Adventní výzva varuje před fašizací české společnosti

Adventní výzva varuje před fašizací české společnosti

3. 12. 2015

Před nenávistí, agresivitou a fašizací části české společnosti varuje Adventní výzva, kterou zveřejnilo Kolegium Paměti národa. Upozorňuje na zneužití obav z uprchlické krize, situace v Rusku a z rozdělení české společnosti. Výzvu na facebooku sdílelo sdružení Post Bellum a iniciativa Vědci proti strachu, která v létě zveřejnila podobnou výzvu proti nárůstu xenofobních nálad. Adventní výzvu během prvního dne podpořilo více než 4000 lidí včetně řady osobností.

Mezi prvními byli českoslovenští veteráni druhé světové války, odbojáři, přeživší oběti holokaustu, bývalí političtí vězni a disidenti, například katolický kněz Tomáš Halík, spisovatel a bývalý politický vězeň Jiří Stránský, socioložka Jiřina Šiklová, kardinál Miloslav Vlk, bývalá mluvčí Charty 77 a psycholožka Dana Němcová, písničkář a signatář Charty 77 Jaroslav Hutka či ekonom Tomáš Sedláček.

"Vidíme velké nebezpečí v radikalizaci společnosti především v tom, že se někteří politici zaštiťují extremismem a výzvou k radikalismu, což je nebezpečné, protože vytvářejí strach. Na základě strachu nejsou dobrá řešení," řekl předseda Kolegia Paměti národa Jan Dobrovský.

Cílem výzvy je varovat před opakováním toho, co český národ prožil ve 20. století, a také před zlehčováním hodnot, za které bojoval a trpěl. Okolnosti ale i falešní vůdci nyní podle autorů výzvy rozdělují společnost na dva tábory stojící proti sobě. Autoři chtějí oslovit zejména mladou generaci, která nepřišla do styku s bojem za svobodu.

"Se znepokojením sledujeme nenávist, agresivitu a fašizující tendence nemalé části společnosti. Jsme znechuceni davovostí těch, kdo propadají vzteklému nacionalismu, provolávají hesla 'Čechy Čechům', 'Smrt kolaborantům' a nosí šibenice nad hlavami na znamení pomsty. Tito lidé se prohlašují za vlastence," uvádí autoři Adventní výzvy.

Skutečné vlastenectví spatřují v humanistické tradici T. G. Masaryka, v úctě k demokracii a svobodě, kterou si tento národ vybojoval v obou světových válkách a v období komunistické totality.

Autoři tvrdí, že neumí zastavit migraci, apelují však na to, aby se lidé snažili běžencům pomoci a zachovávali humanistické postoje, třebaže nelze vyloučit, že s uprchlíky přicházejí do Evropy i nepřátelé a zločinci.

Prověřovat migranty je sice složité, ale možné, míní. Apelují proto na představitele EU, aby jednali rychle a s úctou k lidskému životu. Politici by podle výzvy neměli Česko izolovat, ale hledat účinné řešení uprchlické krize a čelit hrozbám teroristických útoků. Nemají také zavírat oči před anexí cizích území a jiným porušováním mezinárodního práva. Výzva varuje rovněž před ruským nacionalismem, propagandou a znevažováním vítězství nad komunismem.

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(3.6 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lidmila Nejedlá
Bohoušku, vítej na íčku.
Bohuslav Král
Jsem ročník 1930, dnes poprvé na stránkách i60, plně souhlasím s p. Mandlíkem, cením si, jak důsledně hájí své názory. Já se hlásím ke xenofobům, jak nás označil současný předseda vlády (což pokládám za nehoráznost a de fakto omezování svobody slova!). Správně připomenula paní Libuše, že nikde nečetla solidní rozbor, co způsobilo uprchlickou lavinu. Pravdu se totiž nedovíte v ČT, které platíme za objektivní informace skoro 200Kč/měs! Přečtěte si, prosím, článek Psychologa Prof. Cyrila Höschla, který momentálně koluje na internetu, názory vojenských odborníků v Parlamentních listech, otevřte si např.koranoislamu.cz Bezpodmínečnou podmínkou pro pomoc uprchlíkům musí být jejich přijetí našeho právního řádu, parlamentní demokracie a a pojetí lidských práv a to se neděje a nebude dít. Lidských, to znamená i ženských. Hodně času jsem věnoval informacím o islamu...Jsem přesvědčen, že probíhá řízená Totální islamizace Evropy (arab. státníci netají svoji strategii a taktikou dobytí Evropy (v historii se to Turkům opakovaně nepodařilo, díky voj. spolupráci evr. národů a dočasnému opuštění křesťanského mravního kodexu
Jiřina Votavová
Adventní výzvu jsem si přečetla a dá se skoro se vším souhlasit. Na dva i několik táborů byli a budou lidé rozděleni vždy a extrémisté toho využívají. Stejně neúměrně reagoval svým příspěvkem i pan Neumann, který je nejen webmaster stránek i60, ale s firmou Nebrat také částečně provozovatelem portálu i60 Publishers s.r.o. Asi proto a prostě i toto nezvládl. Všichni, kdo měli hned v začátku migrační vlnu řešit, zaspali. Nikomu nevěřím a bojím se nejen o sebe a své blízké, ale o celou Evropu. Myslím, že v mém věku zcestovalá jsem, znám i pár cizinců a ráda pomohu potřebným, ale s rozumem. Na sebe jeho komentář nevztahuji.
Libuše Křapová
Článek i diskuzi jsem si přečetla až nyní. A jsem velice udivená. Nebudu se zde vyjadřovat k názorům, v demokratické společnosti má na něj nárok každý. Za sebe říkám - uprchlíků je mi velice líto. Ale bojím se jich. Nikde jsem zatím nečetla solidní rozbor o tom, co spustilo tuhle lavinu. Války jsou v těchto postižených státech vlastně neustále, jen se občas přelévají. Uprchlíci byli, jsou a budou. Pokud bych potkala potřebného jednotlivce, jsem schopná a ochotná mu pomoci. Ale tahle nynější vlna mi připadá , jako by byla vyvolána cíleně. Je v ní na můj vkus až příliš moc mladých mužů. Pokud tenhle můj neklid znamená, že jsem xenofob, tak ano. Hlásím se k nim. Ale nikam zalézat nebudu, pane Neumane. Vážila jsem si vás až dosud jako odborníka, jako člověka, který pomáhá udržovat výborný portál i60 v chodu. Mám na svůj názor přesně takové právo, jako vy. Copak nedokážete ten svůj obhájit jinak než urážkami těch, kdo si dovolí myslet jinak?
Tomáš Horáček
Přátelé, skoro celý den jsem nebyl na i60, a nestačím se divit. Myslím, že by nebylo od věci zklidnit horké hlavy. Vidím to takto. Za prvé: pan Neumann to ve své mladické vášnivosti trochu přehnal. Senioři nebydlí v „děrách“, mají dnes (konečně a veřejně) příležitost sdělovat své názory. A ty je třeba respektovat, slušně komentovat a ne zběsile zatloukat. Být tatínkem pana Neumanna, dostal by pár pohlavků. Ovšem pak je tady za druhé: pan Neumann má v mnohém pravdu. Nechci, abychom vypadali jako zapšklouni. Máme se nejlépe v historii. Ale někteří z nás zesměšňují osobnosti, které se zasadili za demokracii, zasloužili se o to, že si takto můžeme veřejně dopisovat. A hlavně – kterým nesahají ani po paty.
Soňa Prachfeldová
Mám na mysli - zalézt do děr - to je přes čáru - není to o ublížení - kdo komu - je to arogantní.
Jarmila Komberec Jakubcová
Určeno panu Liboru Neumanovi - je mi 70 let, navštívila jsem kromě Severního a Jižního pólu všechny světadíly kosmopolitní města, hovořím anglicky, německy, rusky a španělsky. Mám spoustu přátel v zahraničí. Všechny spojuje jeden názor - lidé se bojí násilí, bojí se špatných sousedů a zla. Češi nejsou ani xenofobové či rasisté, oni se bojí jen o své děti, vnoučata a bojí se o sebe. Naše země přijala spoustu emigrantů z Vietnamu, Sýrie, Ukrajiny a dalších zemí. A nikomu zde nevadí.Nebudu tedy zalézat do díry jak nám starším radíte.
Marie Magdalena Klosová
Myslím,že xenofobie není urážka.je to prostě pohled na jiné lidi.Bohužel ne příliš vstřícný.Většinou za to může "strach" z cizího a obava o "vlastní"."Zadrátované"hranice sehrály svou roli.Díky za názory pánů Horenského a Neumanna.Jen se necítit "ublíženě" !:)
Soňa Prachfeldová
To bylo přes čáru !
František MENDLÍK
Zdeno. Čekám kdy nás někdo pošle slušně řečeno K šípku. Poslouchal jsem Svobodnou Evropu i Hlas Ameriky a to ve službě. Druhý den jsem informoval náčelníka Maturu, komunistu. Najednou se ti lidé objevili po revoluci u nás a nic moc! Nechali rozkrást republiku vexláky. Pak jsem se zájmem sledoval v televizi na ČT 2 pořady o Undergroudu a došlo mi, kdo vlastně bojoval za naši svobodu. Na ty pořady se nedalo dívat. Jestliže básník Jirous prohlásil že byl ožralý a dostal do držky, představ si že jsem neviděl Karla Hynka Máchu.
František MENDLÍK
Milý Zdeno. Redakci I 60 a panu Raškovi jsem vděčen za mnohé. Vždyť typ jsem před léty dostal od tebe. Bez mrknutí oka mi redakce otisla devět povídek, které mi jako závadné vrátila paní Dolejšová z Pozitivních novin, aby jiné pak zveřejnila pětačtyřicet krát. O panu Neumannovi si myslím, že je to velký machr a odborník na svém místě. Když ale seniory posílá do děr, naježily se mi vlasy. A to že prostě neuznávám takzvané disidenty placené z cizích peněz za vítěze nad komunismem je můj názor, který nikomu nevnucuji. A vadí mi, když se za odbojáře prohlašuje kdekdo při vidině odbojářského důchodu. U nás byl také jeden partyzán pobírající partyzánský důchod aniž vytáhl paty z rodné vísky. To by ale chtělo místo takové polemiky spíš Jaroslava Haška.
Zdeněk Horenský
Franto zajímavé je, že ve svém příspěvku píšeš že děti budou mít svůj vlastní rozum, a nadruhé straně kdekoliv jinde haníš studenty a máš je za manipulovatelné blbce. To jaksi nejde dohromady. Jestli mají děti na táborech místo totemu polní oltáře, o tom bych pochyboval, už tam nejezdím, ale jezdil jsme na tábory s pionýry v šedesátých a na začátku sedmdesátých let a i když oficiální píseň byla jiná, my jsme zpívali svou a děti se snažili vychovávat trochu jinak než komouši. proto také jsem nemohl na vysokou pedagogickou, bylo řečeno, že bych působil na mládež v protisocialistickém duchu. A také nikdy jsme nedělali nařízené tyátry při zpěvu revolučních písní a jak to šlo, tak se jim vyhýbalo. A o šťasném dětství za socialismu se dá mluvit jen tak, že děti to vidí svýma očima a blbé režimy jsou jim ukradené a proto jsme měli většinou šťastné dětství i mládí. To už nám ale narušovali a silně narušovali, dlouhé vlasy, západní muzika, zákazy, zákazy a zase zákazy.
Zdeněk Horenský
Františku, já jsem výroky pana Neumanna dal do trochu jiné roviny, jestli jsi dobře četl. Jestli urazil starší generaci, tak to je velmi podlé. Za tím, že někteří lidé, které ty nenávidíš, měli zásluhy na proměně společnosti, to ty zde nechceš chápat. U tebe se zapsali jako nositelé zla, ty jsi zřejmě nikdy neposlouchal zahraniční vysílání, ty píšeš, že jsi nic nevěděl o Havlovi, samozřejmě jejich působení nebylo jen sametově sametové. Podsouváš mi většinou to, co s mým příspěvkem nemá nic společného, ty sis vybral pár jmen lidí, která mydlíš do zničení na každém příspěvku, ostatní kolem sebe nevidíš a že je něco nezdravého v podněcování lidí u nás k nenávisti, to ti jaksi uniká. Obdivuj si koho chceš, nadávej na koho chceš ale v něčem buď objektivní a dost dobře se dívej co se děje. Ti co na to upozorňují, to nejsou žádní příslušníci tvé oblíbené pražské kavárny, to jsou lidé s rozhledem a zkušenostmi, ty redakci i60 řadíš mezi své odpůrce, když otiskli tuto správnou Adventní výzvu?
František MENDLÍK
Vážená paní Rypáčková.Ten utahák červené barvy na krku jsme nosili jenom při slavnostních příležitostech. Jakožto Foglarovci se mi to nelíbilo. Ale měli jsme zájmové kroužky, nic nám nebránilo vyžívat se sportovně. Prostě naše dětsví bylo šťastné. Teď mají děti na krku utaháky různých barev. Vozí večné světlo Kardinálovi a na táboře mají místo totemu polní oltář! A stejně jako jsme se nestali dítkami režimu my, nestanou se jimi ani ty dnešní děti. Budou mít totiž svůj vlastní rozum.
František MENDLÍK
Zdeno ty aby sis nepřisadil. Toleruješ hulvátství člověka, který posílá oponenty do děr. Sakra proč nečteš to co bylo ze začátku. A že mladí lidé jsou informováni o minulosti zcela neopbjektivně, že se za hrdiny třetího odboje vydávají vexláci a že za současný vývoj nepatří zásluhy Kocábovi a Halíkovi snad uznáš. A protože tě znám jako slušného a férového člověka , nemůžeš se zastat mladíka, který zesměšňuje nejen naši generaci, ale i vlastní rodiče! Ty vidíš otlemené ksichty na shromáždění na podporu Zemana a nevidíš blbce s červenými kartami a vrhače vajec!
Zdeněk Horenský
Dovolím si jen opravit pana Neumanna. Zdaleko se to netýká jen starší generace, v tom se hluboce mýlí, s extrémními názory bohužel vystupují lidé mnohem a mnohem mladší, nejvíce tak odhadem středního věku. Lidé starší generace již mají dost negativních zkušeností, aby se do takového marastu fašistického nechali zatáhnout. Už jen pro svou rozvážnost. Ale jako ve všem, vyjímky potvrzují pravidlo.
Zdeněk Horenský
To máte těžké, někomu jména Ivan Medek, Pavel Tigrid, Zdeněk Mastník a mnoho podobných v zahraničí a mnoho známých i méně známých lidí u nás nic neříká. A pojem lidská svoboda už vůbec ne. A tito pro ni udělali maximum a jim můžeme být vděčni. Ne poskokům a přisluhovačům KSČ.
Zdeněk Horenský
Na vlastní kůži jsem v šestnácti letech 21.8.1969 zažil zfanatizované prosovětské lidové milice, jak do klidných demonstrantů řezalo hlava nehlava a střílelo ostrýma. Čí zájmy tehdy ti darebáci hájili? Lidu ČSSR? Ano, vyzbrojme ty tzv. vlastence a máme se na co těšit. Nacionalismus způsobil i po válce nemálo neštěstí, někomu je asi líto, že naší zemi se to jaksi naštěstí vyhýbalo.
Zdeněk Horenský
S adventní výzvou plně souhlasím, stejně jako s málo názory zde. S panem Horáčkem, Neumannem, paní Pivcovou. Kdo se dobře díval do tváří těch řváčů 17. listopadu, musel vidět tu jejich zarputilost a nebylo to nic jiného než počátky zfanatizovaného a zfašizovaného davu. Taková nebezpečí byť podporovaná prezidentem nelze tolerovat. Z historie víme, jak to dopadlo. A jestli to někdo zaměňuje za vlastenectví, pak k tomu není co dodat.
Hana Rypáčková
Vážím si Kolegia Paměti národa. Svoboda je velmi křehká. Duchovní život je potlačován konzumními návyky. To je můj názor.Jsem šťastná, že se má vnoučata mohou věnovat zálibám ve volném čase bez červeného utaháku na krku.
Alena Várošová
Já děkuji lidem na portálu,kteří to mají v hlavě srovnané a pochopila jsem,že příspěvky které tu napsali,předčí dvě vysoké školy.Není to o tom jakou kdo má a nemá školu,ale jak to má v hlavě v pořádku. Jsme češi a nejsme lidojedi. í kteřéí tou napsali
Alena Várošová
Já děkuji lidem na portálu,kteří to mají v hlavě srovnané a pochopila jsem,že příspěvky které tu napsali,předčí dvě vysoké školy.Není to o tom jakou kdo má a nemá školu,ale jak to má v hlavě v pořádku. Jsme češi a nejsme lidojedi. í kteřéí tou napsali
František MENDLÍK
Pane Neumanne. Halíkovi a Kocábovi nevděčím vůbec za nic. Nejste hoden vysvětlení. Ano prožil jsem větší část za bolševické totality, ale nemám klapky na očích. Vám se snaží novodobí ,,historikové" namluvit něco o bojovnících za naši svobodu. Těch je najednou kolem nás velká spousta. Velice mne baví když mi pětadvacetiletý ,,historik" vypráví jak jsem strádal v Pionýru a SSM. Jestli věříte, že Kocáb vyhnal Rusy, nebo Havel zlikvidoval totalitu, je mi vás upřímně líto. Vždyť nebýt Gorbačova, hráli by disidenti divadlo v kuchyni a Havel by žil akorát z pěněz zahraničního bojovníka Schwarzenberga a ze Švédska. To jak se neomaleně vyjadřujete o naší generaci vytváří obraz právě o vás. Paní Ivano, souhlasím s Vámi. S takovým člověkem je nejlépe se vůbec nešpinit. Místopřísežně prohlasuji, že jsem až do Vítězného listopadu nevěděl nic o Havlovi ani Plasticích. No žil jsem v naprosto jiné zemi. A velký dům plný badatelů by měl místo Studia totalitních režimů studovat zmatky, ketré u nás i ve světe způsobili misionáři demokracie.
ivana kosťunová
Pane Neumanne, jsem už dlouho plnoletá , vzdělání mám přiměřené a znám významy slov xenofobie i diskuze. Moje rozlišovací schopnosti jsou velmi dobré, takže dokáži rozlišit člověka který diskutuje pomocí argumentů, nebo pomocí demagogických výkřiků( táhněte do děr. )A natolik si vážím sama sebe, že se od takových lidí nenechám zatlačit do kouta. Vždyť vy si nevážíte ani vlastních rodičů. Nazýváte je xenofoby , v kontextu naznačujete že vzhledem k svému věku už nic nechápou a končíte svůj příspěvek výkřikem táhněte do děr.Vaši rodiče vás vychovali, umožnili vám vzdělání a starali se o vás Dlužíte jim lásku a úctu. Řeknu vám, že kdyby se některé z mých dětí takhle chovalo ke mně, bylo by mi to moc, moc líto. Mohla bych vás zažalovat za šíření nenávisti proti skupině osob určitého věku, ale neudělám to. S lidmi jako vy neztrácím čas.Jen mě mrzí, že zaměstnanec portálu, který je údajně vytvořen pro 60 a více, takovým hrubým způsobem zasahuje do diskuzí členů portálu.
Libor Neumann
Lidem jako Halík, Stránský, Kocáb apod. vděčíte mimo jiné za to, že tady můžete psát své urážlivé příspěvky, pane Mendlíku. Ale měl byste rozlišovat mezi svobodou slova a adresným urážením. Bohužel je to také typický problém lidí, kteří prožili svůj život za bolševické totality - často jsou ze svobody tak stresovaní, že obracejí svou nenávist vůči lidem, kterým za ni vděčí. Paní Kosťunová, každý, kdo projeví hloupý, nenávistný a xenofobní názor, je skutečně hloupým xenofobem, nepoužívejte demagogické zkratky a nezaměňujte nenávist za diskuzi.
ivana kosťunová
Pokud každý, kdo projeví svůj názor, je xenofobem, jsem tedy v dobré společnosti
ivana kosťunová
Zuzanko mluvíte mi z duše. Vy dovedete vždycky vyhmátnout a pojmenovat podstatu věci. A všimněte si té vzrůstající agresivity, s jakou se někteří z nich snaží vtlouci nám do hlavy ten jediný správný názor. Včetně osočování z různých ismů a "demokratického " potlačování názorů , které zrovna nekorespondují s tím jeich, pokud se to vůbec názorem dá nazvat.
František MENDLÍK
Pane Neumanne. To že lidé s odlišnými názory lezou z děr svědčí o vaší inteligenci. Nemusíte předkládat vysokoškolský index. Je přece známo, že míra inteligence není přímo úměrná stupni vzdělání. A ještě něco. Předpokládám že jste mladý člověk a velice podceňujete pamětníky. Ti co jsou pro vás hrdinové dle zmanipulované televize jsou pro moji generaci tlučhubové, jejichž jedinou snahou je moc, bezpracný život a prachy. A jestli jste v té partě s Halíkem a Kocábem, pozdravujte je. To vám z díry zvané rodinný domek vzkazuje starý xenofob!
Libor Neumann
Je smutné, jak xenofobové poslední dobou vylézají z děr a navzájem si dodávají odvahu. Bohužel se to nejvíc vyskytuje právě u starší generace. Oba moji rodiče (přes 70) mají silně xenofobní názory, ačkoliv v životě žádného uprchlíka neviděli a v podstatě ani neznají žádného cizince žijícího v ČR. My mladší jsme v naprosto jiné situaci (já mám mezi přáteli či alespoň znám Mexičana, Kurda, Číňanku, Arména, Korejce, Portugalce). Navštívili jsme kosmopolitní města, kde žijí spousty imigrantů. Zatímco my je vímáme jako lidi, vy o nich mluvíte jako o podlidech. To už tady před ani ne stoletím bylo, někteří pamětníci ještě žijí. Já jsem výzvu podepsal, vy, xenofobové, překonejte svůj odpor a předsudky a zkuste získat osobní zkušenost. Nebo aspoň zalezte zpátky do děr.
Zuzana Pivcová
Mnoho lidí chápe vlastenectví bohužel právě jako nacionalismus v tom špatném slova smyslu, tedy přílišné zdůrazňování vlastního národa a nenávist vůči ostatním nebo alespoň jejich podceňování. Lidi se v současné době nesnášejí i mezi sebou, ve své vlasti, kdekdo kope jen za sebe, a najednou začnou jako jeden muž bojovat za národ. Přitom vlastenectví by mělo začínat právě u sebe, doma, v postoji k vlastním dějinám, kultuře, životnímu prostředí. A to tu není. Zfanatizovat bez tohoto základu se dají právě ti nejhloupější (promiňte, že to tak nazývám), a naopak velmi snadno.
Soňa Prachfeldová
Některých lidí zde uvedených si vážím za jejich intelektuální práci, ale jinak jsou to většinou ti, kteří neuspěli v získávání politických postů, proto ta zatrpklost a mentorování .Národ nelze umlčet, pokud mu jde o krk - nemluvím o fanaticích, ale ti přece netvoří většinu národa, zrovna tak, jako muslimové, nejsou všichni teroristé.
František MENDLÍK
Katolická církev by mohla zasáhnout daleko razantněji proti imigraci. Stačilo by vyzvat věřící k hromadné modlitbě. Třeba by to dopadlo tak jako na Hostýně, když Panenka Maria pomocí blesků zahnala hordy Mongolů zpět do míst odkud přišly.
František MENDLÍK
Vůbec jsem nečekal, že na můj názor přijde příznivý ohlas. Prázdná sláma se u nás mlátí pilně v kavárnách v domnění, že se to tak patří. Kecy a zase jen kecy. Ale nedovedu si představit Tomáše Halíka a Kardinála Vlka na barikádě jako vůdce národa třeba na Karlově mostě za časů boje se Švédy.
ivana kosťunová
Řešení nemají, jenom mlátí prázdnou slámu Jak tak pročítám ta jména , jsem v klidu, pane Františku, máte pravdu, tihle samozvaní strážci morálky a tlučhubové jsou k smíchu. A proč se moc nesměju ? protože je to celé k pláči.
Tomáš Horáček
Náckovské pořvávání ve jménu republiky nemá s vlastenectvím nic společného. To už tady jednou bylo.
Marie Magdalena Klosová
Není vlastenectví jako vlastenectví.Něco je dokonce nacionalismus.Já naopak souhlasím s postojem autorů výzvy.mm
Jarmila Komberec Jakubcová
Pane Františku myslím, že jste to vystihl naprosto trefně. Lépe bych to nenapsala. Kdo má rád svou vlast není fašista.
František MENDLÍK
Parafrázuji momentku z televizního seriálu Byl jednou jeden dům. Jakmile se při mobilizaci v roce 1938 objevil Nerudný představovaný Vladimírem Rážem v červených rajtkácha v důstojinické uniformě, prohlási Josef Sommer jako trafikant:,, Pánové jestli tenhle povede kavalérii do útoku tak je všechno v hajzlu!"
František MENDLÍK
Tomáš Halík, Miroslav Vlk jsou ti praví apoštolové pomocí kterých se celý národ zvedne jako jeden muž proti nebezpečí fašizace. Ještě chybí Petr Uhl, Michael Kocáb a Diensbier mladší. Jakmile se tihle postaví do čela, národ se hromadně posadí na zadek.
Zdenka Jírová
Zdravé vlastenectví není nacismus ani fašismus.Nemělo by se to zaměňovat.
Jana Šenbergerová
Vzpamatujte se!