Šmejdi už i v politice

Šmejdi už i v politice

29. 11. 2015

Už se o tom napsalo hodně, takže všichni znají ten scénář. Atraktivní program, exkurze, pohoštění. Vše zdarma, včetně dopravy. Jedinou podmínkou je účast na prezentaci nekvalitního výrobku, běžným způsobem neprodejného. Nedávné události nám ukázaly, že se nemusí jednat o výrobek, ale i o nekvalitní politiku.

Tedy, kdy a kde to začalo? Není těžké to vystopovat. Téměř jistě již před rokem, kdy se prezident republiky nesetkal na shromáždění studentů 17. listopadu na pražském Albertově s právě příznivým ohlasem. Zřejmě už tehdy se začala připravovat strategie pro letošní veřejné vystoupení hlavy státu na stejném místě a ve stejný den. Cílem samozřejmě bylo, aby se na shromáždění nemohl účastnit nikdo, kdo by neprovolával slávu Miloši Zemanovi. Úkol nesnadný, ale hlava státu má přece určité, nemalé možnosti.

Tedy v první řadě bylo nutno prostor uzavřít a vpustit tam jen prověřené příznivce. To se podařilo. Jestli si myslíte, že SPSS (svaz přátel sovětského svazu) je minulostí, mýlíte se. Má svojí nástupnickou organizaci a právě její předsedkyně si prostor zamluvila na 17. listopadu jako organizátorka shromáždění a studentské organizace měly smůlu. Pak už zapracovala policie. Prostor vyklidila a uzavřela a před příchodem hlavy státu prohledala, z důvodu bezpečnosti. Studenti, kteří chtěli navštívit pomník, jež tento památný den připomínal, do prostoru vpuštěni nebyli. Pak tento uzavřený prostor předala organizátorům a ti už policii dávali pokyny, kdo má být vpuštěn a kdo nikoliv.

Jana Macalíková, mluvčí policejního prezídia situaci vysvětluje takto: „Úkolem policie bylo zabezpečit to prostranství pro chráněnou osobu číslo jedna, což je prezident republiky. Udělali jsme pyrotechnické kontroly a celý ten prostor jsme takzvaně zarežimovali. Poté, co jsme takto zarežimovaný a prohlédnutý prostor bezpečný předali organizátorovi, bylo už na něm, koho vpustí dovnitř. To už není záležitost Policie ČR.“

Snahu studentů položit květiny při výročí 17. listopadu k pamětní desce na pražském Albertově, kde se mělo o několik hodin později konat shromáždění příznivců prezidenta Miloše Zemana, označil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček za připravenou provokaci. Řekl to ve středu v České televizi.

Po zkušenostech z minulého roku, letos byl před tribunou vymezen uzavřený prostor do vzdálenosti, na kterou by bylo možno cokoliv hodit. Tento prostor by vypadal podivně, když by zůstal prázdný. Naopak, naplněný občany, kteří provolávají slávu Milošovi Zemanovi a nesou i příslušné oslavné transparenty, to by byl obrázek pro média. Ať celá republika vidí, jak Pražané oslavují svého oblíbeného prezidenta.

Kde vzít těch několik desítek lidí provolávajících slávu a nadšeně tleskajících při projevu? Zda to dostal hradní kancléř Vratislav Mynář za úkol a nebo se sám nabídl, že to zařídí, to není rozhodující. Ale po té, co ho prezident nechává v úřadu navzdory tomu, že neprošel a nikdy ani nemůže projít zákonem předepsanou bezpečnostní prověrkou, je tak loajální, že bych sázel na jeho vlastní iniciativu.

Kancléř pochází z moravské obce Osvětimany. Zde je známou a veřejně velmi činnou osobou, podnikatelem a členem zastupitelstva. Proto se také zde objevily plakátky, zvoucí na zájezd, který se je tak shodný se zájezdy, které organizují ostatní „šmejdi“. Zdarma zájezd do hlavního města. Zajištěna nejen doprava, ale i atraktivní exkurze do veřejnosti nepřístupných prostor Pražského hradu, kde bude připraveno pohoštění. Ovšem s účastí na shromáždění na podporu prezidenta. Zadarmo vám nikdo nic nedá. To je samozřejmé. Z náměstí odjíždí v 9:00 hod. autobus. Druhý autobus byl vypraven ze Zlína. Prakticky byla celá akce organizována soukromými osobami. Nejen starostou obce Osvětimany Otakarem Berkou (KSČM), ale také asistentkou náměstka hejtmana Zlínského kraje Hanou Petržalkovou. Ta uvedla, že z pověření 1. místopředsedy KV SPO (Zemanovců) Lubomíra Nečase.

Po příjezdu do Prahy byly účastníkům rozdány připravené transparenty s velkým, výrazným nápisem „AŤ ŽIJE ZEMAN“. A to ve dvou variantách. Jedna varianta byla jen text a druhá s textem a podobiznou. Starosta zařídil průchod do prostoru přímo před podiem. Jakým způsobem probíhal nábor ostatních „příznivců“, kteří byli po skupinkách na shromáždění vpouštěni, to nelze prokázat. Jistě na shromáždění byli i příznivci Martina Konvičky, předsedy hnutí „Blok proti islámu“, který se na pódiu také angažoval.

Po úspěšné demonstraci autobusy zájezdu zamířily na Pražský hrad. Projely bez jakékoliv kontroly do garáží prezidentské kanceláře a tito privilegovaní návštěvníci bez bezpečnostní kontroly byli provedeni reprezentativními prostorami, do kterých mají šanci vstoupit jen ti nejvyšší domácí a zahraniční političtí činitelé. Pozdravil je sám pan kancléř a nabídl jim „drobné občerstvení“. Podle fotografií a filmových záznamů docela dost bohatý raut. Elegantní číšníci, luxusní nádobí. Jak pro zahraniční diplomatickou návštěvu.

Není divu, že se zájezd líbil účastníkům i pořadatelům. Mně osobně ne. Kdo ho financoval, se zatím nepodařilo žádnému novináři dohledat. Když bychom si objednali podobný zájezd u cestovní kanceláře a k tomu tak bohaté pohoštění s obsluhou u cateringové společnosti pro cca 80 lidí, to by se nám asi protočily panenky. Ale jak už jsem zde v textu uvedl, nic není zadarmo. Když se chci prezentovat v médiích jako populární politik a přitom jím nejsem, to se musím dost plácnout přes kapsu. (Přes státní?) Nejde jen o peníze. Otázek je víc. Ale ty už si položte sami.

                                                                                                         

Článek je psán na základě všeobecně dostupných, formálně ověřených, veřejněprávních zdrojů. Např.:  

Česká televize
Lidové noviny
Ukacko.cz
Blesk
Eurozpravy.cz
Parlamentní listy

     

 

     

Hodnocení:
(3.8 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
František MENDLÍK
Líbí se mi jak jsou příznivci Knížete pána zděšeni, že se také lidé zatávají Zemana. Po pravdě řečeno když při odchodu Knížete Pána z čela TOP 09 mluvili reportéři o charizmatu, připadal jsem si jako při sledování dobré veselohry.
Jiří Libánský
Je mi jasné, že příznivci Miloše Zemana jsou schopni prohlásit natočené filmy i fotografie za vymyšlené a zmanipulované. Ale každý si může udělat názor sám, kde tady je tady manipulace. Já si ho udělal. Očerňování je, když se někomu přisuzuje něco, co neudělal. Ne, když se pravdivě zveřejní to, co udělal.
Ladislav Vesecký
Paní Jírová, máte plnou pravdu a ztotožňuji se s Vámi. Pane Libánský, velice dobře rozpoznám jablka od hrušek a také ty, co očerňují našeho prezidenta! Takový článek si uveřejňujte na zdroje, které jste dolu zveřejnil. Tady je i60. Nepolitický! nujte
Zdenka Jírová
Pan Libánský si zřejmě neumí udělat vlastní názor, když musí papouškovat diskutabilní tisk, který zpívá podle toho, kdo ho platí. A na svém názoru o urážení prezidenta trvám. Byl zvolen většinou národa, ať se to Kalouskům, a knížatům líbí nebi ne. Musíte se s tím smířit i Vy, počkrjte si do příštích voleb, máte možnost volit třeba někoho s těmi vajíčky.Zajímalo by mne, jstli jste byl spokojený s minulým prezidentem Klausem a pokud ne, házel jste na něho také vajíčka / teď to myslím obrazně/? Pokud si vzpomínám, tak s ním byl spokojen málokdo a způsob jeho zvolení se probírá ještě dnes, ale podobnou "sprostou" kampaň proti němu, jakou podniká Kalousek a spol, si nepamatuji.
ivana kosťunová
Právě ten vysvětlovací článek byl zbytečný. Vše proběhlo v tisku.
Jiří Libánský
Velmi dobře to napsala paní Kosťunová. Sami si umíme vyhodnotit události. Proto jsem napsal tento článek. Ať si každý sám vyhodnotí událost s náborem tleskačů a jásačů s využitím státních prostředků a institucí.
ivana kosťunová
Původně jsem se nechtěla těchto diskuzí zúčastnit, ale nedá mi to. Prezident nerozděluje společnost, nemůže rozdělovat něco, co už je rozdělené. Už dlouho nevyznáváme politiku jedné strany a toho jediného správného názoru. Politických stran a tím i politických názorů máme více a buďme rádi, že tomu tak je. O tom, který názor získá nejvíce příznivců. rozhodují demokratické volby, kde někdo vyhraje a někdo jiný musí zákonitě prohrát. Ještě nikdy jsem se po r. 89 nesetkala s takovou agresivitou stran, které volby prohrály. Manipulace veřejným míněním pomocí médií je tak nepřiměřená, že paradoxně panu prezidentovi přivádí další sympatizanty. Jsme lidé přemýšliví a různé události si dovedeme vyhodnotit bez samozvaných vysvětlovačů, kteří se nám snaží vtlouci do hlavy zase jen ten jediný správný názor. Je první týden adventní- pokoj lidem dobré vůle.
Tomáš Horáček
I tato diskuse svědčí o tom, jak Zeman rozděluje společnost, namísto, aby ji stmeloval. Mrzí mne, že některým lidem stačí v rozjitřené době laciná líbivá slova, která prezident tak rád vypouští.
Jiří Libánský
Pane Mendlíku. Vrhání vajec jako formu protestu jsem nikdy neschvaloval. To, že Miloš Zeman nechtěl připustit, aby se shromáždění mohl účastnit někdo, kdo nesouhlasí s jeho jednáním a politikou, o tom jsem přece v článku psal.
František MENDLÍK
Vážená paní Klosová. Nechci se opakovat, ale jestliže akce na podporu Prezidenta republiky byla podle vás trapná, byla ta vajíčková akce před rokem dalako trapnější. To snad uznáte. A nepotrestání organizátorů a viníků je akce těch pravých šmejdů!
František MENDLÍK
Vážený pane Libánský. Sám jste se přiznal k vlasnoručně vyrobené červené kartě a souhlasil s vajíčkovým atentátem před rokem. Copak nevidíte, že Prezident republiky nechtěl připustil podobnou ostudu co se stala v loňské roce?
Jiří Libánský
Vysvětlete mi, paní Jírová, jaký je rozdíl mezi organizací zájezdu na podporu prezidenta a organizací zájezdu s prezentací výrobků. Samozřejmě, kromě toho, že prodejní zájezd plně financuje nějaká soukromá firma. Takže přes hranu je podobné jednání, nikoliv to, že se o tom napíše. A i když nejsem rasista či xenofob, před islámskou kulturou varuji také, kudy chodím. To všichni zde na portále vědí.
Zdenka Jírová
Pane Libánský, srovnávat "šmejdy" při prodeji nekvalitního zboží s prezidentem republiky je trochu přes hranu, nemyslíte? Proč " chudáci studenti". kteří chtěli položit kytičku nepřišli před plánovaným shromážděním? Připomíná mi to české rčení: Kdo chce psa bít, vždycky si hůl najde". Vy víte určitě, že v době, kdy jsou páchány atentáty na kdekoho neměl být náš prezident chráněn? Vy označujete za provokaci transparenty pro Miloše Zemana za provokaci? Rozdávání červených karet velvyslanectvím USA za provokaci nepovažujete? To , že nás náš prezident varuje před islámskou kulturou a potencionálními teroristy mezi imigranty se Vám nelíbí? Co by se Vám tedy líbilo, aby u nás bylo to, co ve Francii nebo Německu? Zamyslete se než zas budete psát podobný článek - nebo jste mluvčí Kalouska?
Marie Magdalena Klosová
Akce na podporu prezidenta byla pro soudného člověka trapná a vypovídá hodně o naší politické realitě.A jestli prezidentovy názory jsou "rozumné" ukáže budoucnost.jeho demonstrování jakési moci dělat si a říkat si, co se mu /z/líbí se mi nezdá vhodné.Například kouřit tam,kde je to zakázáno,nebo svým způsobem "propagovat" svým vlastním"příkladem pití alkoholu a kouření.
Zuzana Pivcová
Přiznám se, že jsem to vystoupení ani nesledovala. Ve všech minulých režimech byly veškeré masově oslavné či odsuzující manifestace a demonstrace násilné a nepoctivé. Ať to byla demonstrace loyality protektorátu k říši po atentátu na Heydricha, ať to byl Vítězný únor, smrt Stalina či Gottwalda, různé rozjásané prvomájové průvody defilující před mávajícími politiky. Už jen ty jednotné transparenty svědčí o zaranžovanosti akce. To se mi opravdu nelíbí.
Libor Farský
Kdo chce s vlky výti, musí z toho něco míti. Stačí jen šmejdit po výhodných příležitostech. Bohužel to platí obecně, nejen pro Zemanovce.
Hana Rypáčková
Četla jsem to a přirovnání ke šmejdům sedí.Co by jste od sebestředného jedináčka z Kolína očekávali. A když někoho naštve, náramně se baví. Co to byly pražské kavárny? Život pražské společnosti v průběhu 19. století a první poloviny 20. století probíhal v literárních salonech, kavárnách, stolních společnostech a v hospodách. Vždy to byla místa setkávání; nejdříve nově rodící se české společnosti, později tyto prostory přispívaly ke vzniku moderních směrů v literatuře. Prostředí, kam se chodilo „za múzami“, tj. jak za zábavou, tak za vzděláním, ovlivňovalo charakter české kultury.
Jiří Libánský
Odpověď paní Jakubcové. O šmejdech prodávajících nekvalitní zboží se zde na portále hodně psalo a přitom fakta byla čerpána z různých, již uveřejněných informací. A už i z prvních komentářů je vidět, že je kauza považována za jakousi vymyšlenou fámu. Není. A možná je na i60.cz dost čtenářů, které zajímá, jakým způsobem si politici budují mediální obraz. Já sám s islamizací Evropy nesouhlasím. Všichni vědí, že jsem členem motorkářské skupiny Blanických rytířů, která vznikla na obranu a podporu české státnosti. Ale rozhodně nehodlám podporovat žádné extremistické skupiny. Stejně tak nehodlám podporovat politiky, kteří současnou situaci jen využívají pro svou kariéru.
Jarmila Komberec Jakubcová
Pane Libánský, pokud jste to nepsal k vůli hvězdičkám tak proč jste článek psal? Článek nemá žádnou vypovídající hodnotu, jen opisujete části z článků již uveřejněných. Nejsem obdivovatelka pana prezidenta jak jsem se zmínila ale lidé v této těžké době oceňují hlavně jho rozumný přístup k otázce emigrantů. Nebo chcete abychom abychom o vzoru Německa si do České republiky nabrali emigranty?
Tomáš Horáček
Zcela souhlasím s panem Libánským, fraška na Albertově byla ostudou této republiky a neušla pozornosti všech důležitých zahraničních médií. Ta mají těžko něco společného s "pražskou kavárnou".
Jiří Libánský
Pane Vesecký, pletete dohromady jablka a hrušky. Jako "Pražská kavárna" je pejorativně označován pouze subjektivní pohled intelektuálů na vývoj politických událostí. V uvedených zdrojích je však obsažen naprosto neovlivnitelný fotografický a filmový materiál, jakož i oficiální vyjádření zúčastněných osob, politiků a tiskových mluvčích celé události. (každý z uvedených zdrojů pod článkem je rozkliknutelný a tak si to můžete snadno ověřit) Blesk jako zdroj jsem uvést musel, jelikož jsem u článku použil jím zveřejněnou fotografii. Pokud do této kauzy nějakým způsobem vstupuje "Pražská kavárna", je to pouze snaha, aby s těmito politickými praktikami byla veřejnost seznámena. Samozřejmě počítám s tím, že nekritickým příznivcům Miloše Zemana takovéto zveřejňování milé nebude a hodnocení článku to ovlivní. Ale s tím počítám. Kvůli hvězdičkám jsem to nepsal.
Ladislav Vesecký
Článek je psán na základě všeobecně dostupných, formálně ověřených, veřejněprávních zdrojů. Např.: Česká televize Lidové noviny Ukacko.cz Blesk Eurozpravy.cz Parlamentní listy To vše Pražská kavárna.
Jarmila Komberec Jakubcová
Šmejdi jsou fakt všude a v politice je jich poměrně dost. Do parlamentních politických stran vždy vstupují lidé s vizí, že získají moc, peníze a právě ti se pak stávají tzv."kmotry" a nakonec stranu pomalu zničí - zářný příklad je ODS.Zemana jsem nevolila, ale dnes děkuji Bohu, že ho máme za prezidenta.
ivana kosťunová
Prosím ne ... alespoň v tento čas politiku nee