Co můžeme dělat v prosinci

Co můžeme dělat v prosinci

1. 12. 2015

Vánoce s historií

Kdo má rád historické romány, má velký výběr. Nakladatelství Moba vydalo třetí část Husitské epopeje oblíbeného spisovatele Vlastimila Vondrušky. Jmenuje se Za časů císaře Zikmunda, takže není třeba vysvětlovat, které době pojednává. Zároveň vyšla i kniha spisovatelovy manželky, Aleny Vondruškové. Jmenuje se Český lidový a církevní rok, jde o výpravnou encyklopedii. Další dobrou volbou může být historický román Naďi Horákové Jeptiška pro markraběte.

Zážitek s kytarou

Světově uznávaný kytarový virtuos Štěpán Rak letos oslavil sedmdesátku a prosinec věnuje mnoha koncertům, ve kterých ukáže skvělou formu. 11.12 jej můžeme vidět na sólovém koncertě v kostele v Sedlišti u Frýdku-Místku, další den v Domě kultury v Ostravě, 13.12. jeho jízda pokračuje koncertem v Bílovci, 14.12 ve Frýdku-Místku a 15.12 ve Starém Jičíně. Bližší informace o všem, co tento výjimečný umělec v prosinci stíhá, na www.stepanrak.cz.

Do Rožnova na jarmark

Tradiční oblíbený jarmark ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, na který se každý rok sjíždějí lidé z celé republiky, se letos koná 12. prosince. Jako každý rok je připravena spousta dobrot a suvenýrů. Začíná se od 9 hodin ráno, končí se v 16 hodin.

Jeden dobrý skutek

Co takhle dát si závazek, že letošní prosinec spácháme něco dobrého? Že třeba místo bloumání nákupním centrem a nadávání, jak je všude hodně lidí, zjistíme, zda bychom někomu v okolí nemohli být užiteční. Stačí zatelefonovat do nějakého dětského domova či domova pro seniory, kde žijí lidé, kteří už nejsou v dobré kondici, a přeptat se, jestli tam někdo nemá nějaké přání, není sám a podobně. Jestli by někomu neudělal radost talířek s cukrovím, knížka nebo dvě hodiny popovídání si.

Oznámení přání

Pokud jsme to letos stále ještě neudělali, na otázku příbuzných a přátel, co bychom rádi k Vánocům, nebudeme odpovídat slovem „nic“, ale jasně formlujujeme svá přání. Třeba: Byla bych ráda, kdybyste mě vzali do kavárny na dobrý zákusek. Byla bych ráda, kdybyste mi koupili parfém, řeknu vám konkrétní značku, ano, je drahý, ale složte se na něj celá rodina a bude to lepší než mi každý koupí nějakou malou zbytečnou hloupost. Ne, není hloupé koupit mi nové povlečení, žádné pěkné nemám a ušetříte mi tím výdaje. Ano, takhle nějak, hlavně přesně, formulujme svá vánoční přání.

Kupme něco, co jsme nikdy nejedli

Tak si na rovinu sami sobě přiznejme, co jsme nikdy neměli v ústech. Humra? Krevety? Kardamom? Kaviár? Limoncello? Kdy jindy si dopřát nějakou delikatesu než o Vánocích? Jistě, Vánoce jsou tradiční svátky, ale život je od toho, abychom v něm poznali co nejvíce chutí.

Na Poslední aristokratku na Jezerku

Divadlo Na Jezerce v Praze připravilo do svého repertoáru dramatizaci úspěšné knihy Poslední aristokratka. Premiéra je začátkem prosince, volné vstupenky jsou ještě na termíny 21. a 29. prosince. U knihy se čtenáři smáli nahlas, tak uvidíme, jak se budou smát diváci. Že tomu tak asi bude, naznačuje obsazení hlavní role: Anna Polívková.

Nespěchejme

Kdybychom si měli dát jeden jediný závazek, který letos v prosinci splníme, ať je to ten, že za žádných okolností nebudeme spěchat. Vynecháme v souvislosti s Vánoci slova: stíhat, máš už, pořešit.... Mimochodem, všimli jste si toho podivného slovního spojení „řešit dárky“. Objevuje se teď v reklamách, lidé se ptají jeden druhého: „Už máš pořešeny dárky?“ Tak zaveďme do prosince zase ten starý dobrý zvyk, že dárky se neřešily, ale prostě darovaly, protože jsme někomu chtěli dát najevo, že ho máme rádi. Takže neřešme, neběhejme, nestíhejme.

 

Hodnocení:
(4 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
To jsou samé dobré rady, děkuji.
Alena Várošová
Bezva článek,je fakt lepší říct, co by si kdo představoval a v jaké cenové relaci a potom nebude docházet k tomu,že dárky jsou nepotřebné, putovní a poputují dál,jak to v mnohých rodinách bývá.
Zuzana Pivcová
Že JE dobré to naznačit, pardon.
Zuzana Pivcová
Mám-li to nazvat dobrým skutkem, tak už se mi snad taky něco trochu povedlo, i když je to jen kapička do moře bídy. Co se týče dárků, myslím, že se docela dobré to naznačit. Nemusím pak různou tělovou či vlasovou kosmetiku, která se mi nezamlouvá, dávat nenápadně dál. Myslím tím dárky od známých a kolegyň. Ano, za dárek považuji i vstupenky na představení. To je hezký dárek, taková malá nadstavba. A dovolenou na příští rok, tak tu mám už rozmyšlenou, jako obvykle jen podle sebe.
Jarmila Komberec Jakubcová
Zajímavý článek, dobrý skutek jsem už udělala v pátek, tak nevím jestli se bude počítat.Na kulinářské zážitky se těším v březnu, kdy odletím na 3 týdny do Maroka.Tam si užiji krevet, ústřic a dalších mořských dobrůtek kolik budu chtít.Příští rok začnu putováním v Maroku a pak odlétám na měsíc do Izraele.Tam se vaří vše bez vepřového masa ale zato všude čerstvá zelenina a ovoce.
Libor Farský
Hezké a podnětné. Ten dobrý skutek už mám vymyšlený.
Eva Balúchová
Mě nejvíc zaujalo:Kupme něco,co jsme nikdy nejedli.
Dagmar Bartušková
Ano, budu spěchat pomalu, nákupní centra mě budou ještě více přitahovat, a mraky lidí mi vůbec nebudou vadit. Ráda sleduji z kaváren ten předvánoční mumraj, a je mi v něm dobře. Jo, a dárky už mám pořešené, budu je darovat.:)