebudou ? Já na to, když bude pohoda , tak určitě ano. Vždy jsme byla celá rodina pohromadě a dodnes to tak je. I když už naši nežijí, ale opět jsme vždy pohromadě. Komerční běsnění narůstá čím dál více, lidi se zadlužují a klasická tradice vánoc jim uniká. K vánocům patří rodina. Mnoho těch lidí, kteří jsou již postarší a nemají nikoho ?Je jen málo lidí, kteří si na ně vzpomenou a umí je obdarovat třeba jen večeří. I v tom vidím smysl vánoc. Vzpomenout i na ty druhé.
Eva Mužíková
Ještě maličkost - dávám si velkou práci s balením dárků, při dnešních nabídkách stuh, papírů atd... může z nich člověk vytvořit takové malé " výtvarné dílko".
Eva Mužíková
Jak jsem již někde psala, cukroví nepeču, dostávám jej. Neumím to tak "načinčat" a tak mi je líto surovin. Dokud jsem žila se synem, to bylo jiné. ALE, Štědrý den si vychutnávám stále, od zdobení stromečku / ten stojí u mých dveří na společné chodbě,/ uvnitř mám vzhledem k malým prostorám ozdobené větve/, po svítící domečky, okna ozdobená světýlky a na stole vlastnoručně vyrobený svícen. Štědrovečerní večeře u mladých, tam to letos bude nádhera. Koupili domek a už se těší, jak jej ozdobí. Hlavně kvůli malým dětem, ale pochopitelně i pro sebe. Každoročně na Štědrý den po obědě, za každého počasí podnikáme s Bertíkem dlouhou procházku. Když je nasněženo.. tak to je opravdu vánoční pohodička. Umím si, ač bydlím sama udělat vánoční svátky takové " srdíčkové"
Hana Rypáčková
Tradiční.
Jarmila Komberec Jakubcová
Budeme přítelem slavit první společné Vánoce bez dětí. Oběma je nám 70 let.Máme už koupenou jedli, kterou si nazdobíme a užijeme si vánoční atmosféru.Dříve jsem na Vánoce bývala v zahraničí nebo v lázních.