Překvapení: Sociální sítě prospívají zdraví

Překvapení: Sociální sítě prospívají zdraví

5. 12. 2015

Pokud jde o lidi vyššího věku, neplatí v souvislosti s internetem to, co u mladých. Nejnovější výzkumy tvrdí, že pro seniory je závislost na sociálních sítích zdraví prospěšná. Ukázaly se pozoruhodné souvislosti.

Zjednodušeně řečeno, kdo je on-line, je zdravější než ten, kdo není. Zapomeňme na nářky, že mladí lidé budou z neustálého kontrolování svých profilů na sociálních sítích a koukání do mobilů časem absolutně zblblí, že přicházejí o reálný život, že nemají skutečné přátele. Je na tom kus pravdy, ale dříve narozených se to netýká.

Obyvatelé části Velké Británie a Itálie dostali před dvěma lety od jedné nadace tablety a notebooky. Týkalo se to lidí ve věku pětašedesát až devadesát let. Stali se součástí projektu, ve kterém se vědci snažili zjistit, jak život na sociálních sítích ovlivňuje zdraví starších lidí. Dva roky je sledovali, zpovídali, srovnávali s kontrolní skupinou lidí stejného věku, kteří s počítači nepracují a sociální sítě odmítají.

Výsledek překvapil autory projektu i samotné pokusné objekty. Závěrečné hodnocení ukázalo, že těm, kteří byli dva roky on-line, se nejenže zlepšila psychika, ale i paměť, bystrost, ukázali lepší výsledky při rozhodování se v různých modelových situacích. „Překvapilo nás, že sociální spojení je důležité i pro udržení fyzického zdraví, nejen toho psychického,“ uvedl Thomas Morton, který vedl část výzkumu. Zkrátka, lidé, kteří se cítí osamělí, jsou náchylnější k nemocem, rychleji stárnou. To je už dávno potvrzený fakt. Teď se však ukázalo, že sociální sítě mohou nahradit přátele a nemusí to být vždy jen špatně.

Podobnou zkušenost má i řada českých seniorů. „Dříve jsem vnučce nadávala, že pořád jen kouká do tabletu a říkala jsem jí, že správné kamarádky najde jedině tak, že s nimi bude trávit skutečný život ne ten virtuální,“ vypráví jednasedmdesátiletá Šárka, bývalá účetní z Prahy. „Připadalo mi, že Facebook, Twitter a všechny tyto věci jsou absolutně nepotřebný nesmysl. Pak mi syn koupil tablet a já zjistila, že na Facebooku a dalších sociálních sítích najdu lidi, které zajímají podobné věci jako mě. Přihlásila jsem se ke skupině filmových fanoušků, našla jsem dokonce kamarádku, kterou jsem neviděla od dětství a teď si spolu píšeme jako divé,“ vysvětluje. A dodává: „Ale co je hlavní, jsem ve spojení s vnučkou. Klidně jí „olajkuju“ něco na jejím profilu, ona mi odpoví, je to legrace a cítím, že se teď ke mně chová lépe, že mě zkrátka takzvaně bere.“

Emma Greenová z jednoho domova pro seniory ve Velké Británii, kde pokus dva roky probíhal, vysvětluje: „Jako ideální se ukázaly být tablety, lidé si rychle zvykli nosit je stále sebou. Velmi si oblíbili také Skype. Myslím, že je čas opustit představu, že senior si zaslouží akorát tak vyřazený velký stolní počítač.“

Největší zdravotní zlepšení ukazovali lidé, kteří sociálním sítím doslova propadli. V domovech pro seniory jim už sociální pracovnice dokonce říkaly, že do tabletů koukají příliš dlouho, že si mohou poškodit zrak. Ve výsledku právě tito „závisláci“ vykazovali nejvýraznější zlepšení různých funkcí jako je paměť a podobně.

Závěr výzkumu je jednoznačný: Je nesmysl hledat v užívání sociálních sítí jen to špatné. Tak až nám budou doma říkat: Babi, dědo, nekoukej pořád na i60, odpovězme: Dělám to pro své zdraví.

 

 

Hodnocení:
(4 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Thanh Hang Truong
Dobrý den, jmenuji se Truong Thanh Hang a studuji 3. rokem na Vyskoké škole ekonomické v Praze a v rámci bakalářské práce zkoumám fenomén seniorů na sociálních sítích. Poprosím vás proto vyplnění krátkého dotazníku https://seniori-na-socialnich-sitich.vyplnto.cz/
Květoslava HOUDKOVÁ
Michaelo Přib.- když jsi z Prahy, zeptej se taky u org. "Život 90" - tam různé kurzy jsou.
Hana Rypáčková
Nebo i na ČVUT http://www.seniorum.cz/vzdelavani/univerzita-tretiho-veku/1712-pocitacove-kurzy-pro-seniory-na-cvut-v-praze
Michaela Přibová
Květo, děkuju moc za zprávu. Zeptám se v Praze 2.
Květoslava HOUDKOVÁ
Michaelko Přib. - nevím odkud jsi? Já jsem bydlela v Praze a Kurz PC pro seniory nám zaplatil Úřad městs.části, vč. 2 učebnic : pro PC a pro Internet. Bylo nás hodně: 3 x 18 osob-začátečníci a 2 x 18 osob-pokročilí = všichni zdarma! Neuměla jsem se na PC "ani podívat" - a za 4 měs. už jsem "jela". Teď mne občas přiučí vnoučata. Ptej se tedy na Úřadě
Jiřina Votavová
Této studii vyjímečně věřím. Také mě počítač obohacuje.
Michaela Přibová
Zajímavý článek. Také bych si ráda udělala kurz PC, abych si prohloubila znalosti. Ne pro začátečníky. Nevíte někdo o něčem? Děkuji.
Miroslav Štorch
Hezký článek o zajímavé studii. Lidé od pravěku žili ve skupinách, a tak si myslím, že je nepřirozené, aby člověk žil sám v jednom obydlí bez kontaktu s jinými lidmi. Někdo je sice povahou samotář, ale jistě si rád popovídá s přáteli telefonem nebo s příbuznými na Skype. Na internetu jsem našel kamaráda ze studií, který kdysi emigroval a ztratil se nám z dohledu. Dnes žije v USA a občas si povídáme nebo napíšeme vzkazy. 8-)
Květoslava HOUDKOVÁ
Když mi do kanceláře dali PC a já si uvědomila, že denně a mnoho hodin do toho mám zírat, tak jsem změnila zaměstnání - stala se prodavačkou. Teprve před 6ti r. jsem prošla Kurz PC pro seniory a nelituji: díky internetu mám mnoho informací, registrací v portálech a zejm. zde v "í"čku mám tolik přátel - neznámých i osobně známých jako jsem neměla snad v dosud v životě! Zdravot.problémy mám, ale psychiku dosud výbornou - dík.