Izraelské kočky

Izraelské kočky

1. 12. 2015

Při svých cestách do zahraničí vždy fotím kočky, které vidím v ulicích, parcích či u hotelu. Kde jsem je nikdy nefotila, byla Brazilie, protože jsem tam prostě žádnou nespatřila. V Izraeli a na palestinských územích jich žije podle Organizace na ochranu zvířat cca dva miliony. Tak velký počet koček způsobuje znečišťování, možnosti přenosu různých onemocnění a další problémy. Přesto, že Izrael je sekulární stát, ve vládě jsou zastoupeny i ultrapravicové náboženské strany, a tak došlo k následující diskuzi:

Když na ministerstvo životního prostředí dorazil dopis od ministra zemědělství, strhl se velký povyk. Ministr totiž navrhoval deportovat toulavé izraelské kočky do zahraničí, protože kastrovat je nejde, neboť to odporuje židovským náboženským zásadám.

Izraelce to pobavilo i pobouřilo zároveň. Jak sděloval ministr zemědělství vyhoštění koček do zahraničí by prý znamenalo nejen vyhovět zákazu kastrace, kterou židovské právo považuje za násilí na zvířatech, ale i naplnit biblické přikázání osidlovat planetu Zemi.

Na sociálních sítích se ministrův návrh setkal s kritikou i posměšnými poznámkami. Reagovala řada běžných Izraelců, ochránci zvířat i politici, Poslanci parlamentu kritizovali ministrovu myšlenku jako "středověkou" a ministra obvinili ze snahy, učinit z Izraele teokratický státní útvar - tedy režim, který se odvolává na božské právo.  

Izraelem zněl hlas, že tento návrh je nemorální. Dnes jsou to kočky. Zítra najde ministr náboženský důvod, aby odsunul lidské bytosti, zaznívalo z poslanecké sněmovny.

Lehčí formou reagovala ministryně spravedlnosti Cipi Livniová. Na Twiteru zveřejnila fotku se svou černobílou kočkou a komentářem, že ji rozhodně nechystá pořídit cestovní pas.

Nafotila jsem několik kočičáků a myslím, že jsou stejní jako naše kočky domácí. Je škoda, že právě Izrael, který je nejvyspělejší zemí Blízkého východu, není schopen vyřešit problém toulavých koček.

Naopak se mi líbí přístup Španělů na Gran Canarii, kde v r. 1992 nebylo pro kočky k hnutí. Byly prostě chudinky všude a množily se naprosto nekontrovatelně. Dnes jsou vykastrované a u hotelu jsou většinou jedna či dvě. Pomohly Organizace na ochranu zvířat, které se o kočenky na ostrově starají.  

Poznámka - informace  o kastraci byly čerpány z izraelských sociálních sítí

Hodnocení:
(3.3 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Květoslava HOUDKOVÁ
KÁVU nerada = nepiji, ale určitě se najde něco dobrého, s čím "budu hřešit" a kočičky mi přitom budou asistovat - už se těším.
Hana Šimková
Týrání nevinných zvířat by se mělo brát jako těžký zločin.
Jiřina Votavová
Kočičí kavárny jsou nejen v Praze, ale byly a snad ještě jsou i v Brně, Olomouci, Opavě a třeba i v Karlových Varech. Informace jsem našla ve vyhledávači na Seznamu. Všechna zvířata mám svým způsobem ráda. Jednu kočičí kavárnu v Praze jsme kvůli malým dětem navštívili a ty měly ohromnou radost. Pro milovníky koček to může být senzace, ale my raději volíme kavárnu klasickou.
Zuzana Pivcová
Já už jsem byla v kočičí kavárně v Karlíně a pak je ještě na Smíchově blízko Kinského zahrady a na Žižkově poblíž vysílače.
Zdenka Jírová
Neví,. jestli se smát nebo plakat na dizrarlskými zákony. Úplný středověk. Bohužel, připomíná mi to muslimské středověké zákony. Přitom jsem vždy myslela, že izraelský stát je moderní stát v 21. století. Vím něco málo o židovských zvycích, považovala jsem to za podobné zvyky našich katolíků. Je to jejich soukromá záležitost a mne k tomu nenutí. Ty ubohé kočky jsou ale k politování, ani nevědí, co rozhoduje o jejich zdraví. Náboženský fanatismus se do našeho století už opravdu nehodí.
Jarmila Jakubcová
Kočičí kavárny už jsou i v Praze?To fakt nevím. Setkala jsem se s nimi poprvé ve Vídni.Jinak moje Britunka i Piškot také pacičky nepodávají, každá kočka má svou povahu a je jedinečná bytost.Oba jsou vykastrovaní - jsem sice Židovka. ale sekulární.
Květoslava HOUDKOVÁ
V Praze už jsou 3 Kočičí kavárny, dám si doplněk k Vánocům: některou určitě navštívím. Provoz je tam povolen i kontrolován hygienou a kočičky/kocourci jsou mazliví.
Dagmar Bartušková
S množstvím koček jsem se na svých cestách nesetkala, ale se psy ano, hlavně v Thajsku. Takže mi zatím nevadí. Ale s jednou takovou jsem tak trochu na kordy. Na nedávném mejdanu u Olgy mi její rozmazlená kočka Míša nepodala packu.
ivana kosťunová
Nechtěla jsem se opakovat, jen jsem chtěla poděkovat za zajímavé informace o mých oblíbených šelmičkách.
ivana kosťunová
kočky-vznešená nezávislá elegantní zvířátka občas si mě nějaká kočka vybere za svého hostitele a to se potom nedá nic dělat, nastěhuje se k nám a ovládne naši domácnost. Jsou to vznešená a nezávislá zvířátka.
Alena Várošová
Díky paní jarmilo za info o kočkách.Kočky jsem viděla všude,kde jsem byla na dovolených . V hotelu venkovní posezení,kde chodí mezi stoly klientů a někomu to vadilo..Pokud mně nelezou po stole,tak mi kočky naprosto nevadí.Mám ráda kočky i doma,ale nemám žádnou,když je pes.
Lidmila Nejedlá
Jarmilko, to je zajímavý článek o kočkách. Kdo by to řekl, že mohou být problémem, který řeší ministři a parlament. Je svatá pravda, že co se nekontroluje, to se přemnoží.
Květoslava HOUDKOVÁ
Náboženský fanatismus nebo blbé hlavy - někde je to asi jedno. Dcera má kocoura (11 r.) a kočičku (4 r.). Jsou mazlíčci, přesto jsou kastrovaní,. Drží se na vlastní, maxim. sousedově zahradě, žijí v pohodě a rodina dcery v klidu (žádné "přírůstky" nepřinesou ani jinde nenechají! a to je v pořádku. Vím z tisku, že Radnice zasahují - kočičí populaci odchytnou, uhradí jejich kastraci a potom je opět vrátí do míst, kde žili. A kočka, která nemusí stále živit koťata, je určitě v lepším zdravot.stavu.
Jarmila Jakubcová
Vando, překontroluj stav kočenek na Kanárských ostrovech. Ještě letos v květnu jsem byla moc spokojená. Bohužel stav právě koček v Izraeli je dost strašný vzhledem k náboženskému fanatismu ultraortodoxních Židů.
Vanda Blaškovič
Jarmilo, Ty mi dáváš, místo abych balila, tady čtu...:)) Zítra na Kanárech zjistím stav místních koček, zdokumentuji a pošlu. Vlastě, pár koček na svém profilu již mám..:)) Ahoj všem!
Zuzana Pivcová
Přiznám se, že při výběru dovolené přihlížím dost i k tomu, zda tam nebudou opuštěná zbědovaná zvířata. Olympská riviéra a Tunis mi v tomhle hodně pokazily dovolenou. Jsem taková, že s sebou vozím i suché krmení, když nevím, jaké to tam je s nákupem krmiva. Toulaví psi jsou na tom ještě hůře než kočky. Pro zvířomily to zkrátka není. A ostatní nad tím mohou kroutit hlavou. Vaše snímky koček vypadají dost pohodově. Já měla tehdy fotky potlučených zkrvavených psů, které jsem se chystala poslat na řeckou ambasádu v Praze. Známí říkali, že je to nesmysl. Ale už jsem tam nikdy nejela.
Libor Farský
Bezva článek. Chystám vlastní do svého souboru "O zvířatech a lidech". Bude se jmenovat "Kastrace nebo lustrace?" a bude, doufám, podnětný pro naše politiky.